
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2019 р. № 400/1537/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Начальника Головного управління персоналу - заступника начальника Генерального штабу Збройних сил України, пр. Повітрофлотський, 6, м. Київ 168, 03168 Генерального штабу Збройних сил України, пр. Повітрофлотський, 6, м. Київ 168, 03168 третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:Військова частина А 0820, вул. Декабристів, 40, м. Васильків, Київська область, 08601 про:визнання протиправним та скасування п.18 наказу від 15.05.2019 р. №131,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до начальника Головного управління персоналу-заступника начальника Генерального штабу ЗСУ про визнання протиправним та скасування п.18 наказу № 131 від 15.05.2019.
Ухвалою суду від 10.06.2019 залучено до участі у справі в якості другого відповідача Генеральний штаб Збройних Сил України та третю особу без самостійних вимог на стороні відповідача в/ч А 0820.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що спірний наказ прийнято відповідачем1) в порушення п.112 Положення про проходження громадянами військової служби у Збройних силах України, п.4.10 розділу ІV наказу Міністра оборони України №170 від 10.09.2009« Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» та методичних рекомендацій з порядку формування і використання Резерву кандидатів для просування по службі у Збройних силах України, затверджених директором Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України від 19.03.2018 № 350, оскільки майбутня посада позивача передбачає наявність оперативно-тактичного рівня освіти, якого у позивач немає, тому призначення його на вищу посаду без належної освіти може відбуватись тільки за рішенням Міністра оборони або начальника Генштаба ЗСУ, яких немає. Також позивач подав рапорт, що виключає його призначення на посаду. Стан здоров`я дітей позивача є поважною причиною відповідно до п.112 Положення про проходження військової служби громадянами України, що унеможливлює його переміщення без його згоди. Позивач згоди на його переміщення в іншу місцевість не надавав. Формування, складання та затвердження резерву кандидатів для просування по службі у Збройних Силах України та надіслання до військової частини відбулось з порушенням строків, зазначених у нормативно-правових актах, що призвело до прийняття протиправного спірного рішення.
Відповідач1,2 проти позову заперечували, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки спірний наказ про призначення позивача на вищу посаду прийнятий відповідно до вимог Положення про проходження громадянами України військової служби у збройних Силах України та Інструкції № 170. Рапорт позивач відповідно до вимог чинного законодавства про відмову від посади не надавав. Доказів існування обставин передбачених п.112 Положення позивач відповідачам також не надав.
Після надання сторонами суду пояснень, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
ОСОБА_1 проходить військову службу на посаді начальника відділення зв`язку та радіотехнічного забезпечення штабу військової частини А 4465.
Скорочена оцінна картка військовослужбовця ОСОБА_1 від 06.11.2018 за період оцінки з 06.11.2017 по 06.11.2018, з якою 07.11.2018 ознайомлений позивач, свідчить, що позивач займаній посаді відповідає та гідний зарахування до резерву для просування по службі. Доцільно розглянути на посаду старшого офіцеру відділу зв`язку, РТЗ, АСУ та інформаційних систем Повітряного командування Повітряних Сил Збройних Сил України.
Листом від 01.04.2019 командирів військових частин було зобов`язано довести до військовослужбовців інформацію про зарахування військовослужбовців до Резерву для просування по службі.
Позивач ознайомившись з цією інформацією 04.04.2019 склав рапорт, в якому від запропонованої посади відмовився та просив виключити його з резерву кандидатів на просування по службі на 2019 році.
Копія телеграми (арк.с.21) свідчить, що командир військової частини А 4465 надіслав рапорти 8 військовослужбовців, які відмовляються від призначення на визначені посади для виключення їх із Резерву, начальникам Кадрових центрів ЗСУ та Повітряних Сил ЗСУ телеграмою № 350/306/2/16/94 від 05.04.2019.
Журнал вихідної кореспонденції свідчить, що вищезазначена телеграма була відправлена та отримана адресатами 05.04.2019.
Відповідачі у своїх відзивах зазначають, що рапорт позивача від 04.04.2019 про відмову його від посади не отримували та рапорт надісланий з порушенням правил діловодства.
Наказом начальника Головного управління персоналу – заступника начальника генерального Штабу Збройних Сил України від 15.05.2019 № 131 п.18 позивача відповідно до п.82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України увільнено від займаної посади і призначено ОСОБА_1 начальника зв`язку і радіотехнічного забезпечення відділення зв`язку та радіотехнічного забезпечення штабу військової частини А 4465, старшим офіцером відділу зв`язку, РТЗ,АСУ та інформаційних систем штабу військової частини А0820, ВОС 1212002.
Відповідно до п.п.82,112 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України № 1153/2008 від 10.12.2008 передбачено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється: на вищі посади - у порядку просування по службі.
Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:
- неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
- неможливість проживання членів сім`ї військовослужбовця за станом здоров`я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;
- потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім`ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.
Підлягають виключенню з Резерву для просування по службі військовослужбовці:
які відмовилися від призначення на запропоновані вищі посади у формі рапорту, за винятком сімейних обставин та інших поважних причин, визначених пунктом 4.14 цього розділу.(п.4.7 Інструкції № 170).
Військовослужбовці в порядку просування по службі можуть бути переміщені на вищі посади, якщо вони перебувають у Резерві для просування по службі на займаних посадах: офіцерського складу - не менше 1 року. Особи офіцерського складу призначаються на вищу посаду за умови відповідності їх рівня військової освіти рівню військової освіти за майбутньою посадою або за рішенням Міністра оборони України, або за прийнятим у воєнний час рішенням начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України. За окремими спеціальностями, за якими у військових навчальних закладах не здійснюється підготовка фахівців оперативно-стратегічного і оперативно-тактичного рівнів, призначення осіб офіцерського складу на вищу посаду за фахом з вищим рівнем військової освіти здійснюється за умови наявності у військовослужбовця освітнього ступеня вищої освіти "магістр" або прирівняного до нього освітньо-кваліфікаційного рівня "спеціаліст" (повна вища освіта), за спеціальністю, отриманою у закладі вищої освіти України, спорідненою з ВОС за вищою посадою (п.4.10 Інструкції № 170).
Відповідно до п.4.14. Переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які мають потребу за станом свого здоров`я або за станом здоров`я членів сімей змінити місце служби і проживання, а також за сімейними обставинами та з інших поважних причин провадиться на особисте прохання відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 82 Положення за рапортом військовослужбовця, поданим за підпорядкуванням. Сімейними обставинами та іншими поважними причинами для переміщення військовослужбовця можуть бути:
- виховання матір`ю (батьком) – військовослужбовцем, яка (який) не перебуває у шлюбі, дитини або кількох дітей, що з нею (ним) проживають, без батька (матері);
- утримання матір`ю (батьком) – військовослужбовцем, яка (який) не перебуває у шлюбі, повнолітньої дитини віком до 23 років, якщо вона є інвалідом І або ІІ групи або продовжує навчання і у зв`язку з цим потребує матеріальної допомоги матері (батька);
- хвороба військовослужбовця або члена його сім`ї, якщо така хвороба згідно з висновком військово-лікарської або лікарсько-експертної комісії перешкоджає військовослужбовцю проходити службу в даній місцевості чи проживати в ній членові його сім`ї;
наявність у військовослужбовця трьох і більше дітей;
- переміщення дружини (чоловіка) військовослужбовця, які проходять військову службу за контрактом, на нове місце служби в порядку, визначеному пунктом 114 Положення.
Посилання відповідачів стосовно того, що вони не отримували рапорт позивача від 04.04.2019 про відмову про призначення на посаду не приймається судом до уваги, оскільки позивачем надані судом докази-витяг з реєстрації вихідної кореспонденції, що його рапорт був надісланий та отриманий засобами електронного зв`язку адресатами.
Але рапорт позивача від 04.04.2019 не містить посилань на підстави неможливості його переміщення на вищу посаду в іншу місцевість.
Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України(п.112) та п.4.14. Інструкції № 170 міститься вичерпний перелік підстав, за яких неможливо переміщення військовослужбовця в іншу місцевість без його згоди.
Позивач обґрунтовує протиправність спірного наказу тим, що його переміщення без його згоди відповідно до п.112 Положення неможливо, в зв`язку з неможливістю проживання членів сім`ї військовослужбовця за станом здоров`я .
Відтак, позивачу необхідно було надати разом з рапортом документи, що підтверджують, що його діти за станом здоров`я не можуть проживати в місцевості, до якої його переміщують. Таких документів не було надано, тому порушення відповідачами п.112 Положення та п.4.14 Інструкції не доведено позивачем.
Позивач обґрунтовує також відмову від запропонованої посади тим, що у нього немає необхідних знань та досвіду, оскільки його було призначено на посаду старшого офіцеру відділу зв`язку, РТЗ, АСУ та інформаційних систем , яка передбачає наявність оперативно-тактичного рівня освіти, який у позивача відсутній. Позивач має іншу військово-облікову спеціальність, що виключає можливість включення його до резерву за майбутньою вищою посадою на підставі п.4.5 Інструкції. Рішення Міністром оборони України, або начальником Генерального штабу – Головнокомандувачем Збройних Сил України стосовно позивача відповідно до п.4.10 Інструкції не приймалось.
Чинним законодавством та укладеним позивачем контрактом не передбачено право військовослужбовця відмовлятись від запропонованої посади, в зв`язку з відсутністю знань.
За наслідками оцінювання позивач знаходився у Резерві саме на посаду старшого офіцеру відділу зв`язку, РТЗ, АСУ та інформаційних систем Повітряного командування Повітряних Сил Збройних Сил України, на яку його було призначено спірним рішенням . Про результати оцінювання позивача повідомлено 07.11.2018, що підтверджується його особистим підписом. Ніяких зауважень скорочена оцінна картка військовослужбовця (арк.с.53) не містить.
Витяг із резерву кандидатів для просування по службі у 2019 році Повітряних Сил Збройних Сил України та витяг з плану переміщення офіцерського складу Повітряних Сил Збройних Сил України свідчать про наявність позивача, як кандидата, якого планують до переміщення на посаду старшого офіцеру відділу зв`язку, РТЗ, АСУ та інформаційних систем Повітряного командування Повітряних Сил Збройних Сил України, яка підлягає комплектуванню.
Відповідно до п.83 Положення військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби. У разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка). Для доукомплектування Збройних Сил України в умовах особливого періоду військовослужбовці можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю з урахуванням набутого досвіду.
Відповідач в межах наданих йому повноважень, на підставі результатів оцінювання позивача, вважав за можливе призначити позивача на підставі п.83 Положення на вищу посаду. Принцип єдиноначальності є одним із принципів будівництва і керівництва Збройними Силами України і полягає у наділенні командира (начальника) всією повнотою розпорядчої влади стосовно підлеглих і покладання на нього персональної відповідальності перед державою за всі сторони життя та діяльності військової частини, підрозділу і кожного військовослужбовця. Також Статутом внутрішньої служби передбачено обов`язок військовослужбовця беззастережно виконувати накази начальника.
Посилання позивача на те, що формування, складання та затвердження резерву кандидатів для просування по службі у Збройних Силах України та надіслання до військової частини відбулось з порушенням строків передбачених чинним законодавством, що призвело до прийняття спірного протиправного рішення, не приймається судом до уваги, оскільки порушення цих строків не могло вплинути на правомірність спірного наказу.
Відповідно до ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач не довів суду, що спірний наказ № 131 від 15.05.2019 є протиправним, тому позов задоволенню не підлягає.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Начальника Головного управління персоналу - заступника начальника Генерального штабу Збройних сил України (пр. Повітрофлотський, 6, м. Київ 168, 03168 ) , Генерального штабу Збройних сил України (пр. Повітрофлотський, 6, м. Київ 168, 03168, ідентифікаційний код 22991050) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України. Суддя Т. О. Гордієнко