Рішення № 83136469, 15.07.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2019
Номер справи
120/1520/19-а
Номер документу
83136469
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

15 липня 2019 р. Справа № 120/1520/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Демитор Наталії Володимирівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Драло В.О.,

представників позивача: Горенюка О.П., Дуднік В.С.,

представника відповідача: Білозор О.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Вапнярської селищної ради Томашпільського району Вінницької області до Вінницької обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

10.05.2019 року Вапнярська селищна рада Томашпільського району Вінницької області (далі- Вапнярська селищна рада, позивач) звернулась в суд з адміністративним позовом до Вінницької обласної державної адміністрації (далі- Вінницька ОДА, відповідач) про:

- визнання протиправними дій Вінницької обласної державної адміністрації щодо звернення до Центральної виборчої комісії із проханням відтермінувати процес приєднання до Вапнярської селищної ради;

- зобов`язання Вінницької обласної державної адміністрації підготувати на направити лист до Центральної виборчої комісії про необхідність призначення додаткових виборів Вапнярської селищної ради.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю дій Вінницької обласної державної адміністрації щодо звернення до Центральної виборчої комісії із листом про відтермінування призначення додаткових виборів в процесі приєднання громади с. Високе до Вапнярської селищної ради.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Ухвалою суду від 14.05.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін в судове засідання на 10.06.2019 року.

Крім того, даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подачу відзиву на позовну заяву.

31.05.2019 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 29198), в якому останній заперечує щодо задоволення адміністративного позову, зазначаючи, що Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 12.12.2018 року визнано протиправним та скасовано рішення Височанської сільської ради від 14.09.2018 року № 175 « Про скасування рішення 32 сесії 7 скликання «Про добровільне приєднання територіальної громади села Високе Височанської сільської ради до Вапнярської селищної ОТГ» від 13.06.2018 року № 160.

На виконання ч. 9 ст. 8 Закону України « Про добровільне об`єднання територіальних громад» та Закону України «Про місцеві вибори», Вінницька ОДА листом № 01.01-28/3192 від 28.05.2019 року повторно звернулась до ЦВК з приводу призначення додаткових виборів депутатів Вапнярської селищної ради ОТГ. Враховуючи вищевикладене, відповідач просить відповідно до п. 8 ч. ст. 238 КАС України закрити провадження у справі та відмовити в задоволенні позовних вимог.

10.06.2019 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач спростовує доводи відповідача та просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Крім того, 10.06.2019 року від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

В судовому засіданні представник відповідача поклався на розсуд суду, щодо відкладення розгляду справи.

10.06.2019 року розгляд справи відкладено. Наступне судове засідання призначено на 03.07.2019 року.

03.07.2019 року судом витребувано додаткові докази та відкладено розгляд справи.

Ухвалою суду від 15.07.2019 року в задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі відмовлено.

В судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги, просили адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача заперечував щодо задоволення адміністративного позову та просив відмовити в його задоволенні.

Суд, заслухавши думку сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази встановив наступне.

Розпорядженням голови Вінницької ОДА № 374 від 08 травня 2018 року «Про затвердження висновків щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень органів місцевого самоврядування щодо добровільного приєднання територіальних громад Томашпільського району» затверджені висновки щодо відповідності Конституції та законам України проекти рішень Височанської сільської та Вапнярської селищної рад «Про добровільне приєднання територіальної громади села Високе Височанської сільської ради до Вапнярської селищної об`єднаної територіальної громади».

16.05.2018 року Вапнярською селищною радою Томашпільського району Вінницької області прийнято рішення № 450 «Про добровільне приєднання територіальної громади села Високе Височанської сільської ради до Вапнярської селищної об`єднаної територіальної громади».

13.06.2018 року Височанська сільська рада Томашпільського району Вінницької області (32 сесії 7 скликання) прийняла Рішення № 160 «Про добровільне приєднання територіальної громади села Високе Височанської сільської ради до Вапнярської селищної об`єднаної територіальної громади», яким також було вирішено добровільно приєднатися Височанській сільській територіальній громаді (с. Високе) до Вапнярської селищної об`єднаної територіальної громади.

Одночасно вказаним рішенням було затверджено план організаційних заходів щодо добровільного приєднання Височанської сільської територіальної громади та доручено голові Вапнярської селищної ради Томашпільського району Вінницької області ОСОБА_1 звернутися до Вінницької обласної державної адміністрації з пропозицієюзвернутися до ЦВК для прийняття нею рішення про призначення додаткових виборів депутатів селищної ради від Височанської сільської територіальної громади, що приєдналася.

04.07.2018 року Вінницька обласна державна адміністрація звернулася до ЦВК зі зверненням, про призначення додаткових виборів депутатів Вапнярської селищної ради Томашпільського району Вінницької області. Дане звернення стало підставою для прийняття Центральною виборчою комісією Постанови № 157 від 12.10.2018 року «Про додаткові вибори депутатів сільських, селищних рад 23 грудня 2018 року» якою було призначено вибори, щодо добровільного приєднання Височанської сільської територіальної громади до Вапнярської селищної ОТГ. Тобто додаткові вибори депутатів Вапнярської селищної ради призначено та оголошенно з 03.11.2018 р. початок виборчого процесу.

14.09.2018 року Височанська сільська рада, приймає рішення № 175 «Про скасування рішення 32 сесії 7 скликання «Про добровільне приєднання територіальної громади села Високе Височанської сільської ради до Вапнярської селищної об`єднаної територіальної громади» від 13.06.2018 року №160». Дане рішення було надіслане до ЦВК.

22.10.2018 року до Центральної виборчої комісії надійшло звернення Височанської сільської ради Томашпільського району Вінницької області разом із додаванням рішення 34 сесії 7 скликання Височанської сільської ради від 14.09.2018року № 175 «Про скасування рішення 32 сесії 7 скликання «Про добровільне приєднання територіальної громади села Високе Височанської сільської ради до Вапнярської селищної об`єднаної територіальної громади» від 13.06.2018 року №160».

25.10.2018 року член Центральної виборчої комісії О. ОСОБА_2 звернулась із листом №21-40-1762 до голови Вінницької обласної державної адміністрації Коровія В.В. про висловлення позиції Вінницької обласної державної адміністрації щодо призначення додаткових виборів Вапнярської селищної ради.

На підставі відповіді на дане звернення 01.11.2018 року Центральна виборча комісія прийняла постанову №189 «Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 12 жовтня 2018 року №157», якою в абзаці першому та пункті 3 постанови №157 слова відповідно "Вінницької" та "Вінницькій" виключено та додаток 1 до постанови №157 виключено, отже призначення додаткових виборів депутатів Вапнярської селищної ради ОТГ було скасовано.

Не погоджуючись із такими діями, Вапнярська селищна рада звернулась в суд про визнання протиправним та скасування рішення Височанської сільської ради №175 від 14.09.2018р.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 17.12.2018 року у справі № 120/4124/18-а адміністративний позов Вапнярської селищної ради задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Височанської сільської ради від 14.09.2018 р. №175 «Про скасування рішення 32 сесії 7 скликання «Про добровільне приєднання територіальної громади села Високе Височанської сільської ради до Вапнярської селищної об`єднаної територіальної громади» від 13.06.2018 р. №160».

Крім того, Вапнярська селищна рада звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним та скасування постанови Центральної виборчої комісії №189 «Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 12 жовтня 2018 року №157».

05.02.2019 року Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративний позов Вапнярської селищної ради - задоволено. Постанову Центральної виборчої комісії №189 "Провнесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 12 жовтня 2018 року №157» - скасовано.

13.02.2019 року позивач звернувся до Вінницької ОДА з листом № 213 «Про надання пропозиції щодо призначення додаткових виборів депутатів Вапнярської селищної ОТГ Томашпільського району Вінницької області».

Відповідач своїм листом №444/4-2 від 26.02.2019 року вказав про те, що відповідно до ч.9, ст.82 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» інформуємо, що у зв`язку з приєднанням села Високе Височанської сільської ради Томашпільського району до Вапнярської селищної об`єднаної територіальної громади Томашпільського району Вінницької області, листом від 25 лютого 2019 року №01.01-47/115 обласна державна адміністрація звернулась до Центральної виборчої комісії України щодо прийняття рішення про призначення додаткових виборів депутатів Вапнярської селищної об`єднаної територіальної громади Томашпільського району Вінницької області.

Член ЦВК Лотюк О. листом від 19.04.2019р. №21-38-3689 повідомила Вінницьку ОДА про те, що до ЦВК 18.04.2019р. надійшов лист Височанської сільської ради Томашпільського району Вінницької області від 17.04.2019р. №57 разом із доданим рішенням 39 сесії 7 скликання Височанської сільської ради Томашпільського району ВІнницької області від 17.04.2019р. №209 "Про звернення до ЦВК про тимчасове відтермінування процесу приєднання Височанської територіальної громади до Вапнярької селищної обєднаної територіальної громади" та зверненням жителів села Високе про тимчасове відтермінування процесу приєднання Височанської територіальної громади до Вапнярської обєднаної територіальної громади.

На підставі чого член ЦВК О ОСОБА_3 звернулася до Вінницької ОДА з проханням до 15 години 19 квітня 2019 року висловити позицію Вінницької обласної державної адміністрації стосовно порушеного питання (рішення 39 сесії 7 скликання Височанської сільської ради № 209 від 17.04.2019р. «Про звернення до ЦВК про тимчасове відтермінування процесу приєднання Височанської територіальної громади до Вапнярської ОТГ) та надати висновок про те, що зазначені обставини не суперечать висновку, передбаченому ч.5 ст. 82 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», та не перешкоджають прийняттю Центральною виборчою комісією рішення про призначення додаткових виборів Вапнярської селищної ради Томашпільського району Вінницької області.

У відповідь, Вінницька ОДА листом № 01.01-47/2424 від 19.04.2019 року, повідомила, що оскільки 17.04.2019 року територіальною громадою села Високе прийнято рішення відтермінувати процес добровільного приєднання територіальної громади села Високе, Височанської сільської ради до Вапнярської селищної об`єднаної територіальної громади, яке було підтримане рішенням 39 сесії Височанської сільської ради 7 скликання Томашпільського району Вінницької області №209 та, оскільки, статтею 2 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" передбачено принцип добровільності обєднання територіальних громад, обласна державна адміністрація просить відтермінувати розгляд зазначеного питання до вирішення його у встановленому законом порядку відповідними територіальними громадами. Вапнярську селищну раду про направлення до ЦВК даного листа повідомлено не було.

В зв`язку з чим призначення додаткових виборів у Вапнярській селищній раді не відбулось, адже у Постанові Центральної виборчої комісії від 20 квітня 2019 року №847 «Про додаткові вибори депутатів сільських, селищних рад 30 червня» серед переліку місцевих рад Вінницької області, у яких призначаються додаткові місцеві вибори 30 червня 2019р. Вапнярська селищна рада Томашпільського району Вінницької області відсутня. Тобто Центральна виборча комісія додаткові вибори депутатів Вапнярської селищної ради ОТГ на 30 червня 2019 року не призначала.

Разом з тим, на виконання вимог абзацу другого пункту 9 Порядку призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від сільських, селищних об`єднаних територіальних громад, затвердженого Постановою ЦВК від 29.11.2018р. №235, звернення Вінницької ОДА від 25.02.2019р. №01.01-47/1155 щодо призначення додаткових виборів депутатів Вапнярської селищної ради ОТГ Томашпільського району Вінницької області та додані до нього документи повернуто Комісією Вінницькій ОДА (лист від 17.05.2019р. №21-40-4223) та зазначено, що після усунення перешкод щодо призначення додаткових виборів депутатів Вапнярської селищної ради ОТГ Томашпілського району Вінницької області Вінницька ОДА відповідно до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" та зазначеного Порядку може повторно надіслати до Комісії звернення щодо призначення вказаних додаткових виборів.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.

Правові відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст регулюються Законом України “Про добровільне об`єднання територіальних громад” (далі - Закон № 157-VIII).

Із положень статті 8.1 Закону № 157-VIII випливає, що добровільно приєднатися до об`єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об`єднаної територіальної громади.

Ініціаторами добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади можуть бути суб`єкти, визначені частиною першою статті 5 цього Закону.

Сільський, селищний голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади.

Сільський, селищний голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади надсилає пропозицію до сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади, до якої є намір приєднатися.

Сільська, селищна, міська рада об`єднаної територіальної громади на наступній сесії розглядає пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади та за результатами розгляду приймає рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади або про відмову в наданні такої згоди.

У відповідності до вимог статті 5 Закону № 157-VIII, ініціаторами добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: сільський, селищний, міський голова; не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).

Відповідно до частини першої статті 8.2 Закону № 157-VIII сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною сільською, селищною, міською радою об`єднаної територіальної громади рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади вживає заходів для підготовки проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади.

Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади у п`ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України (ч. 4 статті 8.2 Закону № 157-VIII).

Згідно частини п`ятої статті 8.2 Закону № 157-VIII, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації

Частинами шостою, сьомою, восьмою статті 8.2 Закону № 157-VIII визначено, що у разі відповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради на наступній сесії приймають рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади.

У разі встановлення невідповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Конституції а законам України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання.

У разі прийняття сільською, селищною радою рішення про приєднання до об`єднаної територіальної громади голова сільської, селищної об`єднаної територіальної громади звертається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від територіальної громади, що приєдналася, в установленому законом порядку.

Отже, із положень процитованих норм випливає, що Закон № 157-VIII визначає певні умови добровільного об`єднання територіальних громад. Ініціаторами добровільного об`єднання територіальних громад можуть бути відповідні голови рад, не менш як третина депутатів від загального складу рад, члени територіальної громади. Відповідний голова у визначений термін забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об`єднання громад та її громадське обговорення, подає її до відповідної ради для прийняття рішення про надання згоди на об`єднання та делегування представників до спільної робочої групи. У разі відповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади приймається рішення про таке приєднання.

Відтак, саме дотримання послідовності всіх етапів є обов`язковою умовою для добровільного об`єднання територіальних громад. Підставою для не призначення додаткових виборів є повернення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад на доопрацювання або невідповідність такого проекту вимогам Закону та Конституції України.

Оскільки Вінницька ОДА надала позитивний висновок щодо приєднання с. Високе до Вапнярської об`єднаної територіальної громади, невідповідності, які можуть бути підставою для повернення такого рішення відсутні.

Оцінюючи правомірність дій органу місцевого самоврядування, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частини шостої статті 14 Закону України "Про місцеві вибори" (далі – Закон) додаткові вибори депутатів призначаються Центральною виборчою комісією в порядку, визначеному законом.

Згідно з частиною дев`ятою статті 82 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" додаткові вибори депутатів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідними зверненнями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій щодо призначення додаткових виборів депутатів.

Порядком призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від сільських, селищних територіальних громад, що добровільно приєдналися до сільських, селищних об`єднаних територіальних громад, затвердженою Постановою ЦВК № 235 від 29.11.2018 року визначено процедуру призначення Центральною виборчою комісією додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від сільських, селищних територіальних громад, що добровільно приєдналися до сільських, селищних об`єднаних територіальних громад, у порядку, визначеному Законом України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", за результатами розгляду звернень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій щодо призначення таких виборів (далі відповідно – додаткові вибори депутатів, звернення).

Пунктом 9 цього Порядку передбачено, що у разі надходження до Центральної виборчої комісії інформації (судових рішень, які стосуються процесу добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади, або рішення відповідної ради про скасування рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади), яка дає обґрунтовані підстави вважати, що рішення/дії Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації, голови обласної державної адміністрації щодо звернення про призначення додаткових виборів депутатів та/або рішення щодо добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади прийнято/вчинено з порушенням Конституції України, законів України, Комісія повідомляє про отриману інформацію Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідну обласну державну адміністрацію. У такому разі Центральна виборча комісія приймає рішення про призначення відповідних додаткових виборів депутатів після надходження від Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації звернення про те, що зазначені обставини не суперечать висновку, передбаченому частиною п`ятою статті 82 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", та не перешкоджають прийняттю рішення про призначення додаткових виборів депутатів відповідно до частини дев`ятої статті 82 зазначеного Закону.

При цьому в разі надходження до Комісії повідомлення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації про наявність перешкод щодо призначення відповідних додаткових виборів депутатів звернення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації разом із доданими до нього документами повертається листом за підписом відповідного члена Центральної виборчої комісії в порядку, визначеному частиною сьомою статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію".

Як було встановлено судом, Вінницька ОДА листом № 01.01-47/2424 від 19.04.2019 року звернулась до ЦВК про відтермінування процесу приєднання до Вапнярської селищної об`єднаної територіальної громади с. Високе Томашпільського району Вінницької області до вирішення його у встановленому законом порядку відповідними територіальними громадами.

Вказане звернення обґрунтоване наявністю рішення 39 сесії 7 скликання Височанської сільської ради Томашпільського району Вінницької області від 17.04.2019р. №209 "Про звернення до ЦВК про тимчасове відтермінування процесу приєднання Височанської територіальної громади до Вапнярської селищної об`єднаної територіальної громади та принципу добровільності об`єднання територільних громад.

На що, листом № 21-40-4223 від 14.05.2019 року ЦВК, повернула звернення Вінницької ОДА від 25.02.2019 року № 01.01-47/1155 щодо призначення додаткових виборів депутатів Вапнярської селищної ради об`єднаної територіальної громади Томашпільського району Вінницької області та додані до нього документи.

Суд вважає протиправними дії Вінницької ОДА щодо направлення звернення про відтермінування додаткових виборів з підстав, зазначених у листі № 01.01-47/2424 від 19.04.2019, оскільки Порядком 235, яким врегульовано дані правовідносини передбачено вичерпний перелік підстав для такого погодження, а саме наявність судових рішень, які стосуються процесу добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади, або рішення відповідної ради про скасування рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади.

Відповідач не надав суду доказів існування таких підстав на момент направлення звернення до ЦВК.

З наведеного слідує, що дії Вінницької ОДА протирічать позитивному висновку, наданому раніше, який є чинним та процес відтермінування, з яким звернувся відповідач, не передбачений чинним законодавством.

Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (п. 4 ч. 2 ст. 245 Кодексу). В силу ч. 4 даної норми, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що згідно з процесуальним Законом, суд, у разі задоволення позову про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень, може зобов`язати останнього прийняти рішення на користь позивача.

В даному випадку, позивачем оскаржуються дії відповідача, які як наслідок мають послідовний зобов`язальний характер.

За приписами ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним, як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьев проти України" від 05.04.2005 (заява № 38722/02).

Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Аналіз зазначених норм у їх взаємозв`язку зі ст. 2, 5, 245 КАС України свідчить про те, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача, що зумовлює необхідність їх відновлення належним способом у тій мірі, в якій вони порушені. Зміст вимог адміністративного позову, як і, відповідно, зміст рішення (постанови), має виходити з потреби захисту саме порушених прав, свобод та інтересів у цій сфері.

Відтак, виходячи із заявлених вимог, з метою ефективного судового захисту, не перебираючи повноваження відповідача, суд вважає, що останній має вчинити дії щодо підготування та направлення звернення до Центральної виборчої комісії у відповідності до вимог п. 9 Порядку призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від сільських, селищних територіальних громад, що добровільно приєдналися до сільських, селищних об`єднаних територіальних громад, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії № 235 від 29.11. 2018 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Питання судових витрат підлягає вирішенню відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Вінницької обласної державної адміністрації щодо звернення до Центральної виборчої комісії з листом № 01.01-47/2424 від 19.04.2019 року про відтермінування процесу приєднання до об`єднаної територіальбної громади.

Зобов`язати Вінницьку обласну державну адміністрацію підготувати та направити звернення до Центральної виборчої комісії у відповідності до вимог п. 9 Порядку призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від сільських, селищних територіальних громад, що добровільно приєдналися до сільських, селищних об`єднаних територіальних громад, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії № 235 від 29.11. 2018 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Вапнярська селищна рада Томашпільського району Вінницької області (вул. Незалежності, 140, смт. Вапнярка, Томашпільський район, Вінницька область, 24240, код ЄДРПОУ 04325911);

Відповідач: Вінницька обласна державна адміністрація (вул. Соборна, 70, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 20089290)

Рішення в повному обсязі складено : 19.07.2019 р.

Суддя Демитор Наталія Володимирівна