Рішення № 83136408, 19.07.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2019
Номер справи
215/3328/19
Номер документу
83136408
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2019 року Справа № 215/3328/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

при секретарі: Мартіросян Г.А.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради про визнання бездіяльності протиправною,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. ОСОБА_1 12.06.2019 року звернувся до Тернівського районного суду м.Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовом до відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривому Розі ради, в якому просив:

- визнати бездіяльність, пов`язану з виборчим процесом відділу ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради протиправною, яка виявилася у відмові діяти згідно правової позиції ст.ст.3, 19, 68, 79, 71 Конституції України, зазначивши закон чи інший нормативно-правовий акт, вимоги яких порушено згідно ст.249 КАС України;

- зобов`язати, відповідно до заяви від 06.06.2019 року вх.№1195-20-22/2, відділ ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради включити його до уточненого списку виборців на дільниці №121699 із зазначенням у списку виборчої адреси: АДРЕСА_1 , та внести його особисті дані до державного реєстру виборців виборчого пункту та надати можливість голосувати на дому разом з інвалідом, зробивши помітку в бюлетені.

2. Ухвалою Тернівського районного суду м.Кривого Рогу Дніпропетровської області від 13.06.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 до відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривому Розі ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання винити певні дії, було передано на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

3. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 25.06.2019 року ухвалу Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 13.06.2019 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

4. Ухвалою Тернівського районного суду м.Кривого Рогу Дніпропетровської області від 09 липня 2019 року роз`єднано позовні вимоги.

Виділено в самостійне провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про визнання бездіяльності, пов`язаної з виборчим процесом відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради протиправною, яка виявилась у відмові діяти згідно правової позиції ст.ст.3, 19, 68, 71, 79 Конституції України, зазначивши закон чи інший нормативно-правовий акт вимоги яких порушено згідно ст.249 КАС України та передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Відмовлено ОСОБА_1 у відкритті провадження у справі за його позовом до відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про включення до списку виборців.

5. Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив ухвалу суду скасувати та прийняти ухвалу згідно ст.249 КАС України.

6. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.07.2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 09 липня 2019 року в адміністративній справі №215/3328/19 за позовом ОСОБА_1 до відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради про визнання бездіяльності протиправною та включення до списку виборців залишено без розгляду.

7. 18.07.2019 року справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

8. 18.07.2019 згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, адміністративну справу №215/3328/19 було передано для розгляду судді Ількову В.В.

9. До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла для розгляду справа № 215/3328/19 в частині позовних вимог щодо визнання бездіяльності, пов`язану з виборчим процесом відділу ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради протиправною, яка виявилася у відмові діяти згідно правової позиції ст.ст.3, 19, 68, 79, 71 Конституції України, зазначивши закон чи інший нормативно-правовий акт, вимоги яких порушено згідно ст.249 КАС України.

10. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №215/3328/19 за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради в частині визнання бездіяльності протиправною та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін на 19.07.2019 року.

11. Ухвалою суду від 18.07.2019 року також було витребувано у відповідача, належним чином завірені копії доказів по справі, а саме:

- відзив на позов та докази в обґрунтування відзиву, копію якого разом з доданими до нього документами надіслати позивачу та докази надіслання надати суду згідно до вимог ст.162, 261 Кодексу адміністративного судочинства України;

- матеріали, сформовані за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.06.2019 року вх. №1195-20-22/2, завірені належним чином відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

12. 19.07.2019 року відповідачем надано відзив на позовну заяву по справі №215/3328/19, а також надано витребувані судом докази ухвалою суду від 18.07.2019 року.

13. Також, відповідачем 19.07.2019 року було подано заяву про те, що останній не заперечує про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

14. Статтями 274,287 КАС України визначено порядок розгляду судом справ щодо уточнення списків виборців.

15. Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

16. Отже, рішення у цій справі приймається судом 19.07.2019 року, тобто у межах строку, встановленого положеннями Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

17. Позивач зазначає, що 06.06.2019 року звернувся до відповідача із заявою за вх.№1195-20-22/2 в якій просив забезпечити право голосу на виборах до Верховної Ради України та тимчасово змінити місце його голосування на виборах до Верховної Ради на виборчу дільницю (дільницю для голосування) в межах якої знаходиться адреса: м.Кривий Ріг, вул. Ухтомського, 2-8 або на виборчу дільницю (дільницю для голосування) №121699, у зв`язку із постійним знаходженням за адресою по АДРЕСА_2 , 2-8, де надає послугу інваліду. До заяви позивачем була долучена довідка № 4620 від 28.05.2019 року Управління соціального захисту.

18. На думку позивача відповідач, по суті бездіє при наданні визначеності в питаннях пов`язаних з виборчим процесом, чим порушує законодавство про вибори.

19. Позивач вважає, що бездіяльність відповідача, яка виразилась у відмові тимчасово внести зміни місця голосування позивача на виборах до Верховної Ради на виборчу дільницю (дільницю для голосування) в межах, якої знаходиться адреса: м.Кривий Ріг, вул. Ухтомського, 2-8 або на виборчу дільницю (дільницю для голосування) №121699, суперечить положенням Конституції України та Пакту про громадянські та політичні права ООН.

20. Також, зазначив про те, що виборцям гарантується вільне волевиявлення, а вищевказана бездіяльність відповідача положенням закону не відповідає та порушує його конституційні права.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

21. Відповідач позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що ОСОБА_1 звертався із заявою від 06.06.2019 року №1195-20-22/2 до відділу ведення Державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, в якій просив тимчасово змінити місце голосування на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 року на виборчу дільницю №121699, але при поданні заяви позивачем не було подано оригінал документа, що посвідчує його особу та громадянства України (паспорт громадянина України).

22. Зазначили про те, що Законом України «Про вибори народних депутатів України» передбачено право кожного виборця на тимчасову заміну місця голосування без зміни виборчої адреси відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців». Порядок тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси встановлюється Центральною виборчою комісією. Такий порядок визначений Постановою Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси». Пунктом 2.9 даної вищезазначеної Постанови передбачено, що при поданні заяви громадянин пред`являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

23. При розгляді звернення ОСОБА_1 було встановлено, що при поданні заяви позивачем не було надано документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а тому орган ведення Реєстру не має можливості перевірити дані, вказані у звернення до відповідності документу, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

24. Відповідно до пункту 2.11 Постанови Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси», відділ ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради повернув заяву виборцю з відповідними роз`ясненнями від 06.06.2019 року №2/20-22/441.

25. Також, зазначили про те, що 15.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до відділу із заявою від 06.06.2019 року №1195-20-22/2 про визначення йому виборчої адреси. До заяви були додані необхідні документи, відповідно до роз`яснень, що неодноразово надавались виборцю. На підставі поданої заяви, згідно частини 3 статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" відділом ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради, ОСОБА_1 було визначено виборчу адресу у АДРЕСА_1 , 15.07.2019 року внесені відповідні зміни до Державного реєстру виборців та включено ОСОБА_1 до уточненого списку виборців на дільниці №121699 одномандатного виборчого округу №31.

26. Таким чином, станом на 19.07.2019 ОСОБА_1 , забезпечені умови для реалізації свого права голосу та включено його до уточненого списку виборців на дільниці №121699 одномандатного виборчого округу №31.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

27. 06.06.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривому Розі ради із заявою за вх. №1195-20-22/2, в якій просив тимчасово змінити місце його голосування на виборах до Верховної Ради на виборчу дільницю (дільницю для голосування) в межах якої знаходиться адреса: м. Кривий Ріг, вул. Ухтомського, 2-8 або на виборчу дільницю (дільницю для голосування) №121699, у зв`язку із постійним знаходженням за адресою по вул АДРЕСА_2 2-8, де надає послугу інваліду.

28. До заяви позивач долучив довідку № 4620 від 28.05.2019 року Управління соціального захисту.

29. При зверненні оригінал паспорту позивачем надано не було, що підтверджується відміткою на поданій заяві позивача від 06.06.2019 року № 1195-20-22/2.

30. Листом Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради від 06.06.2019 року № 2/20-22/441 позивачу було надано роз`яснення з приводу наведених у заяві питань, а саме відповідачем було зазначено про те, що «При зверненні до відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради стосовно тимчасової зміни місця голосування, Вами не було надано документ, що посвідчує Вашу особу та підтверджує громадянство України, що є порушенням пункту 2.9 постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року №893 "Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси", "при поданні заяви громадянин пред`являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, - паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України)".

У зв`язку з цим, орган ведення Реєстру не має змоги перевірити дані, вказані Вами в заяві у відповідності до документу, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, як передбачено пунктом 2.10 вищезазначеної постанови.

Враховуючи вищевикладене, відділ ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради, не має можливості для опрацювання Вашої заяви, тому відповідно до пункту 2.11 вищевказаної постанови, повертає її Вам та рекомендує повторно звернутись до відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради з документом, який підтверджує Вашу особу та громадянство України (паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України)».

31. Отже, судом встановлено, що позивачу відповідачем були надані відповідні роз`яснення щодо питання які зазначені у заяві позивача від 06.06.2019 року щодо тимчасової зміни місця його голосування на виборах до Верховної Ради на виборчу дільницю (дільницю для голосування) в межах якої знаходиться адреса: м. Кривий Ріг, вул. Ухтомського, 2-8 або на виборчу дільницю (дільницю для голосування) №121699.

32. Також, слід зазначити про те, що згідно інформації вказаної відповідачем у відзиві на позовну заяву по цій справі, на підставі поданої заяви позивача у липні 2019 року, згідно частини 3 статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" відділом ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради, ОСОБА_1 вже було визначено виборчу адресу у АДРЕСА_1 та 15.07.2019 року внесені відповідні зміни до Державного реєстру виборців та включено ОСОБА_1 до уточненого списку виборців на дільниці №121699 одномандатного виборчого округу №31, таким чином, станом на 19.07.2019 ОСОБА_1 , забезпечені умови для реалізації свого права голосу та включено його до уточненого списку виборців на дільниці №121699 одномандатного виборчого округу №31.

33. Проте, позивач вважає, що відповідач допустив бездіяльність, яка полягає у не дотриманні законної мети правового режиму при розгляді його заяви від 06.06.2019 року №1195-20-22/2, відмовився використовувати свої владні виконавчі функції та не прийняв рішення, яке відповідає положенням Закону.

34. Отже, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що спір між сторонами виник з підстав правомірності дій відповідача щодо розгляду заяви позивача від 06.06.2019 року № 1195-20-22/2.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ

35. Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

36. Згідно з ст. 1 Закону України “Про звернення громадян” громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

37. За приписами ст. 15 Закону України “Про звернення громадян” органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

38. Статтею 19 Закону України “Про звернення громадян” передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані:

- об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;

- у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову;

- на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;

- скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;

- забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень;

- письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;

- вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина;

- у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;

- не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;

- особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

39. У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев`ятого частини першої цієї статті.

40. Аналіз зазначених норм права, дає підстави зробити висновок, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків, при цьому, таке право кореспондується із обов`язками органів влади здійснити розгляд таких звернень, з урахуванням їх функціональних обов`язків.

41. Крім того, відповідно до ст.70 Конституції України, право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.

42. Положеннями Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачено право кожного виборця на тимчасову заміну місця голосування без зміни виборчої адреси відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців».

43. Порядок тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси встановлюється Центральною виборчою комісією.

44. Такий порядок визначений Постановою Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси».

45. Пунктом 2.9 даної вищезазначеної Постанови передбачено, що при поданні заяви громадянин пред`являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

46. Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 8 Закону України “Про державний реєстр виборців”, виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.

47. Виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” (частини друга статті 8 Закону України “Про Державний реєстр виборців”).

48. Відповідно до ст. 3 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України”, місцем перебування зазначається адміністративно-територіальна одиниця на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік, місцем проживання визнається адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.

49. Керівник органу ведення Реєстру відмовляє у задоволенні заяви виборця, зазначеної в частинах першій та другій цієї статті, з таких підстав: якщо встановлено, що особа, яка звернулася із заявою, не включена до Реєстру; якщо перевіркою, передбаченою частиною 3 цієї статті, виявлено невідповідність у змісті відомостей, зазначених у заяві та наданих відповідними органом, закладом, установою; якщо заяву про зміну виборчої адреси визнано необґрунтованою; якщо встановлено, що до Реєстру вже внесено відповідні зміни до персональних даних виборця.

50. Виборча адреса відповідно до статті 8 Закону України “Про Державний реєстр виборців”, визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

51. Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що 06.06.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривому Розі ради із заявою за вх. №1195-20-22/2, в якій просив тимчасово змінити місце його голосування на виборах до Верховної Ради на виборчу дільницю (дільницю для голосування) в межах якої знаходиться адреса: м. Кривий Ріг, вул. Ухтомського, 2-8 або на виборчу дільницю (дільницю для голосування) №121699, у зв`язку із постійним знаходженням за адресою по вул АДРЕСА_3 Ухтомського, 2-8, де надає послугу інваліду.

52. Судом встановлено, про те, що при поданні заяви позивачем не було подано оригінал документа, що посвідчує його особу та громадянства України (паспорт громадянина України), про що також свідчить відмітка на заяві позивача від 06.06.2019 року № 1195-20-22/2 (а.с.1 зворот).

53. Листом Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради від 06.06.2019 року № 2/20-22/441 позивачу було надано роз`яснення з приводу наведених у заяві питань, а саме відповідачем було зазначено про те, що «При зверненні до відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради стосовно тимчасової зміни місця голосування, Вами не було надано документ, що посвідчує Вашу особу та підтверджує громадянство України, що є порушенням пункту 2.9 постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року №893 "Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси", "при поданні заяви громадянин пред`являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, - паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України)".

У зв`язку з цим, орган ведення Реєстру не має змоги перевірити дані, вказані Вами в заяві у відповідності до документу, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, як передбачено пунктом 2.10 вищезазначеної постанови.

Враховуючи вищевикладене, відділ ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради, не має можливості для опрацювання Вашої заяви, тому відповідно до пункту 2.11 вищевказаної постанови, повертає її Вам та рекомендує повторно звернутись до відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради з документом, який підтверджує Вашу особу та громадянство України (паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України)».

54. Отже, судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що при розгляді звернення ОСОБА_1 відповідачем було встановлено, що при поданні заяви позивачем не було надано документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, та роз`яснено, що орган ведення Реєстру не має можливості перевірити дані, вказані у звернення до відповідності документу, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

55. З урахуванням положень пункту 2.11 Постанови Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси», відділ ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради повернув заяву виборцю, тобто позивачу з відповідними роз`ясненнями від 06.06.2019 року №2/20-22/441.

56. Інших доказів, які б спростовували вищевикладене позивачем до суду надано не було.

57. Отже, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що відповідачем було дотримано вищезазначених вимог щодо розгляду заяви позивача від 06.06.2019 року №1195-20/22/2 у строк, передбачений законодавством, та з урахуванням наданої компетенції.

58. З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання бездіяльності Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради протиправною, задоволенню не підлягають.

59. При цьому, не підлягає задоволенню і похідна позовна вимога щодо зазначення закону або нормативно-правового акту вимоги яких порушено згідно ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на таке.

60. Згідно приписів ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

61. Враховуючи, що під час розгляду справи не було встановлено порушення закону, прийняття окремої ухвали є правом, а не обов`язком суду, тому суд вважає, що підстави для застосування норм ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України - відсутні.

62. Крім того, суд зазначає про те, що для того, щоб Відділ ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради мав змогу змінити позивачу місце голосування, необхідно уточнити дані у Державному реєстрі виборців, в частині визначення, виборчої адреси, відповідно до статті 8 Закону України “Про Державний реєстр виборців”.

63. Якщо, позивач має зареєстроване місце проживання необхідно звернутися до відділу ведення Державного реєстру виборців, розташованого у районі, до якого відноситься адреса зареєстрованого місця проживання, у порядку встановленому статтею 20 Закону України “Про Державний реєстр виборців” із заявою про зміну виборчої адреси, при собі необхідно мати паспорт громадянина України та документи, які підтверджують дану адресу.

64. У разі, якщо позивач не має зареєстрованого місця проживання, то може звернутися щодо визначення своєї виборчої адреси як до центру обліку, що відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальної служби, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, так і безпосередньо до відділу ведення Державного реєстру виборців, який розташований на території району, до якого відноситься адреса постійного місця проживання, з заявою про визначення виборчої адреси відповідно до п.3 статті 8 Закону України “Про Державний реєстр виборців”.

65. У заяві обов`язково вказується обґрунтування необхідності визначення виборчої адреси, та надаються документи (копії документів), які підтверджують ці обґрунтування та дають змогу відділу ведення Реєстру визначити виборцю його виборчу адресу. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред`являються відділу ведення Реєстру. Такими документами можуть бути: документ, що підтверджує право власності на житло, в тому числі договір купівлі-продажу; договір дарування, свідоцтво про право на спадщину; договір найму житла; довідка житлово-експлуатаційної установи або об`єднання співвласників багатоквартирного будинку; письмова згода власника житла тощо.

66. Відділ ведення Реєстру як суб`єкт розгляду відповідної заяви виборця вивчає її обґрунтованість (умотивованість). Заява є обґрунтованою у разі, коли додані до неї документи підтверджують наявність у виборця права користування житлом за вказаною ним адресою.

67. Після того, як буде визначено виборчу адресу, у разі необхідності, позивач може звернутися до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем свого перебування або ж за виборчою адресою для тимчасової зміни місця голосування.

68. Згідно інформації Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради зазначеної у відзиві на позовну заяву ОСОБА_1 по цій справі, 15.07.2019 року ОСОБА_1 звернувся до відділу із заявою від 06.06.2019 року №1195-20-22/2 про визначення йому виборчої адреси.

69. До заяви були додані передбачені Законом документи та відповідно до роз`яснень, що надавались виборцю ОСОБА_1

70. На підставі цієї заяви від 15.07.2019 року, відповідно до положень частини 3 статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" відділом ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради, ОСОБА_1 було визначено виборчу адресу у АДРЕСА_1 та 15.07.2019 року внесені відповідні зміни до Державного реєстру виборців та включено ОСОБА_1 до уточненого списку виборців на дільниці №121699 одномандатного виборчого округу №31.

71. Станом на 19.07.2019 ОСОБА_1 , забезпечені умови для реалізації свого права голосу та включено його до уточненого списку виборців на дільниці №121699 одномандатного виборчого округу №31.

72. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем в судовому у порядку не було доведено, що відповідач, під час розгляду його заяви від 06.06.2019 року №1195-20-22/2 діяв протиправно та вчинив бездіяльність, яка пов`язана з виборчим процесом відділу ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, яка виявилася у відмові діяти згідно правової позиції ст.ст.3, 19, 68, 79, 71 Конституції України, зазначивши закон чи інший нормативно-правовий акт, вимоги яких порушено згідно ст.249 КАС України, а отже, відповідач діяв правомірно та в межах своєї компетенції, у зв`язку із чим, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

73. Таким чином, з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість та недоведеність позовних вимог, тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривому Розі ради про визнання бездіяльності протиправною, задоволенню не підлягають.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

74. Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

75. Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

76. Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

77. Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі “Рисовський проти України” (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов`язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу “доброго врядування”.

78. Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах “Beyeler v. Italy” № 33202/96, “Oneryildiz v. Turkey” № 48939/99, “Moskal v. Poland” № 10373/05).

79. Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі “Hasan and Chaush v. Bulgaria” № 30985/96).

80. Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

81. Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

82. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

83. Під час розгляду справи, судом встановлено, що заявлений спір виник під час етапів виборчого процесу та стосується виборчого процесу, отже належить до спорів, пов`язаних з виборчим процесом.

84. Отже, слід зазначити, позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про протиправну бездіяльність відповідача або протиправність прийнятих ним рішень. Не встановлено судом відповідних обставин і в ході розгляду справи.

85. Отже, з урахуванням вищевикладеного, відповідач довів правомірність та законність своїх дій.

86. З системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявленого позову, у зв`язку із чим позовні вимоги ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради про визнання бездіяльності протиправною, задоволенню не підлягають.

87. Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні підстави для вирішення питання стосовно повернення судового збору.

88. Керуючись статтями 241-246, 263, 274. 277, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

89. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради про визнання бездіяльності протиправною – відмовити.

90. Судові витрати розподілу не підлягають.

91. Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , код ОКПП НОМЕР_1 ).

92. Відповідач: Відділ ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради (50083, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Короленко, 1а, код ЄДРПОУ 04052554).

93. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог частини першої статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строк, передбачений частниною другої статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України.

94. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

95. Повний текст рішення складено 19.07.2019 року.

Суддя В.В Ільков