Рішення № 83112072, 07.06.2019, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
07.06.2019
Номер справи
367/6034/17
Номер документу
83112072
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 367/6034/17

Провадження № 2-а/367/149/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 червня 2019 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючого судді Карабаза Н.Ф.,

при секретарі Стародубець О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ворзельської селищної ради Київської області про визнання протиправними діянь та зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

До Ірпінського міського суду Київської області звернулася ОСОБА_1 з позовом до Ворзельської селищної ради Київської області про визнання протиправними діянь та зобов`язання вчинити дії в якому зазначила, що нею 21 липня 2016 року за вхідним № 02-19/536 до Ворзельської селищної ради Київської області було подано клопотання про отримання рішення Ворзельської селищної ради Київської області щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою на визначену графічними матеріалами земельну ділянку. В подальшому, 22 серпня 2016 року за вхідним № К-12350.2 вона звернулася до Ворзельської селищної ради Київської області із клопотання про надання копії рішення органу місцевого самоврядування прийнятого за наслідками розгляду клопотання від 21 липня 2016 року за вхідним № 02-19/536 до Ворзельської селищної ради Київської області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою на визначену графічними матеріалами земельну ділянку. Проте, жодної відповіді отримано не було у зв`язку із відсутністю рішення органу місцевого самоврядування з даного питання, після сплину місячного строку. Листом від 10 серпня 2016 року за вихідним № 02-15/1360 голова Ворзельської селищної ради Київської області повідомила, що клопотання останнього щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою буде винесено на розгляд постійної депутатської комісії з питань охорони навколишнього середовища, природокористування, земельних відносин та надзвичайних ситуацій Ворзельської селищної ради Київської воласті сьомого скликання. Надалі, рішенням Ворзельської селищної ради Київської області чотирнадцятої сесії сьомого скликання від 30 серпня 2016 року їй було відмовлено в надані дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у зв`язку з відсутністю детального плану території на дану земельну ділянку. Також вказує, що як вбачається зі змісту її клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою від 21 липня 2016 року за вхідним № К-10815.2, поданого до Ворзельської селищної ради Київської області вона вказала: місце розташування бажаної земельної ділянки ( АДРЕСА_1 ), орієнтовний розмір земельної ділянки 012 га., цільове призначення бажаної земельної ділянки - для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд, вид речового права, що бажає набути на земельну ділянку - власність, а також задекларувала, що земельної ділянки з цільовим призначенням безоплатно у власність не отримувала. Окрім того, надала копію паспорту громадянки України, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру і графічні матеріали на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (на двох аркушах), чим фактично повністю виконала вимоги Земельного кодексу України про здійснення юридично значущого складу (сукупності юридичних фактів) для отримання дозволу на виготовлення проекту землеустрою. Зазначає, що вона звернулася із відповідним клопотанням до відповідача 21 липня 2016 року. Відповідач до 22 серпня 2016 року не прийняв жодного рішення визначеного Земельним кодексом України чи/або будь - яким іншим нормативно правовим актом держави Україна, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування» та п. 1 ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України. Керуючись приписами диспозиції норми п. 3 ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, листом від 15 вересня 2016 року за вхідним № 02-19/698 повідомила Ворзельську селищну раду Київської області про факт замовлення нею проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована за адресою; АДРЕСА_2 орієнтовним розміром 0.12 га. за цільовим призначенням - будівництво та обслуговування будинку та господарських споруд, а також надала копію договору № 140916-В01 від 14 вересня 2016 року укладеного між фізичною особою ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Інститут землеустрою «Право на землю». На лист повідомлення про самостійне розроблення проекту землеустрою Ворзельська селищна рада Київської області надала відповідь від 27 вересня 2016 року за вихідним № 02-15/1602, яким підтвердила, що клопотання позивачки про надання дозволу на розробку проекту землеустрою зареєстровано Ворзельською селищною радою Київської області 27 липня 2016 року за вхідним номером № 02-19/536, рішення за наслідками розгляду клопотання прийнято лише 30 серпня 2016 року, а копія рішення відповідача надіслана позивачу лише 02 вересня 2016 року за вихідним № 02-15/1480. Таким чином, відповідач не заперечує порушення строків розгляду клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, але при цьому відмовляється вчиняти інші юридично значимі дії щодо погодження меж сусідніх земельних ділянок, базуючись нібито на дотриманні строків розгляду клопотання, що очевидно вказує на тривалий характер протиправних діянь відповідача, що призвело до порушення права на безоплатне отримання прав на земельну ділянку. Також вказує, що 11 травня 2017 року за вхідним № 02-19/260 звернулася до Ворзельської селищної ради Київської області з клопотання про погодження акту земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 32 орієнтовним розміром 0.12 га. за цільовим призначенням - будівництво та обслуговування будинку та господарських споруд або направити належним чином уповноваженого представника для виконання вимог земельного законодавства. Проте, Ворзельська сільська рада Київської області, не зважаючи на фактичне визнання протиправності власних дій з метою порушення конституційного права на землю, листом від 25 травня 2017 року за вихідним № 02-15/702 повідомила її, що вважає клопотання останнього відповідачем розглянуто у строки та відповідно до діючого законодавства, а тому у зв`язку з прийнятим рішенням сесії не вбачає підстав для підписання акту прийомки — передачі межових знаків на зберігання. Станом на момент подання даного позову до належного та правомочного суду, відповідач порушення прав позивача не припинив та всіляко ухиляється від добровільного виконання обов`язків по встановленню твердих меж сусідніх земельних ділянок, шляхом підписання акту прийомки - передачі межових знаків на зберігання, чим порушує конституційне право на набуття прав на земельну ділянку. Просить визнати протиправними діяння Ворзельської селищної ради Київської області щодо відмови громадянці ОСОБА_1 у встановленню твердих меж сусідніх земельних ділянок розташованих за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом підписання акту прийомки - передачі межових знаків на зберігання та погодження меж сусідніх земельних ділянок; зобов`язати Ворзельську селищну раду Київської області підписати акти прийомки - передачі межових знаків на зберігання подані ОСОБА_1 до Ворзельської селищної ради Київської області 11 травня 2017 року за вхідним № 02-19/260 щодо земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_2 та погодити межі сусідніх земельних ділянок; стягнути з Ворзельської селищної ради Київської області судовий збір.

11.10.2018 року до суду від представника відповідача Ворзельської селищної ради Київської області – Левчука В.В. надійшов відзив на позовну заяву в якому зазначено, що в документах долучених до матеріалів справи міститься клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою адресоване Ірпінській міській раді (вул. Шевченка, 2-а, м. Ірпінь) вх. № К-10815.2 від 21.07.2016 року. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки у державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Тобто, ОСОБА_1 відповідно до ст. 118 ЗКУ звернулася до Ірпінської міської ради, а не до Ворзельської селищної ради. Позивачем ( ОСОБА_1 ) 21 липня 2016 року до Ірпінської міської ради було подано клопотання щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,12 га. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_4 . Ірпінською міською радою 27.07.2016 року дану заяву із поданими документами було спрямовано до Ворзельської селищної ради. Зважаючи на те, що засідання комісій ради та сесія ради відповідно до графіку та розпорядження селищного голови вже відбулися, Ворзельською селищною радою. 10.08.2016 року було повідомлено ОСОБА_1 про те, що питання виділення земельної ділянки для житлової забудови буде винесено на розгляд постійної депутатської комісії з питань охорони навколишнього середовища, природокористування, земельних відносин та надзвичайних ситуацій та сесії селищної ради, із зазначенням що про результати розгляду буде повідомлено додатково. Згідно ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Частиною 5 даної статті Закону передбачено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць. Зважаючи на те, що згідно ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту роботи Ворзельської селищної ради VІІ скликання, сесії ради скликаються за розпорядженням селищного голови та на розгляд сесії можуть виноситись питання лише ті які були розглянуті на депутатських комісіях ради та проекти рішень повинні подаватись не пізніше ніж за 14 днів до початку сесії, тому 10.08.2016 року позивачу було надіслано лист із повідомленням про те, що її заява буде винесена на розгляд постійної депутатської комісії (профільна комісія) та сесії селищної ради. Тобто, Ворзельською селищною радою було повідомлено позивача про подальший розгляд заяви на комісії та сесії, навіть попри те, що клопотання було адресоване Ірпінській міській раді. Згодом, а саме 15.09.2016 року позивач гр. ОСОБА_1 написала вже до Ворзельської селищної ради нібито повідомлення про те, що нею та ТОВ «Інститут землеустрою «Право на землю» було укладено договір на розроблення проекту землеустрою, в свою чергу, Ворзельська селищна рада реагуючи на дане повідомлення своїм листом від 27.09.2016 року повідомила позивача про те, що гр. ОСОБА_1 було повідомлено листом від 10.08.2016 року щодо розгляду питання на депутатській комісії та на розгляд чергового засідання сесії ради, тобто в серпні 2016 року та повідомлено про прийняте Ворзельською селищною радою рішення. Ворзельською селищною радою було винесено та розглянуто на сесії ради клопотання позивача та прийнято рішення від 30.08.2016 року № 179-14- VІІ «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 », яке в судовому порядку не оскаржене та не скасоване, тому Ворзельська селищна рада вважає, що незаконних (протиправних) дій з боку відповідача не вбачається та не може вважатися мовчазною згодою у відповідності до абз. 3 ч. 1 ст. 118 ЗК України. Просив позовну заяву гр. ОСОБА_1 до Ворзельської селищної ради про визнання протиправними діянь та зобов`язання вчинити дії залишити без розгляду; відмовити гр. ОСОБА_1 в задоволенні позову у справі №367/6034/17.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, надала заяву в якій просила розгляд справи проводити за її відсутності.

В судове засідання представник відповідача Ворзельської селищної ради – Левчук В.В. не з`явився, надав заяву в якій просив розгляд справи проводити за його відсутності та відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що 21.07.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Ірпінської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою в якому просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських споруд в межах земель смт. Ворзель, Ірпінської міської ради.

Згідно листа селищного голови Федорук Л.П. від 10.08.2016 року № 02-15/1360 ОСОБА_1 було повідомлено що питання виділення земельної ділянки для житлової забудови буде винесено на розгляд постійної депутатської комісії з питань охорони навколишнього середовища, природокористування земельних відносин та надзвичайних ситуацій та сесії селищної ради.

22.08.2016 року ОСОБА_1 звернулася з клопотанням до Ірпінської міської ради Київської області в якому просила наручно видати копію рішення щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 21.07.2016 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Відповідно до рішення № 179-14-VII чотирнадцятої сесії сьомого скликання Ворзельської селищної ради Київської області від 30.08.2016 року відмовлено ОСОБА_1 в наданні дозволу на виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в селищі Ворзель (бажане місце розташування – вулиця АДРЕСА_4 ) у зв`язку з відсутністю плану зонування та детального плану території.

15.09.2016 року ОСОБА_1 письмово повідомила Ворзельську селищну раду про факт замовлення нею проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 (між будинками 32 та 30), орієнтовним розміром 0,12 га і цільовим призначенням: будівництво та обслуговування будинку та господарських споруд та надала копію договору № 140916-ВО1 від 14 вересня 2016 року про виготовлення проекту землеустрою, укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ «Інститут землеустрою «Право на землю».

Згідно листа в.о. селищного голови Паламарчук О.В. від 27.09.2016 року № 02-15/1602 ОСОБА_1 було повідомлено, що до Ворзельської селищної ради заява про виділення земельної ділянки надійшла 27.07.2016 року та була зареєстрована за вхідним номером № 02-19/536. Ворзельською селищною радою заява була розглянута, про що було повідомлено листом від 10.08.2016 року № 02-15/1360, в якому вказано, що питання буде розглянуто на засіданні чергової сесії селищної ради. Найблище засідання сесії було заплановано на 30.08.2016 року, в порядок денний якої було включено питання вказаної заяви. Після засідання сесії селищної ради листом від 02.09.2016 року за № 02-15/1480 ОСОБА_1 було повідомлено про результати розгляду та надіслано копію прийнятого рішення.

11.05.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Ворзельської селищної ради Київської області в якому просила погодити акт земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , орієнтовним розміром 0,12 га і цільовим призначенням: будівництво та обслуговування будинку та господарських споруд.

Згідно листа селищного голови Федорук Л.П. від 25.05.2017 року № 02-15/702 ОСОБА_1 було повідомлено, що Ворзельська селищна рада розглянула звернення щодо підписання акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання представником Ворзельської селищної ради та повідомила наступне до Ворзельської селищної ради заява про виділення земельної ділянки надійшла 27.07.2016 року та була зареєстрована за вхідним номером № 02-19/536. Ворзельською селищною радою заява була розглянута, про що було повідомлено листом від 10.08.2016 року № 02-15/1360, в якому вказано, що питання буде розглянуто на засіданні чергової сесії селищної ради. Найблище засідання сесії було заплановано на 30.08.2016 року, в порядок денний якої було включено питання розгляду вказаної заяви. Після засідання сесії селищної ради листом від 02.09.2016 року за № 02-15/1480 ОСОБА_1 було повідомлено про результати розгляду та надіслано копію прийнятого рішення. Ворзельська селищна рада вважає, що заява була розглянута у строки відповідно до діючого законодавства, а тому у зв`язку з прийнятим рішенням сесії не вбачає підстав для підписання акта прийомки-передачі межових знаків на зберігання.

Згідно свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_1 ОСОБА_1 після реєстрації шлюбу 22 червня 2016 року змінила прізвище на – ОСОБА_3 .

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.116 та ст.188 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності, у тому числі в порядку безоплатної приватизації, за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до компетенції сільських, селищних, міських рад, зокрема відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Такі питання мають вирішуватися виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

При цьому згідно ч.1 та ч.3 ст.158 Земельного кодексу України земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.

Оскільки, відповідно до рішення № 179-14-VII чотирнадцятої сесії сьомого скликання Ворзельської селищної ради Київської області від 30.08.2016 року відмовлено ОСОБА_1 в наданні дозволу на виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в селищі Ворзель (бажане місце розташування – вулиця Кичеївська) у зв`язку з відсутністю плату зонування та детального плану території та вказане рішення не оскаржувалося в судовому порядку позовні вимоги про визнати протиправними діяння Ворзельської селищної ради Київської області щодо відмови громадянці ОСОБА_1 у встановленню твердих меж сусідніх земельних ділянок розташованих за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом підписання акту прийомки - передачі межових знаків на зберігання та погодження меж сусідніх земельних ділянок задоволенню не підлягають.

До того ж, слід зазначити, що клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою адресовано Ірпінській міській раді вх. № К-10815.2 від 21.07.2016 року.

Водночас, під час розгляду справ та визнання неправомірними рішень суб`єкта владних повноважень суд не вправі втручатись в дискреційні повноваження даної особи щодо можливості прийняття певного рішення з питань, які входять до його компетенції.

Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Положеннями Постанови Вищого адміністративного суду України від 21 жовтня 2010 року № П-278/10 встановлено, що з огляду на положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Отже, суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч. 3 ст. 2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Відповідно, заявлені позивачем позовні вимоги про зобов`язання Ворзельську селищну раду Київської області підписати акти прийомки - передачі межових знаків на зберігання подані ОСОБА_1 до Ворзельської селищної ради Київської області 11 травня 2017 року за вхідним № 02-19/260 щодо земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_2 та погодити межі сусідніх земельних ділянок не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 5-10, 72-76, 90, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд -

в и р і ш и в:

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Ворзельської селищної ради Київської області про визнання протиправними діянь та зобов`язання вчинити дії.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.

Повний текст судового рішення буде складено протягом 10 днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини рішення.

Суддя Н.Ф. Карабаза