
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2019 року справа № 580/1520/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Черкаського обласного військового комісаріату (далі - відповідач),якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з визначенням розміру грошового забезпечення, враховуючи розмір посадовий окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, доплати та підвищення, інші щомісячні надбавки, премії, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) за аналогічною посадою, яку обіймав позивач на дату звільнення з військової служби;
- зобов`язати відповідача надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з визначенням розміру грошового забезпечення, враховуючи розмір посадовий окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, доплати та підвищення, інші щомісячні надбавки, премії, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) за аналогічною посадою, яку обіймав позивач на 05.03.2007 - дату звільнення з військової прокуратури Черкаського гарнізону.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що відповідач в супереч вимогам законодавства України протиправно не надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з визначенням розміру грошового забезпечення, враховуючи розмір посадовий окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, доплати та підвищення, інші щомісячні надбавки, премії, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) за аналогічною посадою, яку обіймав позивач на 05.03.2007 - дату звільнення з військової прокуратури Черкаського гарнізону.
Відповідач позов не визнав, надав до суду письмовий відзив в якому зазначив, що станом на час звернення позивача до суду Кабінетом Міністрів України не прийнято рішення щодо визначення інших умов та розмірів для перерахунку пенсії, тому у відповідача відсутні правові підстави для складання та надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нової довідки для перерахунку пенсії позивача.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій прокуратурі Черкаського гарнізону та на підставі наказу заступника Міністра оборони України (по особовому складу) від 30.01.2007 №14, наказу військового прокурора Центрального регіону України від 19.02.2007 №6 о/с, наказу військової прокуратури Черкаського гарнізону від 05.03.2007 №40 - майор юстиції ОСОБА_1 (помічник прокурора) звільнений з військової служби в запас.
З 06 березня 2007 року після звільнення з військової служби у запас позивачу призначена пенсія за вислугу років.
Судом встановлено, що з моменту призначення пенсії позивачу здійснювався перерахунок пенсії, у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення, що підтверджується матеріалами адміністративної справи.
З листа Головного управління ПФУ в Черкаській області від 18.01.2019 №6130/02-26 позивачу стало відомо, що довідкою Черкаського обласного військового комісаріату від 30.03.2018 №ФР47943 для перерахунку пенсії визначено його посадовий оклад - 3440 грн., оклад за військовим званням - 1340 грн., відсоткова надбавка за вислугу років - 2151 грн.
16.04.2019 року позивач звернувся до Черкаського обласного військового комісаріату із заявою щодо надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з визначенням розміру грошового забезпечення, враховуючи розмір посадовий окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, доплати та підвищення, інші щомісячні надбавки, премії, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) за аналогічною посадою, яку обіймав позивач на 05.03.2007 - дату звільнення з військової прокуратури Черкаського гарнізону.
Листом від 25.04.2019 позивачу надано відповідь, згідно якої повідомлення до прийняття КМУ рішення щодо перерахунку пенсій відсутні правові підстави для складання нових довідок.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставив, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Даний Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
У відповідності до частини 3 статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 4 статті 63 Закону №2262-XII).
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення особи, яка одержує пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Відповідно до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, інформацію до територіальних органів Пенсійного фонду України щодо конкретних розмірів складу грошового забезпечення, з якого повинно бути перерахована пенсія, та відповідну довідку повинен у даному випадку надавати той орган, з якого позивача було звільнено (після відповідного реагування Пенсійним фондом України на повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії особам із числа колишніх працівників), якщо інше не передбачено цим Порядком.
Разом з цим, абзацем 9 пункту 3 Порядку №45 передбачено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Судом із матеріалів справи встановлено, що на підставі наказу заступника Міністра оборони України (по особовому складу) від 30.01.2007 №14, наказу військового прокурора Центрального регіону України від 19.02.2007 №6 о/с, наказу військової прокуратури Черкаського гарнізону від 05.03.2007 №40 - майор юстиції ОСОБА_1 (помічник прокурора) звільнений з військової служби в запас.
31.05.2012 Кабінетом Міністрів України постановою №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5.
Постановами Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року №763, від 09 грудня 2015 року №1013, від 30 серпня 2017 року №657 внесені відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657, яка набула чинності з 06 вересня 2017 року, затверджено зміни до Схеми посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур, де визначено місячний посадовий оклад старшого слідчого, прокурора прокуратури у розмірі 5660 грн., однак в супереч вищевикладеному, довідкою Черкаського обласного військового комісаріату від 30.03.2018 №ФР47943 для перерахунку пенсії визначено посадовий оклад позивача - 3440 грн., оклад за військовим званням - 1340 грн., відсоткова надбавка за вислугу років - 2151 грн.
Відповідно до п. 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» грошове забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, складається з посадового окладу та інших виплат, установлених цією постановою, а також окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.
Таким чином, суд дійшов висновку що відповідач вчинив бездіяльність не надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з визначенням розміру грошового забезпечення, враховуючи розмір посадовий окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, доплати та підвищення, інші щомісячні надбавки, премії, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) за аналогічною посадою, яку обіймав позивач на 05.03.2007 - дату звільнення з військової прокуратури Черкаського гарнізону.
На підставі вищевикладених обставин, суд дійшов висновку задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Черкаського обласного військового комісаріату щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з визначенням розміру грошового забезпечення, враховуючи розмір посадовий окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, доплати та підвищення, інші щомісячні надбавки, премії, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) за аналогічною посадою, яку обіймав позивач на дату звільнення з військової служби.
Зобов`язати Черкаський обласний військовий комісаріат виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з визначенням розміру грошового забезпечення, враховуючи розмір посадовий окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, доплати та підвищення, інші щомісячні надбавки, премії, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) за аналогічною посадою, яку обіймав позивач на 05.03.2007 - дату звільнення з військової прокуратури Черкаського гарнізону.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш