
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/396/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Крутько О.В.,
представника позивача - Дмитренко А.М.,
представника відповідача - Бабинця М.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
В С Т А Н О В И В:
31 січня 2019 року Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0016844203 від 13.11.2008 року.
Ухвалою суду від 05.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 440/396/19. Вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 03.04.2019 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що за результатами проведеної камеральної перевірки даних позивача щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних ПАТ "Укртатнафта" в Єдиному реєстрі акцизних накладних та на підставі акту перевірки від 22.10.2018 № 3156/28-10-42-03/00152307, прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.11.2017 № 0016844203 про застосування штрафної санкції у загальному розмірі 2713897,47 грн за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних, визначених пунктом 231.6 статті 231 Податкового кодексу України. Позивач не погоджується з висновками перевірки та податковим повідомленням-рішенням, оскільки ним було виконано, встановлений статтею 231 Податкового кодексу України, обов`язок по складанню та реєстрації акцизних накладних при реалізації пального.
01.03.2019 року відповідач надав до суду відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на правомірність висновків камеральної перевірки. Зазначає, що під час перевірки ПАТ "Укртатнафта" встановлено факт несвоєчасної реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а відтак оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним та прийняте в межах вимог чинного законодавства.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що ГДРІ відділу податкового супроводження підприємств нафтогазового комплексу управління податкового супроводження підприємств виробничої сфери Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби - Захожай О.А., на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, статті 76 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку даних щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування дотаких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних ПАТ "Укртатнафта".
За наслідками проведеної камеральної перевірки ПАТ "Укртатнафта" відповідачем складено акт (надалі - акт перевірки) від 22.10.2018 № 3156/28-10-42-03/00152307 (а.с.14-18), у якому зафіксовано порушення пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, а саме реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування з порушенням законодавчо встановлених термінів.
На підставі акту перевірки від 22.10.2018 № 3156/28-10-42-03/00152307 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0016844203, яким застосовано штраф на загальну суму 2 713 897,47 грн (а.с.12).
Позивач не погодився із зазначеним податковим повідомленням - рішенням та оскаржив його до суду.
Надаючи оцінку спірному податковому повідомленню - рішенню, суд виходить із наступного.
Відповідно до пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
При реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов`язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб`єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних ( пункт 231.5 статті 231 Податкового кодексу України).
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання акцизної накладної / розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну / розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального.
З метою отримання особою, яка реалізує пальне, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального, така особа, що реалізує пальне, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції ( пункт 231.6 статті 231 Податкового кодексу України).
231.7. Якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних: особою, яка реалізує пальне, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального; отримувачем пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, для чого особа, яка реалізує пальне, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального. При цьому особа, що реалізує пальне, має право зменшити обсяг реалізованого пального за таким розрахунком коригування після його реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального.
Розрахунок коригування, складений платником податку до акцизних накладних з реалізації пального не платникам акцизного податку, або розрахунок коригування, складений за іншими операціями, ніж реалізація пального отримувачам пального, підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних таким платником податку (пункт 231.7 статті 231 Податкового кодексу України).
Підставою для винесення спірного рішення стали висновки податкового органу про порушення ПАТ "Укртатнафта" положень пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України щодо оформлення акцизних накладних/розрахунків коригування для контрагентів покупців, які зареєстровані в ЄРАН з порушенням законодавчо встановлених термінів на загальну суму акцизного податку 27309157,66 грн.
Так, згідно висновків акту перевірки /том 1, а.с. 16/ акцизні накладні/розрахунки коригування № 7898 від 01.07.2018 року, № 7902 від 01.07.2018 року, № 7901 від 01.07.2018 року, № 7900 від 01.07.2018 року, № 7899 від 01.07.2018 року, № 7896 від 02.07.2018 року, № 7903 від 03.07.2018 року, № 7904 від 03.07.2018 року, № 7905 від 11.07.2018 року, № 7906 від 11.07.2018 року, № 7897 від 16.07.2018 року, № 7907 від 17.07.2018 року складені 11.08.2018 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації акцизної накладної/ розрахунку коригування від 26 до 10 днів.
Згідно пояснень представника позивача в липні 2018 року ПАТ "Укртатнафта" помилково склало та зареєструвало 12 окремих акцизних накладних, оскільки згідно умов договорів № 3382/2/2118 від 30.11.2016 року, № 925/2/2118 від 28.02.2017 року, №3988/2/2118 від 30.12.2016 року, № 1492/2/2118 від 15.05.2017 року, № 2984/3/2118 від 30.09.2017 року позивачем забезпечувалось безперервне постачання пального ТОВ "Челендж Трейд" та відповідно складались зведені акцизні накладні за кожний звітний місяць. Помилка була виправлена в системі електронного адміністрування пального шляхом виписки та реєстрації розрахунків коригування від 31.07.2018 року.
Матеріалами справи підтверджується, що 28.02.2017 року між ПАТ "Укртатнафта" - (постачальник) та ТОВ "Челендж Трейд" (покупець) укладено договір № 925/2/2118, за умовами якого постачальник зобов`язується поставити покупцю нафтопродукти, а покупець зобов`язується їх прийняти і оплатити в асортименті, кількості та за ціною, узгодженими сторонами в додатках (специфікація) до договору (п.1.1 Договору).
Згідно умов передачі товару базис поставки - EXW (резервуари, що використовуються ПАТ "Укрнатфта" на підставі цивільно - правових договорів, в тому числі резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" та інших нафтобаз, що належить ПАТ "Дніпронафтопродукт" на підставі права власності або ті, що використовуються ним на підставі договору № 925/2/2118
Згідно розділу 3 договору № 925/2/2118 від 28.02.2017 року товар передається на резервуарах нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" та інших нафтобаз. Передача товару здійснюється партіями на підставі актів приймання - передачі. Постачальник гарантує, що має можливість безперервного постачання товару покупцеві. Під безперервним постачанням мається на увазі забезпечення постачальником можливості для покупця отримувати товар в будь - який час доби і в будь - який день тижня узгодженого сторонами строку поставки товару /том. 1 а.с. 98-99/.
Передача нафтопродуктів здійснювалась на резервуарах ТОВ "Нафтасіті", що підтверджується актами приймання передачі: № 1/07 від 01.07.2018 року, № 2/07 від 03.07.2018 року, № 3/07 від 11.07.2018 року, № 4/07 від 17.07.2018 року /том. 1 а.с. 125-128/.
30.09.2017 року між ПАТ "Укртатнафта" - (постачальник) та ТОВ "Челендж Трейд" (покупець) укладено договір № 2984/3/2118, за умовами якого постачальник зобов`язується поставити покупцю товар, а покупець зобов`язується його прийняти і оплатити в асортименті, кількості та за ціною, узгодженими сторонами в додатках (специфікаціях) до договору/том. 1 а.с. 109-110/.
Згідно розділу 3 договору № 2984/3/2118 від 30.09.2017 року товар передається на резервуарах нафтобаз ТОВ "Нафтасіті" та інших нафтобаз. Передача товару здійснюється партіями на підставі актів приймання - передачі.
Передача нафтопродуктів здійснювалась на резервуарах ТОВ "Нафтасіті", що підтверджується актами приймання передачі: № 1/07 від 02.07.2018 року, № 2/07 від 16.07.2018 року /том 1 а.с. 122-123/.
11.08.2018 року ПАТ "Укртатнафта" зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних акцизні накладні № 7898 від 01.07.2018 року, № 7902 від 01.07.2018 року, № 7901 від 01.07.2018 року, № 7900 від 01.07.2018 року, № 7899 від 01.07.2018 року, № 7896 від 02.07.2018 року, № 7903 від 03.07.2018 року, № 7904 від 03.07.2018 року, № 7905 від 11.07.2018 року, № 7906 від 11.07.2018 року, № 7897 від 16.07.2018 року, № 7907 від 17.07.2018 року, що підтверджується квитанціями № 2 /том 1, а.с. 35-57/.
13.08.2018 року ПАТ "Укртатнафта" зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунки коригування до вищевказаних акцизних накладних, якими обсяг реалізованого пального відкоригований до зменшення на всю суму акцизних накладних /том 1 а.с. 58-81/.
13.08.2018 року ПАТ "Укртатнафта" зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних зведені акцизні накладні № 8114, № 8115, № 8117, № 8116 на загальну суму акцизного податку 27 309 157,66 грн. /том 1 а.с. 82-89/.
Згідно пояснень представника позивача від 10.05.2019 року на підприємстві діє система автоматизованого обліку та управління процесами виробництва, до якої заноситься інформація про всі первинні та розрахункові документи, на підставі даних якої формуються або звичайні або зведені акцизні та податкові накладні. При цьому, формування акцизних накладних відбувається шляхом обрання відповідної опції у програмі: сформувати звичайні накладні або сформувати зведені.
Помилку щодо складання звичайних акцизних накладних було виявлено під час формування та реєстрації зведених акцизних накладних. Оскільки реєстрація помилкових накладних відбулась у суботу - 11.08.2018 року, виправити допущену помилку шляхом реєстрації розрахунків коригування виявилось за можливе лише у перший робочий день - 13.08.2018 року. При цьому, оскільки зведені акцизні накладні датуються останнім днем звітного місяця, в даному випадку 31.07.2018 року, з метою уникнення подвійного відображення у системі електронного адміністрування обсягів реалізованого для ТОВ "Челендж Трейд" пального, цією ж датою було складено розрахунки коригування до помилкових акцизних накладних.
Вказані пояснення підтверджуються наданими копіями квитанцій про реєстрацію акцизних накладних, розрахунків коригування до акцизних накладних, зведених акцизних накладних, а також витягом з системи М.Е. Doc. /том 2 а.с. 164-176/.
Відповідно до пункту 231.3 статті 231 Податкового кодексу України акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.
Вказаною нормою передбачено право постачальника пального скласти зведену акцизну накладну для отримувача пального не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця, якщо постачальник забезпечує безперервне постачання пального.
Таким чином, оскільки ПАТ "Укртатнафта" за умовами контрактів забезпечувало можливість безперервного постачання пального ТОВ "Челендж Трейд" постачальник мав право складати зведену акцизну накладну в кінці місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.
Суд зазначає, що 13.08.2018 року ПАТ "Укртатнафта" зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних зведені акцизні накладні від 31.07.2018 року № 8114, № 8115, № 8117, № 8116 на загальну суму акцизного податку 27 309 157,66 грн. /том 1 а.с. 82-89/.
Представником відповідача не заперечувалось, що отримувач пального ТОВ "Челендж Трейд" зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального.
Враховуючи викладене, ПАТ "Укртатнафта" виконало вимоги пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України та зареєструвало зведені акцизні накладні від 31.07.2018 року № 8114, № 8115, № 8117, № 8116 протягом п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Щодо помилково складених акцизних накладних № 7898 від 01.07.2018 року, № 7902 від 01.07.2018 року, № 7901 від 01.07.2018 року, № 7900 від 01.07.2018 року, № 7899 від 01.07.2018 року, № 7896 від 02.07.2018 року, № 7903 від 03.07.2018 року, № 7904 від 03.07.2018 року, № 7905 від 11.07.2018 року, № 7906 від 11.07.2018 року, № 7897 від 16.07.2018 року, № 7907 від 17.07.2018 року суд зазначає, що єдиним правовим наслідком оформлення помилкових акцизних накладних, передбачених Податковим кодексом України є складання розрахунку коригування з метою виправлення помилки (пункт 231.7 статті 231 Податкового кодексу України).
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 26.06.2018 року у справі № 813/4556/16.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, оскільки відповідачем не доведена правомірність спірного рішення суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Офісу великих платників Державної фіскальної служби від 13.11.2018 року № 0016844203.
Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги ПАТ "Укртатнафта" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (39610, Полтавська область, м. Кременчук, вул. Свіштовська, 3; код ЄДРПОУ 00152307) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11г, код ЄДРПОУ 39440996) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Офісу великих платників Державної фіскальної служби від 13.11.2018 року № 0016844203.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11г, код ЄДРПОУ 39440996) на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (39610, Полтавська область, м. Кременчук, вул. Свіштовська, 3; код ЄДРПОУ 00152307) витрати зі сплати судового збору в розмірі 19210 (дев`ятнадцять тисяч двісті десять) гривень.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 08.07.2019 року.
Суддя А.Б. Головко