Справа № 2- а-85/10
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 лютого 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування
В С Т А Н О В И Л А :
Позивачка звернулася до суду з позовом в якому просить суд визнати дії відповідача протиправними та стягнути з відповідача на її користь 13 994 грн. недоплаченої допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення разом з неповнолітніми дітьми, а саме у зв’язку з тим, що вона та її неповнолітні діти є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги. Крім того просить допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення цих коштів.
Позивачка надала заяву, в якій просить розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримала повністю.
Відповідач, згідно поданої заяви, стосовно позову заперечує. Просить слухати справу у відсутність представника.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка та її неповнолітні діти: ОСОБА_2С ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4, є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій вони проживають, а саме: м. с. Рудня Журжевицької сільської ради Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи ” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується відомостями паспорта громадянина України, посвідченнями потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, довідкою сільської ради.
Відповідно до ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні гарантованого добровільного відселення -4 0 % процентів від мінімальної заробітної плати.
Допомога в розмірі передбаченому законом позивачці та її неповнолітнім дітям виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розміри 2.10 грн. кожному, відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836.
З 01.09.2008 року по 01.04.2009 року позивачці не доплачена допомога, як особі, яка проживає разом з неповнолітніми дітьми на території радіоактивного забруднення разом в сумі 10 457.50 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх зазначеного періоду та відповідно до розміру допомоги встановленої законом, а також з урахуванням положень ст. 99 КАС, яка передбачає звернення до суду за відновленням порушеного права в річний термін.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати. Допомога нараховуються та виплачуються за місцем проживання.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок і розміри допомоги. Виплата допомоги по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірною, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку та її неповнолітніх дітей у їх правах на отримання допомоги в розмірі зазначеному в ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Крім того виходячи з вище наведених обставин суд не може взяти до уваги пояснення відповідача з приводу правомірності виплат допомоги по постанові КМУ, так як вони спростовуються встановленими судом обставинами.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності.
Враховуючи те, що вимога позивачки щодо негайного виконання рішення суду є не мотивованою та не обґрунтованою, тому вона не може бути задоволена.
Керуючись ст. ст. 11,71,86, 99, 160,161, 186 КАС України та ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи “
ПОСТАНОВИЛА:
Позов ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, по не виплаті ОСОБА_1 допомоги на придбання чистих продуктів харчування у відповідності із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ - протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5, жительки по вул. Леніна 05 с. Рудня Олевського району Житомирської області 10 457.50 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, в тому числі і на її неповнолітніх дітей.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 107.98 грн. судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя :