Справа №2- а- 77\2010 рік
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2010 року
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування та доплати до пенсії у зв’язку з проживанням на радіоактивно забрудненій території
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом в якому просить суд стягнути на її користь з відповідача 3 162.30 грн. недоплаченої допомоги на придбання чистих продуктів харчування та 20 723.80 грн. недоплаченої доплати до пенсії у зв’язку з тим, що вона являється потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії, проживає на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивачка, згідно поданої заяви, позовні вимоги підтримала повністю. Просить слухати справу у її відсутність.
Представник відповідача стосовно позову заперечує та просить розглянути справу без його участі.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є потерпілою 4-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій позивачка проживає, а саме в м.Олевськ Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року з наступними змінами та доповненнями – відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, що стверджується посвідченням потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС, довідкою відповідача.
Позивачка являється пенсіонером за віком і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ в УПСЗН Олевської РДА та в УПФ України в Олевському районі, що стверджується довідкою з УПФ України в Олевському районі та слідує із заперечення УПСЗН Олевської РДА.
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіологічного контролю -3 0 % процентів від мінімальної заробітної плати та виплачується доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Допомога та доплата до пенсії в розмірі передбаченому законом позивачці виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розміри 1,60 грн. та доплата до пенсії в розмірі 5,20 грн. відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836 .
З 01.08.2008 року по 01.07.2009 року позивачці не доплачена допомога, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, в розмірі 3 162.30 грн..
Крім того з 01.09.2005 року по 01.07.2009 року позивачці не доплачена доплата до пенсії в сумі 20 723.80 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру допомоги та доплати встановленої законом.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року з яких слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіологічного контролю -3 0 % процентів від мінімальної заробітної плати та виплачується доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Доплата нараховуються та виплачуються за місцем отримання пенсії, допомога пенсіонерам нараховується та виплачується УПСЗН Олевської РДА.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок, розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Крім того в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку у правах на отримання допомоги та доплати в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив право позивачки на соціальний захист від наслідків чорнобильської катастрофи.
Враховуючи те, що відповідно до ст. 99 КАС України передбачено річний термін на звернення до суду за захистом порушеного права, з часу коли особа дізналась про порушення її права, суд прийшов до висновку, що позов може бути задоволений частково в сумі 1 152 грн. допомоги відповідно до ст. 37 зазначеного Закону за період з 01.09.2008 року по 01.09.2009 року, що передував зверненню до суду, відповідно до розрахунку та доказів наданих позивачкою. Крім того позов може бути задоволений частково в сумі 6 403 грн. доплати відповідно до ст. 39 зазначеного Закону за період з 01.09.2008 року по 01.09.2009 року, що передував зверненню до суду , відповідно до розрахунку та доказів наданих позивачкою. Позивачкою не надано доказів щодо поважності причин пропуску строку на звернення до суду, їй було відомо про виплату допомоги та доплати у меншому розмірі не один рік.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності.
Керуючись : Конституцією України, ст. ст. 11,71,86, 160,161 КАС України та ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи “ суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування та доплати до пенсії у зв’язку з проживанням на радіоактивно забрудненій території - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1 допомоги та доплати не у відповідність із Законом України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи “- не правомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584 код 03192610 МФО 811039 в УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, жительки по вул. Лесі Українки 15 м. Олевська Житомирської області 1 152 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584 код 03192610 МФО 811039 в УДК Житомирської області на користь держави судовий збір в сумі 54.40 грн.
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, жительки по вул. Лесі Українки 15 м. Олевськ Житомирської області 6 403 грн. доплати до пенсії, як особі яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави судовий збір в сумі 64,03 грн.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
ОСОБА_1 звільнена від сплати державного мита на підставі п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд на протязі 20 днів, після подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана на протязі 10 днів з дня оголошення постанови суду, або на протязі 10 днів без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду, через Олевський районний суд Житомирської області.
Суддя :