Постанова № 8303147, 29.01.2010, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
29.01.2010
Номер справи
2-а-186-10
Номер документу
8303147
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2- а-186/10

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 січня 2010 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення недовиплачених коштів , передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідача неправомірними та стягнути на її користь з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області за період з 01 жовтня 2008 року по 01 жовтня 2009 року – 5769,60 грн. допомоги передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 01 квітня 2002 року по 01 листопада 2007 року - 36160,50 грн. доплати до заробітної плати , передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та за період з 01 жовтня 2008 року по 01 жовтня 2009 року – 14424 грн. доплати до пенсії , передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв’язку з тим, що вони є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають та позивачка працює на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги.

Крім того, позивачка просить допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення з відповідача заборгованості передбаченій ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивачка в судове засідання не з’явилася, але від неї надійшла заява про розгляд даної справи без її участі, позов підтримує.

Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення, просять справу розглянути без їх участі.

Встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ої категорії та проживає разом з неповнолітньою дочкою – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Замисловичі Олевського району Житомирської області, територія якого відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується копією посвідчення потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією свідоцтва про народження дитини, копією паспорту позивачки, довідками з місця проживання.

Позивачка працювала з 01 квітня 2002 року по 12 листопада 2007 року на території гарантованого добровільного відселення, а саме в с. Замисловичі Олевського району Житомирської області в Замисловицькій загальноосвітній школі, що підтверджується довідкою з місця роботи і отримує щомісячно в Управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації допомогу в розмірі 2,10 грн. на себе та неповнолітню дитину та отримувала доплату до заробітної плати в розмірі 10,50 грн. відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідками з місця роботи.

Крім того, позивачка є непрацюючим пенсіонером за віком і отримує щомісячно в Управлінні праці та соціального захисту населення Олевського районної державної адміністрації доплату до пенсії в розмірі 10,50 гривень відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836 всупереч нормам Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідкою УПФ України в Олевському районі.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні гарантованого добровільного відселення – 40 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі двох мінімальних заробітних плат та щомісячна грошова доплата непрацюючим пенсіонерам в розмірі двох мінімальних заробітних плат, які встановлені на час виплати. Допомога та доплати нараховуються та виплачуються за місцем проживання та роботи.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги та доплат. Виплата допомоги та доплат по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку та її неповнолітню дитину у їх праві на отримання допомоги та доплат в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні за період з 01 січня 2002 року по даний час становить:

• - з 01.01. 2002 р.-140,00 грн.

• - з 01.07.2002 р.-165. 00 грн.

• - з 01.01.2003 р.-185.00 грн.

• - з 01.12.2003 р.- 205.00 грн.

• - з 01.09.2004 р.-237.00 грн.

• - з 01.01.2005 р. -262.00 грн.

• - з 01.04.2005 р.-290.00 грн.

• - з 01.07.2005 р.-310.00 грн.

• - з 01.09.2005 р.-332.00 грн.

• - з 01.01.2006 р.-350.00 грн.

• - з 01.07.2006 р.-375.00 грн.

• - з 01.12.2006 р. -400.00 грн.

• - з 01.04.2007 р. -420.00 грн.

• - з 01.07.2007 р.-440.00 грн.

• - з 01.10.2007 р. - 460.00 грн.

• - з 01.01.2008 р.-515.00 грн.

• - з 01.04.2008 р.-525.00 грн.

• - з 01.10.2008 р. -545.00 грн.

• - з 01.12.2008 р.-605. 00 грн.

• - з 01.04.2009 р.-625. 00 грн.

• - з 01.07.2009 р.-630. 00 грн.

• - з 01.10.2009 р.-650. 00 грн.

Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до наведеного, позов позивачки в частині стягнення допомоги передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення в межах річного терміну з 01 жовтня 2008 року по 01 жовтня 2009 року у розмірі 40 % мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 2,10 грн. щомісяця (12 міс. х 2,10 грн. = 25,20 грн.) , тобто:

З 01.10.2008 р. по 01.12.2008 р. - 545 х 2 х 40 % = 436 грн.,

З 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. - 605 х 4 х 40 % = 968 грн.,

З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 х 3 х 40 % = 750 грн.,

З 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. - 630 х 3 х 40 % = 756 грн.

Таким чином, 2910 грн. – 25,20 грн. отриманих коштів = 2884,80 грн. х 2 = 5769,60 грн.

Зі змісту ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати окрім основної входить додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати.

Частина 2 ст. 233 КЗпП України зазначає, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Відповідно до встановленого вважаю, що до стягнення на користь позивачки підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у розмірі 2-х мінімальних заробітних плат щомісяця за мінусом одержаних коштів по 10,50 грн. щомісяця (61 міс. X 10,50 = 640,50 грн.) та не враховуючи періоди, коли позивачка отримувала зазначену доплату в розмірі меншому, ніж 10,50 грн. щомісяця, тобто за період з 01 квітня 2002 року по 01 листопада 2007 року, а саме:

З 01.04.2002 р. по 31.06.2002 р. - 140,00 х2 х 3 міс. = 840грн.

З 01.07.2002 р.. по 31.12.2002 р. - 165,00 х 2 х 6 міс. = 1980 грн.

3 01.01.2003р. по 30.11.2003 р.-185,00x2x11 міс. =4700 грн.

З 01.12.2003 р. по 31.08.2004 р. - 205 х 2 х 5 міс. = 2500 грн.

З 01.09.2004 р. по 31.12.2004 р. - 237 х 2 х 4 міс. = 1896 грн.

3 01.01.2005 р. по 31.03.2005 р.- 262x2 х 3 міс. = 1572 грн.

З 01.04.2005 р. по 31.06.2005 р. -290 х 2 х 3 міс. = 1740 грн.

З 01.07.2005 р. по 31.08.2005 р. - 310 х 2х 2міс. = 1240 грн.

З 01.09.2005 р. по 31.12.2005 р. -332 х 2 х 4 міс. = 2656 грн.

З 01.01.2006 р. по 30.06.2006 р. - 350 х 2 х 6 міс. = 4200 грн.

З 01.07.2006 р. по 01.12.2006 р. - 375 х 2 х 5 міс = 3750 грн.

З 01.12.2006 р. по 01.04. 2007 р. - 400 х 2 х 4 міс. = 3200 грн.

З 01.04.2007 р. по 01.07.2007 р. - 420 х 2 х 3 міс. = 2520 грн.

З 01.07.2007 р. по 01.10.2007 р. - 440 х 2 х 1 міс. = 880 грн.

З 01.10.2007 р. по 01.11.2007 р. - 460 х 2 х 1 міс. = 920 грн.

Всього - 33514 грн.

Таким чином 33514 – 640,50 = 32873,50 грн., а не 36160,50 грн. як зазначено в позовній заяві.

Крім того, позов позивачки в частині стягнення доплати до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат, як непрацюючому пенсіонеру передбаченої ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення з 01 жовтня 2008 року по 01 жовтня 2009 року , тобто :

З 01.10.2008 р. по 01.12.2008 р. - 545 х 2 х 2= 2180 грн.,

З 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. - 605 х 2 х 4 = 4840 грн.,

З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 х 2 х 3 = 3750 грн.,

З 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. - 630 х 2 х 3 = 3780 грн.

Таким чином, 14550 грн. – 126 грн. отриманих коштів = 14424 грн.

Кошти за ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, оскільки саме відповідач проводить виплати зазначених коштів.

Враховуючи те, що позовна вимога стосовно негайного виконання постанови суду в частині стягнення з відповідача недовиплачених коштів , передбачених ст. 37, 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не мотивована та не обґрунтована , то в цій частині позову слід відмовити.

Керуючись ст. 22 Конституції України, », ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», Рішенням Конституційного суду України № 10рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення недовиплачених коштів , передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1 та її неповнолітній дитині ОСОБА_2 допомоги та доплати не у відповідності із ст. ст. 37, 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 та її неповнолітньої дитини ОСОБА_2 5769,60 грн. допомоги передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 32873,50 грн. доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 14424 грн. доплати до пенсії, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 61,10 грн. на користь держави.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 472,98 грн. на користь держави.

ОСОБА_1 звільнена від сплати державного мита на підставі п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».

В решті позову відмовити за безпідставністю.

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.

Суддя: