Постанова № 8302987, 18.02.2010, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
18.02.2010
Номер справи
2-а-141
Номер документу
8302987
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2- а-144/10

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2010 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування та доплати до заробітної плати у зв’язку з проживанням та роботою на радіоактивно забрудненій території

В С Т А Н О В И Л А :

Позивачка звернулася до суду з позовом в якому просить суд визнати дії відповідача протиправними та стягнути на її користь 15 263.50 грн. доплати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення та 8 654.40 грн. недоплаченої допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення разом з неповнолітніми дітьми: сином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та дочкою ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв’язку з тим, що вона та її неповнолітні діти є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають та позивачка працює на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги.

Позивачка надала заяву, в якій просить розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримала повністю.

Відповідач, згідно поданої заяви, стосовно позову заперечує. Просить слухати справу у відсутність представника.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка та її неповнолітні діти є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій вони проживають та працює позивачка, а саме с. Пояски Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи ” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується відомостями паспорта громадянина України, посвідченням потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, довідкою сільської ради.

Позивачка працює в ДП «Білокоровицьке лісове господарство» і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю роботи, що стверджується обставинами зазначеними у запереченні відповідача та довідками з місця роботи позивачки.

Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % процентів від мінімальної заробітної плати та доплата до заробітної плати в розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Допомога та доплата до заробітної плати в розмірі передбаченому законом позивачці та її неповнолітнім дітям виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розміри 2.10 грн. кожному , доплата в розмірі 10.50 грн. працюючій позивачці, відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836.

З 01.10.2008 року по 01.10.2009 року позивачці не доплачена допомога, як особі, яка проживає разом з неповнолітніми дітьми на території радіоактивного забруднення в сумі 2 884.80 грн. кожному, всього 8 654.40 що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх зазначеного періоду та відповідно до розміру допомоги встановленої законом.

Крім того з 01.08.2008 року по 01.10.2009 року позивачці не доплачена доплата до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення в сумі 15 263.50 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру допомоги встановленої законом.

Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у гарантованого добровільного відселення – 40 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі двох мінімальних заробітних плат, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем роботи та за місцем проживання.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку та її неповнолітніх дітей у їх правах на отримання допомоги в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Крім того виходячи з вище наведених обставин суд не може взяти до уваги пояснення відповідача з приводу правомірності виплат допомоги та доплати до заробітної плати по постанові КМУ, так як вони спростовуються встановленими судом обставинами.

Суд вважає, що позивачкою не пропущений строк на звернення до суду з даним позовом в частині стягнення доплати до заробітної плати, так як виплата коштів про стягнення яких просить позивачка передбачено законом України як актом вищої юридичної сили, відповідачем проводилось часткове нарахування та виплата доплати як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС і доплата до заробітної плати є частиною заробітної плати, яка стягується без обмеження строком, відповідно до КЗпП України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності.

Керуючись ст. ст. 11,71,86, 99, 160,161, 186 КАС України та ст. ст. 37,39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи“

ПОСТАНОВИЛА:

Позов ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування та доплати до заробітної плати у зв’язку з проживанням та роботою на радіоактивно забрудненій території - задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, по не виплаті ОСОБА_1 допомоги на придбання чистих продуктів харчування та доплати до заробітної плати у відповідності із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ - протиправними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3, жительки вул. Леніна 12 с. Пояски Олевського району Житомирської області 8 654.40 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, в тому числі і на її неповнолітніх дітей.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 89.94 грн. судового збору.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3, жительки вул. Леніна 12 с. Пояски Олевського району Житомирської області 15 263.50 грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку №35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 152.64 грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.

Суддя :