
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2534/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2019 року зал судових засідань № 11
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Тронки О.В.,
представника позивача ОСОБА_1 . ОСОБА_2 .,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
14.06.2018 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_3 ідентифікаційний код НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі - позивач) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області код ЄДРПОУ 08592247, місцезнаходження: 79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3 (далі – відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки на ім`я позивача про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393” з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області;
- зобов`язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393” з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Ухвалою від 18.06.2018 суддя прийняв позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі.
Ухвалою від 26.11.2018 суд зупинив провадження у справі.
Ухвалою від 13.05.2019 суд поновив провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 2015 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУ ПФУ у Львівській області). Пенсія призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби». Позивач зазначив, що 04.03.2018 отримав від ГУ ПФУ у Львівській області копію довідки №91-03558 від 04.05.2017 свого колишнього грошового забезпечення станом на 01.01.2016. Довідка виготовлена відповідачем. Вказує на те, що в довідку №91-03558 від 04.05.2017 не включені додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (20%), а також зазначено зменшений розмір премії із 61% до 1,28%. Тому, вважає, що при виготовленні довідки відповідач повинен був врахувати як збільшені розміри окладу грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням), так і відсоткову надбавку за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, премії тощо). Проте такі додаткові види грошового забезпечення до довідки не включені. Вважає, протиправною бездіяльність відповідача, яка полягала у не виготовленні нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення до ГУ ПФУ у Львівській області з метою перерахунку пенсії, а також у відмові виготовити вказану довідку.
Позивач в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце його проведення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимог підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.
Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без його участі до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач з 2015 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області у зв`язку з призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
19.02.2018 позивач звернуся до ГУ ПФУ у Львівській області, про надання копії отриманої ними довідки про розмір грошового забезпечення, виготовленої відповідачем для перерахунку пенсії.
04.03.2018 позивач отримав від ГУ ПФУ у Львівській області копію довідки №91-03558 від 04.05.2017 свого колишнього грошового забезпечення станом на 01.01.2016.
В довідці №91-03558 від 04.05.2017 зазначено, що відповідно до ч.3 ст.64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 становить:
посадовий оклад……………………………………………….……………2400,00 грн.;
підвищений посадовий оклад……………………………….……………..2400,00 грн.;
оклад за звання (Капітан)…………………………………….…….………1800,00 грн.;
стаж служби в поліції (30%)……………………………………….………1260,00 грн.;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%)……………....360,00 грн.;
премія (1.28%)………………………………………………………………74,50 грн.;
Всього:……………………………………………………………………….5894,50 грн.
Не погодившись з розміром грошового забезпечення, зазначеного у довідці №91-03558 від 04.05.2017, позивач 27.03.2018 звернувся до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області з проханням виготовити та направити до ГУ ПФУ у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на її ім`я, складену відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідач листом від 02.04.2018 № я-297/зі/31/01-2018 повідомив позивача про те, що довідка про розмір грошового забезпечення №91-03558 від 04.05.2017 видана у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008. Надбавки, які позивач пропонує включити для розрахунку розміру грошового забезпечення, відносяться до інших щомісячних надбавок, доплат, підвищень, які не були виплачені поліцейськими в грудні 2015 року, тому відсутні законні підстави включати їх до складу грошового забезпечення.
Позивач вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, звернувся з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі- Закон № 2262-ХІІ). Вказаним законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 вказаного Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону України № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07.11.2015 набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 (далі – Закон № 580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» зазначеного Закону.
29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон №900-VIII).
Вказаним законом статтю 63 Закону України № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах зазначеного Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом № 900-VIIІ доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені вказаним Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України № 2262-XII.
Кабінет Міністрів України постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Вказана постанова набрала чинності 02.12.2015.
Таким чином, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Відповідно до пункту 2 постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та постанови № 988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).
Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що такий набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07.11.2015.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 вказаного Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п`ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов`язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
Суд встановив, що відповідач виконав обов`язок щодо направлення до ГУ ПФУ у Львівській області довідки №91-03558 від 04.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Щодо посилання позивача на те, що відповідач протиправно не врахував надбавки та врахував менший розмір премії, суд зазначає наступне.
Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому вказаного пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як вбачається з листа ГУ МВС у Львівській області від 02.04.2018 № я-297/зі/31/01-2018, виплата надбавок, які позивач пропонує включити для розрахунку грошового забезпечення та які відносяться до інших щомісячних надбавок, доплат, підвищень у грудні 2015 року жодному поліцейському не здійснювалась. Вказану обставину позивач не оспорює.
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 суд зазначає, що оскільки надбавки, які просить включити позивач до довідки про перерахунок пенсії, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, тому такі надбавки правомірно не вказав відповідач у довідці про розмір грошового забезпечення №91-03558 від 04.05.2017.
Стосовно визначення відповідачем премії у меншому, ніж позивач отримував розмірі, а саме 1,28% замість 61%, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
МВС України листом від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» доведено до відома головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень січень 2016 року.
З урахуванням вказаної інформації відповідач склав довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №91-03558 від 04.05.2017, згідно з якою розмір премії оперуповноваженого становить 1,28%.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 1,28% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому у позивача виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв`язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 61%, як отримував позивач, немає.
Суд при вирішенні справи враховує висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 12.03.2018 у справі № Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеному без змін Великою Палатою Верховного Суду 12.12. 2018.
Суд також звертає увагу на те, що позивач просить видати довідку із зазначенням в тому числі основних видів і додаткових видів грошового забезпечення, проте, в позовній заяві відсутня будь-яка мотивація таких вимог, а також не подано жодного доказу на їх обґрунтування. В позовній заяві наводиться обґрунтування лише щодо надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення та зменшення розміру премії.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що дії відповідача в межах спірних правовідносин є правомірними.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України судові витрати стягненню із сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
в задоволенні позову ОСОБА_3 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Судові витрати стягненню із сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене та підписане 12.07.2019.
Суддя А.Г. Гулик