
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2019 року справа № 580/1413/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Дізарт Плюс" до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
22 квітня 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося товариство з обмеженою відповідальністю "Дізарт Плюс" до Головного управління ДФС у Черкаській області, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.01.2019 №0003645012 прийняте відповідачем.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «Мінагрохім» склало податкові накладні на загальну суму 7929254,28 грн, в т.ч. ПДВ 1321542,38 грн, а саме: податкові накладні №28 від 28.08.2018, №29 від 29.08.2018, №30 від 30.08.2018. 14.09.2018 вказані податкові накладні подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних. Внаслідок наявності ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 10.09.2018 у справі №757/44436/18-к про накладення арешту на кошти - суми ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміту ПДВ) на електронному рахунку № НОМЕР_1 ТОВ «Мінагрохім», ДФС України не здійснило реєстрацію вказаних податкових накладних.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 10.10.2018 у справі №757/48355/18-к скасовано арешт, накладений ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 10.09.2018 у справі №757/44436/18-к. 18.10.2018 ДФС України проведено реєстрацію податкових накладних №28 від 28.08.2018, №29 від 29.08.2018, №30 від 30.08.2018.
Позивач зазначає, що у зв`язку з наявністю ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 10.09.2018 у справі №757/44436/18-к робота ТОВ «Мінагрохім» була заблокована в порушення вимог Податкового кодексу України. Позивач стверджує, що ТОВ «Мінагрохім» було позбавлено можливості своєчасно здійснити реєстрацію податкових накладних від ТОВ «Дізарт Плюс», проте такі спроби були, про що вказують квитанції про реєстрацію. Позивач включив в декларацію вказані накладні і вважає, що має право на податковий кредит та право на включення податкових накладних №28 від 28.08.2018, №29 від 29.08.2018, №30 від 30.08.2018 в день їх первинної реєстрації.
Позивач просить врахувати, що по незалежним від платника податків факторам та діям третіх осіб неможливо було здійснити реєстрацію податкових накладних від ТОВ «Дізарт Плюс» у ТОВ «Мінагрохім», а тому на ТОВ «Дізарт Плюс» не може бути покладено відповідальність.
27 червня 2019 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечує проти адміністративного позову та зазначає, що за наслідками камеральної перевірки ТОВ «Дізарт Плюс» встановлено завищення позивачем в податковій декларації з податку на додану вартість №9202028871 від 19.09.2018 за серпень 2018 року суми податкового кредиту на суму 590000,00 грн, що відбулось у зв`язку з тим, що ТОВ «Дізарт Плюс» до податкового кредиту за господарськими операціями з ТОВ «Мінагрохім» було включено суми податкового кредиту податкових накладних, які були зареєстровані ТОВ «Мінагрохім» несвоєчасно (18.10.2018), за межами звітного періоду серпня 2018 року.
Відповідач стверджує, що до податкового кредиту платник податку може включити лише ті суми ПДВ, які підтверджуються складеними та зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними. Оскільки податкові накладні № 28, №29, № 30 були зареєстровані за межами звітного періоду серпня 2018 року (зареєстровані в жовтні 2018 року), то суми ПДВ не підлягали включенню до сум податкового кредиту в серпні 2018 року.
Відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін.
Вивчивши доводи сторін, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, дослідивши письмові докази, які містяться у справі, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що на підставі п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, посадовою собою ГУ ДФС у Черкаській області проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість №9202028871 від 19.09.2018 за серпень 2018 року ТОВ «Дізарт Плюс».
При перевірці показників розділу II «Податковий кредит» податкової звітності з ПДВ за серпень 2018 року встановлено, що ТОВ «Дізарт Плюс» включено до податкового кредиту податкові накладні, отримані від ТОВ «Мінагрохім» на суму ПДВ 1178941 грн 50 коп.
Згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) ТОВ «Мінагрохім» зареєстровано податкові накладні для ТОВ «Дізарт Плюс» на загальну суму 7929254 грн 28 коп., в т.ч. ПДВ 1321542 грн. 38 коп.
При цьому 3 податкові накладні зареєстровані ТОВ «Мінагрохім» в ЄРПН з порушенням граничних строків реєстрації, а саме:
- податкова накладна № 28 від 28.08.2018 на загальну суму 1856204 грн 88 коп., в т.ч. ПДВ 309367 грн 48 коп., зареєстрована 18.10.2018 (граничний строк реєстрації 15.09.2018);
- податкова накладна № 29 від 29.08.2018 на загальну суму 1867002 грн, в т.ч. ПДВ 311167 грн, зареєстрована 18.10.2018 (граничний строк реєстрації 15.09.2018):
- податкова накладна № 30 від 30.08.2018 на загальну суму 672398 грн 40 коп., в т.ч. ПДВ 112066 грн 40 коп., зареєстрована 18.10.2018 (граничний строк реєстрації 15.09.2018).
Загальна сума ПДВ по незареєстрованим податковим накладним станом на 19.09.2018 (дата подання декларації) становила 732600 грн 88 коп. Станом на 21.11.2018 (дата проведення камеральної перевірки) ТОВ «Мінагрохім» було зареєстровано податкові накладні на загальну суму 1321542 грн 38 коп.
Сума ПДВ по зареєстрованим податковим накладним станом на 19.09.2018 становила 588941 грн. 50 коп. ((1321542 грн. 38 коп. (загальна сума податкового кредиту) - 732600 грн 88 коп. (сума незареєстрованого кредиту)). Вказана сума підлягала включенню до податкового кредиту податкової декларації з ПДВ від 19.09.2018 (звітний період серпень 2018 року). Разом з тим, ТОВ «Дізарт Плюс» було включено до податкової декларації податковий кредит сформований за фактом господарських відносин з ТОВ «Мінагрохім» в сумі 1178941 грн 50 коп. (порядковий № 37 розділу II Додатку 5 до податкової декларації з ПДВ).
Тобто, ТОВ «Дізарт Плюс» було завищено податковий кредит за господарськими операціями з ТОВ «Мінагрохім» на загальну суму 590000 грн (1178941 грн 50 коп. - 588941 грн 50 коп.).
За наслідками перевірки складено акт від 21.11.2018 №9657/23-00-12-0506/37610015 (далі - акт перевірки), в якому встановлено порушення ТОВ «Дізарт Плюс» п. 198.6 ст. 198, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого платником завищено суму податкового кредиту за серпень 2018 року на суму 590000,00 грн.
11 січня 2019 року ГУ ДФС у Черкаській області винесено податкове повідомлення-рішення №0003645012, відповідно до якого на підставі п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України, згідно з п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України, до ТОВ «Дізарт Плюс» застосовано штрафні (фінансові) санкції за платежем «податок на додану вартість» в сумі 147500,00 грн.
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Згідно з п.п. "а" п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Судом встановлено, що в розділі II «Податковий кредит» податкової декларації з податку на додану вартість №9202028871 від 19.09.2018 за серпень 2018 року ТОВ «Дізарт Плюс» включено до податкового кредиту податкові накладні, отримані від ТОВ «Мінагрохім» на суму ПДВ 1178941 грн 50 коп. Сума ПДВ по зареєстрованим податковим накладним станом на 19.09.2018 становила 588941 грн 50 коп.
Завищення позивачем в податковій декларації з податку на додану вартість №9202028871 від 19.09.2018 за серпень 2018 року суми податкового кредиту на суму 590000,00 грн відбулось у зв`язку з тим, що ТОВ «Дізарт Плюс» до податкового кредиту за господарськими операціями ТОВ «Мінагрохім» було включено суми податкового кредиту податкових накладних, які були зареєстровані ТОВ «Мінагрохім» несвоєчасно (18.10.2018), за межами звітного періоду серпня 2018 року.
Аналіз норм чинного законодавства свідчить про те, що до податкового кредиту платник податку може включити лише ті суми ПДВ, які підтверджуються складеними та зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними. Оскільки податкові накладні № 28, №29, № 30 були зареєстровані за межами звітного періоду серпня 2018 року (зареєстровані в жовтні 2018 року), то суми ПДВ не підлягали включенню до сум податкового кредиту в серпні 2018 року.
Суд зазначає, що ТОВ «Дізарт Плюс» наділене правом сформувати податковий кредит по зареєстрованим податковим накладним впродовж 1095 днів. Фактично суми податкового кредиту за накладними № 28, № 29 та № 30 можуть бути включені в іншому звітному періоді, і за рахунок них може бути зменшене податкове зобов`язання.
Відповідно до п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно з п. 58.1. ст. 58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов`язання та/або зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, або заниження чи завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов`язань платника податків; суму грошового зобов`язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення результатів господарської діяльності або від`ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов`язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про необхідність складення та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної / розрахунку коригування до неї або про необхідність виправлення помилок, допущених під час зазначення реквізитів податкової накладної, у випадках, передбачених цим Кодексом; попередження про наслідки несплати грошового зобов`язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Згідно з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 11.01.2019 до позивача застосовано штрафні санкції на суму 147500,00 грн (590000,00 х 25%).
У зв`язку із встановленням в акті перевірки завищення суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2018 року, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафні санкції згідно з п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України.
Стосовно доводів позивача про те, що він не повинен нести відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних ТОВ «Мінагрохім», суд зазначає таке.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м .Києва від 10.09.2018 у справі №757/44436/18-к на кошти - суми ПДВ (ліміт ПДВ) в системі електронного адміністрування, на електронному рахунку № НОМЕР_1 , що належать ТОВ «Мінагрохім», було накладено арешт.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м .Києва від 10.10.2018 у справі №757/48355/18-к скасовано арешт, накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 10.09.2018 у справі №757/44436/18-к, в частині накладення арешту на кошти - суми ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміту ПДВ) на електронному рахунку № НОМЕР_1 ТОВ «Мінагрохім», знято заборону його використання та знято заборону відчуження вищезазначеного майна.
18 жовтня 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстровані: податкова накладна № 28 від 28.08.2018, податкова накладна № 29 від 29.08.2018, податкова накладна № 30 від 30.08.2018.
Суд зазначає, що в рамках розгляду даної адміністративної справи суд не перевіряє законність ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва щодо накладення арештів на кошти - суми ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ на електронному рахунку ТОВ «Мінагрохім», також суд не перевіряє законність дій ДФС України / ТОВ «Мінагрохім» щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних. Вказані обставини не є предметом розгляду адміністративної справи №580/1413/19.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних причин.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких необхідно відмовити.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Дізарт Плюс" (вул. Смілянська, 168, м. Черкаси, 18008; код ЄДРПОУ 37610015) до Головного управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002; код ЄДРПОУ 39392109) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Рішення у повному обсязі складене 11.07.2019.
Суддя В.П. Тимошенко