Рішення № 82992650, 10.07.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2019
Номер справи
1.380.2019.002723
Номер документу
82992650
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.002723

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 липня 2019 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Коморного О.І., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кампен» про визнання протиправним та скасування постанов Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Кампен», в якій міститься вимоги:

- визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №105475 від 12.03.2019 р.;

- визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №105474 від 12.03.2019 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані постанови Укртрансбезпеки у Львівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №105474 від 12.03.2019р. та №105475 від 12.03.2019р. винесені без повного з`ясування обставин справи, без забезпечення можливості ТзОВ «Кампен» взяти участь в розгляді справи про порушення та надати докази по ній, без забезпечення можливості Товариством оскаржити їх в адміністративному порядку до вищого за підпорядкуванням органу, з порушенням процесуальних вимог пунктів 21, 26, 29, 32 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567. Стверджує, що висновки постанов Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №105474 від 12.03.2019р. та №105475 від 12.03.2019р. щодо допущення ТзОВ «Кампен» надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.ст. 39,48 Закону України «Про автомобільний транспорт», та щодо невиконання припису органу державного контролю, не відповідають дійсності, суперечать нормам матеріального права, визначеним ст.ст. 48,60 Закону України «Про автомобільний транспорт», та спростовуються вищенаведеними доказами, а також вищенаведеними законодавчими нормами, оскільки транспортний засіб MAN TGS 18.360 з державним номерним знаком НОМЕР_1 знаходився (та знаходиться на даний момент) в користуванні іншої юридичної особи - ТзОВ «Кеннер-Україна», а водій не є працівником ТзОВ «Кампен». А застосувати адміністративно-господарські санкції можливо лише до автомобільного перевізника.

Представник відповідача подав відзив на позов, в якому заперечує проти позову. Вказує, що оскаржувані постанови винесено відповідно до чинного законодавства та правомірно застосований адміністративно- господарський штраф до позивача за порушення транспортного законодавства. Зокрема зазначає, що водій під час перевірки не надав інспекторам договору тимчасового користування транспортним засобом, відмовився від підпису в документах складених за результатами перевірки та не надав жодного зауваження з того приводу, що власник транспортного засобу вказаний у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу не є перевізником. Також зазначає, що власник транспортного засобу в разі передачі транспортного засобу в тимчасове користування зобов`язаний здійснити перереєстрацію такого транспортного засобу, а водій, здійснюючи перевезення вантажів зобов`язаний надавати для перевірки не лише свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, але й документи, на підставі яких на законних підставах використовується транспортний засіб (договір або тимчасовий реєстраційний талон). Враховуючи наведене просить суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою суду від 03.06.2019 року прийнято позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 20.06.2019 року застосовано заходи забезпечення позову у дані справі.

Представники сторін в судове засідання не прибули, хоча були повідомлені належним чином. На підставі ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 КАС України справа розглядається в письмовому провадженні.

Суд всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та

встановив:

Управлінням Уктрансбезпеки у Львівській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №105475 від 12.03.2019, у зв`язку з наданням послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 та 48, відповідальність за яке передбачена ч.1 абз.3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та стягнуто з ТзОВ «Кампен» 1700,00 грн. (а.с.16)

Управлінням Уктрансбезпеки у Львівській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №105474 від 12.03.2019, у зв`язку з невиконанням припису органу державного контролю, відповідальність за що передбачена ч.1 абз.13 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та стягнуто з ТзОВ «Кампен» 680,00 грн. (а.с.17)

ТзОВ «Кампен» подало до Державної служби України з безпеки на транспорті скаргу за вих.№6490 від 02.04.2019. (а.с.20-23)

Листом-рішенням Державної служби України з безпеки на транспорті №3026/03/15-19 від 08.05.2019 оскаржувані постанови залишені без змін, а скарга-без задоволення.

Позивач не погодившись із постановами про накладення штрафу звернувся із даним позовом до суду.

При ухваленні рішення суд керувався наступним.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно абзацу 1 пункту 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №103 від 11.02.2015р., Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №592 від 26.06.2015р. "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3 до постанови, одним з яких є Управління Укртрансбезпеки у Львівській області.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначаються Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року №2344- ІІІ(далі - Закон № 2344-ІІІ).

У відповідності до статті 6 Закону № 2344-ІІІ реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 (далі - Положення), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Укртрансбезпека, відповідно до покладених на неї завдань, зокрема здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті. Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (п. 8 Положення).

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначається Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567(далі по тексту - Порядок №1567).

У відповідності до пункту 15 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону №2344-ІІІ документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Приписами статті 48 Закону №2344-ІІІ визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Таким чином, законодавство зобов`язує автомобільного перевізника та водія під час здійснення своїх функцій мати при собі документи, на підставі яких здійснюється перевезення.

Відповідно до абзацу 3 частини 1 ст. 60 Закону №2344-ІІІ, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, з наведених норм чинного законодавства, встановлено, що адміністративно-господарські штрафи застосовуються виключно до автомобільних перевізників.

За визначеннями, наведеними у ст. 1 Закону №2344- ІІІ, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (ст. 33 Закону №2344- ІІІ).

Як встановлено судом з матеріалів справи, автомобільний транспортний засіб MAN TGS 18.360, державний номерний знак НОМЕР_1 , №шасі НОМЕР_2 (а.с.33) не експлуатується ТзОВ «Кампен» з серпня 2015 року, оскільки згідно договору оренди транспортного засобу №31/07-2 від 31.07.2015 з додатками (а.с.27-30), був наданий в оренду строком до 31.12.2019 (а.с.31) ТзОВ «Кеннер-Україна» та переданий зазначеній юридичній особі відповідно до акту приймання-передачі від 31.07.2015 (а.с.32).

На покликання відповідача, що власник транспортного засобу в разі передачі транспортного засобу в тимчасове користування зобов`язаний здійснити перереєстрацію такого транспортного засобу, а водій, здійснюючи перевезення вантажів зобов`язаний надавати для перевірки не лише свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, але й документи, на підставі яких на законних підставах використовується транспортний засіб (договір або тимчасовий реєстраційний талон), суд зазначає наступне.

Відповідно до п.7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів затвердженого Постановою КМУ від 7 вересня 1998 р. N 1388, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Наведений пункт не передбачає обов`язку власника здійснювати перереєстрацію транспортного засобу при наданні його в оренду іншій особі, такий обов`язок лежить саме на особі, що експлуатує такий транпортний засіб на законній підставі (договорі оренди).

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Кампен» в межах розгляду даних спірних правовідносин не є перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт», а тому не може нести відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт згідно положень ст. 60 Закону № 2344-ІІІ.

При цьому, суд зазначає, що ч. 1 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. (ст. 72 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст.ст.14, 77, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

у х в а л и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №105475 від 12.03.2019.

3. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №105474 від 12.03.2019.

4. Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (03135, м. Київ, проспект Перемоги 14; ЄДРПОУ 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кампен» (81600, Львівська обл., м. Миколаїв, вул. Лисенка, 37 Д; ЄДРПОУ 36287844) за рахунок бюджетних асигнувань 1921 (тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн сплаченого судового збору

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 10.07.2019 року.

Суддя Коморний О.І.