
копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2019 року Справа № 160/5291/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні) в місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу) за період з жовтня 1982 року по грудень 1987 року;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 30 січня 2019 року з урахуванням заробітної плати (доходу) за період з жовтня 1982 року по грудень 1987 року.
В обґрунтування позовну зазначено, що позивач є пенсіонером за віком, пенсія призначена відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. У травні 2019 року позивач звернувся до відповідача із вимогою обчислити пенсію з урахуванням заробітної плати (дохід) за період з жовтня 1982 року по грудень 1987 року та здійснити перерахунок. Відповідач відмовив позивачу у врахуванні заробітної плати за період роботи з листопада 1983 року по жовтень 1985 року в період проходження військової служби згідно архівної довідки №3/70558 від 16.05.2017 року через відсутність інформації про факт нарахування внесків на державне соціальне страхування. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, тому звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 12.06.2019 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представник ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив, що при обчислені розміру пенсії, належної до виплати позивачу, неможливо врахувати заробітну плату за період з листопада 1983 року по жовтень 1985 року (згідно архівної довідки №3/70558 від 16.05.2017 року, період проходження військової служби), оскільки відсутня інформація про факт нарахування внесків на державне соціальне страхування на зазначені в довідці виплати. Відповідач 28.05.2019 року направив відповідний запит до Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації з метою отримання уточнюючої довідки про нарахування внесків на державне соціальне страхування на виплати, які зазначені в архівній довідці №3/70558 від 16.05.2017 року. Станом на 25.06.2019 року відповіді не надходило. Після отримання відповіді на вищезазначений запит, відповідач повторно розгляне питання щодо можливості зарахування заробітної плати за період з листопада 1983 року по жовтень 1985 року. Таким чином, дії відповідача є правомірними та гуртуються на нормах чинного законодавства з питань пенсійного забезпечення.
Виходячи з положень пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 27.01.2019 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
З позовної заяви вбачається, що спірним період, який позивач просить врахувати при обчисленні пенсії: жовтень 1982 року - грудень 1987 року.
Відповідно до розрахунку розміру пенсії відповідачем враховано заробітну плату за такі періоди: з 01.12.1985 року по 30.11.1990 року та з 01.07.2000 року по 31.12.2018 року (а.с. 20-25).
16.05.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив врахувати для обчислення пенсії заробітну плату (дохід) за період з жовтня 1982 року по грудень 1987 року та здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за період з жовтня 1982 року по грудень 1987 року (а.с. 37-38).
До заяви позивач надав копію паспорту, копію ІНН, копію довідки від 09.01.2019 року №554/008, копію архівної довідки від 16.05.2017 року №3/70558, копію довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за 1985-1987 роки, копію довідки від 29.01.2019 року №554/85, копію трудової книжки.
Відповідачем розглянуто зазначене звернення позивача разом з додатками, та листом від 28.05.2019 року №3864/Ш-09 надано відповідь на звернення ОСОБА_1 від 16.05.2019 року, у якій зазначено, що при обчисленні пенсії ОСОБА_1 згідно статті 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, враховано заробітну плату за період роботи з 01.12.1985 року по 30.11.1990 року (згідно наданих довідок) та з 01.07.2000 року по 31.12.2018 року (згідно даних персоніфікованого обліку). Додаткового повідомлено, що неможливо для обчислення пенсії врахувати заробітну плату за період з листопада 1983 року по жовтень 1985 року в період проходження військової служби, згідно архівної довідки №3/70558 від 16.05.2017 року через відсутність інформації про факт нарахування внесків на державне соціальне страхування на зазначені в довідці виплати. 28.05.2019 року відділом направлено відповідний запит до Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації з метою отримання уточнюючої довідки про нарахування внесків на державне соціальне страхування на виплати, які зазначені в архівній довідці №3/70558 від 16.05.2017 року. Після надходження відповіді буде розглянуте питання щодо можливості зарахування заробітної плати за період з листопада 1983 року по жовтень 1985 року для обчислення пенсії (а.с. 39-40).
Позивач, не погодившись з відмовою відповідача щодо врахування для обчислення розміру пенсії заробітної плати за період з жовтня 1982 року по грудень 1987 року, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
У статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон України №1058).
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац 5 частини 1 статті 40 Закону України №1058).
Як вже було встановлено, для розрахунку розміру пенсії позивача ГУ ПФУ в Дніпропетровській області враховано заробітну плату за такі періоди: з 01.12.1985 року по 30.11.1990 року та з 01.07.2000 року по 31.12.2018 року.
Отже, вимоги позивача щодо врахування для обчислення розміру пенсії за період з 01.11.1985 року по 31.12.1987 року є безпідставними, оскільки вказані періоди роботи включені при обчислені розміру пенсії позивача, що підтверджено матеріалами пенсійної справи.
Відтак, у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Водночас, як вбачається з відповіді ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 28.05.2019 року, заробітну плату за період з листопада 1983 року по жовтень 1985 року в період проходження позивачем військової служби, згідно архівної довідки №3/70558 від 16.05.2017 року не враховано для обчислення розміру пенсії, з підстав відсутності інформації про факт нарахування внесків на державне соціальне страхування.
Проте, як зазначено у відповіді та у відзиві на позов, відповідачем направлено запит від 28.05.2019 року до Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації з метою отримання уточнюючої довідки про нарахування внесків на державне соціальне страхування на виплати, які зазначені в архівній довідці №3/70558 від 16.05.2017 року.
Тобто, відповідачем здійснюється перевірка обґрунтованості видачі архівної довідки №3/70558 від 16.05.2017 року, на підставі якої позивач просить врахувати для обчислення розміру пенсії заробітну плату за період з листопада 1983 по жовтень 1985 року.
Станом на час розгляду справи відповідь на запит ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 28.05.2019 року до суду не надана.
Таким чином, суд приходить висновку, що відмова відповідача, яка викладена у листі від 28.05.2019 року, про врахування для обчислення розміру пенсії заробітну плату за період з листопада 1983 по жовтень 1985 року є передчасною, оскільки на той момент перевірка довідки ще не здійснювалась.
З приводу вимог позивача щодо врахування при обчисленні пенсії заробітної плати за період з жовтня 1982 року по жовтень 1983 року, суд зазначає наступне.
З розрахунку обчислення розміру пенсії вбачається, що спірний період жовтень 1982 року по жовтень 1983 року не враховано відповідачем при обчисленні пенсії.
Також, у відповіді від 28.05.2019 року, відповідач не зазначив про підстави не врахування вказаного періоду.
Натомість, позивач у зверненні від 16.05.2019 року просив ГУ ПФУ в Дніпропетровській області врахувати для обчислення розміру пенсії, в тому числі і заробітну плату за період з жовтня 1982 року по жовтень 1983 року, на підтвердження чого надав довідку від 09.01.2019 року №554/008 (а.с. 32).
Суд зазначає, що подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 2.10 Порядку №22-1 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до абзацу 2 підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно з підпунктом 3.3 пункту 3 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію надає: роз`яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності бланки документів; допомогу особам, зазначених у п. 1.1 і 1.2 розділу І вказаного порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Пунктом 4.2 Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Вказане положення також закріплено у частині 3 статті 44 Закону №1058, відповідно до якої органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Суд звертає увагу, що відповідачем не надано оцінку довідці від 09.01.2019 року №554/008, яка видана Дніпропетровським національним університетом ім. Олеся Гончара, не перевірено обґрунтованість її видачі, хоча у довідці зазначено про нарахування заробітної плати позивачу за 1982-1983 роки та про місце зберігання розрахункових відомостей.
До матеріалів справи відповідач не надав доказів на підтвердження звернення до Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара з метою перевірки виданої довідки, хоча у відповідача є право отримувати документи від установ для підтвердження заробітної плати.
Отже, відповідач в межах своїх повноважень, зобов`язаний розглянути та за необхідності перевірити відповідність поданих для розрахунку пенсії документів, зокрема, довідок про заробітну плату, визначити на їх підставі достатність або відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу.
За таких обставин, суд приходить до висновку про передчасність та протиправність відмови відповідача у не врахуванні при обчисленні розміру пенсії позивача заробітної плати за періоди з жовтня 1982 року по жовтень 1983 року, та з листопада 1983 року по жовтень 1985 року.
Враховуючи, що рішенням відповідача від 28.05.2019 року №23864/Ш-09 порушено право позивача на розрахунок пенсії, а судом встановлено, що таке рішення прийнято без урахуванням всіх обставин, то зважаючи на приписи частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним вказане рішення відповідача.
Разом з тим, позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 30 січня 2019 року з урахуванням заробітної плати (доходу) за період з жовтня 1982 року по грудень 1987 року є передчасними та не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Враховуючи те, що відповідність поданих ОСОБА_1 довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії була досліджена відповідачем поверхнево, а довідці від 09.01.2019 року взагалі не надано оцінки, відсутня можливість задоволення позову в частині зобов`язання відповідача застосувати для розрахунку пенсії позивачу довідок про заробітну плату.
При цьому, з метою забезпечення ефективного судового захисту порушених прав позивача, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача розглянути подану позивачем заяву від 16.05.2019 року з урахуванням висновків суду.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, системно проаналізувавши приписи законодавства України, з`ясувавши всі обставини справи, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1536,80 грн., що документально підтверджується квитанцією №МР_АВ210495PLA_7904648 від 07.06.2019 року.
Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 768,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 28.05.2019 року №23864/Ш-09 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати (доходу) за період з жовтня 1982 року по грудень 1987 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16.05.2019 року з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) М.В. Бондар
Рішення не набрало законної сили
станом на 12.07.2019 року
Суддя М.В. Бондар
З оригіналом згідно
Помічник судді Т.В. Виноградова