Рішення № 82943977, 11.07.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2019
Номер справи
580/1786/19
Номер документу
82943977
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2019 року справа № 580/1786/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гараня С.М., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі – позивач) звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо врахування величини оцінки одного року страхового стажу 1% при перерахунку пенсії з 01.10.2017 ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з 01.10.2017 обрахувавши її розмір за показниками середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 15.04.2014 їй призначено пенсію за віком з врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%. З 01.10.2017 її пенсія була перерахована на підставі Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” від 03.10.2017 №2148-VІІІ із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% замість 1,35%. Вважає, що перерахунок пенсії повинен бути здійснений із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки застосування величини оцінки одного року страхового стажу 1% є обмеженням та зменшенням розміру пенсії, призводить до звуження змісту та обсягу його права на пенсійне забезпечення та порушує статтю 22 Конституції України. Крім цього, таке врахування є наданням нормі закону зворотної дії в часі. Також внаслідок вказаних дій відповідач порушив вимоги статті 42 Закону №1058, оскільки вказана стаття передбачала і передбачає, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться виключно шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, без зменшення величини оцінки одного року страхового стажу.

Ухвалою суду від 10.06.2019 відкрито спрощене провадження у справі відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач проти позову заперечив. У відзиві, що надійшов до суду 01.07.2019, вказав, що позивач перебуває з квітня 2014 року на пенсійному обліку та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. До 01.10.2017 розмір пенсійної виплати позивача складав 1169 грн 47 коп. Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” пенсії, призначені до набрання чинності вказаним Законом, з 01.01.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764 грн. 40 коп.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Після перерахунку розмір пенсійної виплати позивача з 01.10.2017 склав 1452 грн 00 коп. Вказав, що відповідно до рішень Європейського суду з прав людини від 09.10.1979 у справі “Ейрі проти Ірландії” та у справі “Кйартан Асмундсон проти Ісландії” від 12.10.2004 здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. З вказаних підстав у задоволенні позову просив відмовити.

Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу у порядку письмового провадження. Враховуючи перебування судді Гараня С.М. у період з 02.07.2019 по 10.07.2019 у щорічній відпустці розгляд справи здійснюється у перший робочий день 11.07.2019.

Дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та з 15.04.2014 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003. При призначенні пенсії була застосована величина оцінки одного року страхового стажу 1,35%, що підтверджується розпорядженням про перерахунок пенсії №161797 від 10.06.2014, розмір пенсійної виплати позивача складав 1169 грн 47 коп.

З 01.10.2017 позивачу був здійснений перерахунок пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% . Після перерахунку розмір пенсії позивача склав 1452 грн 00 коп.

22 квітня 2019 року позивач звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% відповідно до статті 25 Закону №1058-ІV в редакції, що діяла на момент призначення пенсії.

Листом №161/Г-10 від 08.05.2019 відповідач повідомив позивача, що відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” №2148-VІІІ від 03.10.2017 до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” внесено зміни, якими визначено, що величина оцінки одного року страхового стажу у відсотках дорівнює 1%. З 01.10.2017 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, після якого розмір його пенсійної виплати збільшився.

Не погодившись з відмовою у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади реалізації громадянами прав, пов`язаних із отриманням пенсій, визначені Законом України “Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.03.2003 (далі – Закон №1058).

Частиною 1 статті 9 Закону №1058 визначено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов?язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв?язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону №1058 коефіцієнт страхового стажу – це величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Порядок визначення коефіцієнта страхового стажу передбачений статтею 25 Закону №1058 та передбачає, що при визначенні коефіцієнта страхового стажу застосовується величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

Частиною першою статті 25 Закону №1058 в редакції Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 №107-V1, яка діяла з 01.01.2008р., було передбачено, що за період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 №2148-V111 (у подальшому – Закон №2148), який в цій частині набрав чинності з 01.10.2017, до частини першої статті 25 Закону №1058 були внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Також Законом №2148 Прикінцеві положення Закону №1058 доповнено пунктом 43, яким передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Оскільки пенсія позивачу була призначена у 2014 році, відповідач здійснив її перерахунок з 1 жовтня 2017 року відповідно до пункту 43 Прикінцевих положень Закону №1058 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Згідно з Преамбулою Закону №1058 саме цей Закон регулює відносини щодо призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду. Зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Частиною першою статті 7 Закону №1058 передбачено, що загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється, зокрема, за принципом законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Згідно з частиною першою статті 58 Закону №1058 Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій тощо.

Згідно з частиною першою статті 63 Закону №1058 виконавчими органами правління Пенсійного фонду є виконавча дирекція Пенсійного фонду та підвідомчі їй територіальні органи, до яких відносяться головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах.

Згідно частини другої статті 64 Закону №1058 на виконавчу дирекцію Пенсійного фонду покладено обов`язок здійснювати функції щодо призначення (перерахунку), забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування і виплати пенсій та надання соціальних послуг.

За змістом вказаних норм органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення та перерахунок призначених пенсій виключно на умовах і у порядку, визначених законом.

Оскільки умови перерахунку пенсій з 01.10.2017, призначених відповідно до Закону №1058, врегульовано пунктом 43 Прикінцевих положень Закону №1058, відповідач правомірно застосував при перерахунку пенсії позивача величину оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пункту 1 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

За встановлених обставин суд вважає, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений пунктом 43 Прикінцевих положень Закону №1058, тому перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% є правомірним.

Суд не погоджується з доводами позивача з таких підстав.

Згідно з частиною першою статті 42 Закону №1058 в редакції, яка діяла до 01.10.2017, пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Частиною другою вказаної статті було передбачено, що крім індексації пенсії щороку здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком.

Законом №2148 частину першу статті 42 було виключено, а частину другу змінено та передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Таким чином, зміна величини оцінки одного року страхового стажу як самостійна підстава для перерахунку пенсій не передбачена.

Разом з цим, пунктом 43 Прикінцевих положень Закону №1058 визначені особливості перерахунку пенсій з 01.10.2017, тому саме вказана норма є спеціальною і підлягає застосуванню незалежно від норм статті 42 Закону №1058.

Згідно статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року N 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Також відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 25.01.2012 №3-рп/2012, зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.

Таким чином, законодавець має право в залежності від фінансової ситуації в державі зменшувати обсяг встановлених прав, але до тієї межі, за якою ставиться під сумнів сутність права на соціальний захист.

Суд зауважує, що розмір пенсії позивача після перерахунку склав 1452 грн 00 коп. проти розміру призначеної пенсії 1169 грн 47 коп., тобто є збільшеним, тому посилання позивача на звуження його права є необгрунтованим.

Стосовно посилання позивача на практику Європейського суду з прав людини суд зауважує на тому, що згідно частини першої статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював свою позицію щодо обмеження (звуження) соціальних прав та гарантій державами - учасницями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

Зокрема, в Рішенні від 03 червня 2014 року (Заява N 43331/12, справа "Валентина Ніканорівна Великода проти України") Європейський суд з прав людини зауважив на змінюваності законодавства про соціальне забезпечення, а також наголосив на тому, що положення статті 1 Першого протоколу до Конвенції не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, запроваджувати чи ні будь-які форми системи соціального забезпечення <...> та не гарантує як таке право на будь-які соціальні виплати у певному розмірі.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі “Кечко проти України” (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчувати виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.

Відтак, зменшення величини оцінки одного року страхового стажу, визначене законом, не порушує правових позицій Європейського Суду з прав людини.

Щодо зворотної дії в часі пункту 43 Прикінцевих положень Закону №1058 суд зазначає, що Конституційний Суд України в Рішенні №1-рп/99 від 09.02.1999 у справі №1-7/99 вказав, що дію в часі законів та інших нормативно-правових актів треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Суд зауважує, що перерахунок пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% здійснено з 01.10.2017, тобто з дати набрання чинності пунктом 43 Прикінцевих положень Закону №1058, що виключає зворотну дію закону в часі.

Зважаючи на вищевикладене, суд доходить висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя С.М. Гарань