Ухвала суду № 82943939, 10.07.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2019
Номер справи
823/1685/18
Номер документу
82943939
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

10 липня 2019 року справа № 823/1685/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

суддів Бабич А.М., Кульчицького С.О.,

секретар судового засідання – Попельнуха Ю.І.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено повністю.

23 травня 2019 року ОСОБА_1 подав до Черкаського окружного адміністративного суду заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами, в якій просить:

- переглянути за виключними обставинами та скасувати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 у адміністративній справі № 823/1685/18;

- прийняти рішення суду, яким позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

В обґрунтування заяви ОСОБА_1 вказує, що рішенням Конституційного Суду України (Другий Сенат) від 25.04.2019 № 1-р(П)2019 справа № 3-14/2019(402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) словосполучення “дійсної строкової”, яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-ХП зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Зважаючи на вказане, а також те, що ОСОБА_1 був призваний на спеціальні військові збори для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, позивач вважає, що має право на перерахунок та виплату пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

10.07.2019 представники сторін подали заяви, в яких просили провести розгляд заяви без їх участі.

Розглянувши матеріали справи і заяви, суд дійшов до такого висновку.

У квітні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 , ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС , інваліду війни 3 групи в перерахунку пенсії, як військовозобов`язаній особі, призваній на військові збори, у зв`язку із зміною ч.3 ст.59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 796-ХІІ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду війни 3 групи, як військовозобов`язаній особі, призваній на військові збори відповідно до ч.3 ст.59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01.10.2017 виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.

Позовні вимоги мотивовано тим, що 10.04.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням положень постанови КМУ від 15.11.2017 № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (а.с.33), проте листом від 19.04.2018 відповідач відмовив у перерахунку призначеної пенсій з огляду на те, що у період ліквідації аварії 1987 року не проходив дійсну строкову службу, тому права на проведення перерахунку пенсії згідно постанови КМУ від 15.11.2018 № 851 позивач не має. На думку позивача зазначена відмова є неправомірною та суперечить чинному законодавству з огляду на його статус військовослужбовця і загальне право таких осіб на соціальне забезпечення. У обґрунтування своєї позиції позивач посилається на примітку до ст.10 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, згідно якої до військовослужбовців належать: військовозобов`язані, призвані на військові збори. Позивач наполягав, що військовозобов`язані призвані на спеціальні збори прирівняні до військовослужбовців строкової військової служби. Позивач просив позовні вимоги задовольнити повністю.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено повністю.

Основним посиланням суду при винесенні даного рішення було те, що дія частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

У рішенні від 05 червня 2018 року Черкаський окружний адміністративний суд встановив, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи не під час проходження дійсної строкової служби, відтак частина третя статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щодо призначення пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати на нього не розповсюджується.

Крім того, у вказаному рішенні суд встановив, що позивачеві пенсія призначена на підставі ст. 54 Закону № 796, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інваліду третьої групи у розмірі відшкодування фактичних збитків. відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії № 127230 (а.с.147) позивач з 01.10.2017 отримує пенсію у сумі 3267 грн., у т.ч.: основний розмір пенсії від середнього заробітку – 1584 грн. 50 коп. (2640,83 (середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії) х 60%); мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС – 2105 грн.40 коп. (1452 х 145%); підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи – 435 грн. 60 коп. (1452 х 30%); додаткова пенсія особам з інвалідністю ІІІ групи внаслідок аварії на ЧАЕС – 284 грн. 70 коп.

15.11.2017 (після внесення змін до ст.59 Закону №796 постановою КМУ № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” внесено зміни до Порядку, а саме: у першому реченні п. 1 слова і цифри “статей 54 і 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” замінено словами і цифрами “статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та доповнено Порядок пунктом 9-1 такого змісту: “за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року”. Таким чином, п. 9-1 Порядку 1210 прийнято з метою реалізації норми ч. 3 ст. 59 Закону № 796, а відтак може бути застосований лише до осіб, на яких поширюється дія ч. 3 ст. 59 зазначеного закону. Особам, які отримують пенсію відповідно до ст. 54 Закону № 796, пенсія розраховується згідно п. 9 Порядку 1210.

У заяві про перегляд рішення за виключними обставинами ОСОБА_1 стверджує, що у зв`язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 25.04.2019 № 1-р(П)2019 позивач має право на перерахунок пенсії в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, а тому рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 має бути скасоване з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог.

Згідно частини 1, пункту 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами. Підставами для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Відповідно до статті 91 Закону України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII “Про Конституційний Суд України” закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

За положеннями статті 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Рішенням Конституційного Суду України (Другий Сенат) від 25.04.2019 № 1-р(П)2019 справа № 3-14/2019(402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) словосполучення “дійсної строкової”, яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Словосполучення “дійсної строкової”, що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-ХП зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Суд звертає увагу, що на момент ухвалення рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 у справі № 823/1685/18, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено повністю, положення частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ були чинними та підлягали до застосування відповідачем.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав, передбачених пунктом 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, для перегляду рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 у справі № 823/1685/18 за виключними обставинами.

Аналогічна правова позиція під час розгляду заяв про перегляд за виключними обставинами судового рішення викладена у постановах Верхового Суду від 15.05.2019 року у справі № 640/20317/16-а (касаційне провадження № К/9901/54752/18) та від 05.02.2019 у справі № 333/5015/15-а (касаційне провадження К/9901/59705/18).

Враховуючи викладене, керуючись статтями 241-243, 248, 256, 295, 369 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ухвалив:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року у справі № 823/1685/18 залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повна ухвала складена та підписана 10.07.2019.

Головуючий В.О. Гаврилюк

Судді А.М. Бабич

С.О. Кульчицький