
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2019 р. № 520/2151/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чудних С.О.,
за участю секретаря судового засідання - Кравчені Т.І.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - ОСОБА_2 ,
представника відповідачів - ОСОБА_3 К.О.,
представника третьої особи - Лиски К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу № 1 Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області Логачова Романа Олександровича, Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу № 1 Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області Осадчука Василя Миколайовича, третя особа - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області про скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В :
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить суд:
- визнати незаконною та скасувати постанову № 11/1020-1641 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.02.2019;
- визнати незаконним та скасувати припис № 112-Пр про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 11.02.2019;
- визнати незаконним та скасувати припис № 501-Пр про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 10.08.2018.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.02.2019 № 11/1020-1641 у розмірі 28815,00 грн. та приписи № 112-Пр від 11.02.2019 та № 501-Пр від 10.08.2019, винесені посадовими особами Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області відносно Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з порушенням чинного законодавства та підлягають скасуванню. Позивач вважає, що оскаржувані постанова та приписи прийняті відповідачами без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Ухвалою суду від 11.03.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 04.06.2019, внесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті.
Представник позивача та позивач та позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідачів та третьої особи позовні вимоги не визнав, надав до суду письмовий відзив, в якому зазначив, що відповідачами в повному обсязі дотримана процедура притягнення позивача до відповідальності за порушення містобудівного законодавства, а приписи № 112-Пр від 11.02.2019 та № 501-Пр від 10.08.2019 та постанова від 15 лютого 2019 року №11/1020-1641 винесена у відповідності з вимогами норм чинного законодавства.
Представник відповідачів та третьої особи в судовому засіданні просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, вислухавши осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні матеріали, встановив наступне.
На підставі наказу від 29.01.2019 №16-П та направлення від 29.01.2019 № 112-Н посадовими особами Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області проведено перевірку виконання вимог припису від 10.08.2018 № 501-Пр, у зв`язку з чим був здійснений виїзд на об`єкт "Реконструкція кіоску під магазин з прибудовою за адресою: АДРЕСА_1 ".
За результатом перевірки встановлено, що відповідно до даних єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, інформація щодо об`єкта за вищезазначеною адресою відсутня.
Вимоги припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 10.08.2018 № 501-Пр не виконані.
Судом встановлено, що посадовими особами Департаменту складений акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності № 112-А від 11.02.2019.
Також, посадовими особами Департаменту, складений протокол про адміністративне правопорушення від 11.02.2019 та наданий відповідний припис - № 112-Пр від 11.02.2019 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил з вимогою виконати вимогу припису від 10.08.2018 № 501-Пр шляхом оформлення відповідної документації згідно до вимог чинного законодавства або приведення в попередній стан в строк до 11.04.2019, які були особисто отримані позивачем.
За результатом розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності інспекторами Департаменту 15.02.2019 винесена постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 11/1020-1641, якою визнано ФОП ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", яка надіслана поштою на адресу ФОП ОСОБА_1 .
Вважаючи постанову № 11/1020-1641 від 15.02.2019 та приписи № 112-Пр від 11.02.2019 та № 501-Пр від 10.08.2018 незаконними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Щодо визнання незаконним та скасування припису № 501-Пр від 10.08.2018 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, суд зазначає наступне.
Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011року №3038-VI встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
За визначенням, наведеним у частині 1 статті 41 "Про регулювання містобудівної діяльності", державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Частиною 3 статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право:
1) безперешкодного доступу до місць будівництва об`єктів та до об`єктів, що підлягають обов`язковому обстеженню;
2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону;
3) у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо:
а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил;
б) зупинення підготовчих та будівельних робіт.
Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями (далі – суб`єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 (далі Порядок №533).
За приписами пункту 14 Порядку №533 суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання ними порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;
одержувати примірник припису органу державного архітектурно-будівельного контролю за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу;
виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;
надавати документи, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно з пунктами 1, 5 частини другої статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить:
забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів;
здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо.
Тобто, надання дозволу на розміщення малих архітектурних форм належить виключно до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до частини другої статті 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об`єкта благоустрою.
До малих архітектурних форм належать: альтанки, павільйони, навіси; паркові арки (аркади) і колони (колонади); вуличні вази, вазони і амфори; декоративна та ігрова скульптура; вуличні меблі (лавки, лави, столи); сходи, балюстради; паркові містки; огорожі, ворота, ґрати; інформаційні стенди, дошки, вивіски; інші елементи благоустрою, визначені законодавством.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об`єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.
Як встановлено судом, Безруківська сільська рада рішенням від 05 травня 2011 року "Про надання дозволу на розміщення об`єкту торгівлі" надала ФОП ОСОБА_1 згоду на розміщення на території АДРЕСА_1 , торгового об`єкту - павільйону для ведення підприємницької діяльності: роздрібна торгівля товарами повсякденного вжитку.
У статті 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів визначено як комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
До повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів (підпункти 1, 2 частини першої статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").
Відповідно до частини п`ятої статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
За змістом частини першої статті 26 цього Закону до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність; надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об`єктів тощо.
Згідно із частинами другою та третьою статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Якщо тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності є малою архітектурною формою, її встановлення здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Частиною четвертою статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" установлено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.
Центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури є Міністерство регіонального розвитку, будівництво та житлово-комунального господарства України відповідно до Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництво та житлово-комунального господарства України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року № 633/211.
На виконання повноважень, установлених законодавством, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 21 жовтня 2011 року № 244 затвердило Порядок.
Отже, механізм розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності регулюється вказаним Порядком.
Відповідно до пунктів 1.3, 1.4 Порядку тимчасова споруда - це одноповерхова споруда, що встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасові споруди можуть бути пересувними та стаціонарними.
За положеннями пунктів 2.1, 2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив`язки тимчасової споруди, установлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив`язки. У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив`язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така споруда підлягає демонтажу, розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється.
Згідно з пунктами 2.4 та 2.5 Порядку відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви перевіряє відповідність намірів щодо місця розташування тимчасової споруди комплексній схемі розміщення тимчасової споруди (у разі її наявності), будівельним нормам. У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування тимчасової споруди на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю.
Відповідно до пунктів 2.10., 2.12., 2.24., 2.25 Порядку паспорт прив`язки тимчасової споруди оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку, та підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу міської ради. Паспорт прив`язки виготовляється у двох примірниках. Один примірник зберігається у замовника тимчасової споруди, другий - у відповідному органі з питань містобудування та архітектури. Відомості паспорта прив`язки вносяться органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або відповідної районної державної адміністрації в інформаційну базу містобудівного кадастру (для стаціонарних тимчасових споруд). Паспорт прив`язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
За нормами пунктів 2.3, 2.6 та 2.11 Порядку перелік документів для отримання паспорта прив`язки тимчасової споруди є вичерпним.
20 квітня 2011 року ОСОБА_1 видано паспорт прив`язки торгівельного павільйону по продажу товарів повсякденного попиту. Відповідно до вказаного паспорта прив`язки визначено назву та кількість тимчасової споруди: торговельний павільйон (4,0х8,0 м), адреса місце розташування тимчасової споруди: вул. Шевченка, с. Безруки.
Також судом встановлено, що рішенням Безруківської сільської ради Дергачівського району Харківської області від 29.01.2015 було надано дозвіл на тимчасове розширення будівлі МАФ-павільйону по продажу товарів повсякденного вжитку в селі Безруки АДРЕСА_2 Шевченко АДРЕСА_1 .
У розділі VI “Опис виявлених порушень” акту перевірки № 501-А від 10.08.2018, на підставі якого було видано спірний припис № 501-Пр від 10.08.2018, серед іншого зазначено, що працівниками Департаменту за результатом виїзду за адресою: АДРЕСА_1 . виявлено наявність нежитлової будівлі (магазин) з прибудовою.
ФОП ОСОБА_1 під час перевірки представлено: паспорт прив`язки торговельного павільйону від 31.03.2011; Рішення Безруківської сільської ради від 20.10.2014 про надання дозволу ФОП ОСОБА_4 на оренду земельної ділянки для розміщення торговельного павільйону в АДРЕСА_1 ; Рішення Безруківської сільської ради від 29.01.2015 про надання ФОП ОСОБА_4 дозволу на тимчасове розширення будівлі МАВ-павільйону по продажу продовольчих товарів в АДРЕСА_1 .
За результатами розгляду наданих документів та огляду об`єкта встановлено, що на об`єкті проведені будівельно-монтажні роботи з реконструкції, а саме: з боків колишнього торговельного павільйону змуровані стіни з шлакоблоку та влаштовано прибудову з шлакоблоку без покрівлі (орієнтовним розміром 3,5x7м. та орієнтовною площею 25м.). На момент перевірки будівельні роботи не проводились.
Також в акті зазначено, що за класом наслідків об`єкт відноситься до класу наслідків CCI (незначні наслідки).
У своєму відзиві на позов, представник відповідачів зазначив, що відповідно п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник має право виконувати будівельні роботи після: подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.
Право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), об`єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
Виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється. Отримання замовником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, крім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті, не вимагається (ч. 1, 2 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").
Проте, суд не погоджується з таким висновком відповідачів, оскільки як встановлено самим актом перевірки з боків торговельного павільйону змуровані лише стіни з шлакоблоку та влаштовано прибудову з шлакоблоку без покрівлі (орієнтовним розміром 3,5x7м. та орієнтовною площею 25м.), на що було видано відповідний дозвіл Безруківської селищної ради, що не заперечується представником відповідачів та підтверджено відповідними дозвільними документами, які були досліджені під час здійснення перевірки та в судовому засіданні.
Суд також звертає увагу, що з наданих до матеріалів справи роздрукованих копій фотознімків не можливо встановити, що об`єкт, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1).
Жодних інших допустимих доказів на підтвердження того, що зазначений об`єкт є об`єктом будівництва, представником відповідачів не надано.
Отже, враховуючи, що відповідачем не надано належних, допустимих та достатніх доказів, що позивачем за адресою АДРЕСА_1 провадиться саме будівництво об`єкту з незначними наслідками (СС1), то у позивача був відсутній обов`язок подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (ССІ), а тому суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування припису № 501-Пр від 10.08.2018.
Щодо визнання незаконним та скасування припису № 112-Пр про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 11.02.2019 та визнання незаконною та скасування постанови № 11/1020-1641 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.02.2019, слід зазначити, що як підставою для складання спірної постанови, так і видання припису є невиконання вимоги припису № 501-Пр від 10.08.2018.
Враховуючи, що суд встановив незаконність припису № 501-Пр від 10.08.2018, то припис № 112-Пр про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 11.02.2019 та постанова № 11/1020-1641 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.02.2019 також підлягають скасуванню.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код НОМЕР_1 ) до Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу № 1 Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області Логачова Романа Олександровича (вул. Космічна, буд. 21-а, м. Харків, 61145), Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу № 1 Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області Осадчука Василя Миколайовича (вул. Космічна, буд. 21-а, м. Харків, 61145), третя особа - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21-а, м. Харків, 61145, код 35590343) про скасування постанови - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати припис № 501-Пр про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 10.08.2018.
Визнати незаконним та скасувати припис № 501-Пр про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 11.02.2019.
Визнати незаконною та скасувати постанову № 11/1020-1641 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.02.2019.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 11 липня 2019 року.
Суддя С.О.Чудних