
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2019 року Справа № 160/5210/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
06 червня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – Дніпропетровський ОТЦК та СП), в якій просив суд:
- визнати протиправними дії Дніпропетровського ОТЦК та СП щодо відмови у підготовці та направленні на адресу ГУ ПФУ у Дніпропетровській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача (станом на 01.03.2018 року, на виконання вимог статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704 (далі - Постанова КМУ №704) для обчислення пенсії із зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії позивача до 01.03.2018 року (надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) та премія (90%)), які повинні бути враховані ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Дніпропетровський ОТЦК та СП для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (станом на 01.03.2018 року, на виконання вимог статті 43 Закону №2262-ХІІ та з врахуванням положень Постанови КМУ №704), із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії позивача до 01.03.2018 року (надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) та премія (90%)).
В обґрунтування позовної заяви зазначається, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, якому в лютому 2013 року призначена пенсія за вислугою років (35 років вислуги) у розмірі 80% від суми грошового забезпечення відповідно до Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року №393. У березні 2018 року на підставі вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осі» Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом, правонаступником якого з питань підготовки довідок про склад та розмір грошового забезпечення військових пенсіонерів відповідно до спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 28.11.2018р. №Д-322/1/18 «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2018 році» з 31.12.2018р. є Дніпропетровський ОТЦК та СП, було підготовлено та надано до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку про склад грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, до якої не було включено раніше сплачувані до перерахунку пенсії щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які входили до складу грошового забезпечення позивача та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%); надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) та премія (90%), у зв`язку із чим ГУ ПФУ в Дніпропетровській області при перерахунку пенсії ОСОБА_1 не було враховані вказані щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача. 02 квітня 2019 року позивачу стало відомо, що Касаційним адміністративним судом Верховного суду у зразковій справі №240/6263/18 (адміністративне провадження №Пз/9901/1/19) прийнято рішення за адміністративним позовом військового пенсіонера до пенсійного органу про визнання неправомірними дій відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії у неповному розмірі з 01.01.2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Так, у п.21 означеного рішення зазначено, що під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 за позовом військового пенсіонера до Кабінету Міністрів України про визнання постанови протиправною та нечинною в частині, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова КМУ №103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Постанова КМУ №45), чим були зняті всі раніше існуючі та встановлені Постановами КМУ №103 та №45 обмеження щодо переліку видів грошового забезпечення, що повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення військового пенсіонера та які в подальшому повинні враховуватися органами ПФУ під час перерахунку пенсії. Вказане рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05 березня 2019 року. У зв`язку із означеним позивач звернувся із заявою до Дніпропетровського ОТЦК та СП щодо підготовки нової довідки про розмір грошового забезпечення (станом на 01.03.2018 року на виконання вимог ст.43 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням положень Постанови КМУ №704), із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії позивача до 01.03.2018 року (надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) та премія (90%)), та надання її до пенсійного органу. Однак, відповідач протиправно відмовив у видачі вказаної довідки, з посиланням на відсутність для цього законних підстав. Натомість, позивач вважає, що відповідно до ст.63 Закону №2262-ХІІ має право на перерахунок пенсії а підставі додаткових документів, поданих ним, як пенсіонером на час перерахунку. Такими додатковими документами є саме вищезазначене рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови КМУ №103 та положення Постанови КМУ №45 та яке набрало законної сили 05.03.2019р. При цьому, пенсійний орган не може здійснити перерахунок пенсії, оскільки відповідач створив передумови для неврахування деяких складових грошового забезпечення під час перерахунку пенсії, чим порушив конституційні права та гарантії для позивача на належний соціальний захист.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.06.2019 року прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження в адміністративній справі №160/5210/19, призначено цю справу до розгляду у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи на 09.07.2019 року о 14:00 год., а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
03 липня 2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов відзив Дніпропетровського ОТЦК та СП на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що довідку для перерахунку пенсії позивачу у березні 2018 року, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, було надано відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ, з урахуванням тих видів грошового забезпечення, які прямо передбачені Постановами КМУ №103 та №45. Зокрема, п.1 Постанови КМУ №103 визначено складові грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні та перерахунку пенсії, а саме: береться розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади). При цьому порядок подання таких довідок визначений Постановою КМУ №45, абз. 2 п. 2, п.3 якої встановлено, що пенсійний орган у десятиденний строк з моменту надходження повідомлення від Мінсоцполітики складає списки за формою згідно з додатком 1 та подає їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. В свою чергу на підставі означених списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Відтак, відповідачем при надходженні списків з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до Порядку, затвердженого Постановою КМУ №45 була підготовлена та надана довідка для проведення перерахунку пенсії позивача, з урахуванням відповідних нормативних актів. Надання інших довідок з іншими даними, вимогами чинного законодавства на теперішній час не передбачено. Посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, на думку відповідача, є недоцільним, оскільки 23.04.2019 року за касаційною скаргою Кабінету Міністрів України на це рішення відкрито касаційне провадження, а, отже, остаточне рішення у цій справі не прийнято, а тому не може використовуватися як безспірний аргумент у справі, що розглядається.
08.07.2019 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній зазначав, що, на його думку, відповідач своїм відзивом не спростував доводи, викладені у позовній заяві, а проігнорував їх, натомість, існуюча судова практика свідчить про наявність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
09.07.2019 року від позивача та представника відповідача надійшли клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 263 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, з 16.02.2013 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років (35 років вислуги) у розмірі 80% від суми грошового забезпечення, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Грошове забезпечення позивача на дату звільнення складало 4309,26грн. у тому числі: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років 40%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавка за таємність 10%, премія 90%.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ Закону (в редакції на момент призначення позивачу пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, вказаною нормою права визначено підстави для перерахунку пенсій, в той час, як порядок здійснення перерахунку пенсій, встановлювався Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» від 13.02.2008 року №45 (далі – Порядок Постанови КМУ №45).
Так, пунктом 2 Порядку Постанови КМУ №45 було визначено послідовний порядок проведення перерахунку пенсії та визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням не тільки посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, але й додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, премій), за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
При цьому, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII частину 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ викладено у такій редакції: «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України» (набрання чинності з 01.01.2017 року ).
Таким чином, починаючи з 01.01.2017 року законодавцем змінено правове регулювання перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України не лише встановлення порядку здійснення перерахунку пенсій, а і визначення умов (підстав) для такого перерахунку, а також визначення розмірів пенсій.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності з 01.03.2018 року, постановлено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року.
Також Постановою КМУ №103 передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018 року: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Крім того, Постановою КМУ №103 також внесено зміни до Порядку Постанови КМУ №45.
Так, відповідно до п. 1 Порядку Постанови КМУ №45 (із внесеними постановою КМУ №103 змінами) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пункт 5 Порядку Постанови КМУ №45 викладено в такій редакції:
- «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням»;
- додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п. 6 Порядку від 13.02.2008 року №45).
Пунктами 2, 3 Порядку Постанови КМУ №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Судом встановлено, що Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надіслано листом №7/11213/4 від 07.05.2018 року довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, на підставі, якої Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на виконання постанови КМУ №103 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року та відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, а саме:
- посадовий оклад - 7190,00 грн.;
- оклад за військовим званням (полковник) – 1 410,00 грн.;
- надбавка за вислугу років – 4300,00 грн.;
- усього – 12 900,00 грн.
Таким чином, встановлені обставини справи свідчать про те, що у поданій відповідачем довідці, на підставі якої органом Пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії, зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку Постанови КМУ №45.
Позивач звернувся до Дніпропетровського обласного військового комісаріату із заявою №181 від 11.07.2018 року про підготовку та надання до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення з усіма додатковими видами грошового забезпечення, в тому числі вказати надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) та премію (90%).
Листом від 02.08.2018 року №7/12662/2 Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом було відмовлено у підготовці та наданні до Пенсійного фонду нової довідки, оскільки відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” перерахунок пенсій призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” повинен здійснюватися з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років відповідною або аналогічною посадою, яку займала особа на дату звільнення зі служби.
16.07.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою вх.№К10996-18 відповідно до якої просив витребувати від Дніпропетровського ОВК довідку про розмір грошового забезпечення позивача з усіма додатковими видами грошового забезпечення і на підставі отриманої довідки здійснити перерахунок пенсії.
Листом від 25.07.2018 року №К10996-18 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило позивачу та вказано, що перерахунок пенсії здійснено відповідно до вимог чинного законодавства та у Пенсійного органу відсутні правові підстави для направлення запиту до Дніпропетровського обласного військового комісаріату щодо проведення заміни раніше наданої довідки.
Не погодившись з такими діями Дніпропетровського обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ОСОБА_1 08.08.2018 року звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпропетровського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії та рішення Дніпропетровського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 оформити довідку про склад грошового забезпечення (станом на 01.03.2018 у відповідності з постановою КМУ № 704 від 30.08.2017) для обчислення пенсії, з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій (до 01.03.2018) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%), премія (90%)), які повинні бути враховані ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії;
- зобов`язати Дніпропетровський, обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення для нарахування ОСОБА_1 пенсії із зазначенням відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) та премії (90%);
- визнати неправомірними дії та рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо зменшення загального розміру пенсії, за рахунок здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі 50% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з перерахованої пенсії за січень 2018 року, відмови від проведення перерахунку пенсії у її основному розмірі 80% від суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій (до 01.03.2018) додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%), премія (90%)) та компенсування щомісячних недоплат до пенсії, починаючи з перерахованої пенсії за січень 2018 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на підставі довідки Дніпропетровського обласного військового комісаріату про склад грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) та премії (90%), перерахувати та виплачувати пенсію у її основному розмірі - 80% від суми грошового забезпечення, з урахуванням 100% сум підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, з 01.01.2018 року.
Заявлені вимоги до Дніпропетровського обласного військового комісаріату обґрунтовувалися тим, що відповідачем на вимогу позивача не були надано довідки для перерахунку призначеної пенсії, в якій би були зазначені усі види грошового забезпечення, що фактично отримувалися позивачем та з яких був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%); - надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) та премія (90%).
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2018 року у справі №0440/5996/18, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.12.2018 року, позов задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру грошового забезпечення з 80% до 70% при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 % грошового забезпечення. В іншій частині позову відмовлено.
Рішення суду у справі №0440/5996/18, в частині незадоволених позовних вимог, фактично мотивовано тим, що перерахунок пенсії позивачу, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, здійснено у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням тих видів грошового забезпечення, які прямо передбачені постановами Кабінету Міністрів України. При цьому, судом зроблено висновок про те, що у зв`язку із змінами у чинному законодавстві, при перерахунку пенсії не враховуються ті види грошового забезпечення, про які зазначав позивач. Відносно виплати перерахованої пенсії з урахуванням положень постанови КМУ від 21.02.2018р. №103, суд першої інстанції вказав на те, що зі зміною правового регулювання перерахунку пенсії, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
За наслідками перегляду справи, суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
02 квітня 2019 року позивачу стало відомо, що Касаційним адміністративним судом Верховного суду у зразковій справі №240/6263/18 (адміністративне провадження №Пз/9901/1/19) прийнято рішення за адміністративним позовом військового пенсіонера до пенсійного органу про визнання неправомірними дій відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії у неповному розмірі з 01.01.2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Так, у п.21 означеного рішення зазначено, що під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 за позовом військового пенсіонера до Кабінету Міністрів України про визнання постанови протиправною та нечинною в частині, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку Постанови КМУ №45, чим були зняті всі раніше існуючі та встановлені Постановами КМУ №103 та №45 обмеження щодо переліку видів грошового забезпечення, що повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення військового пенсіонера та які в подальшому повинні враховуватися органами ПФУ під час перерахунку пенсії. Вказане рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05 березня 2019 року.
У зв`язку із означеним, 02.04.2019 року позивач звернувся із заявою до Дніпропетровського ОТЦК та СП щодо підготовки нової довідки про розмір грошового забезпечення (станом на 01.03.2018 року на виконання вимог ст.43 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням положень Постанови КМУ №704), із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії позивача до 01.03.2018 року (надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) та премія (90%)), та надання її до пенсійного органу.
Листом від 22.04.2019 року за вих.№7/11113/11 Дніпропетровський ОТЦК та СП відмовив позивачеві у підготовці та наданні до органу Пенсійного фонду нової довідки, оскільки попередня довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року, з якого обчислюється пенсія позивача, для перерахунку його пенсії була складена відповідно до пункту 1 постанови КМУ №103, яким чітко передбачено, що перерахунок пенсій призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» повинен здійснюватися з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років відповідною або аналогічною посадою, яку займала особа на дату звільнення зі служби. Також в листі відповідач зазначив, що Департамент фінансів Міністерства оборони України своїм листом від 22.03.2019 року №248/2231 повідомив, що набуло чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку Постанови КМУ №45. Міністерство оборони України надіслало до Мінсоцполітики запит щодо надання роз`яснень стосовно установлення розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням зазначеного рішення суду, відповідь буде доведено після її отримання. Таки чином, на теперішній час законні підстави для надання довідки про розмір грошового забезпечення, про яку просить позивач, відсутні.
Не погодившись з вказаною відмовою, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Як зазначалося вище, оскаржуючи дії відповідача щодо відмови у підготовці та направленні на адресу ГУ ПФУ у Дніпропетровській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача (станом на 01.03.2018 року, на виконання вимог статті 43 Закону №2262-ХІІ) та з врахуванням положень постанови КМУ №704) для обчислення пенсії із зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії позивача до 01.03.2018 року (надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) та премія (90%)), які повинні бути враховані ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , позивач покликається на рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18.
Дійсно, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
При цьому наслідки визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним визначені ч.2 ст.265 КАС України, якою встановлено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" втратили чинність саме з моменту набрання законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18, а саме: з 05 березня 2019 року.
Таким чином, на момент видачі відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 року для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року вказані положення Постанови КМУ №103 та Порядку Постанови КМУ №45 були чинними, а отже, в довідці були відображені всі складові грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія позивача, для перерахунку його пенсії відповідно до п.1 Постанови КМУ №103.
Видача б відповідачем оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 року на підставі рішення суду від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі №826/3858/18 для обчислення пенсії із зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії позивача до 01.03.2018 року (надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) та премія (90%)), означала б необхідність здійснення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року з урахуванням вищевказаних надбавок та премії, врахування яких з 01.01.2018 року і до 05.03.2019 року не передбачалося чинним законодавством, що суперечило б положенням ч.2 ст.265 КАС України, якими визначено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, а не з моменту його прийняття.
При цьому суд також зауважує, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, оскільки такий алгоритм фактично не змінився у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.
Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.
Крім того, ані приписи Порядку №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.
Отже, оскільки постановою Кабінету Міністрів України №103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування надбавки за особливо умови служби та премії, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, вони правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року. Вказана Постанова була чинною та не була скасована на момент складення довідки відповідачем та перерахунку пенсії.
Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача, що підстави для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року для перерахунку пенсії позивача відсутні.
З огляду на зазначене, позовні вимоги задоволенню не підлягають у повному обсязі.
Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», розподіл судових витрат відповідно до ст.139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (р.н.к.п.п. НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08353525, вул. Шмідта, 16, м. Дніпро, 49006) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 11.07.2019 року.
Суддя О.М. Турова