
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1565/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області) про зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 17.03.2009 позивач працювала на різних посадах в Нововолинській об`єднаній державній податковій інспекції (далі - Нововолинська ОДПІ), наказом від 17.09.2015 № 38-о звільнена з посади головного державного ревізора-інспектора відділу доходів і зборів з фізичних осіб на підставі пункту 1 статті 36 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України).
В період з 01.07.2009 по 30.06.2012 Нововолинська ОДПІ не проводила індексації заробітної плати позивача, як це передбачено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ).
Позивач, з покликанням на складені Територіальною державною інспекцією праці у Волинській області акт перевірки додержання суб`єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов`язкове державне соціальне страхування № 03-21-021/0462 та припис № 01-04/0462-0398, судові рішення у справі № 2а/0370/4007/12, вказує, що у період з 01.01.2008 по 01.08.2012 працівникам Нововолинської ОДПІ проводилися виплати, які носили стимулюючий характер, з одночасним не нарахуванням та виплатою індексації, яка носить обов`язковий характер, що суперечить вимогам статей 22, 23 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі - Закон № 108/95-ВР).
Відповідно до складеного позивачем розрахунку, сума індексації заробітної плати, що не була доплачена у період з 01.07.2009 по 30.06.2012, становить 4798,39 грн.
Крім того, оскільки Нововолинською ОДПІ (правонаступником якої на даний час є ГУ ДФС у Волинській області) не нараховано та не виплачено суму індексації заробітної плати за період з 01.07.2009 по 30.06.2012 у розмірі 4798,39 грн., тому позивачу необхідно нарахувати та виплатити суми компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків виплати індексації заробітної плати за період з 01.07.2009 по 30.06.2012.
Позивач просить зобов`язати ГУ ДФС у Волинській області провести нарахування та виплату недонарахованої суми індексації заробітної плати за період з 01.07.2009 по 30.06.2012 у розмірі 4798,39 грн., провести нарахування та виплату суми компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків виплати індексації заробітної плати за період з 01.07.2009 по 30.06.2012.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 1).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 04.06.2019 № 2524/03-20-10-02-07 (а. с. 34-36) представник відповідача Сахарчук А.А. позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що поданий позивачем розрахунок не відповідає фактичним обставинам, у ньому нарахування проведено як за повні місяці роботи та не враховані фактично відпрацьовані дні та дні, у яких позивач перебувала у відпустці, на лікарняному, що вплинуло на розмір індексації, яка нараховується лише за фактично відпрацьований час. Крім того, оскільки компенсація працівникам втрати частини заробітної плати нараховується у зв`язку із порушенням строків її виплати (тобто, вже нарахованої, але не виплаченої в строки, передбачені чинним законодавством), а позивачем заявлена вимога про нарахування компенсації щодо оспорюваних сум (індексації заробітної плати), то і підстави для такої компенсації відсутні.
12.06.2019 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій позивач не погодилася із доводами відзиву (а. с. 53-55), на вказану відповідь на відзив 13.06.2019 від представника відповідача Сахарчука А.А. надійшли письмові заперечення разом із копіями розрахункових листів за 2009 - 2015 р. р. (а. с. 58-67).
Ухвалою суду від 28.05.2019 було відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні (а. с. 56).
Згідно із частиною другою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Відтак, судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 у період з 17.03.2009 по 17.09.2015 працювала в органах державної податкової служби, зокрема, наказом Нововолинської ОДПІ від 17.03.2009 призначена на посаду державного податкового інспектора відділу оподаткування фізичних осіб, а наказом Нововолинської ОДПІ від 17.09.2015 звільнена з посади з посади головного державного ревізора-інспектора відділу доходів і зборів з фізичних осіб Нововолинської ОДПІ за угодою сторін (пункт 1 статті 36 КЗпП України), що підтверджується довідкою ГУ ДФС у Волинській області від 24.04.2019 № 1808/3/03-20-04-02-20 (а. с. 7), копіями вказаних наказів (а. с. 10-11).
Як вбачається із довідки про заробітну плату за період з 17.03.2009 по 17.09.2015 (а. с. 8-9), копій розрахункових листів (а. с. 60-67), позивачу протягом липня 2009 року - червня 2012 року була виплачена індексація: в сумі 9,37 грн. в серпні 2009 року, в сумі по 13,32 грн. у липні - вересні 2010 року, в сумі 11,52 грн. в серпні 2011 року, в сумі 11,44 грн. у вересні 2011 року, в сумі 11,63 грн. у жовтні 2011 року, в сумі 11,82 грн. в листопаді 2011 року, в сумі 12,05 грн. в грудні 2011 року.
Крім того, із матеріалів справи також вбачається, що на виконання звернення Управління Служби безпеки України у Волинській області № 54/3-4802 Володимир-Волинською ОДФІ проведено перевірку дотримання вимог чинного законодавства України при нарахуванні та виплаті індексації грошових доходів службовим особам Нововолинської ОДПІ за період з 01.01.2008 по 01.08.2012, про що складено довідку від 12.10.2012. Перевіркою встановлено порушення Закону № 1282-ХІІ, що призвело до недоотримання працівниками Нововолинської ОДПІ індексації заробітної плати за період з 01.01.2008 по 01.08.2012 на загальну суму 182754,03 грн. (а. с. 37-41).
За результатами перевірки Територіальної державної інспекції праці у Волинській області винесено припис від 16.11.2012 № 03-01-04/0462-0398 (а. с. 45-47), в якому зазначено, що індексація заробітної плати проводилась з порушенням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078), а саме: при нарахуванні індексації заробітної плати кожне підвищення складової заробітної плати вважалось базовим без врахування того, що розмір належної індексації заробітної плати в даному місяці перевищував розмір підвищення доходів працівника, в результаті чого працівникам безпідставно було відмовлено в проведенні індексації доходів. У період з 01.01.2008 по 01.08.2012 на підставі наказів керівників Нововолинської ОДПІ працівникам проводились виплати, які носять стимулюючий характер, з одночасним не нарахуванням і виплатою індексації, яка носить обов`язковий характер, що суперечить вимогам статей 22, 23 Закону № 108/95-ВР. У зв`язку з виявленими порушеннями, приписано, зокрема, дотримуватись вимог пунктів 2, 5 Порядку № 1078 та постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 № 526 (далі - постанова № 526).
Вказаний припис Нововолинська ОДПІ оскаржила в судовому порядку. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 11.01.2013, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.09.2014 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01.10.2015, у справі № 2а/0370/4007/12 у задоволенні адміністративного позову Нововолинської ОДПІ до Територіальної державної інспекції праці у Волинській області про визнання протиправним та скасування припису від 16.11.2012 № 03-01-04/0462-0398 в частині зазначення порушень, зокрема, щодо дотримання вимог пунктів 2, 5 Постанови № 1078, та Постанови № 526 відмовлено повністю (а. с. 14-23).
Крім того, вказані фактичні обставини зазначені також у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14.06.2018 у справі № 803/940/17.
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону № 1282-ХІІ, згідно з нормами статей 1, 2 якого індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Частиною другою статті 233 КЗпП визначено, що в разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до статті 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Індекс споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників обчислюється відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078), згідно з пунктом 1-1 якого таке обчислення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Згідно з пунктом 2 Постанови № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Пунктом 5 Постанови № 1078 передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Законодавством встановлений обов`язок для підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Основним нормативним документом, який регулює умови оплати праці установи - Нововолинської ОДПІ є постанова Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі - Постанова № 268).
Відповідно до Постанови № 268 останнє підвищення посадового окладу позивача відбулось у лютому 2008 року, а тому базовим періодом для обчислення індексації заробітної плати працівників, які працюють в установі з лютого 2008 року і в яких не зростали доходи на суму, що перевищує розмір індексації, є лютий 2008 року. Перевіркою відомостей нарахування заробітної плати встановлено, що індексація заробітної плати проводилась з порушенням пункту 5 Порядку № 1078, а саме: при нарахуванні індексації заробітної плати кожне підвищення складової заробітної вважалося базовим без врахування того, що розмір належної індексації заробітної плати в даному місяці перевищував розмір підвищення доходів працівника. У період з 01.01.2008 по 01.08.2012 працівникам Нововолинської ОДПІ проводились виплати, які носили стимулюючий характер, з одночасним ненарахуванням і виплатою індексації, яка носить обов`язковий характер, що суперечить вимогам статей 22, 33 Закону України «Про оплату праці».
Отже, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці працівникам у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Тобто, кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Вказаний висновок щодо застосування норм права викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14.06.2018 у справі № 803/940/17 та в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України враховується при вирішенні цієї справи.
Оскільки наявними у справі доказами підтверджено факт не нарахування та не виплати працівникам Нововолинської ОДПІ (в тому числі і позивачу за період, вказаний у позовній заяві) суми індексації заробітної плати у період з 01.01.2008 по 01.08.2012 відповідно до Закону № 1282-ХІІ, доказів на спростування невиплати суми індексації відповідачем суду не надано, тому позовна вимога про зобов`язання провести нарахування та виплату недонарахованої суми індексації заробітної плати за період з 01.07.2009 по 30.06.2012 в сумі 4798,39 грн. підлягає до задоволення частково шляхом прийняття судом рішення про зобов`язання ГУ ДФС у Волинській області, яке згідно із довідкою від 24.04.2019 № 1808/3/03-20-04-02-20 є правонаступником Нововолинської ОДПІ (а. с. 7), провести нарахування та виплату недонарахованої суми індексації заробітної плати за період з 01.07.2009 по 30.06.2012, без зазначення її конкретного розміру.
При цьому, позовна вимога про зобов`язання провести нарахування та виплату недонарахованої суми індексації заробітної плати саме в розмірі 4798,39 грн. до задоволення не підлягає, оскільки позивач не зверталася із заявою до відповідача про нарахування та виплату індексації заробітної плати саме в розмірі 4798,39 грн. та спору щодо розміру індексації між сторонами не виникло.
Крім того, суд не може взяти до уваги розрахунок суми індексації заробітної плати, складений особисто позивачем (а. с. 12-13), оскільки із розрахункових листів за 2009 - 2012 р. р. вбачається, що позивачу виплачувалися кошти у зв`язку із тимчасовою втратою працездатності (у липні 2009 року, січні, травні - липні 2010 року, березні, липні 2011 року) (а. с. 60-63), проте у вказаному розрахунку позивач провела нарахування сум індексації заробітної плати з розрахунку повного робочого часу та не врахувала фактично відпрацьовані дні та дні, в які позивач перебувала у відпустці чи на лікарняному, що вплинуло на розмір індексації, яка повинна виплачуватися пропорційно відпрацьованому часу (пункт 4 Порядку № 1078).
На думку суду, позовна вимога про зобов`язання відповідача провести нарахування та виплату позивачу суми компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати індексації заробітної плати за період з 01.07.2009 по 30.06.2012 підлягає до задоволення, з огляду на таке.
Згідно з абзацом сьомим пункту 4 Порядку № 1078 у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Відповідно до статті 34 Закону Закон № 108/95-ВР компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
За приписами статей 1 - 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема: заробітна плата (грошове забезпечення) та інші. Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Враховуючи, що суд цим рішенням встановив факт не нарахування та не виплати працівникам Нововолинської ОДПІ, в тому числі і позивачу, суми індексації заробітної плати відповідно до Закону № 1282-ХІІ та зобов`язав ГУ ДФС у Волинській області провести нарахування та виплату недонарахованої суми індексації заробітної плати за період з 01.07.2009 по 30.06.2012, тому необхідно погодитися із обраним позивачем способом захисту її прав (який виключав би подальші протиправні дії суб`єкта владних повноважень та необхідність повторного звернення до суду) та задовольнити позовні вимоги про зобов`язання відповідача провести нарахування та виплату позивачу суми компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати індексації заробітної плати за період з 01.07.2009 по 30.06.2012.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код 39400859) провести нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) недорахованої суми індексації заробітної плати за період з 01 липня 2009 року по 30 червня 2012 року.
Зобов`язати Головне управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код 39400859) провести нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) суми компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків виплати індексації заробітної плати за період з 01 липня 2009 року по 30 червня 2012 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх