
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
02 липня 2019 р. справа № 120/1828/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Вінницького приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії
в с т а н о в и в :
06.06.2019 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Вінницького приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії.
В своєму позові вказував, що він ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії по віку, згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Разом з тим, протоколом №0249500001465 від 29.01.2019 відповідач відмовив у призначенні пенсії в зв`язку з тим, що у нього не вистачає необхідного стажу роботи. Згідно висновків відповідача, підтверджений стаж роботи позивача складає 19 років 09 місяців 17 днів.
В обґрунтування свого позову вказував, що відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 1 Постанови РМ СРСР та ВЦСПС «Про трудові книжки робочих службовців» № 656 від 06.09.1973 року, Постанови КМУ «Про трудові книжки працівників» № 301 від 27.04.1993 року, п. 1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України № 58 від 29.07.1993 р., передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Згідно відомостей трудової книжки позивача, його трудовий стаж складає 26 років 11 місяців 24 дні, що відповідає встановленому мінімально необхідному страховому стажу, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для призначення пенсії за віком.
Вважаючи помилковими висновки відповідача про відсутність у нього необхідного трудового стажу для призначення пенсії за віком, а відтак рішення про відмову в призначенні пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом, в якому просив:
- визнати протиправним рішення Вінницького приміського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області №0249500001465 від 29.01.2019 р. про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком, згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати Вінницьке приміське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 01.11.2018р.
Ухвалою суду від 11.06.2019 року відкрито провадження у даній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження 02.07.2019 року у письмовому провадженні (без повідомлення учасників справи).
26.06.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. 33434), в якому відповідач заперечував проти позову. Зазначали, що під час розгляду документів, поданих позивачем для призначення пенсії, не були враховані до страхового стажу періоди роботи ОСОБА_1 : з 29.11.1976 по 18.01.1977 та з 14.06.1980 по 27.01.1981, оскільки в трудовій книжці містяться виправлення; з 04.05.1989 по 19.05.1990 р. робота в колгоспі «Україна», оскільки відсутні відомості про встановлений мінімум та відпрацювання людино-днів; з 18.12.1978 по 17.05.1979, період навчання на курсах підготовки водіїв у Вінницькому обласному автоучкомбінаті, оскільки відсутнє свідоцтво про навчання. Враховуючи те, що підтверджений страховий стаж позивача складає 19 р. 9 міс. та 17 днів, що менше необхідно встановленого стажу згідно ст. 26 Закону № 1058 для призначення пенсії за віком, відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні фактичні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 24.01.2019 року звернувся до Вінницького приміського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно Протоколу № 0249500001465 від 29.01.2019 року, рішенням комісії Вінницького відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Вінницького приміського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком. Зазначено, що зарахований загальний стаж роботи склав 19 років 9 місяців та 17 днів. До стажу роботи не врахований період з 29.11.1976 по 18.01.1977 та з 14.06.1980 по 27.01.1981, оскільки в трудовій книжці містяться виправлення; з 04.05.1989 по 19.05.1990 р., оскільки відсутні встановлений мінімум та вихододні по колгоспу «Україна», з 18.12.1978 по 17.05.1979, не враховано навчання у Вінницькому обласному автоучкомбінаті, оскільки відсутнє свідоцтво про навчання. Роз`яснено, що право на призначення пенсії, згідно поданих документів, позивач набуде після досягнення 63 років.
Також судом встановлено, що трудова книжка ОСОБА_1 містять наступні записи періоди роботи, посаду та місце роботи: з 24.07.1975 року по 17.08.1976 року, тракторист, Вінницька обласна експедиція; з 29.11.1976 року по 18.01.1977 року, тракторист, Брацлавське об`єднання "Сільгосптехніка"; з 01.12.1977 року по 31.12.1978 року, тракторист, Механізована колона № 64; з 01.01.1979 року по 17.05.1979 року, водій, Вінницьке автотранспортне підприємство 101; з 06.06.1979 року по 12.03.1980 року, водій, Торгово заготівельна база; з 19.03.1980 року по 22.04.1980 року, водій 3 класу, Водрем №46; з 14.06.1980 року по 27.01.1981 року, машиніст бульдозера, Копальня ім. 45 річчя ВЛКСМ Билибинская ГЗК об`єднання "Северовостокзолото"; з 17.03.1981 року по 04.08.1981 року, водій 3 класу, Виробниче об`єднання транспорту; з 11.08.1981 року по 02.12.1982 року, водій 2 класу, Торгово закупівельна база; з 06.12.1984 року по 12.03.1987 року, слюсар 5 розряду, Торгово закупівельна база; з 16.03.1987 року по 03.05.1989 року, водій 2 класу, Вінницьке ЄЛУ автодор; з 04.05.1989 року по 19.05.1990 року, водій, Колгосп "Україна"; 08.06.1990 року по 16.04.1999 року, водій 1 класу, Вінницьке міжколгоспне теплично-овочевий комбінат; "Дружба"; з 28.04.1993 року по 02.12.1993 року, водій, Хмельницький лісгосп; з 01.04.1995 року по 20.11.1995 року, водій, Хмельницький держлісгосп; з 19.01.1996 року по 21.01.2000 року, охоронник, СП Фірма "Vinexpo"; з 23.01.2000 по 07.12.2001 року, водій, АЧП "Алебар"; з 03.01.2002 року по 08.05.2002 року, водій, ПП "КТМ"; з 15.03.2004 року по 15.07.2005 року, водій, ПП ОСОБА_2 ; 02.11.2010 року по 28.03.2011 року, водій, ПП Пламда; з 29.10.2013 року по 12.05.2014 року, водій пасажирського автобусу, ТОВ "ТТіКО"; з 05.12.2017 року, водій, ДП "45 експериментальний механічний завод".
Непогодження позивача з відмовою в призначенні пенсії за віком, як наслідок неврахування певних періодів його роботи, що відображені в трудовій книжці, стало підставою для звернення до суду з цим адміністративним позовом.
Визначаючись щодо характеру спірних правовідносин та норм закону, що їх регулює, суд виходив з наступного.
Так, визначальним для вирішення питання про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком є встановлення підтвердженого страхового стажу його роботи, в частині спірних періодів роботи з 29.11.1976 по 18.01.1977 та з 14.06.1980 по 27.01.1981, з 04.05.1989 по 19.05.1990, з 18.12.1978 по 17.05.1979, які не враховано при обчисленні страхового стажу відповідачем.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-ІV (далі - Закон -1058), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 24 Закону № 1058 визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Статтею 26 Закону № 1058 визначено, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
Згідно вимог статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми Закону № 1788-XII, постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки чи відповідних записів в ній (далі - Порядок).
За змістом пунктів 2-3 Порядку № 637 у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Аналіз вищевказаного дає підстави вважати, що довідки мають надаватися у разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про працю громадян у спірний період, що визначає їх право на пенсію або є обґрунтовані підстави стверджувати, що записи в трудовій книжці є неточними чи неправильними.
Разом із тим, робота позивача в спірний період підтверджується відповідними записами в трудовій книжці.
Відповідно до пункту 2.17 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 року № 162 (надалі - Інструкція № 162), передбачено "(мовою оригіналу) 2.17. В трудовые книжки по месту работы вносятся отдельной строкой со ссылкой на дату, номер и наименование соответствующих документов следующих документов следующие записи: а) о времени службы всоставе Вооружонных Сил СССР, в органах Комитета государственной безопасности СССР и Министерства внутренних дел СССР, во всех видах охраны, где на проходящих служб распространяется законодательство о труде и государственное социальное страхование с указанием даты призыва (зачисления) и даты увольнения со службы; б) о времени обучения в профессионально-технических и других училищах, на курсах и в школах по повышению квалификации, по переквалификации и подготовке кадров; в) о времени обучения в высших и средних специальных учебных заведениях (включая и время работы в студенческих отрядах, на производственной практике и при выполнении научно-исследовательской хоздоговорной тематики), партийных школах, профдвижения и о времени пребывание в аспирантуре клинической ординатуре, кроме случаев, указанных в п. 2.15 настоящей Инструкции; г) о работе в качестве члена колхоза - в тех случаях, когда действующим законодательством предусмотрен зачет этой работы в общий трудовой стаж рабочих и служащих. Предусмотренные в настоящем пункте записи вносятся в трудовую книжку до занесения сведений о работе на данном предприятии".
Суду не надано доказів у підтвердження того, що дані трудової книжки позивача (в частині спірних періодів роботи) містять неправдиві або недостовірні відомості, які б давали підстави вимагати у нього довідки на підтвердження такого періоду роботи.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 (далі - Порядок), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 1 частини першої статті 45 Закону № 1058 визначено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно статей 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а згідно статті 90 цього КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно частин 1 та 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що у позивача наявний необхідний страховий стаж 25 років при досягненні 60-річного віку, суд приходить до висновку, що відповідач відмовляючи в призначенні пенсії діяв неправомірно.
Таким чином, суд приходить до висновку, що суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при винесенні рішення у формі протоколу, щодо не зарахування до загального трудового стажу ОСОБА_1 спірних періодів роботи, а позивач довів позовні вимоги, тому з урахуванням встановлених у справі обставин, позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення Вінницького приміського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області №0249500001465 від 29.01.2019 р. про відмов ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком, згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Вінницьке приміське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 01.11.2018р.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Вінницького приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Винниченка, 29, м. Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 41247096) в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення у повному обсязі виготовлене 02.07.2019 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович