Рішення № 82930365, 03.07.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2019
Номер справи
440/1203/19
Номер документу
82930365
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1203/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

судді – Супруна Є.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання – Лисака С.В.,

представника позивача за довіреністю – Калько В.В.,

представника відповідача за довіреністю – Предибайло А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/1203/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Будрегіон" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

02 квітня 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс-Будрегіон" (надалі - позивач, ТОВ "Альянс-Будрегіон") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України (надалі - відповідач, ДФС України), Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ДФС у Полтавській області) , в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ДФС у Полтавській області від 01.03.2019:

1) №1091764/42292616, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 26.11.2018 №6,

2) №1091766/42292616, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 26.11.2018 №5,

а також зобов`язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, складені та подані на реєстрацію у визначений законом строк ТОВ "Альянс-Будрегіон" від 26.11.2018 №5 на суму 485 000,00 грн, в тому числі ПДВ 80833,33 грн та №6 на суму 679 000,00 грн, в тому числі ПДВ 113 166,67 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що ТОВ "Альянс-Будрегіон" на виконання взятих на себе договірних зобов`язань надало ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр" послуги у вигляді виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень на Ілемківсько-Лолинській площі та на Південно-Буцівській площі, за результатами яких складено відповідні звіти й акти виконаних робіт. За фактом передачі виконаних позивачем послуг було складено податкові накладні, реєстрація яких була призупинена, а в подальшому прийняті спірні рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.

Позивач вважає спірні рішення безпідставними, необґрунтованими як нормативно, так і документально, оскільки надані контролюючому органу первинні документи, що були оформлені в рамках договорів, не мають дефекту форми, змісту або походження, а тому є такими, що засвідчують факт реального виконання позивачем взятих на себе господарських зобов`язань.

Ухвалою суду від 08.04.2019 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю її вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

18.04.2019 позивач усунув недоліки, у зв`язку з чим ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи на 04.06.2019.

13.05.2019 до суду від ГУ ДФС у Полтавській області надійшов відзив на позов, за змістом якого представник вказує, що комісія ГУ ДФС у Полтавській області, діючи у відповідності до приписів Податкового кодексу України, забезпечуючи виконання покладених на неї функцій, правомірно прийняла спірне рішення на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією і законами України. Підставою для відмови у реєстрації податкових накладних слугували обставини ненадання ТОВ "Альянс-Будрегіон" контролюючому органу разом зі своїми поясненнями документів, які підтверджують факт надання позивачем послуг ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр" у вигляді виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень на Ілемківсько-Лолинській площі у період з 16.11.2018 по 20.11.2018 та на Південно-Буцівській площі у період з 21.11.2018 по 24.11.2018 (а.с. 145-147).

13.05.2019 від ДФС України надійшов відзив на позов, за змістом аналогічний відзиву наданому ГУ ДФС у Полтавській області (а.с. 154-156).

У судовому засіданні 04.06.2019 судом оголошено перерву до 20.06.2019 для надання додаткових доказів.

У судовому засіданні 20.06.2019 протокольною ухвалою суду розгляд справи відкладено на 03.07.2019 у зв`язку з неявкою представника позивача.

У судовому засіданні 03.07.2019 представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі. Мотивуючи свої вимоги, зазначив, що 10.11.2018 за №10/11-18 та 11.11.2018 за № 11/11-18 ТОВ "Альянс-Будрегіон" було укладено договори на створення (передачу) науково-технічної продукції з ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр", за яким позивач взяв на себе зобов`язання надати замовнику послуги (виконати роботи) з розробки геолого-тематичної продукції на тему: "Виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень на Південно-Буцівській площі" та на тему: "Виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень на Ілемківсько-Лолинській площі". Факт надання робіт за договорами від 10.11.2018 та від 11.11.2018 підтверджується актами здавання-прийняття робіт № 1 від 26.11.2018 та №1 від 26.11.2018, звітами та доказами оплати контрагентом наданих послуг. У зв`язку з блокуванням податкових накладних від 26.11.2018 №5 та №6 позивач направив контролюючому органу письмові пояснення щодо суті господарських операцій. Однак спірними рішеннями ГУ ДФС у Полтавській області було відмовлено у реєстрації податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником документів, які фактично підтверджують виконання лабораторних та польових досліджень, робочих карт і схем розподілу температурних та атмогеохімічних параметрів за періоди з 16.11.2018 по 20.11.2018 та з 21.11.2018 по 24.11.2018 відповідно.

У зв`язку з цим позивач вважає, що зміст оспорюваних рішень дає підстави стверджувати, що відповідач, розглядаючи подані позивачем документи, не з`ясував специфіку господарських операцій та не визначив документів, які є достатніми для підтвердження їх реальності з урахуванням їх змісту і обсягу.

Представник відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у відзивах на позов.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи суд з`ясував, що ТОВ "Альянс-Будрегіон" (код ЄДРПОУ 42292616) зареєстроване в якості юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 09.07.2018 за номером 1 588 102 0000 017291, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с. 15-16). Основним видом економічної діяльності ТОВ "Альянс-Будрегіон" за КВЕД є: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

10.11.2018 ТОВ "Альянс-Будрегіон" (виконавець) уклало договір з ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр" (замовник) №10/11-18 (а.с. 43-45), предметом якого є послуги (виконання робіт) з розробки геолого-тематичної продукції на тему: "Виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень на Південно-Буцівській площі".

На виконання умов договору позивачем були здійснені комплексні структурні термоатмогеохімічні дослідження на Південно-Буцівській площі, за результатами яких складено Звіт "Виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень на Південно-Буцівській площі" (а.с. 52-78). Факт виконання обумовлених договором послуг підтверджує також акт №1 здавання-прийняття робіт від 26.11.2018 (а.с. 51).

За наслідками наданих послуг ТОВ "Альянс-Будрегіон" виставлено ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр" рахунок-фактуру від 26.11.2018 №000011 на суму 679000,00 грн, в т.ч. ПДВ - 113 166,67 грн (а.с. 138).

Замовник повністю розрахувався з ТОВ "Альянс-Будрегіон" за виконані роботи на суму 679 000,00 грн, в т.ч. ПДВ - 113 166,67 грн, про що свідчить платіжне доручення від 29.03.2019 №1739 (а.с. 248).

За наслідками здійснення господарської операції за правилом "першої події" відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України (виконання робіт) 26.11.2018 ТОВ "Альянс-Будрегіон" була складена та направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №6 на загальну суму 679 000,00 грн, в т.ч. ПДВ - 113 166,67 грн (а.с. 133).

За результатами вивчення поданої на реєстрацію податкової накладної від 26.11.2019 №6 контролюючий орган 10.12.2018 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.3.0.11" направив до ТОВ "Альянс-Будрегіон" квитанцію (а.с. 134), у якій зазначив: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 26.11.2018 №6 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 71.12 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп. 2.1 п. 2 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної".

Крім цього, 11.11.2018 ТОВ "Альянс-Будрегіон" (виконавець) уклало ще один договір з ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр" (замовник) №11/11-18 (а.с. 79-81), предметом якого є послуги (виконання робіт) з розробки геолого-тематичної продукції на тему: "Виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень на Ілемківсько-Лолинській площі".

На виконання умов договору позивачем були здійснені комплексні структурні термоатмогеохімічні дослідження на Ілемківсько-Лолинській площі, за результатами яких складено Звіт "Виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень на Ілемківсько-Лолинській площі" (а.с. 87-116). Факт виконання обумовлених договором послуг підтверджує також акт №1 здавання-прийняття робіт від 26.11.2018 (а.с. 86).

За наслідками наданих послуг ТОВ "Альянс-Будрегіон" виставлено ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр" рахунок-фактуру від 26.11.2018 №000010 на суму 485000,00 грн, в т.ч. ПДВ - 80 833,33 грн (а.с. 137).

Замовник частково розрахувався з ТОВ "Альянс-Будрегіон" за виконані роботи на суму 325 114,00 грн, в т.ч. ПДВ - 54 185,67 грн, про що свідчить платіжне доручення від 29.03.2019 №1740 (а.с. 248). Заборгованість складає 159 886,00 грн.

За наслідками здійснення господарської операції за правилом "першої події" відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України (виконання робіт) 26.11.2018 ТОВ "Альянс-Будрегіон" була складена та направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №5 на загальну суму 485 000,00 грн, в т.ч. ПДВ - 80 833,33 грн (а.с. 129).

За результатами розгляду податкової накладної від 26.11.2019 №5 контролюючий орган 10.12.2018 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.3.0.11" направив до ТОВ "Альянс-Будрегіон" квитанцію (а.с. 130), у якій зазначив: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 26.11.2018 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 71.12 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп. 2.1 п. 2 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної".

У зв`язку з блокуванням вищевказаних податкових накладних ТОВ "Альянс-Будрегіон" направило контролюючому органу пояснення щодо суті господарських операцій, додавши документи на підтвердження господарських операцій, а саме: договір №10/11-18 від 10.11.2018 з додатками (протокол угоди про договірну ціну, технічне (геологічне) завдання, календарний план); акт №1 здавання-прийняття робіт за договором №10/11-18 від 10.11.2018; копія звіту "Виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень на Південно-Буцівській площі"; договір №11/11-18 від 11.11.2018 з додатками (протокол угоди про договірну ціну, технічне (геологічне) завдання, календарний план); акт №1 здавання-прийняття робіт за договором №11/11-18 від 11.11.2018; копію звіту "Виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень на Ілемківсько-Лолинській площі"; посвідчення та накази про відрядження; штатний розпис ТОВ "Альянс-Будрегіон"; пояснення згідно з якими реалізовані на адресу ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр" послуги не відображені в обсягах придбання підприємства, оскільки ТОВ "Альянс-Будрегіон" є їх виробником і їх не придбавав.

01.03.2019 комісією ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації було прийнято рішення:

- №1091766/42292616 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.11.2018 №5 (а.с. 131-132);

- №1091764/42292616 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.11.2018 №6 (а.с. 135-136).

Підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, відповідно до рішення №1091766/42292616, є ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрація якої зупинена, а відповідно до рішення №1091764/42292616 - ненадання документів, які фактично підтверджують виконання лабораторних та польових досліджень, робочих карт і схем розподілу температурних та атмогеохімічних параметрів за період з 21.11.2018 по 24.11.2018.

Не погоджуючись із прийнятими стосовно ТОВ "Альянс-Будрегіон" рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Полтавській області від 01.03.2019 №1091766/42292616 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.11.2018 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних та №1091764/42292616 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.11.2018 №6 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданих ТОВ "Альянс-Будрегіон", зобов`язавши ДФС України зареєструвати вказані податкові накладні.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ТОВ "Альянс-Будрегіон" за заперечень відповідачів, суд виходить з наступного.

За змістом підпункту "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 (надалі - Порядок №117, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з пунктом 5 Порядку №117, податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Пунктами 6, 7 Порядку №117 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється. У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до змісту пункту 10 Порядку №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Пунктом 13 Порядку №117 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 21 Порядку №117 визначено, що підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Зі змісту залучених до матеріалів справи квитанцій судом встановлено, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних від 26.11.2018 №5, №6 критеріям ризиковості платника податку, визначених пп. 2.1 п. 2 "Критеріїв ризиковості платника податку", оскільки обсяг постачання товару/послуги 71.12 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання (а.с. 130, 134).

Оцінюючи наведені доводи контролюючого органу, суд зазначає, що пунктом 2 листа ДФС від 21.03.2018 №959/99-99-07-18 "Критерії ризиковості платника податку" визначені критерії ризиковості здійснення операції. Зокрема, відповідно до підпункту 2.1 цього пункту податкові накладні / розрахунки коригування, складені платниками податку, перевіряються на відповідність ознакам ризиковості здійснення операцій: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку(ий) подано на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 відсотків загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД та послуг з кодами згідно з ДКПП, перелік яких визначено ДФС відповідно до додатка, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в Таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

З урахуванням положень наведеної норми, суд зауважує, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі підпункту 2.1 пункту 2 Критеріїв ризиковості платника податку контролюючий орган має вказати чіткі підстави для такого рішення, зокрема, навести детальний обґрунтований розрахунок, що свідчитиме про відповідність податкової накладної визначеному критерію.

Однак, надіслані позивачу квитанції №1 таких розрахунків не містять.

Не надано таких представником відповідачів і в ході розгляду справи.

Таким чином, в порушення вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач не довів наявність обґрунтованих підстав для зупинення реєстрації податкової накладної.

При цьому суд зазначає, що податкові накладні від 26.11.2018 №5, №6 ТОВ "Альянс-Будрегіон" складені у зв`язку з наданням послуг у вигляді виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень, а тому посилання фіскального органу у квитанції на невідповідність обсягів постачання товарів обсягам їх придбання не відповідає сутності спірної господарської операції.

До того ж, суд звертає увагу на те, що Критерії ризиковості платників податків існують виключно у вигляді листа ДФС України від 21.03.2018 №959/99-99-07-18 "Критерії ризиковості платника податків", які не затверджені наказом Державної фіскальної служби України чи Міністерства фінансів України та не зареєстровані в Міністерстві юстиції України.

У свою чергу, листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України і не можуть бути підставою для прийняття рішення суб`єктом владних повноважень.

У відзивах на позов відповідачі зазначили, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.11.2018 №5 в ЄРПН на надання послуг "Виконання комплексних структруних термоатмогеохімічних досліджень на Ілемківсько-Лолинській площі" ухвалене у зв`язку з ненаданням документів, які фактично підтверджують виконання лабораторних та польових досліджень, робочих карт і схем розподілу температурних та атмогеохімічних параметрів за період з 16.11.2018 по 20.11.2018, а рішення про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.11.2018 №6 в ЄРПН на надання послуг "Виконання комплексних структруних термоатмогеохімічних досліджень на Південно-Буцівській площі" ухвалене у зв`язку з ненаданням документів, які фактично підтверджують виконання лабораторних та польових досліджень, робочих карт і схем розподілу температурних та атмогеохімічних параметрів за період з 21.11.2018 по 20.11.2018.

Надаючи пояснення з цього приводу, представник позивача вказав, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної від 26.11.2018 №5 та №6 не було роз`яснено які саме документи мають бути подані підприємством. При цьому, до своїх письмових пояснень ТОВ "Альянс-Будрегіон" надало: договір №10/11-18 від 10.11.2018 з додатками (протокол угоди про договірну ціну, технічне (геологічне) завдання, календарний план); акт №1 здавання-прийняття робіт за договором №10/11-18 від 10.11.2018; копія звіту "Виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень на Південно-Буцівській площі"; договір №11/11-18 від 11.11.2018 з додатками (протокол угоди про договірну ціну, технічне (геологічне) завдання, календарний план); акт №1 здавання-прийняття робіт за договором №11/11-18 від 11.11.2018; копія звіту "Виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень на Ілемківсько-Лолинській площі"; посвідчення та накази про відрядження; штатний розпис ТОВ "Альянс-Будрегіон", , які на думку позивача були достатніми для висвітлення суті та обсягу господарських операцій з ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр".

Щодо ненадання до повідомлення документів, які фактично підтверджують виконання лабораторних та польових досліджень, робочих карт і схем розподілу температурних та атмогеохімічних параметрів, суд зауважує, що основним документом, який містить інформацію про надання певного виду послуг (виконання робіт) є акт про наданих послуг (виконання робіт) із переліком фактично поставлених послуг за напрямами, указаними в договорах. Вказаний документ, на переконання суду, є достатнім доказом, що підтверджує факт виконання такої господарської операції.

В судовому засіданні представник позивача пояснив, що ТОВ "Альянс-Будрегіон" має в своєму розпорядженні офісні та виробничі приміщення, має необхідну комп`ютерну техніку, спеціалізоване програмне забезпечення та обладнання для виконання зазначених вище робіт та укомплектовано співробітниками з відповідною фаховою освітою та кваліфікацією.

Крім того, позивач до пояснень щодо суті господарських операцій подав звіти щодо виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень на Ілемківсько-Лолинській та Південно-Буцівській площах, які повно відображають обсяг виконаних підприємством робіт.

Дослідивши надані ТОВ "Альянс-Будрегіон" до контролюючого органу документи, суд знаходить їх достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, а реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків.

Також, позивачем до матеріалів справи додані копії протоколів спільних засідань НТР ТОВ "Альянс-Будрегіон" та замовника ТОВ "Науково-вишукувальний геологічний центр" щодо розгляду робочих карт і схем розподілу температурних та атмогеохімічних параметрів по роботі на об`єктах, відомості про трудові відносини осіб, цивільно-правові договори з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на виконання комплексних структурних термоатмогеохімічних досліджень Південно-Буцівської та Ілемківсько-Лолинської площ, карти "Південно-Буцівська" та Ілемківсько-Лолинська", дипломи найманих працівників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , відомості про нарахування ЄСВ, штатний розклад працівників ТОВ "Альянс-Будрегіон", витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "Альянс-Будрегіон" (а.с. 181-247).

Таким чином відповідачем у ході судового розгляду справи не доведено наявності достатніх підстав для зупинення та відмови у реєстрації податкових накладних від 26.11.2018 №5, №6, складених ТОВ "Альянс-Будрегіон", у ЄРПН.

Тож позовні вимоги позивача про визнання протиправними та скасування рішень комісії ГУ ДФС у Полтавській області від 01.03.2019 №1091764/42292616 та №1091766/42292616 підлягають задоволенню.

Відповідно до змісту статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до абзацу 1 частини четвертої названої статті Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

За вказаних обставин, в контексті наведених норм, суд вважає, що для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення у даному випадку не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

В даному випадку задоволення позовної вимоги про зобов`язання ДФС зареєструвати в ЄРПН податкові накладні від 26.11.2018 №5, №6, поданих позивачем, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

За приписами пункту 28 названого Порядку податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Як визначено пунктом 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 № 341), у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне захистити порушені права позивача шляхом визнання протиправними та скасування рішень комісії ГУ ДФС у Полтавській області від 01.03.2019 №1091766/42292616 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.11.2018 №5 Єдиному реєстрі податкових накладних, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Альянс-Будрегіон" та №1091764/42292616 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.11.2018 №6 в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Альянс-Будрегіон", зобов`язавши ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 26.11.2018 №5, №6, подані ТОВ "Альянс-Будрегіон".

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані докази, а також доводи сторін, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тож сплачена позивачем сума судового збору підлягає стягненню з відповідача, який першим допустив порушення прав платника податків.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Будрегіон" (вул. Квітки Цісик, 35, м. Полтава, 36007, код ЄДРПОУ 42292616) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197), Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39461639) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39461639) від 01.03.2019 №1091764/42292616, №1091766/42292616.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 26.11.2018 №5 та №6, подані на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "Альянс-Будрегіон" (вул. Квітки Цісик, 35, м. Полтава, 36007, код ЄДРПОУ 42292616).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Будрегіон" (вул. Квітки Цісик, 35, м. Полтава, 36007, код ЄДРПОУ 42292616) судові витрати, пов`язані з оплатою судового збору, у розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39461639).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення складений 08.07.2019.

Суддя Є.Б. Супрун