
538/1013/19
1-кс/538/365/19
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2019 року слідчий суддя Лохвицького районного суду Полтавської області Бондарь В.А., за участю секретаря судового засідання - Денисенко І.М., прокурора - Катріченко А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Лохвиці клопотання слідчого СВ Лохвицького ВП ГУНП в Полтавській області Миколаєнка О.В., погоджене прокурором Лохвицького відділу Лубенської місцевої прокуратури Катріченко А.М., про тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженні № 42019171240000110, зареєстрованому у ЄРДР 06.06.2019 року, за ознаками ч. 1 ст. 272 КК України, -
В С Т А Н О В И В :
18.06.2019 року до Лохвицького районного суду поступило письмове клопотання слідчого СВ Лохвицького ВП ГУНП в Полтавській області Миколаєнка О.В. по кримінальному провадженню № 42019171240000110 про тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна».
Фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питання слідчим суддею, відповідно до положень ст. 107 КПК України не здійснюється, в зв"язку з відсутністю клопотання про фіксування кримінального провадження технічними засобами.
Слідчий суддя відмічає, що у ході проведення досудового розслідування встановлено, що в м. Лохвиця, по вул. Героїв України, 59 а встановлено та в подальшому розпочато експлуатацію з порушенням законодавства автомобільну заправну та автомобільну газозаправну станцію № 26.
Оскільки ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» (юридична адреса: 36010, м. Полтава, вул. Половки, 62 код за ЄДРПОУ 32544734) є володільцем АЗС/АГЗП №26 в м. Лохвиця, по вул. Героїв України, 59 а, то є достатні підстави вважати, що у володінні ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» за фактичним місцем знаходження, а саме м. Полтава, вул. Половки, 62 перебувають документи та речі, які мають суттєве значення для проведення досудового розслідування кримінального провадження та можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні.
Для доведення причетності осіб до інкримінованого їм злочинного діяння та вирішення питання законності роботи вказаного автозаправного комплексу, зокрема шляхом проведення перевірок, а також необхідністю всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження в сукупності, виявлення як тих обставин, що викривають, так і тих, що виправдовують винних осіб, надання обставинам належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, стороні обвинувачення необхідно отримати тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ТОВ «Татнєфть-АЗС-Укрїна» (юридична адреса: 36010, м. Полтава, вул. Половки, 62 код за ЄДРПОУ 38194448) щодо АЗС/АГЗП №26 в м. Лохвиця, по вул. Героїв України, 59 а, а саме:
-проектна та виконавчо-технічна документація на АЗС/АГЗП №26 (вимога ст.13 Закону України «Про охорону праці» та вимога додатку ІІІ до Державних будівельних норм ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання»);
-декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки – зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом (п.18 додатку 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 року №1107) – вимога ст.21 Закону України «Про охорону праці»;
-дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки згідно Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1107) - вимога ст.21 Закону України «Про охорону праці»;
-документи, що свідчать про проведення у встановленому порядку ідентифікації та декларування об`єкта підвищеної небезпеки (повідомлення про результати ідентифікації об`єкта підвищеної небезпеки за формою ОПН-І, повідомлення про включення об`єкта до Державного реєстру об`єктів підвищеної небезпеки, повідомлення про реєстраційний номер (код) декларації безпеки у Державному реєстрі об`єктів підвищеної небезпеки, декларацію безпеки об`єкта підвищеної небезпеки) - ст.9,10 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки», пп.3,18,25 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 956 та пп. 3, 8, 15 Порядку декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 956;
-план локалізації і ліквідації можливих аварій в системі газопостачання (вимога ст.13 Закону України «Про охорону праці» та вимога п.3.30 розділу V «Правил безпеки систем газопостачання» (НПАОП 0.00-1.76-15), затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 року №285);
-протоколи випробування опору ізоляції електрообладнання АЗС/АГЗП №26 та протоколи випробування опору заземлювальних пристроїв у відповідності з «Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів», затверджених наказом Міністерства палива і енергетики України від 25.07.2006 року №258;
-посвідчення операторів АЗС/АГЗП №26 про навчання і перевірку знань «Правил безпеки систем газопостачання» - вимога ст.13 Закону України «Про охорону праці» та вимога п.п. 3.6, 3.17 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 року №15;
-інструкції з охорони праці для обслуговуючого персоналу АЗС/АГЗП №26 - вимога ст.13 Закону України «Про охорону праці»;
-копії Журналів реєстрації інструктажів з питань з охорони праці на робочому місці - передбачено вимогами ст.18 Закону України «Про охорону праці», п. 6.10 НПАОП 0.00-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 січня 2005 року №15, з відмітками про проведення первинного, повторних, позапланових та цільових інструктажів та допуск до роботи працівників автозаправної станції;
-інформацію про проведення спеціального навчання і перевірку знань з питань охорони праці - передбачено вимогами ст. 18 Закону України «Про охорону праці», п. 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 січня 2005 року №15;
-документи, що підтверджують якість монтажу та пуску обладнання, що працює під тиском, в роботу відповідно до вимог ст.13 Закону України «Про охорону праці» та вимог «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (НПАОП 0.00-1.81-18), затверджених наказом Міністерством соціальної політики України 05.03.2018 року №333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10.04.2018 року за №433/31885;
-наказу про призначення відповідального за газове господарство та копію посвідчення цієї особи про проходження навчання, посвідчення цієї особи про складання іспиту на знання Закону України «Про охорону праці»;
-наказу про створення газової служби або договору на обслуговування з іншим підприємством;
-картки медичного огляду на кожного працівника;
-документів про проходження навчання у сфері цивільного захисту, у тому числі з питань пожежної безпеки;
-наказів, розпоряджень керівництва суб`єкта господарювання з питань забезпечення цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки;
-наказу про призначення відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць тощо, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання та експлуатацію технічних засобів протипожежного захисту;
-документів про наявність установок пожежної автоматики та договорів про виконання робіт з обслуговування цих установок;
-документів про ідентифікацію для встановлення факту наявності або відсутності джерел небезпеки, які за певних обставин можуть ініціювати виникнення надзвичайних ситуацій, а також визначення рівнів можливих надзвичайних ситуацій щодо визначення на них потенційної небезпеки;
-довідки з об`єкта про наявність засобів індивідуального захисту;
-регламентів технічного обслуговування вогнегасників;
-документів щодо протипожежного водопостачання об`єкта.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що зазначеною вище інформацією володіє ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна», яка містить охоронювану законом таємницю і має суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, слідчий і звернувся в суд з даним клопотанням.
В судовому засіданні прокурор Катріченко А.М., підтримала дане клопотання та просила його задовольнити з підстав наведених у ньому.
В судовому засіданні представники ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» Антоненко В.О. та Кирилюк Б.Д. просили відмовити в задоволенні клопотання за безпідставністю.
Перевіривши матеріали клопотання, суд вважає його не обґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Згідно клопотання слідчого та доданих матеріалів досудове розслідування в кримінальному провадженні проводиться за ч. 1ст. 272 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 272 КК України відповідальність за порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві або будь-якому підприємстві особою, яка зобов`язана їх дотримувати, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров"ю потерпілого.
При цьому, відповідно до роз`яснень, що містяться в п. 21 ППВСУ № 97 від 12.06.2009 року як поняття загроза загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків (частина перша статті 272, частина перша статті 273, частина перша статті 274, частина першастатті 275 КК) необхідно розуміти такі зміни у стані виробничих об"єктів, підприємств, унаслідок яких виникає реальна небезпека життю людей або реальна небезпека заподіяння (настання) шкоди вказаним у цих статтях благам. Тяжкість ймовірних наслідків визначається незалежно від цінності благ, які поставлено під загрозу, кількості осіб, які можуть постраждати від небезпечних дій, розміру можливої матеріальної шкоди тощо.
Тобто, небезпека заподіяння перелічених негативних наслідків має бути реальною. Загроза загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків має свідчити про виникнення в конкретному виробничому процесі такого небезпечного стану, за якого зазначені в нормі КК злочинні наслідки можуть настати як закономірні та необхідні. Ненастання реальних суспільно небезпечних наслідків у цьому разі ( загрози ) відбувається за так званої «щасливої випадковості» або внаслідок поновлення стану безпеки виробництва шляхом усунення допущеного порушення самим винним або іншими особами).
При цьому, суд акцентує увагу, що порушення, які можуть призвести до настання негативних наслідків, мають стосуватися порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою. До таких порушень можуть належати: неефективність або відсутність виробничого контролю за дотриманням вимог та правил, порушення технологічної дисципліни праці, неправильна організація виконання робіт; незадовільний стан безпеки обладнання, що експлуатується та безпека виробничих процесів; непроведеня планових ремонтів тощо.
Суд звертає увагу прокурора, що розслідування порушень правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою детально регламентовано в Методичних рекомендаціях МВС України за 2015 рік, де в тому числі, звертаєтеся увага на вказані фактори.
Натомість, прокурором не наведено, жодних даних, які б давали підстави вважати, що має місце порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою. Надані дані стосуються лише порушення правил пожежної безпеки..
Кримінальна відповідальність за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки передбачена ст. 270 КК Україниі настає в разі, якщо воно спричинило виникнення пожежі, якою заподіяно шкоду здоров`ю людей або майнову шкоду у великому розмірі. Злочин передбачений ст. 270 КК України посягає на громадську безпеку і міститься в розділі IX КК України.
Натомість, злочин передбачений ст. 272 КК України, за яким проводиться кримінальне провадження, посягає на безпеку виробництва і міститься у розділі X КК України.
Таким чином, саме по собі порушення правил пожежної безпеки не є безумовною підставою кримінальної відповідальності і, тим більше, не є об`єктом злочину, передбаченого ст. 272 КК України.
Суд звертає увагу на те, що здійснення державного нагляду у сфері техногенної та пожежної безпеки належить до компетенції центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки. Відповідно до ст. 67 Кодексу цивільного захисту України вказаний орган наділений широким колом повноважень щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки. Зокрема, відповідно до пунктів 11, 12 ч. 1 ст. 67 КЦЗУ мають право: складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно - монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
За порушення законів та інших нормативно-правових актів у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту орган виконавчої влади, який (здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, має право складення протоколів про притягнення до адміністративної відповідальності та притягнення до адміністративної відповідальності посадових осіб і громадян, винних у порушенні, (п. 14 ч. 1 ст. 67 КЦЗУ), так за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки передбачена адміністративна відповідальність ст. 175 КУпАП.
Згідно ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 КПК України позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому цим Кодексом. При цьому обмеження права власності повинно бути розумним та співрозмірним завданням кримінального провадження. Відповідно до ч. 1 ст. 92 КПК України обов"язок доказування обставин зазначених вище покладається на слідчого та прокурора.
Слідчий суддя вважає, що стороною обвинувачення в обґрунтування клопотання не доведено існування обгрунтованої підозри щодо вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України та не надано достатності доказів, що вказують на вчинення у даному випадку злочину, що є підставою для відмови у задоволенні клопотання, так як на даному етапі розслідування кримінального провадження воно є передчасним.
Сам по собі факт можливої наявності недоліків та порушень у дозвільних документах може бути підставою припинення діяльності АЗС у спеціально встановленому порядку, а не згідно КПК України.
Таким чином, на підставі вищевикладеного, суд вважає, що у даному випадку та на даному етапі розслідування надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, буде без достатніх правових підстав, крім того прокурор не довела наявність достатніх підстав вважати, що проведення тимчасового доступу, у зв`язку з яким подається клопотання, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, тому обмеження права володіння ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» на майно шляхом надання дозволу на тимчасовий доступ до оригіналів вище вказаних документів, з можливістю вилучення оригіналів вищевказаних документів та їх копій, як зазначено у клопотанні, не буде розумним та співрозмірним завданням кримінального провадження.
Отже, вважаю, що прокурор не довела наявність достатніх підстав вважати, що ці документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Крім того не довів, що ці документи, містять відомості, які можливо використати як докази та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
Таким чином вважаю, що на даній стадії досудового розслідування не доведено необхідність проведення тимчасового доступу до документів зазначених в клопотанні та що вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Керуючись ст. 164 КПК України, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання слідчого СВ Лохвицького ВП ГУНП в Полтавській області Миколаєнка О.В., погоджене прокурором Лохвицького відділу Лубенської місцевої прокуратури Катріченко А.М., про тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженні № 42019171240000110, зареєстрованому у ЄРДР 06.06.2019 року, за ознаками ч. 1 ст. 272 КК України - відмовити.
Згідно ст. 309 КПК України ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Лохвицького районного суду В.А. Бондарь