
Справа № 577/1998/19
Провадження № 2-а/577/28/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2019 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області
Конотопський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Кравченка В.О.
з участю секретаря Мирошниченко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Конотопа за правилами спрощеного провадження справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанови державного виконавця № 57563319 від 23.04.2019 року про накладення штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту – Управління) звернулося до суду з вищевказаним позовом, у якому просить скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 23.04.2019 року № 57563319 про накладення штрафу в сумі 5100 грн. 00 коп.
На обґрунтування у позові вказано, що за рішенням Конотопського міськрайонного суду від 17.04.2018 року по справі № 577/4997/17 зобов`язано Конотопське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 13.03.2018 року. 11 червня 2018 року рішення набрало законної сили і на його виконання Конотопським міськрайонним судом видано виконавчий лист.
За невиконання судового рішення 23.04.2019 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області була винесена постанова № 57563319 про накладення на позивача штрафу в розмірі 5100 грн.
Не погоджуючись з постановою, Управління вважає, що державний виконавець безпідставно стягнув штраф, оскільки має місце повне виконано рішення суду в частині нарахування, а саме зроблено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 та проведено певні виплати відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», з дня набрання рішенням суду законної сили - 11.06.2018 року. Виплата заборгованості, що фінансується з державного бюджету, за період до набрання чинності цим рішенням законної сили, а саме з 13.03.2018 року по 10.06.2018 року буде здійснена згідно з Порядком, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649. До того ж, 14.01.2019 року направлено до Пенсійного фонду України лист з підтвердженням суми, що підлягає виплаті, а також документи, що підтверджують дату надходження судового рішення до боржника та копію судового рішення.
Позивач звернувся із заявою про розгляд справи за відсутності представника.
Відповідач Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області правом надання відзиву не скористався, представник у судове засідання не з`явився, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи із такого.
Судом встановлено, що за рішенням Конотопського міськрайонного суду від 17.04.2018 року по справі № 577/4997/17 зобов`язано Конотопське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 13.03.2018 року. 11 червня 2018 року вищевказане рішення набрало законної сили і на його виконання Конотопським міськрайонним судом видано виконавчий лист.
01.11.2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 57563319 стосовно примусового виконання виконавчого листа по вказаній вище справі з наданням боржнику строку на виконання рішення протягом десяти робочих днів (а.с. 4).
До того ж 23.04.2019 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області винесено постанову про накладення штрафу ВП № 57563319 (а.с. 5-6).
Конотопським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області було надіслано до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області заяву від 16.11.2018 року, у якій зазначено про повне виконання рішення суду в частині нарахування, зокрема зроблено перерахунок ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 13.03.2018 року, та проведено виплату відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з дня набрання рішенням суду законної сили - 11.06.2018 року. Виплата заборгованості, що фінансується з державного бюджету, за період до набрання чинності цим рішенням законної сили, а саме з 13.03.2018 року по 10.06.2018 року буде здійснена згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 (а.с. 29).
14.01.2019 року направлено до Пенсійного фонду України документи для виконання рішення суду за період до набрання чинності, а саме з 13.03.2018 року по 10.06.2018 року, відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 (а.с. 8).
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 КАС України.
За приписами ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За положеннями ч.ч. 5, 6 ст. 26 ЗУ "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404-VІІІ), виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №1404-VІІІ за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону №1404-VІІІ, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Отже, з аналізу вказаних норм слідує, що ЗУ "Про виконавче провадження" встановлено відповідальність боржника саме за невиконання судового рішення. А тому, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу, має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Поважними, в розумінні наведених норм Закону №1404-VІІІ, можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
За приписами ч.5 ст. 142 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-XІІІ від 02.06.2016 року щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується Пенсійним фондом України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Так, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення позивачем можливе лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
З огляду на викладене часткове невиконання рішення суду позивачем з незалежних від нього обставин є поважною причиною в розумінні статей 63 та 75 Закону №1404.
При цьому, суд зауважує, що накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право стягувача на отримання бюджетних коштів.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 24.01.2018 по справі №405/3663/13-а (провадження №К/9901/1598/18) та від 13.06.2018 року по справі № 757/29541/14-а (провадження №К/9901/12146/18).
При цьому, суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів Питання погашення заборгованості із пенсійних виплат за рішеннями суду від 22.08.2018 р. № 649 затверджено Порядок погашення заборгованості із пенсійних виплат за рішеннями суду. Пунктом 2 зазначеної Постанови передбачено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Згідно вищезазначеного Порядку він визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Отже, позивачем належним чином доведено наявність поважних причин, які зумовили невиконання судового рішення в частині виплати усієї суми грошових коштів за вищезазначеним рішенням суду, а тому суд дійшов висновку про протиправність постанови від 23.04.2019 року про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 157, 241- 246, 250, 255, 287, 295 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити.
Скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 23.04.2019 року № 57563319 про накладення штрафу в сумі 5100 грн. 00 коп.
Стягнути з Головного територіального управління юстиції у Сумській області на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в рахунок повернення судового збору, 1921 грн.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кравченко В. О.