
Справа № 560/1378/19
РІШЕННЯ
іменем України
09 липня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій просить суд:
1. Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладену в листі №В-4810/0-2259/0/95-19 від 22.04.2019, про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 0,1200 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва за межами населених пунктів Зеленокуриловецької сільської ради Новоушицького району Хмельницької області.
2. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області видати наказ про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 0,1200 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва за межами населених пунктів Зеленокуриловецької сільської ради Новоушицького району Хмельницької області.
3. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області подати до суду звіт про виконання рішення суду в місячний термін з дня набрання ним законної сили.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у січні 2018 року звертався до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з заявою та додатками, в якій відповідно до ст. 118, 121 Земельного кодексу України просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 0,1200 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва за межами населених пунктів Зеленокуриловецької сільської ради Новоушицького району Хмельницької області. Листом №В-4810/0-2259/0/95-19 від 22.04.2019 відповідачем відмовлено в наданні дозволу, оскільки земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності. Проте не наведено жодної з підстав, передбачених ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, за яких було відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва.
Ухвалою від 08.05.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
22.05.2019 до суду надійшов відзив на позов, згідно з яким відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що за інформацією Відділу у Новоушицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, земельна ділянка, яку бажала отримати у власність позивач, відноситься до земель водного фонду (прибережна смуга річки Дністер). Відповідач не наділений повноваженнями розпоряджатися земельними ділянками, які відносяться до категорії земель водного фонду.
20.06.2019 позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій вказує, що відповідач не надає жодних належних доказів на підтвердження того, що земельна ділянка відноситься до земель водного фонду. Щодо припущень відповідача стосовно прибережної зони, то визначити точну відстань від урізу води до земельної ділянки може лише землевпорядник, виїхавши на місцевість.
Також 20.06.2019 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначає про надання документів на підтвердження позиції Головного управління на виконання ухвали суду від 08.05.2019. Також, відповідно до витягу з електронно-обмінного файлу, де зазначені схеми розташування земельних ділянок для ведення садівництва на території Березівської сільської ради відносно рівня води р. Дністер, вбачається, що спірна земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивач, відноситься до земель водного фонду (прибережна захисна смуга р. Дністер).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов наступних висновків.
Так, позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з заявою від 22.03.2019 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 0,1200 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва за межами населених пунктів Зеленокуриловецької сільської ради Новоушицького району Хмельницької області.
Бажане місце розташування земельної ділянки позначено, використовуючи на графічному зображенні орієнтування на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 .
Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області у листі від 22.04.2019 №В-4810/0-2259/0/95-19 повідомлено, що земельна ділянка, яку позивач бажає отримати у власність, не відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності. Тому задовольнити клопотання немає можливості.
При цьому, за інформацією Відділу у Новоушицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо розгляду зави гр. ОСОБА_1 №620/411-19-0.3 від 16.04.2019, земельна ділянка державної власності знаходиться у кадастровому кварталі НОМЕР_2 та відноситься до земель водного фонду (прибережна смуга річки Дністер).
Відповідно до п. "а" ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Отже, відповідач не наділений повноваженнями розпоряджатись землями водного фонду.
Також, згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, садівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідно до абз.1 ч.7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно ст. 58 ЗК України та ст. 4 Водного кодексу України (далі - ВК України) до земель водного фонду належать, зокрема, землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами.
Згідно вимог ст.88 ВК України, з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом.
Згідно зі ст.85 ВК України у користування на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів можуть надаватися, зокрема, громадянам України, для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а також для проведення науково-дослідних робіт.
Користування цими ділянками у зазначених цілях здійснюється з урахуванням вимог щодо охорони річок і водойм від забруднення, засмічення та замулення, а також з додержанням правил архітектури планування приміських зон та санітарних вимог у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Отже, надання такої ділянки у власність для ведення садівництва не є можливою.
Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування відмови відповідача та зобов`язання його видати наказ про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, оскільки спірна земельна ділянка розташована в прибережній захисній смузі річки та належить до земель водного фонду.
Як наслідок, відсутні підстави для зобов`язання відповідача подати до суду звіт про виконання рішення суду.
Також, оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору як інвалід І групи, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Судові витрати з відповідача не стягуються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя О.О. Михайлов