Рішення № 82894320, 06.05.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2019
Номер справи
280/500/19
Номер документу
82894320
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2019 року 17:00Справа № 280/500/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., за участю секретаря судового засідання Мащенко Д.В.,

представників:

позивача Киян Я.С.,

відповідачів Близнюк К.В.,

розглянув в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскет Шиппінг» (вул. Горького, буд. 2, м. Бердянськ, Запорізька область, 71100) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053) про визнання недійсною та скасування індивідуальної податкової консультації,

ВСТАНОВИВ:

05.02.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ТОВ «Аскет Шиппінг» (далі – позивач) до Державної фіскальної служби України (далі – відповідач), в якій позивач просить суд визнати недійсною та скасувати податкову консультацію відповідача, викладену у листі від 04.01.2019 №54/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що штрафні санкції, передбачені п.п. 120-1.1, 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України (далі – ПК України), не підлягають застосуванню до платників податку за порушення ними граничного строку реєстрації/відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних трьох окремих видів: 1) що не надаються отримувачу (покупцю); 2) складених на постачання товарів/послуг для операцій, що звільнені від оподаткування; 3) складених на постачання товарів/послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою. У свою чергу, позиція відповідача, викладена у листі від 04.01.2019 №54/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, щодо не застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації виключно двох типів податкових накладних (податкових накладних, що не надаються отримувачу, складених на постачання товарів/послуг для операцій, що звільнені від оподатковування, та податкових накладних, що не надаються отримувачу, складених на постачання товарів для операцій, що оподатковуються за нульовою ставкою), суперечить Порядку заповнення податкової накладної (далі – Порядок), затвердженому Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267. З огляду на викладені обставини, враховуючи, що оскаржувана податкова консультація може призвести до порушення прав і законних інтересів позивача, останній просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 11.02.2019 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 06.03.2019.

06.03.2019 Запорізький окружний адміністративний суд відклав підготовче засідання на 26.03.2019.

26.03.2019 судом отримано письмові пояснення позивача, зі змісту яких вбачається, що позивач надає на користь нерезидентів, зокрема на користь компанії Kulberg Trading SA за Договором від 04.01.2017 № 02-ХР, транспортно-експедиторські послуги та послуги з агентування морського торговельного флоту в якості суднового агента. Предметом Договору від 04.01.2017 № 02-ХР є організація експедитором зберігання вантажів клієнта на зерновому складі ТОВ «Максігрейн-Україна». В процесі надання послуг за договором зберігання ТОВ «Максігрейн-Україна» реєструє на користь позивача податкові накладні. Представник позивача зауважив, що оскільки згідно з пп. «ж» п. 186.3 ст. 186 ПК України послуги на користь нерезидента України не оподатковуються ПДВ, але в процесі надання таких послуг використовуються послуги, придбані з урахуванням ПДВ, позивач у липні 2017 донарахував податкові зобов`язання згідно з зведеною податковою накладною від 31.07.2017 № 82104. Крім того, представник позивача у письмових поясненнях зазначив, що позивач також діє як морський агент судновласників під час перебування судна в морських портах України. Такі послуги, як стверджує представник позивача, у відповідності до пп. 196.1.11 п. 196.1 ст. 196 ПК України також не оподатковуються ПДВ. Але для надання таких послуг придбаваються послуги з урахуванням ПДВ, а саме зовнішнє та внутрішнє портове лоцманське проведення судна, послуги СРРС. Зведені податкові накладні, які позивач складає у відповідності до абз. «а» п. 198.5 ст. 198 ПК України, не надаються покупцю. Отже, представник позивача стверджує, що позиція податкова консультація відповідача звужує перелік випадків, за яких не настає відповідальність платника податків.

Ухвалою від 26.03.2019 підготовче засідання було відкладене на 08.04.2019.

03.04.2019 судом отримано відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, оскільки за запитом позивача щодо отримання податкової консультації від 20.11.2018 № 0895з контролюючим органом була надана індивідуальна податкова консультація від 04.01.2019 №54/6/99-99-15-03-02-15/ІПК. Представник відповідача зауважив, що у запиті на надання відповідної консультації позивачем було окреслено таке питання: чи застосовується відповідальність, передбачена п. 120-1 ст. 120 ПК України, за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого ст. 201 ПК України, для реєстрації податкових накладних, які не надаються отримувачу (покупцю) у зв`язку з тим, що складені на постачання товарів/послуг для операцій, які не є об`єктом оподаткування ПДВ і місце постачання яких розташоване за межами митної території України (тип причини 08). Відповідач розтлумачив, що оскільки, як вказано у запиті від 20.11.2018 № 0895з, платником складаються податкові накладні при визначенні податкових зобов`язань з ПДВ відповідно до пп. «а» п. 198.5 ст. 198 ПК України за товарами/послугами, що використовуються в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до пп. «ж» п. 186.3 ст. 186 ПК України та пп. 196.1.11 п. 196.1 ст. 196 ПК України, то у разі порушення термінів реєстрації в ЄРПН таких податкових накладних до податника ПДВ підлягають застосуванню штрафні санкції відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України.

На думку представника відповідача, нормативний аналіз положень податкового законодавства у відповідній сфері правовідносин дозволяє стверджувати, що у разі порушення платником податку термінів реєстрації/відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених при визначенні податкових зобов`язань з ПДВ відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПК України, до такого платника податку застосовуються штрафні санкції, визначені п. 120-1.1 та п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України, у визначених розмірах. Представник відповідача додатково зауважив, що такий підхід контролюючого органу узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 04.09.2018 по адміністративній справі № 816/1488/17, згідно з якою для звільнення від відповідальності, передбаченої п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу та, водночас, має бути складена на постачання товарів-послуг з операцій, що звільнені від оподаткування, або які оподатковуються за нульовою ставкою. Із урахуванням викладених обставин у їх сукупності, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

08.04.2019 судом отримано відповідь на відзив, у якій представник позивача зазначив, що встановлюючи випадки звільнення від відповідальності для платників податку за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у ЄРПН або відсутність реєстрації податкових накладних в ЄРПН, законодавець передбачає виключення трьох видів податкових накладних: 1) що не надаються отримувачу (покупцю); 2) складених на постачання товарів/послуг для операцій, що звільнені від оподаткування; 3) складених на постачання товарів/послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою. У всіх трьох випадках при несвоєчасній реєстрації податкових накладних в ЄРПН або відсутності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, як стверджує представник позивача, не відбувається порушення прав покупців. В інших випадках покупці, що несвоєчасно отримали накладні або не отримали їх зовсім втрачають право на віднесення сум до податкового кредиту та зменшення своїх податкових зобов`язань у певному періоді.

Ухвалою від 08.04.2019 був продовжений строк підготовчого провадження та відкладене підготовче засідання на 18.04.2019.

11.04.2019 судом отримано заперечення, у якому представник відповідача зазначив, що за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН або відсутність реєстрації податкових накладних в ЄРПН штрафні санкції не застосовуються виключно до податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій, які: 1) звільнені від оподаткування; 2) оподатковуються за нульовою ставкою. При цьому, на думку представника відповідача, Порядок не регулює питання застосування санкцій, які визначено п. 120-1 ПК України, оскільки відповідальність за порушення податкового законодавства є предметом правового регулювання ПК України.

Ухвалою від 18.04.2019 було закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 06.05.2019.

У судовому засіданні 06.05.2019 представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, відповіді на відзив та поясненнях, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та запереченні.

У судовому засіданні 06.05.2019 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд, розглянувши матеріали і з`ясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступні обставини.

Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивача зареєстровано як юридичну особу 17.08.2007 (а.с.23-26). Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідача зареєстровано як юридичну особу – орган державної влади 08.07.2014.

До видів діяльності позивача за КВЕД-2010 належать: вантажний автомобільний транспорт (49.41); пасажирський морський транспорт (50.10); вантажний морський транспорт (50.20); вантажний річковий транспорт (50.40); складське господарство (52.10); транспортне оброблення вантажів (52.24); інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (52.29); надання в оренду вантажних автомобілів (77.12). (а.с.23).

На підставі укладеного між ТОВ «Максигрейн-Україна» та позивачем Договору здійснення послуг від 01.09.2016 № 0109-16 позивач зобов`язаний передати продукти переробки зернових культур, а ТОВ «Максигрейн-Україна» зобов`язаний прийняти його на зберігання та забезпечити відвантаження на умовах, визначених цим договором, а також здійснювати за письмовим погодженням позивача додаткові послуги з метою якісного зберігання вантажу позивача за грошову винагороду, згідно з Додатком № 1, який є невід`ємною частиною цього Договору (а.с.53-55).

04.01.2017 між позивачем та компанією Kulberg Trading SA укладено Договір транспортно-експедиторського обслуговування № 02-ХР (далі – Договір від 04.01.2017 № 02-ХР, а.с.48-52), за умовами якого компанія Kulberg Trading SA, діючи в якості вантажовласника, доручає, а позивач приймає на себе зобов`язання по наданню комплексу послуг з транспортно-експедиторського обслуговування, при перевалці експортних вантажів компанії Kulberg Trading SA, через склади ТОВ «Максигрейн-Україна», що знаходяться за адресою: 73011, м. Херсон, вул. Домобудівна, буд. 11 (далі – термінал), та подальше оформлення вантажу на експорт. Відповідно до п. 8.1 Договору від 04.01.2017 № 02-ХР він починає діяти з моменту його підписання та до 04.01.2018. Якщо жодна зі сторін за 30 днів до закінчення строку дії договору не сповістить іншу сторону в письмовій формі про розірвання договору, відповідно строк його дії буде автоматично продовжуватись на кожний наступний рік (а.с.51).

26.02.2017 було складено та зареєстровано податкову накладну № 44 на послуги зберігання шпроту соняшникового на загальну суму 262456,11 грн. (а.с.46). Оскільки відповідно до п. 186.3 ст. 186 ПК України послуги на користь нерезидента України не оподатковуються ПДВ, але в процесі надання таких послуг використовуються послуги, придбані з урахуванням ПДВ, позивач у липні 2017 року донарахував податкові зобов`язання згідно з податковою накладною від 31.07.2017 № 82104 (а.с.57-65). У рядку 83 податкової накладної від 31.07.2017 № 82104 відображена податкова накладна від 26.02.2017 № 44, отримана від ТОВ «Максигрейн-Україна». У подальшому, донарахування відображено у податковій декларації з ПДВ за липень 2017 року.

Крім того, оскільки позивач діє як морський агент судновласників під час перебування судна в морських портах, він придбаває послуги СРРС у філії «Дельта-Лоцман» ДП «АМПУ». Згідно з рахунком останнього суб`єкта господарювання від 04.07.2017 № МР-02644 час агентування т/х ICEL були придбані послуги зовнішньо-портового лоцманського проведення та послуги СРРС на загальну суму 7869,85$ (204572,02 грн.), з них оподатковуваних операцій на суму 73917,14 грн., у тому числі ПДВ 12319,52 грн. Філією «Дельта-Лоцман» ДП «АМПУ» було складено та зареєстровано податкову накладну від 04.07.2017 № 270, в якій відображені наступні оподатковувані операції: 1) внутрішньо-портове лоцманське проведення; 2) послуги СРРС; 3) зовнішньо-портове лоцманське проведення (а.с.42).

Дані послуги були реалізовані судновласнику-нерезиденту України HANVANESSE LIMITED, що підтверджується дисбурсментським рахунком від 08.07.2017 № 119-КН/17 (а.с.44). Сума отриманих послуг з урахуванням ПДВ була відображена позивачем у податковій накладній № 82104.

20.11.2018 позивач на підставі ст. 52 ПК України звернувся до відповідача з письмовим запитом на отримання податкової консультації № 0895, в якому просив контролюючий орган надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання: «чи застосовується відповідальність, передбачена п. 120-1 ст. 120 ПК України, за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого ст. 201 ПК України, для реєстрації податкових накладних, які не надаються отримувачу (покупцю) у зв`язку з тим, що складені на постачання товарів/послуг для операцій, які не є об`єктом оподаткування ПДВ і місце постачання яких розташоване за межами митної території України (тип причини 08)?» (а.с.11-12).

04.01.2019 відповідач надав позивачу податкову консультацію, оформлену листом від 04.01.2019 №54/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, в якій зауважив, що штрафні санкції, визначені п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, не застосовуються до платників ПДВ за порушення ними граничного строку реєстрації/відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), складені на постачання товарів/послуг для операцій: 1) які звільнені від оподаткування; 2) які оподатковуються на нульовою ставкою. Оскільки, як вказано у зверненні, платником складаються податкові накладні при визначенні податкових зобов`язань з ПДВ відповідно до пп. «а» п. 198.5 ст. 198 ПК України за товарами/послугами, що використовуються в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до пп. «ж» п. 186.3 ст. 186, пп. 196.1.11 п. 196.1 ст. 196 ПК України, то у разі порушення термінів реєстрації в ЄРПН таких податкових накладних до платника податку застосовуються штрафні санкції відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України (а.с.13-15).

Оцінюючи правомірність податкової консультації відповідача, викладеної у листі від 04.01.2019 №54/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, суд виходить із такого.

Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп. 14.1.172 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкова консультація – це індивідуальна податкова консультація та узагальнююча податкова консультація, що надаються в порядку, передбаченому ПК України.

Пунктами 52.1-52-2 ст. 52 ПК України визначено, що за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

Звернення платників податків на отримання індивідуальної податкової консультації в письмовій формі повинно містити:

– найменування для юридичної особи або прізвище, ім`я, по батькові для фізичної особи, податкову адресу, а також номер засобу зв`язку та адресу електронної пошти, якщо такі наявні;

– код згідно з ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);

– зазначення, в чому полягає практична необхідність отримання податкової консультації;

– підпис платника податків;

– дату підписання звернення.

На звернення платника податків, що не відповідає вимогам, зазначеним у цьому пункті, податкова консультація не надається, а надсилається відповідь у порядку та строки, передбачені Законом України «Про звернення громадян».

Уповноважена особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, може прийняти рішення про продовження строку розгляду звернення на отримання індивідуальної податкової консультації понад 25-денний строк, але не більше 10 календарних днів, та письмово повідомити про це платнику податків до закінчення строку, визначеного абзацом першим цього пункту.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

За змістом п. 53.1 ст. 53 ПК України не може бути притягнуто до відповідальності, включаючи фінансової (штрафні санкції та/або пеня), платника податків (податкового агента та/або його посадову особу), який діяв відповідно до індивідуальної податкової консультації, наданої йому у письмовій формі, а також узагальнюючої податкової консультації, за діяння, що містить ознаки податкового правопорушення, зокрема на підставі того, що у подальшому така податкова консультація була змінена або скасована.

Слід зазначити, що наслідки порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної регламентовані законодавцем у п.п. 120-1.1 – 120-1.2 ст. 120-1 ПК України.

Так, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст. 201 ПК України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 ПК України покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 ПК України.

У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.

Відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні - рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 ПК України.

Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.

У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120--1.1 цієї статті, не застосовуються.

Згідно з п. 186.3 ст. 183 ПК України місцем постачання зазначених у цьому пункті послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб`єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг належить, зокрема надання транспортно-експедиторських послуг.

Відповідно до положень пп. 196.1.11 п. 196.1 ст. 196 ПК України не є об`єктом оподаткування операції з надання послуг з агентування і фрахтування морського торговельного флоту судновими агентами на користь нерезидентів, які надають послуги з міжнародних перевезень пасажирів, їхнього багажу, вантажів чи міжнародних відправлень.

Абзацом «а» п. 198.5 ст. 198 ПК України регламентовано, що платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 ПК України (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 ПК України) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України.

За приписами п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200--1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з`ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов`язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Судом встановлено, що 20.11.2018 позивачем на адресу позивача у встановленому законом порядку було направлено письмовий запит на отримання податкової консультації № 0895, предметом якого визначено таке питання: «чи застосовується відповідальність, передбачена п. 120-1 ст. 120 ПК України, за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого ст. 201 ПК України, для реєстрації податкових накладних, які не надаються отримувачу (покупцю) у зв`язку з тим, що складені на постачання товарів/послуг для операцій, які не є об`єктом оподаткування ПДВ і місце постачання яких розташоване за межами митної території України (тип причини 08)?» (а.с.11-12). Підставою для направлення відповідного запиту є правовідносини, що виникли у процесі виконання Договору від 04.01.2017 № 02-ХР (а.с.48-52), а також факт придбання позивачем у філії «Дельта-Лоцман» ДП «АМПУ» послуг СРРС.

04.01.2019 відповідач надав позивачу оформлену листом від 04.01.2019 №54/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податкову консультацію, згідно з якою штрафні санкції, визначені п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, не застосовуються до платників ПДВ за порушення ними граничного строку реєстрації/відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), складені на постачання товарів/послуг для операцій: 1) які звільнені від оподаткування; 2) які оподатковуються на нульовою ставкою. Оскільки, як вказано у зверненні, платником складаються податкові накладні при визначенні податкових зобов`язань з ПДВ відповідно до пп. «а» п. 198.5 ст. 198 ПК України за товарами/послугами, що використовуються в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до пп. «ж» п. 186.3 ст. 186, пп. 196.1.11 п. 196.1 ст. 196 ПК України, то у разі порушення термінів реєстрації в ЄРПН таких податкових накладних до платника податку застосовуються штрафні санкції відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України (а.с.13-15).

У контексті оцінки спірних правовідносин суд виходить із того, що штрафні санкції, визначені п.п. 120-1.1 та 120-1.2 ст. 120-1 ПК України, не підлягають застосуванню до платників податку за порушення ними граничного строку реєстрації/відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), складених на постачання товарів/послуг для операцій, що звільнені від оподаткування, та для операцій, що оподатковуються за нульовою ставкою. При цьому, у винятках аналізованої статті ПК України не йдеться мова операції, що не є об`єктом оподаткування у розумінні ст. 196 ПК України.

За таких обставин, враховуючи, що позивачем при реалізації договірних правовідносин складаються податкові накладні при визначенні податкових зобов`язань з ПДВ відповідно до пп. «а» п. 198.5 ст. 198 ПК України за товарами/послугами, що використовуються в операціях, що не є об`єктом оподаткування у розумінні пп. «ж» п. 186.3 ст. 186 та пп. 196.1.11 п. 196.1 ст. 196 ПК України, суд вважає вірним висновок, зроблений відповідачем у податковій консультації, оформленій листом від 04.01.2019 №54/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, відносно того, що у разі порушення термінів реєстрації в ЄРПН таких податкових накладних до платника податку застосовуються штрафні санкції відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України. Даний підхід відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 04.09.2018 по справі № 816/1488/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліки Полтавщини» до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 76248076).

Щодо посилання позивача на Порядок заповнення податкової накладної на як нормативний акт, що засвідчує протиправність оскаржуваної податкової консультації, суд вважає за необхідне зауважити, що даний документ не регламентує правові аспекти застосування контролюючим органом штрафних санкцій, передбачених ст. 120-1 ПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем, на переконання суду, не обґрунтовано протиправність податкової консультації відповідача, викладеної у листі від 04.01.2019 №54/6/99-99-15-03-02-15/ІПК. У свою чергу, суд вважає, що відповідач документально підтвердив та нормативно обґрунтував правомірність оскаржуваної податкової консультації.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим, тому у його задоволенні слід відмовити повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, оскільки даний позов не підлягає задоволенню, підстави для стягнення на користь позивача сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відсутні.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 241, 243 – 246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскет Шиппінг» (вул. Горького, буд. 2, м. Бердянськ, Запорізька область, 71100) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053) про визнання недійсною та скасування індивідуальної податкової консультації відмовити.

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскет Шиппінг» (вул. Горького, буд. 2, м. Бердянськ, Запорізька область, 71100) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053) про визнання недійсною та скасування індивідуальної податкової консультації відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення складено в повному обсязі 09.07.2019 року.

Суддя Р.В. Кисіль