
Дата документу 03.07.2019
Справа №320/4662/19
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 липня 2019 року м.Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
слідчого судді – Колодіної Л.В.,
за участі: секретаря судового засідання – Горбань Н.А.,
прокурора – Чечетт С.В.,
слідчого ТУ ДБР – Баглюка В.В.,
підозрюваного – ОСОБА_1
захисників підозрюваного – адвокатів Горішного О.О., Сначова Ю.М., Гіліна Є.О.,
розглянувши клопотання слідчого Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Баглюка Віталія В`ячеславовича про відсторонення від посади у кримінальному провадженні № 62019080000000267 від 11 червня 2019 року за ч. 3 ст. 368 КК України,
В С Т А Н О В И В :
До Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області надійшло клопотання слідчого Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Баглюка Віталія В`ячеславовича про відсторонення від посади у кримінальному провадженні № 62019080000000267 за ч. 3 ст. 368 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що Територіальним управлінням ДБР у м. Мелітополі проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 11 червня 2019 року за № 62019080000000267, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що наказом начальника Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі № 373-о від 24.09.2018 ОСОБА_1 в порядку переведення призначено на посаду начальника Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та підтверджено раніше присвоєне спеціальне звання радника податкової та митної справи ІІІ рангу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» органи доходів і зборів визнаються правоохоронними органами.
Згідно із п. 1.1 Положення про Бериславське управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, затвердженого наказом начальника Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі № 352 від 13.03.2019 (зі змінами згідно наказу № 763 від 10.06.2019), далі – Положення, Бериславське управління є самостійним структурним підрозділом Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, яке утворено на правах відокремленого структурного підрозділу ГУ ДФС.
Відповідно до п. п. 3.1, 3.3 Положення Управління очолює начальник, який несе персональну відповідальність за організацію та результати діяльності управління, начальником Управління здійснюється керівництво роботою Управління.
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, є працівником правоохоронного органу та, згідно із приміткою 1 до ст. 364, приміткою 2 до ст. 368 КК України, будучи керівником структурного підрозділу органу державної влади, ОСОБА_1 є службовою особою, яка займає відповідальне становище.
Встановлено, що 26.03.2010 державним реєстратором Нововоронцовської державної районної адміністрації Херсонської області ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець, з 29.03.2010 він взятий на облік Нововоронцовським ДПІ Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі як платник податку.
Відповідно до даних реєстру платників єдиного податку ОСОБА_2 з 01.10.2015 відноситься до другої групи платників єдиного податку.
Згідно із п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України до другої групи платників єдиного податку відносяться фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.
Відповідно до положень п. 9 ст. 298.2.3 Податкового кодексу України платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, у разі здійснення платниками першої або другої групи діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу відповідно, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність.
У квітні 2019 року Бериславським управлінням Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - Бериславське управління) проводився аналіз стосовно правомірності та правильності застосування суб`єктами господарювання спрощеної системи оподаткування.
Під час проведення аналізу Бериславським управлінням було виявлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 , будучи платником другої групи платників єдиного податку, упродовж червня-липня 2017 року та листопада-грудня 2017 року на підставі укладених із Старосільською сільською радою Великоолександрівського району Херсонської області договорів № 1 від 06.06.2017, № 20 від 20.11.2017, № 25 від 01.12.2017, здійснив роботи на загальну суму 44600 гривень по перетяжці крісел театральних, одержавши дохід від діяльності, яка не передбачена у п. п. 2 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 299.11 Податкового кодексу України у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб`єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.
Статтею 299.11 Податкового кодексу України установлено, що погашення податкового боргу після анулювання реєстрації платника єдиного податку здійснюється у порядку, встановленому главою 9 розділу II цього Кодексу.
Згідно п. 1.131, п. 1.131.8 Положення на Бериславське управління покладається функція контролю за дотриманням чинного законодавства при застосуванні спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, у тому числі прийняття рішень про анулювання реєстрації платників податків та на їх підставі виключення з реєстру платників єдиного податку у випадках, визначених п.п.298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Податкового кодексу України.
У травні 2019 року ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, отримавши інформацію факт виконання платником другої групи платників єдиного податку - фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 робіт по перетяжці крісел театральних, одержання ним доходу від діяльності, яка не передбачена у п. п. 2 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України, вирішив незаконно збагатитися шляхом отримання неправомірної вигоди від останнього за те, що він, будучи начальником Бериславського управління не прийме рішення про проведення перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , анулювання реєстрації платника податку і виключення останнього з реєстру платників єдиного податку, що потягнуло б за собою погашення податкового боргу у порядку, встановленому главою 9 розділу II цього Кодексу.
З цією метою, ОСОБА_1 , будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, 10.06.2019, знаходячись у своєму службовому кабінеті, розташованому за адресою: Херсонська область, Бериславський район, місто Берислав, вулиця 1 Травня будинок 234, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, достовірно розуміючи протиправний характер своїх дій, при особистій розмові із ОСОБА_2 , висловив останньому прохання надати йому неправомірну вигоду у розмірі 20 000 (двадцять тисяч) гривень за те, що він з використанням наданої йому влади та службового становища не прийме рішення про проведення перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , анулювання реєстрації платника податку і виключення останнього з реєстру платників єдиного податку, що потягнуло б за собою погашення податкового боргу у порядку, встановленому главою 9 розділу II Податкового кодексу України, за умови сплати ОСОБА_2 добровільно 80000 гривень несплаченого податку (податкового боргу). На зазначене прохання ОСОБА_1 ОСОБА_2 погодився та домовився про передачу обумовленої неправомірної вигоди упродовж тижня.
14.06.2019 року приблизно об 11 годині 30 хвилин ОСОБА_1 , будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, знаходячись у своєму службовому кабінеті, розташованому за адресою: Херсонська область, Бериславський район, місто Берислав, вулиця 1 Травня будинок 234, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, продовжуючи свої незаконні дії, на виконання свого злочинного наміру одержав від фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 неправомірну вигоду у розмірі 20 000 (двадцять тисяч) гривень за те, що він з використанням наданої йому влади та службового становища не прийме рішення про проведення перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , анулювання реєстрації платника податку і виключення останнього з реєстру платників єдиного податку, що потягнуло б за собою погашення податкового боргу у порядку, встановленому главою 9 розділу II цього Податкового кодексу України.
Після одержання неправомірної вигоди ОСОБА_1 було затримано працівниками правоохоронних органів, а його злочинну діяльність - припинено.
Вина ОСОБА_1 в інкримінованому йому злочині підтверджується зібраними у провадженні доказами:
- протоколами допиту свідка ОСОБА_2 ;
- протоколом затримання підозрюваного ОСОБА_1 ;
- протоколом обшуку;
- матеріалами негласних слідчих (розшукових) дій;
- іншими матеріалами провадження у їх сукупності.
Таким чином, ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років
15.06.2019 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, уродженцю села Веселе Бериславського району Херсонської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючому начальником Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, повідомлено обґрунтовану підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Згідно вимог ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, крім того, він являється службовою особою правоохоронного органу.
Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Оцінюючи обставини протиправних дій ОСОБА_1 , звертає на себе увагу те, що зазначений злочин вчинено шляхом використання ним свого службового становища, тому саме перебування на посаді начальника Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі сприяло вчиненню вказаного кримінального правопорушення ОСОБА_1
На даний час, виходячи із зібраних доказів, які підтверджують протиправну діяльність ОСОБА_1 , встановлено достатньо підстав щоб вважати, що перебуваючи в подальшому під час досудового розслідування та розгляду провадження у суді на посаді начальника Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, завдяки займаній посаді, він може знищити чи підробити документи щодо проведення перевірок ФОП «Гриньок», які мають суттєве значення для досудового розслідування, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню з метою уникнення кримінальної відповідальності, зокрема незаконно впливати на свідків та експертів, інших учасників у кримінальному провадженні.
Крім того, згідно з ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом. Вказана норма є імперативною та передбачає обов`язкове відсторонення начальника Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_1 від займаної ним посади.
Слідчий та прокурор у судовому засіданні просили задовольнити клопотання та відсторонити підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі строком на два місяці.
Підозрюваний ОСОБА_1 заперечував відносно задоволення клопотання та пояснив, що він не знає як гроші потрапили до нього в кабінет.
Захисник підозрюваного – адвокат Гілін Є.О. в задоволенні клопотання слідчого просив відмовити, оскільки докази, які були надані слідчим та прокурором щодо вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення, жодним чином не свідчать про скоєне правопорушення. Підозра, пред`явлена ОСОБА_1 , є необґрунтованою. Крім того, зі змісту клопотання не зрозуміло яким чином ОСОБА_1 здатен впливати на свідків та експертів у провадженні.
Адвокати Горішний О.О. та Сначов Ю.М. підтримали думку адвоката Гіліна Є.О..
На підставі ст. 107 КПК України здійснюється фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів. Відповідно до вимог ст. 108 КПК України ведеться журнал судового засідання.
Заслухавши сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання слідчого про відсторонення від посади.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Територіальним управлінням ДБР у м.Мелітополі проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 11 червня 2019 року за № 62019080000000267, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.368 КК України.
ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років
15.06.2019 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, уродженцю села Веселе Бериславського району Херсонської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючому начальником Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, повідомлено обґрунтовану підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Відповідно до частини 1 статті 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Згідно зі ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК України відноситься до категорії тяжких. Так, санкція ч. 3 ст. 368 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Як передбачено вимогами ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Відповідно п. 15 листа Вищого Спеціалізованого Суду України «Про деякі питання здійснення слідчим суддею суду першої інстанції судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження» від 05.04.2013 № 223-559/0/4-13, відсторонення від посади як захід забезпечення кримінального провадження здійснюється з метою припинення кримінального правопорушення; припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного/обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
В даному випадку стороною обвинувачення доведено, що на даний час, виходячи із зібраних доказів, які підтверджують протиправну діяльність ОСОБА_1 , встановлено достатньо підстав щоб вважати, що перебуваючи в подальшому під час досудового розслідування та розгляду провадження у суді на посаді начальника Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, завдяки займаній посаді, він може знищити чи підробити документи щодо проведення перевірок ФОП «Гриньок», які мають суттєве значення для досудового розслідування, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню з метою уникнення кримінальної відповідальності, зокрема незаконно впливати на свідків та експертів, інших учасників у кримінальному провадженні.
Крім того, згідно з ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом. Вказана норма є імперативною та передбачає обов`язкове відсторонення начальника Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_1 від займаної ним посади.
За переконанням слідчого судді, без застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення ОСОБА_1 від посади начальника Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі у даному кримінальному провадженні неможливо забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування, а тому потреби досудового розслідування виправдовують саме такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного ОСОБА_1 .
Будь-яких негативних наслідків для інших осіб від застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади ОСОБА_1 слідчим суддею не встановлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 КПК України.
З урахуванням викладеного, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для відсторонення ОСОБА_1 від посади начальника Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі строком на два місяці.
На підставі вищевикладеного, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання про відсторонення ОСОБА_1 від посади підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 114, 131 – 132, 154 – 157 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Баглюка Віталія В`ячеславовича про відсторонення від посади у кримінальному провадженні № 62019080000000267 від 11 червня 2019 року за ч. 3 ст. 368 КК України - задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника Бериславського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі строком на два місяці, тобто до 03 вересня 2019 року, але в межах строку досудового розслідування.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Баглюка Віталія В`ячеславовича.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя: Л.В.Колодіна