
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1946/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Удовіченка С.О., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського кооперативного коледжу Полтавської облспоживспілки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
30 травня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського кооперативний коледжу Полтавської облспоживспілки в якому просила:
- визнати протиправними дії Полтавського кооперативного коледжу Полтавської облспожиспілки, які полягають у ненаданні відповіді на запит ОСОБА_1 від 02 травня 2019 року про доступ до публічної інформації,
- зобов`язати Полтавський кооперативний коледж Полтавської облспожиспілки у строк, що не перевищує п`яти робочих днів направити ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_5 та на e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1: копію наказу коледжу, у відповідності до якого ОСОБА_1 була нарахована та виплачена шляхом надання банківській установі платіжного доручення від 07 лютого 2019 року №1275 компенсація за несвоєчасно виплачену у 2012 році заробітну плату (надбавку за вислугу років); копію порядку (порядків) та структури оплати праці, затвердженого Полтавським кооперативним коледжем (технікумомо), що діяли в період вересень 2012 року - серпень 2019 року, якими регламентовані порядок та підстави проведення виплат (різного роду заохочувальних виплат, премій, матеріальної допомоги, надбавок тощо), поза межами фонду оплати праці всім категоріям працівників; відомості про реквізити (найменування, номер, дату прийняття) законодавчих (Законів України) та або нормативно-правових (постанов Кабінету Міністрів України, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України наказів міністерств та відомств), які використовувалися як джерело отримання інформації щодо розмірів посадових окладів робітника першого тарифного розряду впродовж періоду часу вересень 2012 року по серпень 2018 року, зазначених у тарифікаційних відомостях та на підставі яких визначались посадові оклади (погодинні ставки педагогічним працівникам коледжу (у тому числі й ОСОБА_1 ) та розміри цих посадових окладів робітника першого тарифного розряду.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 червня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
В обгрунтування позовної заяви позивач вказував на протиправні дії Полтавського кооперативного коледжу Полтавської облспоживспілки при розгляді запиту про надання публічної інформації.
14 червня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог (а.с. 26-26).
З вищевказаної заяви випливає, що після відкриття провадження у справі позивач 12 червня 2019 року отримала відповідь на запит на публічну інформацію, а тому вважає за необхідне визнати протиправними дії Полтавського кооперативного коледжу Полтавської облспоживспілки, які полягають у несвоєчасному наданні інформації на запит ОСОБА_1 від 02 травня 2019 року № 6 про доступ до публічної інформації.
18 червня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду від відповідача надійшли витребувані документи (а.с. 32-42).
01 липня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про розгляд справи без її участі (а.с. 43).
У судове засідання сторони не з`явилися, явку уповноважених представників не забезпечили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися у визначеному Кодексом адміністративного судочинства України порядку.
Згідно із пунктом 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно із частиною дев`ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, а також зважаючи на неприбуття осіб, які беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглядати справу в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
07 травня 2019 року Полтавським кооперативним коледжом отримано запит колишнього працівника коледжу ОСОБА_1 на публічну інформацію від 02 травня 2019 року №6 (а.с. 15-17), у якому остання просила у встановлений Законом України "Про доступ до публічної інформації" строк надати їй на поштову адресу - АДРЕСА_5 та окремо на е-mail - ІНФОРМАЦІЯ_1:
1) копію наказу коледжу, у відповідності до якого ОСОБА_1 була нарахована та виплачена шляхом надання банківській установі платіжного доручення від 07 лютого 2019 року №1275 компенсація за несвоєчасно виплачену у 2012 році заробітну плату (надбавку за вислугу років),
2) копію порядку (порядків) та структури оплати праці, затвердженого Полтавським кооперативним коледжем (технікумом), що діяли в період вересень 2012 року - серпень 2018 року, якими регламентовані порядок та підстави проведення виплат (різного роду заохочуваних виплат, премій, матеріальної допомоги, надбавок тощо), поза межами фонду оплати праці всім категоріям працівників,
3) реквізити (найменування, номер, дату прийняття) законодавчих (законів України) та/або нормативно-правових (постанов Кабінету Міністрів України, зареєстрованих у Міністерстві юстиції наказів міністерств та відомств), які використовувались як джерело отримання інформації щодо розмірів посадових окладів робітника першого тарифного розряду впродовж періоду часу з вересня 2012 року по серпень 2018 року, зазначених у тарифікаційних відомостях та на підставі яких визначались посадові оклади (погодинні ставки педадогічним працівникам коледжу (у тому числі ОСОБА_1 ) та розміри цих посадових окладів робітника першого тарифного розряду.
Листом від 10 червня 2019 року №394 Полтавський кооперативний коледж надав ОСОБА_1 відповідь на запит на публічну інформацію від 02 травня 2019 року №6 (а.с. 40-41).
Посилаючись на протиправні дії Полтавського кооперативного коледжу, які полягають у несвоєчасному наданні інформації на запит, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 , з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13 червня 2019 року, суд виходить з наступного.
Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI) визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
За змістом статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації (стаття 3 Закону №2939-VI).
Стаття 5 Закону №2939-VI передбачає, що доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Частинами першою, третьою - п`ятою статті 10 Закону №2939-VI визначено, що кожна особа має право на доступ до інформації про неї, яка збирається та зберігається; розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов`язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом; 2) використовувати її лише з метою та у спосіб, визначений законом; 3) вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до неї інших осіб; 4) виправляти неточну та застарілу інформацію про особу самостійно або на вимогу осіб, яких вона стосується.
Зберігання інформації про особу не повинно тривати довше, ніж це необхідно для досягнення мети, задля якої ця інформація збиралася.
Відмова особі в доступі до інформації про неї, приховування, незаконне збирання, використання, зберігання чи поширення інформації можуть бути оскаржені.
За змістом статті 12 Закону №2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків; 4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них (частина 1 статті 13 Закону №2939-VI).
Згідно з частиною другою статті 13 Закону №2939-VI до розпорядників інформації, зобов`язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб`єкти господарювання, які володіють: 1) інформацією про стан довкілля; 2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту; 3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров`ю та безпеці громадян; 4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
Відповідно до положень статті 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.
У разі якщо з поважних причин (інвалідність, обмежені фізичні можливості тощо) особа не може подати письмовий запит, його має оформити відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації, обов`язково зазначивши в запиті своє ім`я, контактний телефон, та надати копію запиту особі, яка його подала.
Стаття 20 Закону №2939-VI визначає, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
За змістом статті 21 Закону №2939-VI інформація на запит надається безкоштовно. У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов`язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно. При наданні особі інформації про себе та інформації, що становить суспільний інтерес, плата за копіювання та друк не стягується.
Підстави для відмови в задоволенні запиту на інформацію визначає стаття 22 Закону №2939-VI.
Так, згідно з приписами вказаної статті розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.
Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовий формі.
Як слідує з матеріалів справи, 06 травня 2019 року Полтавським кооперативним коледжем від ОСОБА_1 отримано письмовий запит на публічну інформацію від 02 травня 2019 року, що не заперечується та не спростовано сторонами.
Крім того відповідач у своїх письмових поясненнях (а.с. 32-34) зазначив, що запит на публічну інформацію надійшов разом із іншою справою (відзивом на апеляційну скаргу), що ускладнило його ідентифікацію та унеможливило дотримання строків відповіді згідно із чинним законодавством (а.с. 38).
За викладених обставин, суд приходить до висновку, що у спірному випадку відповідач мав добросовісно у відповідності до приписів Закону №2939-VI та з дотриманням встановлених цим законом строків (не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту) розглянути запит на публічну інформацію ОСОБА_1 від 02 травня 2019 року №6.
Натомість, з наявних у матеріалах справи документів вбачається, що відповідь від 10 червня 2019 року №394 на запит на публічну інформацію від 02 травня 2019 року №6 коледж надав ОСОБА_1 з пропуском строку, встановленого положеннями Закону №2939-VI для надання відповіді на запит на публічну інформацію, при цьому, посилання відповідача на підстави пропуску такого строку суд вважає безпідставними та необгрунтованими, оскільки допущені не з вини третіх осіб.
Виходячи з викладених обставин, суд вважає, що відповідач вчинив протиправні дії, які полягають у несвоєчасному наданні ОСОБА_1 відповіді на запит на публічну інформацію від 02 травня 2019 року №6.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Полтавського кооперативного коледжу Полтавської облспоживспілки (вул. Небесної Сотні, 9/17, 28, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 01788094) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Полтавського кооперативного коледжу Полтавської облспоживспілки, які полягають у несвоєчасному наданні ОСОБА_1 відповіді на запит на публічну інформацію №6 від 02 травня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).
Суддя С.О. Удовіченко