
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.06.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/487/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М.А., секретар судового засідання Феденько Н.М., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні справу
за позовом: Заступника керівника Калуської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Міністерства аграрної політики та продовольства України
до відповідача: Долинської міської ради
за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача: Державного підприємства "Долинський солевиварювальний завод"
за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача: Регіонального відділення Фонду державного майна в Івано-Франківській області
про визнання незаконним та скасування рішення міської ради, визнання недійсними та скасування свідоцтв про право власності, визнання за державою права власності.
За участю:
від прокуратури: Фреїшин В.Я.
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Калуської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України до Долинської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Долинської міської ради Івано-Франківської області № 261 від 24.04.2008 "Про оформлення права власності на об`єкти нерухомого майна за територіальною громадою м. Долина", визнання недійсним та скасування свідоцтва про право власності від 19.06.2008 серія САС № 014008 на майновий комплекс колишнього Долинського солевиварювального комбінату за адресою: вул. Оболонська, 11 (вул. 1 Травня) у м. Долина Івано-Франківської області, визнання недійсним та скасування свідоцтва про право власності від 19.06.2008 серія САС № 014005 на свердловину "Барбара" за адресою: вул. Оболонська (вул. 1 Травня) у м. Долина Івано-Франківської області та визнання за державою в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України право власності на майновий комплекс колишнього Долинського солевиварювального комбінату за адресою вул. Оболонська, 11 (вул. 1 Травня) у м . Долина Івано-Франківської області вартістю 404,6 тис. грн, такі об`єкти: А. - адміністративний корпус загальною площею 398 кв.м.; Б. - головний корпус загальною площею 403, 8 кв.м.; В. - майстерня загальною площею 308,5 кв.м.; Г. - склад загальною площею 1287,5 кв.м.; Д. - газо-розподільний пункт загальною площею 14,3 кв. м.; Е. - прохідна загальною площею 15,9 кв. м.; Є. - нафтозбірник загальною площею 8,7 кв.м.; Ж. - солезбірник загальною площею 93,1 кв. м.; на свердловину "Барбара" за адресою: вул. Оболонська (вул. 1 Травня) у м. Долина Івано-Франківської області загальною площею 67,1 кв.м.; на конюшню по вул. Шептицького, 72 в м. Долина загальною площею 109,3 кв.м.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 17.05.2019 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження у справі, розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначити на 05.06.2019 та залучити до участі у справі третіх осіб без самостійних вимог на стороні позивача Державне підприємство "Долинський солевиварювальний завод" та Регіональне відділення Фонду державного майна в Івано-Франківській області.
Ухвалами Господарського суду Івано-Франківської області від 05.06.2019 та 19.06.2019 суд постановив підготовче засідання відкласти на 19.06.2019 та 27.06.2019 відповідно.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги викладені у позовній заяві підтримала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити. В обґрунтування позову зазначено, що Долинська міська рада протиправно, в порушення діючого законодавства, без відповідного погодження уповноваженого органу - Міністерства аграрної політики та продовольства України прийняла у комунальну власність майно, яке перебуває у державній власності та зареєструвала право власності. Отже, Долинська міська рада приймаючи рішення та видаючи свідоцтва про право власності перевищила свої повноваження, вчинила протиправно, не у відповідності до вимог Закону України "Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності", тому дане рішення та свідоцтва про право власності слід визнати недійсними, а право власності на майновий комплекс колишнього Долинського солевиварювального комбінату та свердловину "Барбара" визнати за державою в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, в матеріалах справи наявне клопотання відповідача (вих. № 500/05-28/14в від 14.06.2019; вх. № 10564/19 від 18.06.2019 про розгляд справи без участі представника. До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вих. № 487/05-28/14в від 11.06.2018; вх. № 11554/19 від 18.06.2019), в якому останній визнав позов та просив суд за результатами підготовчого провадження ухвалити рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та вирішити питання про повернення з державного бюджету 50 відсотків судового збору сплаченого при подачі позову. Також повідомлено про те, що виконавчий комітет Долинської міської ради не має статусу юридичної особи та являється виконавчим органом Долинської міської ради який забезпечує виконання завдань в межах повноважень наданих Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Представники позивача та третьої особи в судове засідання не з`явилися, ухвалою суду від 19.06.2019 їх явка не визнавалась обов`язковою.
Приписами частини 3 статті 185 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
У підготовчому засіданні, призначеному на 27.06.2019, після виходу з нарадчої кімнати суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення позов задовольнити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, оцінивши докази у відповідності до ст. 86 ГПК України, суд встановив наступне.
Регіональним відділенням Фонду державного майна по Івано-Франківській області 01.07.2003 на підставі Акту прийому передачі передано до сфери управління Міністерства аграрної політики України цілісний майновий комплекс колишнього Державного підприємства "Долинський солевиварювальний комбінат" за адресою м. Долина, вул. Оболонська, 11 а.
Наказом Державного департаменту продовольства Міністерства аграрної політики України від 17.07.2003 № 21 на базі переданого майна створено Державне підприємство "Долинський солевиварювальний комбінат".
Рішенням Долинської міської ради Івано-Франківської області від 20.12.2007 № 754-20/2007 надано будівлям та спорудам Долинського солевиварювального комбінату на вул. Оболонській, 11 в м. Долина Івано-Франківської області статус культурно-туристичного комплексу та прийнято у комунальну власність.
Відповідно до Акту прийому-передачі від 21.12.2007 зазначений майновий комплекс Долинського солевиварювального комбінату прийнято у комунальну власність територіальної громади м. Долина.
Рішення Долинської міської ради від 20.12.2007 № 754-20/2007 та дії Долинської міської ради щодо прийняття у комунальну власність майнового комплексу Долинського солевиварювального комбінату оскаржено Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Івано-Франківській області до Долинського районного суду.
Постановою Долинського районного суду від 17.10.2008, залишеною в силі ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2012 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12.11.2015, задоволено позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області, визнано нечинним рішення Долинської міської ради від 20.12.2007 № 754-20/2007 "Про будівлю та споруди Долинського солевиварювального комбінату" та визнано протиправними дії Долинської міської ради щодо прийняття в комунальну власність майнового комплексу Долинського солевиварювального комбінату.
Водночас, рішенням виконавчого комітету Долинської міської ради Івано-Франківської області від 24.04.2008 № 261 "Про оформлення права власності на об`єкт нерухомого майна за територіальною громадою м. Долина" надано дозвіл на оформлення права власності за територіальною громадою м. Долина в особі Долинської міської ради на майновий комплекс колишнього Долинського солевиварювального комбінату, що знаходиться по вул. Оболонській в м. Долина.
На підставі вищевказаного рішення Долинською міською радою 19.06.2008 видано свідоцтво на право власності серія САС № 014005 на свердловину "Барбара" по вул. Оболонській у м. Долина Івано-Франківській області та свідоцтво на право власності серія САС № 014008 на майновий комплекс колишнього Долинського солевиварювального комбінату за даною адресою.
Із урахуванням вказаних документів Івано-Франківським бюро технічної інвентаризації 19.06.2008 зареєстровано право комунальної власності за територіальною громадою м. Долина в особі Долинської міської ради на свердловину "Барбара" та на майновий комплекс колишнього Долинського солевиварювального комбінату.
Згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності на вищевказаний майновий комплекс залишається зареєстрованим за територіальною громадою м. Долина в особі Долинської міської ради (підстава свідоцтво про право власності від 19.06.2008, рішення виконавчого комітету Долинської міської ради від 24.04.2008 № 261).
Згідно Інформації Фонду державного майна України від 26.12.2018 № 10-15-26393 єдиний майновий комплекс Долинського солевиварювального комбінату перебуває на балансі Державного підприємства "Долинський солевиварювальний комбінат", в тому числі будівля шахти "Барбара" та сама шахта.
Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Конституція України та ч. 3 ст. 319 ЦК України гарантують усім власникам рівні умови здійснення своїх прав.
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 ЦК України).
Згідно зі статтею 326 ЦК України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб`єктами.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" управління об`єктами державної власності - це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб`єктами, визначеними цим законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об`єктів, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Згідно Закону України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" Державне підприємство "Долинський солевиварювальний комбінат" включено до Переліку об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.
Уповноваженим органом управління державним майном Державного підприємства "Долинський солевиварювальний комбінат" є Міністерство аграрної політики та продовольства України, яке згідно п. 2 Указу Президента України "Про Міністерство аграрної політики та продовольства України" від 23.04.2011 № 500/2011 є правонаступником Міністерства аграрної політики України.
Пунктом 11 статті 6 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" визначено, що уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань ведуть облік об`єктів державної власності, що перебувають в їх управлінні, здійснюють контроль за ефективним використанням та збереженням таких об`єктів.
Відповідно до п. 11 ст. 6 вищезазначеного Закону Міністерство аграрної політики та продовольства України уповноважене здійснювати облік та функції контролю щодо даного майна.
Згідно з п. 18 ст. 6 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" визначено, що уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань погоджують передачу об`єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об`єктами державної власності, господарських структур або в користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук, а також передачу об`єктів комунальної власності в державну власність; у випадках, передбачених законодавством, приймають рішення про передачу об`єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об`єктами державної власності, господарських структур або в користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук.
Відповідно до п. 18 вищезазначеного Закону Міністерство аграрної політики та продовольства України вправі погоджувати передачу об`єктів державної власності в комунальну власність, у випадках, передбачених законодавством, приймати рішення про передачу об`єктів державної власності в комунальну власність.
Водночас, Долинська міська рада, в порушення діючого законодавства, без відповідного погодження уповноваженого органу - Міністерства аграрної політики та продовольства України прийняла у комунальну власність майно, яке перебуває у державній власності та зареєструвала право власності.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності" визначено, що цей Закон регулює відносини, пов`язані з передачею об`єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об`єктів права комунальної власності у державну власність.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності" передача об`єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України - щодо об`єктів, визначених у абзацах другому - п`ятому частини першої статті 2 цього Закону, а це - цілісні майнові комплекси підприємств, установ, організацій (далі - цілісні майнові комплекси підприємств), їх структурних підрозділів; нерухоме майно (будівлі, споруди, у тому числі приміщення (після виділення їх в окрему облікову одиницю (інвентарний об`єкт) на підставі розподільного балансу), об`єкти незавершеного будівництва); інше окреме індивідуально визначене майно підприємств.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про передачу об`єктів державної та комунальної власності" пропозиції щодо передачі об`єктів з державної у комунальну власність, яка здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, погоджуються з органом, уповноваженим управляти державним майном, або відповідною самоврядною організацією; органом охорони культурної спадщини - щодо передачі об`єктів культурної спадщини, які є пам`ятками; державним органом приватизації.
Пунктом 51 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про надання згоди на передачу об`єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об`єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об`єктів державної власності.
Таким чином, самостійно приймати рішення про передачу майна з державної до комунальної власності міські ради не мають повноважень.
Як визначено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 12.11.2015 до прийняття оскаржуваного рішення органом місцевого самоврядування Кабінет Міністрів України не приймав жодного рішення про передачу з державної власності у комунальну власність комплексу будівель та споруд Державного підприємства "Долинський солевиварювальний комбінат".
Окрім того, ні орган уповноважений управляти державним майном - Міністерство аграрної політики України, ні орган охорони культурної спадщини - Управління культури, національностей та релігії Івано-Франківської обласної державної адміністрації, ні орган приватизації - Фонд державного майна України та його регіональні відділення, не погоджували пропозиції щодо передачі цього майна з державної у комунальну власність.
Пунктом 1 статті 7 Закону України "Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності" наведено виключний перелік випадків безоплатної передачі майна з державної в комунальну власність. Передача об`єктів права державної та комунальної власності шляхом обміну цими об`єктами здійснюється у визначеному цим Законом порядку, якщо інше не передбачено законодавством України.
До жодного з випадків передбачених п. 1 ст. 7 вищезазначеного Закону не можна віднести передачу нерухомого майна солевиварювального комбінату, отже відповідно до п. 2 вказаної статті Закону, передача нерухомого майна з державної у комунальну власність здійснюється шляхом обміну такого майна, чого зроблено не було. Долинською міською радою не передавалось будь-яке майно у державну власність, отже така передача є неправомірною. Таким чином, відповідачем порушено й процедуру передачі майна з державної власності у комунальну. До аналогічного висновку прийшов Вищий адміністративний суд України при винесенні ухвали 12.11.2015 у справі № 2-а-26/2008.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу вимог ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Згідно вимог ст. 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується. Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта.
Свідоцтва про право власності на нерухоме майно є документами, що посвідчують право власності й видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, то у спорах, пов`язаних із правом власності на майно, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі свідоцтва про право власності на нерухоме майно.
Отже, Долинська міська рада Івано-Франківської області приймаючи рішення від 24.04.2008 № 261 "Про оформлення права власності на об`єкт нерухомого майна за територіальною громадою м. Долина" та видаючи 19.06.2008 свідоцтва про право власності перевищила свої повноваження і діяла не у відповідності до вимог Закону України "Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності", тому дане рішення слід визнати незаконним, а свідоцтва про право власності - недійсними.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, у разі задоволення позову судовий збір покладається на відповідача.
Беручи до уваги наведену вище норму, судовий збір в сумі 11 832 грн 00 коп. слід покласти на відповідача.
Однак, ч. 1 ст. 130 ГПК України передбачено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Беручи до уваги той факт, що відповідач визнав позов, про що вказав у відзиві на позовну заяву подавши його до початку розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне 5 916 грн 00 коп. судового збору (50%) стягнути з відповідача на користь прокуратури Івано-Франківської області, а 5 916 грн 00 коп. судового збору (50%) повернути прокуратурі Івано-Франківської області з Державного бюджету України, про що постановити відповідну ухвалу після набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.ст. 2, 75, 86, 129, 130, 185, 232, 233, 236-238, 240-241 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
позов Заступника керівника Калуської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Міністерства аграрної політики та продовольства України до Долинської міської ради, за участю третіх осіб без самостійних вимог на стороні позивача Державного підприємства "Долинський солевиварювальний завод" та Регіонального відділення Фонду державного майна в Івано-Франківській області про визнання незаконним та скасування рішення міської ради, визнання недійсними та скасування свідоцтв про право власності, визнання за державою права власності задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Долинської міської ради Івано-Франківської області № 261 від 24.04.2008 "Про оформлення права власності на об`єкти нерухомого майна за територіальною громадою м. Долина".
Визнати недійсним та скасувати свідоцтво про право власності від 19.06.2008 серія САС № 014008 на майновий комплекс колишнього Долинського солевиварювального комбінату за адресою: вул. Оболонська, 11 (вул. 1 Травня) у м. Долина Івано-Франківської області.
Визнати недійсним та скасувати свідоцтво про право власності від 19.06.2008 серія САС № 014005 на свердловину "Барбара" за адресою: вул. Оболонська (вул. 1 Травня) у м. Долина Івано-Франківської області.
Визнати за державою в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України право власності на майновий комплекс колишнього Долинського солевиварювального комбінату за адресою вул. Оболонська, 11 (вул. 1 Травня) у м . Долина Івано-Франківської області вартістю 404,6 тис. грн, такі об`єкти: А. - адміністративний корпус загальною площею 398 кв.м.; Б. - головний корпус загальною площею 403, 8 кв.м.; В. - майстерня загальною площею 308,5 кв.м.; Г. - склад загальною площею 1287,5 кв.м.; Д. - газо-розподільний пункт загальною площею 14,3 кв. м.; Е. - прохідна загальною площею 15,9 кв. м.; Є. - нафтозбірник загальною площею 8,7 кв.м.; Ж. - солезбірник загальною площею 93,1 кв. м.; на свердловину "Барбара" за адресою: вул. Оболонська (вул. 1Травня) у м. Долина Івано-Франківської області загальною площею 67,1 кв.м.; на конюшню по вул. Шептицького, 72 в м. Долина загальною площею 109,3 кв.м.
Стягнути з Долинської міської ради (77500, Івано-Франківська область, м. Долина, пр. Незалежності, 5; ідентифікаційний код 04054317) на користь прокуратури Івано-Франківської області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Грюнвальдська, 11; р/р 35215084003924 Державна казначейська служба України м. Київ МФО 820172, ідентифікаційний код 03530483) 5 916 грн 00 коп. (п`ять тисяч дев`ятсот шістнадцять грн 00 коп.) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Судовий збір в сумі 5 916 грн 00 коп. (п`ять тисяч дев`ятсот шістнадцять грн 00 коп.) повернути прокуратурі Івано-Франківської області з Державного бюджету України, про що постановити ухвалу після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до п.п 17.5 п. 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 08.07.2019.
Суддя М.А. Шіляк