Рішення № 82855914, 05.07.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.07.2019
Номер справи
640/18072/18
Номер документу
82855914
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

05 липня 2019 року № 640/18072/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (позивач)до Київського міського військового комісаріату (відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (відповідач 2)про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київського міського військового комісаріату (04112, м. Київ, вул. Парково-Сирецька, 19, код ЄДР: 07774420) (далі - відповідач 1, міський комісаріат), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ у м. Києві), в якому просить суд:

визнати протиправними дії Київського міського військового комісаріату щодо оформлення та подання до ГУ ПФУ в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням посадового окладу у розмірі 9160,00 грн.;

зобов`язати Київський міський військовий комісаріат оформити та подати до ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення позивача з визначенням в ній посадового в розмірі 9300,00 грн.;

визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві, які полягають у зменшенні розміру пенсії за вислугу років позивачу з 90% до 70% грошового забезпечення та у зменшенні розміру пенсії з надбавками позивача за рахунок виплати лише 50% суми підвищеної пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 01.01.2018;

зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 01.01.2018.

Позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проходив військову службу у Збройних Силах України та у 2009 році звільнений в запас з посади начальника Центрального управління Військової служби правопорядку по м. Києву і Київській обл. - військового коменданта (місто Київ) та перебуває на обліку в ГУ ПФУ у м. Києві.

Наголошує, що на момент призначення пенсії (2009 рік) отримував пенсію за вислугою років у розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Позивач зазначає, що з 01.01.2018 йому проведено перерахунок пенсії на підставі довідки уповноваженого органу у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб». Натомість, після проведеного перерахунку, з урахуванням посадового окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років, пенсія обчислена з 70% грошового забезпечення відповідно до розрахунку пенсії від 14.05.2018.

У позовній заяві позивач пояснює, що згідно проведеного розрахунку підвищення складає 5018,64 грн., з них виплачується з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 2509,32 грн., з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 3763,98 грн., з 01.01.2020 100% від підвищення - 5018,64 грн.

Зазначає про те, що спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Посилаючись на ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач звертає увагу, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та викладено в такій редакції: максимальний розмір пенсії, яка призначається за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 %, до категорії 2,-95%.

Також, Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-УІІ, який набув чинності 01.04.2014, внесено зміни до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за якими максимальний розмір пенсії, яка призначається за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення.

Натомість позивач наголошує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені зміни до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії

Таким чином, на думку позивача, при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення станом на 01.03.2018, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві, з огляду на що при перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Крім того, позивач зазначає, що згідно з п. 1 постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». На виконання вказаної постанови видано наказ Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», яким встановлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Позивач пояснює, що згідно з Додатком № 3 «Схема тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України територіального управління» даного наказу Міністра оборони України, посаді начальника територіального управління, з якої у 2009 році звільнився позивач, відповідає тарифний розряд № 54.

Наголошує, що згідно Додатку № 1 до постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу», до тарифного розряду 54 встановлено тарифний коефіцієнт 5,28, тоді як осадові оклади за розрядом тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Позивач зазначає, що станом на 01.01.2018 посадовий оклад начальника Центрального управління Військової служби правопорядку по м. Києву і Київській обл. - військового коменданта м. Києва (посада, з якої у 2009 році звільнився в запас позивач) становить: 1762,00 грн. * 5,28 = 9303, 36 грн.

Натоміть, незважаючи на вказані обставини, Київський міський військовий комісаріат в наданій до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідці про розмір грошового забезпечення безпідставно і протиправно зменшив розмір посадового окладу позивача до 9160 грн., що потягло неправильний перерахунок пенсії.

Відтак позивач наголошує на протиправності дій Київського міського військового комісаріату щодо зменшення у довідці про розмір грошового забезпечення посадового окладу позивача до 9160 грн.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у виплаті лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, позивач зазначив, що право на перерахунок призначеної пенсії передбачено статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зазначає, що вказана стаття передбачала, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку, зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Додає, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14, яка набрала чинності з 01.03.2018.

Повторно наголошує, що Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», згідно п.п. 1, 2, якої перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року

Відтак, за висновком позивача, збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього військовослужбовця на підставі постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 № 704.

Додає, що п.п. 1,2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку, якою, за висновком позивача, фактично зменшено розмір доплат до пенсій за результатами перерахунку у 2018 та 2019 роках.

Підсумовуючи викладене позивач зазначив, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018, з урахуванням вже сплачених сум, має визначатися та визначається безпосередньо Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Натомість звертає увагу суду на те, що обмеження щодо строків та розмірів виплати сум доплати до пенсії за 2018-2019 роки, передбачені Постановою № 103, не можуть бути застосовані, оскільки вказаною постановою фактично звужено право позивача на отримання розміру перерахованої пенсії.

Підсумовуючи викладене позивач просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Позиція відповідача 1 (Київській міський військовий комісаріат).

Відповідач 1 надіслав відзив проти позову, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України. У 2009 році з посади начальника Центрального управління Військової служби правопорядку (по місту Києву і Київській області) - Військового коменданта міста Києва звільнений з військової служби та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, де йому призначена довічна пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Представник відповідача зазначив, що на час звільнення позивача з військової служби, розмір його грошового забезпечення за останньою штатною посадою включав і одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пояснює, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та які підлягають перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на адресу Київського міського військового комісаріату від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за вхідним № 816 від 03.03.2018 у паперовому вигляді та на електронному носії надійшли списки осіб, пенсії яким призначені відповідно до Закону. Прізвище позивача було вказане у списках. На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 ««Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», довідки про розмір грошового забезпечення особи для перерахунку пенсії надаються відповідними органами на підставі вказаних вище списків осіб, міський комісаріат складав довідку на ОСОБА_1 та надіслав на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для перерахунку пенсії.

Звертає увагу суду, що відповідно до Закону п.п. 3.16.-3.18 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 № 530, визначено, що у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється відповідно до ст. 63 Закону та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393».

Зазначає, що міський комісаріат здійснив перерахунок грошового забезпечення особам, пенсії яких призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Представник відповідача 1 наголошує, що Київський міський військовий комісаріат підготував та подав довідку відповідно до Закону, де чітко визначені та вказані складові для призначення перерахунку пенсії, у зв`язку з чим наполягає, що комісаріатом дотримані норми чинного законодавства і права по відношенню до ОСОБА_1 , не порушувались.

Представник комісаріату зазначає, що ОСОБА_1 . визначений розряд № 53 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» відповідно до алгоритму визначення, на момент його звільнення у 2009 році.

Наголошує, що згідно наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» оклад начальника Центрального управління Військової служби правопорядку визначено розряд № 53 і становить оклад 9160,00 грн.

Також представник міського комісаріату додає, що позивачу був визначений посадовий оклад у розмірі 1890,00 грн.

Підсумовуючи викладене, представник відповідача 1 наголосив, що Київським міським військовим комісаріатом дотримано вимоги чинного законодавства при формуванні довідки ОСОБА_1 про розрахунок пенсії за вислугу років, у зв`язку з чим зазначив про необґрунтованість позовних вимог.

Позиція відповідача 2 - ГУ ПФУ у м. Києві.

Представник відповідача 2 надав суду відзив проти позову, в якому наголосив на необґрунтованості позовних вимог.

Зазначив, що ГУ ПФУ у м. Києві здійснило з 01.01.2018 позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим органом, з урахуванням передбачених видів грошового забезпечення. Додає, що розмір пенсії позивача після проведення перерахунку становить 9100,08 грн.

Крім того, представник пенсійного органу зазначає, що п. 2 постанови № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» встановлюються виплати перерахованих відповідно до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року

Посилаючись на практику Верховного Суду у справі № 818/1076/18, представник відповідача 2 вказав, що постанова Кабінету Міністрів України № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Представник відповідача 2 також зазначив, що з 01.04.2014 згідно з Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-УІІ внесено зміни до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за якими максимальний розмір пенсії, яка призначається за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення, а відтак ГУ ПФУ в м Києві керується чинною а момент проведення перерахунку раніше призначеної пенсії нормою закону про максимальний розмір пенсії за вислугу років.

Наголошує, що застосування для перерахунку пенсії позивача норми, яка була чинною на момент набуття позивачем права на отримання пенсії за вислугу років, не узгоджується з нормами правозастосування, а відтак, за висновком представника відповідача 2 даний спір має вирішуватися за законодавством, яке було чинним на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.

Відносно максимального розміру пенсії, представник відповідача 2 вказав, що відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Додає, що з 01.01.2018 Законом України «Про Державний бюджет на 2018 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність у розмірі 1373,00 грн., з огляду на що, як наголошує представник пенсійного органу, існує єдиний законодавчий порядок перерахунку пенсій у зв`язку зі зміною розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

З огляду на викладене представник відповідача 2 просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою суду від 05.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та викрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у ній матеріалами.

Встановлені судом обставини.

Розглянувши подані позивачем, відповідачем та третьою особою докази, заслухавши пояснення присутніх представників осіб, які беруть участь у справі, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України.

Відповідно до наказу Міністра оборони України «по особовому складу» від 17.09.2009 № 795 (том 1 а.с. 20) на підставі ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» ч. 6 (за станом здоров`я) генерал-лейтенанта Матвійчука Олександра Миколайовича, начальника Центрального управління Військової служби правопорядку (по м. Києві і Київській області) - Військового коменданта м. Києва.

З 21.10.2009 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, де йому призначена довічна пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

31.07.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ у м. Києві, в якому просив здійснити йому перерахунок та виплату позивачу пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 01.01.2018.

Натомість, листом від 20.08.2018 № 63636/02/М-5577 ГУ ПФУ в м. Києві повідомило позивача про те, що ГУ ПФУ в м. Києві проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі наданої Київським міським військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018.

Також у вказаному листі зазначено, шо після проведеного перерахунку розмір його пенсії з 01.01.2018 склав 9100,08 грн.

Також повідомлено, що ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що з 29.04.2006 максимальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статі, не повинен перевищувати: з 01.01.1992 - 75% відповідних сум грошового забезпечення; з 01.01.1996 - 85% відповідних сум грошового забезпечення; з 01.01.2003 - 90% відповідних сум грошового забезпечення; з 29.04.2006 - 90% відповідних сум грошового забезпечення; з 01.10.2011 - 80% відповідних сум грошового забезпечення; з 01.05.2014 - 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Відтак зазначено, що при проведенні з 01.01.2018 перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» розмір пенсії за вислугу років обчислюється виходячи з 70 відсотків сум грошового забезпечення.

Натомість, позивач, вважаючи що дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо не проведення перерахунку йому пенсії є протиправними та такими, що порушують права позивача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Щодо зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 посадового окладу у розмірі 9160,00 грн., суд зазначає наступне.

Як вже було зазначено судом, відповідно до наказу Міністра оборони України «по особовому складу» від 17.09.2009 № 795 (том 1 а.с. 20) на підставі ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» ч. 6 (за станом здоров`я) генерал-лейтенанта ОСОБА_1, начальника Центрального управління Військової служби правопорядку (по м. Києві і Київській області) - Військового коменданта м. Києва.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.

Відповідно до п.п. 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі зазначеного в п. 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до п. 1 якої перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., N 77, ст. 2374).

01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова КМУ 704), п. 1 якої затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (згідно з Додатком 1); схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту (згідно з Додатком 2).

Підпунктом 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 704 визначено, що керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, встановлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами.

В той же час, 01.03.2018 Міністерством оборони України прийнято наказ № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» (далі - наказ МО України №90), приміткою 1 Додатка 24 якого визначено схему, що застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 704, що не визначені у схемах, наведених у Додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Як зазначає представник відповідача 1 встановлення тарифного розряду по посаді позивача здійснювалось, виходячи з розміру посадового окладу, на підставі додатку № 24 до наказу МОУ № 90 по схемі співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України і відповідає 53 тарифному розряду і становить оклад 9160,00 грн.

Разом з тим, відповідно до додатку 3 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України територіального управління тарифний розряд 53 відноситься до посади заступник начальника територіального управління.

В той же час, суд повторно зазначає, що ОСОБА_1 звільнено у запас з посади начальника Центрального управління Військової служби правопорядку (по м. Києві і Київській області) - Військового коменданта м. Києва. Тобто звільнено з посади начальника територіального управління.

Відповідно до того ж додатку 3 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України територіального управління посада начальник територіального управління відноситься до тарифного розряду 54.

При цьому, Згідно додатку 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 704, тарифному розряду 54 відповідає тарифний коефіцієнт 5.28.

Приміткою додатку постанови Кабінету Міністрів України № 704 визначено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

Так, ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» передбачено, що з 01.01.2018 року розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу становить 1 762,00 грн.

Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що посада позивача відноситься до тарифного розряду 54, який відповідає тарифному коефіцієнту 5.28, тоді як розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу у 2018 році становив 1 762,00 грн., суд приходить до висновку, що розмір посадового окладу ОСОБА_1 за посадою начальника Центрального управління Військової служби правопорядку (по м. Києві і Київській області) - Військового коменданта м. Києва становить 9 300,00 грн. (1 762,00 грн. х 5.28 - 9 303,36 грн.).

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії Київського міського військового комісаріату щодо оформлення та подання до ГУ ПФУ в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням посадового окладу у розмірі 9160,00 грн., є протиправними та, як наслідок вважає за необхідне зобов`язати Київський міський військовий комісаріат оформити та подати до ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням в ній посадового в розмірі 9300,00 грн.

Відтак, позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Київського міського військового комісаріату щодо оформлення та подання до ГУ ПФУ в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням посадового окладу у розмірі 9160,00 грн. та зобов`язання Київський міський військовий комісаріат оформити та подати до ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення позивача з визначенням в ній посадового в розмірі 9300,00 грн. підлягають задоволенню.

Щодо нарахування позивачу пенсії у розмірі 70% від бази нарахувань, замість початково визначених 90%, слід зазначити наступне.

Як вже було встановлено судом, з 21.10.2009 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, де йому призначена довічна пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В подальшому п/п 8 п. 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII у ст. 13 Закону № 2262-ХІІ внесені зміни, а саме: у частині другій цифри « 90» замінити цифрами « 80». Ці зміни набрали чинності з 01.10.2011.

27.03.2014 прийнято Закон № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Між тим, стаття 13 Закону № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону № 2262-XII ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону N 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII не зазнала.

Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 № 3668 та від 27.03.2014 № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% від сум грошового забезпечення та з 01.01.2018 року у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод у вигляді призначення йому пенсії виходячи із 90% розміру грошового забезпечення.

Отже, зміна максимального розміру пенсії з 90% на 80% та в подальшому з 80% на 70% суми грошового забезпечення за ч .2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру вже призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку, в тому числі, на підставі відповідних довідок.

З урахуванням вищевказаного, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в м. Києві при проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії, не мав права зменшувати розмір пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення, у зв`язку із чим такі дії ГУ ПФУ в м. Києві, є протиправними.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах: від 31.01.2018 року у справі №523/4930/15-а, від 27.02.2018 року у справі №642/3284/17, від 03.04.2018 року у справі №175/1665/17 (провадження №К/9901/9550/18), від 24.04.2018 року у справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17), від 19.06.2018 у справі №583/2264/17 (К/9901/1786/18).

Щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії у розмірі без обмеження максимальним розміром з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 01.01.2018, суд зазначає про наступне.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Відповідно до п. 1 постанови від 21.02.2018 № 103 (у редакції чинні на момент проведення перерахунку) перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., N 77, ст. 2374).

При цьому, згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (у редакції чинні на момент проведення перерахунку) виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Як вже було зазначено судом ГУ ПФУ в м. Києві на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та згідно вказаної довідки - розрахунку пенсії за вислугу років від 25.06.2018 здійснено перерахунок пенсії позивача.

Зі змісту довідки видно, що основний розмір пенсії позивачу визначено у розмірі 70% грошового забезпечення (вислуга років 45) у розмірі 11319,00 грн., з урахуванням доплати.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 підвищення складає 5 018,94 грн., з яких виплачується з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення, що складає 2509,32 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення, що складає 3763,98 грн.; з 01.01.2020 - 100% щомісячно від підвищення 5018,64 грн.

Відтак, підсумок пенсії складає 11 609,40 грн. (9100,08 + 2509,32 грн.(50% від підвищення 5018,64 грн.).

Тобто, порядок виплати підвищеної пенсії у відсотках визначається п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києві від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду м. Києві від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 залишено без змін, з огляду на що рішення Окружного адміністративного суду м. Києві від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.

Окрім цього, з 01.10.2011 Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 27.03.2014 № 1166-VII, ч. 1 ст. 2 якого передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Разом з тим, п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 27.03.2014 № 1166-VII передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Відтак, беручи до уваги той факт, що рішенням суду, яке набрало законної сили скасовано п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, яким встановлювався порядок виплати сум підвищеної пенсії у початковому розмірі 50% від підвищення, а в подальшому 70%, а також зважаючи на те, що обмеження розміру виплати призначеної пенсії не поширюються на пенсіонерів, пенсія яким призначена до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 27.03.2014 № 1166-VII (пенсія позивача призначено у жовтня 2009 року), суд приходить до висновку про протиправність дії ГУ ПФУ в м. Києві, які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками позивача за рахунок виплати лише 50% суми підвищеної пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 01.01.2018.

Таким чином, підсумовуючи викладене у сукупності, в контексті викладених норм права та встановлених обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та їх задоволення шляхом:

1. визнання протиправними дії Київського міського військового комісаріату щодо оформлення та подання до ГУ ПФУ в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням посадового окладу у розмірі 9160,00 грн.;

2. зобов`язання Київський міський військовий комісаріат оформити та подати до ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення позивача з визначенням в ній посадового в розмірі 9300,00 грн.;

3. визнання протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві, які полягають у зменшенні розміру пенсії за вислугу років позивачу з 90% до 70% грошового забезпечення та у зменшенні розміру пенсії з надбавками позивача за рахунок виплати лише 50% суми підвищеної пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 01.01.2018;

4. зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 01.01.2018.

Посилання представника Київського міського військового комісаріату на те, що ним міським комісаріатом дотримано вимоги законодавства щодо встановлення позивачу у довідці 53 тарифного розряду є необґрунтованими, з огляду на те, що відповідно до додатку № 9 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» 53 тарифний розрад встановлюється особам, які працювали на посадах заступника начальника територіального управління, тоді як позивача звільнено у відставку з посади начальника Центрального управління Військової служби правопорядку (по м. Києву і Київській обл.) - військового коменданта (місто Київ) та перебуває на обліку в ГУ ПФУ у м. Києві., якій, як вже встановлено судом притаманний тарифних розряд 54.

Безпідставним також суд вважає і твердження представника ГУ ПФУ у м. Києві відносно максимального розміру нарахованої пенсії, оскільки, по-перше, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися саме норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 № 3668 та від 27.03.2014 № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% від сум грошового забезпечення та з 01.01.2018 року у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод, по-друге, обмеження розміру виплати призначеної пенсії не поширюються на пенсіонерів, пенсія яким призначена до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 27.03.2014 № 1166-VII (пенсія позивача призначено у жовтня 2009 року),

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ч. 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В свою чергу відповідачами не надано суду жодних належних і допустимих у розумінні ст. 73 КАС України доказів, які б підтверджували правомірність своїх дій.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

За таких умов, судові витрати, здійснені позивачем, стягуються відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Зважаючи на те, що з 03.11.2009 позивач є інвалідом другої групи та в силу п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, судові витрати на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єктів владних повноважень, що виступали відповідачами у справі не стягуються.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Київського міського військового комісаріату (04112, м. Київ, вул. Парково-Сирецька, 19, код ЄДР: 07774420) щодо оформлення та подання до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) довідки про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням посадового окладу у розмірі 9160,00 грн.

3. Зобов`язати Київський міський військовий комісаріат (04112, м. Київ, вул. Парково-Сирецька, 19, код ЄДР: 07774420) оформити та подати до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) довідку про розмір грошового забезпечення позивача з визначенням в ній посадового в розмірі 9300,00 грн.

4. Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), які полягають у зменшенні розміру пенсії за вислугу років позивачу з 90% до 70% грошового забезпечення та у зменшенні розміру пенсії з надбавками позивача за рахунок виплати лише 50% суми підвищеної пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 01.01.2018.

5. Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 01.01.2018 (з урахуванням виплачених сум пенсії).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).

Суддя О.А. Кармазін