
Справа № 513/243/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
секретар судового засідання Іщенко С.О.,
за участю:
представника позивача - Горбенко М.С. (згідно ордеру),
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Саратського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Саратського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Саратського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, в якому просила:
1. Визнати протиправною відмову Саратського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від 03 березня 2017 року № 739/05 у нездійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком згідно ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, які передують року призначення пенсії за віком.
2. Зобов`язати Саратське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 , починаючи з 28 жовтня 2016 року відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії.
3. Зобов`язати Саратське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною ОСОБА_1 пенсією за віком відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії, починаючи з 28 жовтня 2016 року та виплачувати пенсію у перерахованому розмірі в подальшому.
Постановою Саратського районного суду Одеської області від 11 травня 2017 року, залишеною без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року, позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною відмову Саратського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від 03 березня 2017 року № 739/05 щодо перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 згідно ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, які передують року призначення пенсії за віком. Зобов`язано Саратське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 , починаючи з 28 жовтня 2016 року відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії. Зобов`язано Саратське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та призначеною їй пенсією за віком відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії, починаючи з 28 жовтня 2016 року та виплачувати пенсію у перерахованому розмірі в подальшому.
Постановою Верховного Суду від 11 грудня 2018 року касаційну скаргу Саратського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області задоволено частково. Постанову Саратського районного суду Одеської області від 11 травня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року скасовано. Справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
23 січня 2019 року ухвалою Саратського районного суду Одеської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Саратського об`єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмову в проведенні перерахунку пенсії, зобов`язання провести перерахунок пенсії направлено до Одеського окружного адміністративного суду для розгляду за підсудністю.
Супровідним листом від 15.02.2019 року Саратським районним судом Одеської області справу №513/243/17 направлено до Одеського окружного адміністративного суду.
25 лютого 2019 року за вх. №1106/19 вказана адміністративна справа №513/243/17 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд головуючому судді Вовченко О.А.
04 березня 2019 року ухвалою суду прийнято до провадження адміністративну справу №513/243/17 за позовом ОСОБА_1 , визначено розглядати справу за позовом ОСОБА_1 до Саратського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити дії за правилами загального позовного провадження з викликом учасників процесу. Призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 17 квітня 2019 року продовжено строк підготовчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Саратського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити дії та призначено підготовче засідання.
15 травня 2019 року усною ухвалою суду, внесеною до протоколу судового засідання прийнято до розгляду заяву про уточнення позовних вимог (вх.№17301/19), згідно якої позивач просить суд:
1. Визнати протиправною відмову Саратського об`єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області від 03.03.17 за № 739/05 у нездійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком згідно абз. З ч. З ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарю роки, які передують року призначення пенсії за віком;
2. Зобов`язати Саратське об`єднане управління пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 , починаючи з 28.10.16 року відповідно до абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, які передують року призначення пенсії за віком.
3. Зобов`язати Саратське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області виплатити різницю в сумі 13095,53 грн. між фактично отриманою та призначеною ОСОБА_1 в новому розмірі пенсію за віком з 28.10.16 року відповідно до абз.3 ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що бездіяльність відповідача у нездійснені перерахунку пенсії призвела до порушення прав позивача та недотримання ОСОБА_1 пенсії за віком у розмірі, передбаченому Законом № 1058-ІУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Первинне призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 було здійснено відповідачем 20 вересня 2006 року за Законом № 1058-ІУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхуванні». В подальшому з 01 вересня 2008 року ОСОБА_1 , як працівника освіти, було переведено на пенсію за вислугою років, відповідно до Закону № 1788-ХН «Про пенсійне забезпечення». Після досягнення пенсійного віку 28 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. Розпорядженням за № 127971 від 02.11.16 за Законом «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 з 28.10.16 призначено пенсію за віком в розмірі 2697,65 грн. При цьому, в матеріалах справи наявне розпорядження відповідача за № 127971 від 03.03.17 згідно якого позивачу з 01.03.17 призначено пенсію за віком (перераховано через зміну надбавки) в розмірі 1256,56 грн. 20 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за останні три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відповідно до частини другої статті 40 Закону № 1058-ІV. Листом від 03 березня 2017 року за №730/05 відповідачем у перерахунку пенсії фактично відмовлено, повідомлено, що середній заробіток для обчислення пенсії враховано за 2007 рік, а розмір пенсії за віком ОСОБА_1 становить 1256,56 грн. Посилаючись на ст.ст.40, 45, 46 Закону № 1058-ІУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач зазначає, що у зв`язку із відмовою відповідача у проведенні перерахунку пенсії та застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік замість показника середньої заробітної плати за 3 роки (2013-2015), які передували року призначення пенсії за віком, ОСОБА_1 недоотримала пенсію на яку мала право. На думку позивача при призначенні пенсії за віком (не проведені перерахунку) з 28.10.16 загальний розмір пенсії ОСОБА_1 мав становити - 3014,84 грн., з якої - 2918,18 грн. основний розмір пенсії, 96,66 грн. - доплата за понаднормативний стаж. Основний розмір пенсії сумою 2918,18 грн. розраховано шляхом перемноження наступних показників: 3661,41 - середня заробітна плата по народному господарству за З роки (2013-2015 роки), яка передує року призначення (2016 рік); 1,47901 - індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення; 0,53888 - коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35. Отже, при нарахуванні ОСОБА_1 пенсії за віком з листопада 2016 по квітень 2019 включно (30 місяців) у розмірі 3014,84 грн., загальний розмір отриманої пенсії ОСОБА_1 мав становити 90445,5 грн. (3014,84 грн.*30=90445,5 грн.). Відповідно до виписки по пенсійному рахунку ОСОБА_1 , відкритого в АТ «Ощадбанк» за період з жовтня 2016 по квітень 2019 ОСОБА_1 отримала пенсію за віком у розмірі 77349,67 грн. Таким чином, без врахування індексації та осучаснення пенсії, за «розрахунками Позивача, різниця між Фактично отриманою та призначеною ОСОБА_1 в новому розмірі пенсії за віком з 28.10.16 року відповідно до абз. З ч. З ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» складає 13095,53 грн. (90445,5 - 77349,67=13095,53 грн.).
Ухвалою суду від 03 травня 2019 року продовжено строк підготовчого провадження у справі та призначено підготовче засідання.
24 травня 2019 року до суду від відповідача за вх.№18637/19 надійшов відзив (т.2 а.с.74-79), у якій відповідач зазначає, що Саратське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області заперечує проти заяви представника позивала про уточнення (збільшення) позовних вимог, оскільки вважає вимоги незаконними і необґрунтованими. З 20.09.2006 Управлінням Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області за заявою ОСОБА_1 про призначення пенсії по інвалідності їй було призначено пенсію по інвалідності в порядку та на умовах, передбачених Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». З 01.09.2008 Управлінням Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області за заявою ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років їй було призначено пенсію за вислугу років в порядку та на умовах, передбачених статтями 52, 55 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», як працівнику освіти, яка має спеціальний стаж роботи не менше 25 років (постанова Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років»). З 28.10.2016 Управлінням Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області за заявою ОСОБА_1 від 28.10.2016 про перерахунок призначеної їй пенсії у зв`язку переведенням її з одного виду пенсії (пенсія за вислугу років) на інший вид пенсії (пенсія за віком) їй було перераховано пенсію відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 15.09.2016 ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області із заявою, в якій посилаючись положення Закону України «Про звернення громадян» просила: перевірити правильність нарахування її пенсійного забезпечення та повідомити усі його складові, починаючи з дати взяття на облік в Управлінні; надати їй належними чином завірений протокол про призначення пенсії за вислугу років із розрахунком стажу та заробітку, з якого була обчислена зазначена пенсія; повідомити дату виплати пенсії за вислугу років та надати довідку про розмір її пенсії за період з 2006-2008 рр., за останні 6 місяців; надати інформацію щодо доцільності призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із зазначенням коефіцієнту стажу та заробітку (після оптимізації), розміру середньомісячного заробітку для обчислення пенсії та середнього заробітку по Україні, з якого мала б бути обчислена її пенсія за віком. 30.09.2016 Управлінням Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області у відповідь на заяву ОСОБА_1 їй була надана обґрунтована відповідь та були надані запитувані нею завірені належним чином копії документів, що містилися в її пенсійній справі. 03.03.2017 ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області із заявою, в якій посилаючись положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» просила: розглянути її заяву та винести рішення про проведення їй, ОСОБА_1 , перерахунку пенсії за віком з дати звернення до УПФУ, а саме з жовтня місяці 2016 рок відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове держави пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії виплатити їй різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією та виплачувати пенсію у перерахованому розмірі в подальшому; надати належним чином завірене розпорядження про призначенні пенсії за віком із розрахунком стажу та заробітку, з якого була обчислена зазначена пенсія, повідомити дату виплати пенсі за віком та надати довідку про розмір її пенсії за останні 6 місяців; повідомити її про прийняте рішення у встановлений чинним законодавством строк. 03.03.2017 Управлінням Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області у відповідь на заяву ОСОБА_1 їй була надана обґрунтована відповідь, в якій також повідомлялися про розміри показників, що були застосовані при перерахунку призначеної їй пенсії. Оскільки ОСОБА_1 з 20.09.2006 була призначена пенсія по інвалідності в порядку та на умовах, передбачених Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», був застосований показник середньої заробітної плати за 2007 рік. Положення абзацу 3 частини 3 статті 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» застосовується лише при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Але ОСОБА_1 перед зверненням 28.10.2016 до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії у зв`язку переведенням її з одного виду пенсії (пенсія за вислугу років) на інший вид пенсії (пенсія за віком) отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.199І1 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», а не пенсію по інвалідності. Таким чином, відсутні підстави для застосування до спірних правовідносин положення абзацу 3 частини 3 статті 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». ОСОБА_1 не зверталася до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області із заявою про призначення їй пенсії відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 28.10.2016 ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії у зв`язку переведенням її з одного виду пенсії (пенсія за вислугу років) на інший вид пенсії (пенсія за віком), про що свідчить заява про перерахунок пенсії, підписана ОСОБА_1 , що міститься в її пенсій справі. Не підлягає застосуванню до спірних правовідносин положення абзацу третього частини 3 статті 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії, оскільки ОСОБА_1 перед зверненням до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії у зв`язку переведенням її з одного виду пенсії (пенсія за вислугу років) на інший вид пенсії (пенсів за віком) отримувала пенсію за вислугу років, а не пенсію по інвалідності. Також, Саратське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області не погоджується з розрахунком розміру пенсії ОСОБА_1 . При визначенні вихідних даних для обчислення пенсії була допущена помилка, зокрема, середня заробітна плата по народному господарству за 3 роки (2013-2015 роки), яка передує року призначення (2016 рік), складає не 3661,41 грн., як зазначено в поданій ним до Одеського окружного адміністративного суду заяві від 13.05.2019 про уточнення (збільшення) позовних вимог, а 3263,44 ((2979,46 + 3149,45 + 3661,41) / 3) грн., де 2979,46 грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, з:а 2013 рік, 3149,45 грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014 рік, 3661,41 - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014 рік. Таким чином, розмір перерахованої ОСОБА_1 пенсії складає 2697,65 (2600,99 + 96,66) грн., де 2600,99 (3263,44 * 1,47901 * 0,53888) грн. - розмір пенсії за віком, 96,66 грн. - доплата за понаднормативний стаж, 3263,44 - середня заробітна плата по народному господарству за 3 роки (2013-2015 роки), яка передує року призначення (2016 рік); 1,47901 - індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення; 0,53888 - коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35. Окрім того під час здійснення розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , яка підлягала виплаті їй за період з листопада 2016 року по квітень 2019 року не було враховано положення частини 1 статті 47 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Посадові особи Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області, правонаступником якого є Саратське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області, та Саратського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області діяли правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.
29 травня 2019 року ухвалою суду закрито підготовче провадження по справі та призначено справу №513/243/17 до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представник позивача просив позовну заяву задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивом відповідача на адміністративний позов та відповіддю на відзив позивача, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та відзив та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, суд встановив наступне.
19 жовтня 2006 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі заяви від 10.11.2006 року (т.2 а.с.25) призначено згідно протоколу №3326 (т.2 а.с.21) пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV.
Відповідно до розпорядження №127971 від 04.09.2008 року (т.1 а.с.19, т.2 а.с.15) ОСОБА_1 на підставі заяви від 01.09.2008 року (т.2 а.с.20) призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Пенсію обчислено із заробітної плати за період роботи з 01 січня 1985 року по 31 грудня 1989 року та з 01 липня 2000 року по 31 серпня 2008 року з урахуванням середньомісячного заробітку по Україні за 2007 рік - 1197,91 гривня. Загальний стаж було враховано по 31 серпня 2008 року, та склав 31 рік 10 місяців 10 днів, з яких стаж працівника освіти 27 років 17 днів.
Відповідно до довідки форми ОК-5 Саратського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від 26.12.2018 року (т.1 а.с.181-188) вбачається, що ОСОБА_1 після призначення їх пенсії по інвалідності у 2006 році та після призначення їй пенсії за вислугу років у 2008 році продовжувала працювати та отримувала дохід, з якого сплачувались внески до Пенсійного фонду України.
Так, у 2006 році дохід позивача становив 18842,51 грн., у 2007 році - 24170,13 грн., у 2008 році - 30765,23 грн., у 2009 році - 34653,32 грн., у 2010 році - 36063,26 грн., у 2011 році - 32386,19 грн., у 2012 році - 45777,37 грн., у 2013 році - 45855,99 грн., у 2014 році - 48576,38 грн., у 2015 році - 46024,11 грн., у 2016 році - 53211,59 грн., у 2017 році - 102003,23 грн., у 2018 році (за 1-11 місяці) - 107434,87 грн.
28 жовтня 2018 ОСОБА_1 звернулася до Управління ПФУ в Саратському районі Одеської області із заявою про призначення/перерахунок пенсії (т.2 а.с.13) з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Розпорядженням №127971 від 02 листопада 2018 року Управлінням Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області (т.2 а.с.7) позивача переведено з 28.10.2018 року (з дати звернення) на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при страховому стажі роботи 39 років 11 місяців 10 днів та з урахуванням середньомісячного заробітку по Україні за 2007 рік - 1197,91 грн.
Згідно вищевказаного розпорядження розмір пенсії ОСОБА_1 з 28.10.2018 склав 2697,65 грн. на місяць.
20 лютого 2017 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області із заявою (т.1 а.с.17) про проведення перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за останні три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (а.с.17).
03 березня 2017 року Управлінням Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області було направлено ОСОБА_1 листа №739/05 (т.1 а.с.18), у якому зазначено: «…На обліку в управлінні Ви знаходитесь з 20.09.2006 року, отримували пенсію по інвалідності з 20.09.2006 по 30.09.2008 рік. З 01.09.2008 р. звернулись за перерахунком пенсії з виду на вид, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років. Пенсію за вислугу років обчислено з урахуванням стажу роботи 31 рік 10 місяців 10 днів за період роботи з 15.08.1981 по 31.08.2008 р. та періоду навчання з 01.09.1976 р. по 23.06.1981 рр.
Середньомісячний заробіток обчислено за період з 01.01.1985 р. по 31.12.1989 р. та з 01.07.2000 р. по 31.08.2008 р. згідно довідки № 590 від 01.09.2008 р. Середньомісячний заробіток для обчислення становив 1785,70. Розмір пенсії станом на 01.10.2016 р складав - 1314,08 грн.
28.10.2016 р. Ви надали до управління заяву про перерахунок з пенсії за вислугу років про перехід на інший вид пенсії за віком. Пенсію за віком обчислено з урахуванням стажу роботи 39 років 11 місяців 1 день за період навчання з 01.09.1976 р. по 23.06.1981, та період роботи 15.08.1981 по 30.09.2016 р. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,53888. При зверненні було надано довідку № 478 від 13.10.2016 про заробітну плату за період з 01.09.1981 р. по 31.08.1991 рік . Заробіток взято за період з 01.07.2000 р. по 30.09.2016 р. згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, довідки ОК-5 в результаті середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 1771,72 грн. Також проведено доцільність врахування заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 р. за період з 01.11.1984 р. по 31.10.1989 р. Середній заробіток для обчислення пенсії враховано за повний 2007 рік - 1197,91. Розмір пенсії станом на 28.10.2016 р склав 1159,93 грн., а саме:
- розмір пенсії за віком - 954,74 грн.
- доплата за понаднормативний стаж (за 9 років) - 85,93 грн.
- Доплата до прожиткового мінімуму - 119,26
Відповідно наданих документів розмір пенсії обчислено згідно чинного законодавства.
Станом на 01.03.2017 р. розмір пенсії за віком становить 1256,56 грн.».
Позивач, не погоджуючись з відмовою пенсійного органу щодо переведення її з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2013-2015 роки, звернулася до суду з даним позовом.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Відповідно до ст. 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають в т.ч. працівники освіти, охорони здоров`я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту «е» статті 55.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (тут і далі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
За правилами частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Абзацами 1-2 частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що за загальним правилом частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначається порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Вищевказане узгоджується з правовою позицією, висловленою у постанові Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі №876/5312/17.
Абзацом 3 частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Тобто, єдиним виключенням щодо застосування показника середньої заробітної плати при переведенні з одного виду пенсії на інший в межах Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є переведення з пенсії за інвалідністю на пенсію за віком за умови набуття інвалідом 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Однак суд зазначає, що у випадку із заявою ОСОБА_1 мало мати місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший у межах одного закону.
Суд зазначає, що позивачу у 2006 році було призначено пенсію по інвалідності (за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»), у 2008 році призначено пенсію за вислугу років (за іншим законом - Законом України «Про пенсійне забезпечення) та у 2016 році призначено (а не переведено на) пенсію за віком за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Отже, враховуючи те, що позивач звернулася із заявою про призначення пенсії за віком 28.10.2016 року, при обчисленні її пенсії у відповідності до вимог ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» повинен враховуватись показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2013-2016 роки, а не за 2007 рік як це зроблено відповідачем.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що вимога позивача про визнання протиправною відмову Саратського об`єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області від 03.03.17 за № 739/05 у нездійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком згідно абз.3 ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарю роки, які передують року призначення пенсії за віком підлягає задоволенню з урахуванням вимог ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом визнання протиправною відмову Саратського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від 03.03.2017 року за № 739/05 у нездійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, які передують року призначення пенсії за віком.
Щодо вимоги позивача зобов`язати Саратське об`єднане управління пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 , починаючи з 28.10.16 року відповідно до абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, які передують року призначення пенсії за віком, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Згідно з п.23 ч.1 ст.4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Оскільки вимога позивача про зобов`язання відповідача вчинити дії є похідною вимогою від вимоги про визнання протиправною відмови, вона також є обґрунтованою та підлягає задоволенню із врахуванням положень ст.9 КАС України шляхом зобов`язання Саратського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 , починаючи з 28.10.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, які передують року призначення пенсії за віком, а саме за 2013-2015 роки та здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини пенсії.
При цьому суд вважає за доцільне відмовити у задоволенні вимоги позивача про зобов`язання Саратського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області виплатити різницю в сумі 13095,53 грн. між фактично отриманою та призначеною ОСОБА_1 в новому розмірі пенсії за віком з 28.10.2016 року відповідно до абз.3 ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки відповідач вірно зазначає у відзиві щодо неправильного розрахунку позивачем вказаної суми із застосуванням невірного показника середньої заробітної плати за 2013-2015 роки, а саме 3664,41 грн. замість вірного 3263,44 грн. (т.2 а.с.80-82).
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст.7, 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Саратського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від 03.03.2017 року за № 739/05 у нездійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, які передують року призначення пенсії за віком.
Зобов`язати Саратське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 , починаючи з 28.10.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, які передують року призначення пенсії за віком, а саме за 2013-2015 роки та здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини пенсії.
В іншій частині позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).
Відповідач - Саратське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області (вул.Чкалова, 17/25, смт.Сарата, Саратський р-н., Одеська обл., 68200, код ЄДРПОУ 41249769).
Повний текст рішення складено та підписано 05.07.2019 року.
Суддя О.А. Вовченко
.