Рішення № 82853348, 11.06.2019, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
11.06.2019
Номер справи
308/1528/19
Номер документу
82853348
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 308/1528/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 червня 2019 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі: головуючої судді Тхір О.А., за участю секретаря Віраг Е.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (адреса реєстрації та місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Фонду соціального захисту інвалідів (адреса місцезнаходження: 04050, м. Київ, вул. Глибоцька, 72, код ЄДРПОУ - 00034163), третя особа без самостійних вимог: Департамент соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації (адреса місцезнаходження: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Тургенєва, 8, код ЄДРПОУ - 03192974) , про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ директора Фонду соціального захисту інвалідів №6 від 21.01.19 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» та накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на ОСОБА_1 , директора Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та стягнути з відповідача на свою користь судові витрати.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що в його діях відсутній склад дисциплінарного проступку. Вказував, що в оскаржуваному наказі чітко не зазначено, за що саме накладено на нього дисциплінарне стягнення, у нього при притягненні до дисциплінарної відповідальності відповідні пояснення не відбиралися, вважає, що останній винесений не на підставах та не у відповідності до вимог трудового законодавства. Зазначив, що про існування оскаржуваного наказу він дізнався лише 01.02.2019 року.

З огляду на викладене вище вважає що був притягнутий до дисциплінарної відповідальності безпідставно, всупереч фактичним обставинам та встановленому порядку.

Ухвалою суду 06.03.2019 року провадження у справі відкрито і призначено її до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження.

28.03.2019 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просив суд в задоволенні позовної заяви відмовити повністю, посилаючись на неналежне виконання позивачем посадових обов`язків без поважних причин (бездіяльність), що виразилось у неефективному виконанні у 2018 році бюджетної програми 2507030 «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів» по Закарпатській області, внаслідок чого було повернено до бюджету кошти та завдано шкоду інтересам щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю.

02.05.2019 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, згідно з якою заперечує твердження відповідача у відзиві на позовну заяву, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Крім того, на адресу суду 02.05.2019 року надійшла заява позивача про збільшення позовних вимог, яку суд відповідно до ч. 5 ст. 49 ЦПК України не приймає до розгляду та повертає заявнику, оскільки всупереч вимог зазначеної норми таку заяву подано після першого засідання у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Учасники справи у судове засідання призначене на 11.06.2019 року не з`явилися, про час, дату та місце судового розгляду були повідомлені належним чином. У матеріалах справи міститься клопотання позивача - щодо розгляду справи за його відсутності. Сторона відповідача причини неявки суду не повідомила, жодних клопотань до суду не заявляла. Від представника третьої особи - Департаменту соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації до суду надійшла заява про визнання позовних вимог у справі та можливість розгляду справи у відсутності його представника.

Відповідно до ст. 275 ЦПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікована Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997 року, гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Суд, у зв`язку з неявкою сторін та подання ними процесуальних заяв по суті справи, із урахуванням строків розгляду справи, прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін, сповіщених належним чином.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Відповідно до ст.268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Суд, дослідивши матеріали справи, доходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що у відповідності до наказу директора Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту населення, від 27.05.2011 року, ОСОБА_1 призначено на посаду директора Фонду з 01.06.2011 року.

18.09.2017 року наказом Фонду соціального захисту інвалідів № 55 затверджено Положення про Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, згідно якого останнє є територіальним органом неприбуткової бюджетної установи Фонду соціального захисту інвалідів.

Загальний обсяг фінансування за бюджетною програмою 2507030 «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів» за напрямком «Забезпечення окремих категорій населення України технічними та іншими засобами реабілітації» по Закарпатській області становила 32 552 096,00 гри. за напрямками їх використання.

При виконанні бюджетної програми 2507030 «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів» за напрямком «Забезпечення окремих категорій населення України технічними та іншими засобами реабілітації» залишок коштів за даними Державної казначейської служби України по Закарпатській області станом на 29.12.2018 становив 1 327 521,00 грн.

За даними ЦБІ станом на 29.12.2018 по Закарпатській області сформовано договорів органами соціального захисту населення на забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації 1210 договори на суму 33 349 087,97грн., з них:

34 договорів в статусі «закрито» 1 648 151,57 грн.;

171 договорів в статусі «заключений» 4 637 360,59 грн.;

102 договорів в статусі «редагується» на суму 1 891 066,00 грн.;

903 договорів в статусі «сплачено» на суму 25 172 509,81 грн.

Відповідно до п. 52 Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, переліків таких засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 р. № 238) кошти на надання реабілітаційної послуги на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління Мінсоцполітики, та на інших підприємствах, установах, організаціях, що мають належні умови для їх надання, спрямовуються Мінсоцполітики органам соціального захисту населення через територіальні відділення Фонду соціального захисту інвалідів за місцем знаходження таких закладів, якщо зазначені заклади не утримуються за рахунок коштів державного бюджету.

Фонд листом від 22.12.2018 №1/5-974/03-01 довів територіальним відділенням Фонду, відповідно до рішення головного розпорядника коштів Міністерства соціальної політики України, про необхідність здійснення перерозподілу коштів по області та термінового фінансування укладених договорів, в тому числі по попередній оплаті, без урахування напрямків використання коштів бюджетної програми за попереднім погодженням з органами соціального захисту населення з метою повного та ефективного використання коштів.

На підставі пп. 1 п. 11 Положення, в результаті неналежного виконання посадових обов`язків без поважних причин (бездіяльності) Позивача щодо виконання покладених на Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів завдань, визначених пп. 1,11,21 п. 6 Положення (в частині перерозподілу Закарпатським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів коштів між органами соціального захисту населення Закарпатської області), у 2018 році виконання бюджетної програми 2507030 «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів» за напрямком «Забезпечення окремих категорій населення України технічними та іншими засобами реабілітації» по Закарпатській області, внаслідок чого було повернено до бюджету кошти та завдано шкоду інтересам щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю (відповідні особи з інвалідністю не були забезпечені ТЗР).

21.01.2019 року наказом директора Фонду соціального захисту інвалідів № 6 за порушення трудової дисципліни, а саме за неналежне виконання посадових обов`язків щодо ефективного використання бюджетних коштів за напрямком «Забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших осіб технічними та іншими засобами реабілітації» по КЕКВ 2282 та за невиконання Окремого доручення директора Фонду соціального захисту інвалідів від 02.01.2019 №1, накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани на ОСОБА_1 , директора Закарпатського відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Згідно п. 5 Положення про Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Наказом Фонду соціального захисту інвалідів від 18.09.2017 № 55, вбачається що одним з основних завдань відділення Фонду є фінансове забезпечення заходів щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні.

Згідно пп. 1) п. 6 Положення про відділення Фонду, відділення Фонду, відділення Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює в межах компетенції внутрішній контроль за цільовим та ефективним використанням коштів розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів, а також коштів, наданих підприємствам, установам, організаціям, у тому числі підприємствам, організаціям громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичним особам, які використовують найману працю, у вигляді фінансової допомоги, цільової позики та дотації на створення спеціальних робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до умов договору.

Згідно пп. 11) п. 6 Положення про відділення Фонду, взаємодіє з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, міжнародними установами та організаціями з питань щодо соціального захисту осіб з інвалідністю та надання їм соціальної допомоги, у тому числі під час розроблення відповідних програм.

Згідно пп. 1) п. 7 Положення про відділення Фонду, відділення Фонду для виконання покладених на нього завдань має право одержувати в установленому законодавством порядку від місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для виконання покладених завдань.

Згідно п. 52 Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, затвердженого Постановою КМУ від 05.04.2012 № 321, забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших осіб технічними та іншими засобами реабілітації і виплата компенсації здійснюється у межах відповідних бюджетних призначень, передбачених Мінсоцполітики у державному бюджеті.

Кошти на надання реабілітаційної послуги на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління Мінсоцполітики, та на інших підприємствах, установах та організаціях, що мають належні умови для їх надання, спрямовуються Мінсоцполітики органам соціального захисту населення через територіальні відділення Фонду соціального захисту інвалідів за місцем знаходження таких закладів, якщо зазначені заклади не утримуються за рахунок коштів державного бюджету.

Мінсоцполітики спрямовує бюджетні кошти територіальним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів з урахуванням поданих пропозицій Фонду соціального захисту інвалідів з метою перерахування їх органам соціального захисту населення для оплати підприємствам на основі даних банку даних вартості виданих виробів та наданих послуг згідно з укладеними договорами та актами приймання-передачі робіт (надання послуг) та фактично перерахованих коштів підприємствам з початку бюджетного року.

Згідно п. 53 Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, бюджетні кошти перераховуються підприємствам органом соціального захисту населення після забезпечення особи з інвалідністю відповідним технічним засобом на підставі акту приймання-передачі робіт (надання послуг) і рахунка відповідного підприємства.

Згідно зі статтею 147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: догана; звільнення.

Під порушенням трудової дисципліни слід розуміти винне протиправне невиконання або неналежне виконання працівником покладених на нього трудових обов`язків. Вина, як одна з ознак порушення трудової дисципліни, є цілком необхідною для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності. Протиправність поведінки працівника полягає у порушенні ним своїх трудових обов`язків, закріплених нормами трудового права, а саме КЗпП України, правилами внутрішнього трудового розпорядку, статутами, положеннями, посадовими інструкціями, трудовим договором (контрактом), колективним договором, а також у порушенні або невиконанні правомірних наказів та розпоряджень роботодавця.

За змістом статті 147 КЗпП України, вина працівника в порушенні трудової дисципліни є обов`язковою ознакою, яка надає можливість притягнути його до дисциплінарної відповідальності.

Відповідно до частини 1 статті 147-1 КЗпП України дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника.

Відповідно до роз`яснень, наданих у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992р. № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів" (з наступними змінами), при розгляді судами справ щодо накладення дисциплінарних стягнень судам необхідно з`ясувати, в чому конкретно проявилось порушення, що стало приводом для накладення стягнення, чи додержані власником або уповноваженим ним органом передбачені статтями 147-1, 148, 149 КЗпП України правила і порядок застосування дисциплінарних стягнень, зокрема, чи не закінчився встановлений для цього строк, чи враховувались обставини, за яких вчинено проступок тощо.

Суд виходить із того, що накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани є різновидом відповідальності у сфері трудових правовідносин, адже тягне для працівника певні негативні наслідки, в тому числі позбавлення премії, звільнення та інше. Тому в таких правовідносинах застосовуються загальні положення для притягнення винуватої особи до відповідальності, які передбачають необхідність вини працівника у формі умислу або необережності за порушення чітких положень правил внутрішнього трудового розпорядку (трудової дисципліни) або виробничої дисципліни, а також формування у наказі об`єктивної сторони - суті правопорушення.

У цьому випадку застосовується презумпція правомірної поведінки працівника, що полягає в обов`язку працедавця довести в судовому засіданні належними та достатніми доказами законність звинувачення працівника в порушенні тих чи інших правил та накладення на нього стягнення.

Отже, тягар доведеності правомірності накладення стягнення на працівника та виконання при цьому працедавцем передбачених КЗпП України трудових обов`язків під час судового розгляду спору покладається саме на власника або на уповноважений ним орган.

Крім того, застосування догани вимагає від роботодавця чіткого дотримання загального порядку застосування дисциплінарних стягнень, встановленого законодавством, та забезпечення себе достатніми доказами для переконання стороннього наглядача, в тому числі суду, у законності та неупередженості накладеного стягнення.

Наказом, що оспорюється перераховані порушення позивача, зокрема, зазначено наступні: 1) за порушення трудової дисципліни, а саме, за неналежне виконання посадових обов`язків щодо ефективного використання бюджетних коштів за напрямком «Забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших осіб технічними та іншими засобами реабілітації» по КЕКВ 2282; 2) за невиконання Окремого доручення директора Фонду соціального захисту інвалідів від 02.01.2019 № 1.

Порушення норм законодавства України, посадових інструкції, положень та інших нормативних актів, оспорюваним наказом не відзначено. Крім того в наказі не наведено конкретно в чому саме полягає неналежне виконання обов`язків, які дії або бездіяльність відповідача містять порушення або невиконання посадових обов`язків.

Окреме доручення директора Фонду соціального захисту інвалідів від 02.01.2019 року № 1 було виконано позивачем шляхом направлення листа 02.01.2019 року № 02-1/02.

Суд не погоджується з доводами відповідача, що вказаний лист носить характер «формального листа-відписки». Крім того, матеріалами справи підтверджується, що станом на 26.12.18. на рахунку ЗОВ ФСЗІ, відкритому в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Закарпатській області, по коду економічної класифікації видатків (КЕКВ) 2282 залишки коштів по програмі «Забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших осіб технічними та іншими засобами реабілітації» не значилися. Це підтверджується відповідною випискою.

Таким чином ОСОБА_1 , судом встановлено, що керівником територіального відділення Фонду вжито всіх заходів щодо недопущення виникнення залишків коштів за вказаною програмою на рахунку ЗОВ ФСЗІ, а факт відсутності таких залишків на рахунку установи свідчить про належне виконання ним своїх трудових обов`язків.

Разом з цим матеріалами справи підтверджується, що в межах повноважень, протягом 2018 року ЗОВ ФСЗІ здійснювалось фінансування бюджетної програми за кодом програмної класифікації видатків (КГІКВ) 2507030 за напрямком «Забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації», та кошти по даній програмі, передбачені кошторисом та планом асигнувань, розподілялись протягом бюджетного року міським та районним управлінням соціального захисту на місцях, у відповідності до потреби, згідно з попередньо поданими заявками. Протягом 2018 року територіальним відділенням Фонду здійснено 25 розподілів бюджетних коштів між управліннями соціального захисту, також вживались заходи щодо перерозподілу коштів між управліннями соціального захисту населення, виділення додаткового фінансування з метою їх цільового та ефективного подальшою використання. Всі ці дії в обов`язковому порядку узгоджувались та погоджувались з Департаментом соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації.

Отже, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , як керівник територіального відділення Фонду, здійснюючи моніторинг за використанням коштів за вищевказаною програмою впродовж усього бюджетного періоду (2018 року) та прогнозуючи ситуацію з можливим виникнення залишків коштів за цією програмою на рахунках управлінь соціального захисту населення на місцях, з метою недопущення неефективного використання коштів та списання їх в дохід державного бюджету, неодноразово звертався до дирекції Фонду щодо необхідності відкликання бюджетних асигнувань та проведення змін до кошторисних призначень. Така поведінка позивача свідчить про відсутність в його діях порушень трудової дисципліни та порушень посадових обов`язків, та спростовує бездіяльність його як керівника, при виконанні повноважень за посадою.

Листами від 15.05.18. № 01-07/612, від 18.06.18. № 01-07/783, від 24.07.18. № 01-07/846 та від 07.12.18. № 01-07/1202 ЗОВ ФСЗІ надано Фонду детальну інформацію про стан укладення договорів управліннями соціального захисту населення на місцях та пропозиції по вдосконаленню обміну інформацією по даному напрямку.

Крім того, листом від 10.12.18. № 01-07/1207 Закарпатське територіальне відділення просило Фонд відізвати асигнування в сумі 2 098 477,00 грн., а листом від 22.12.18 № 02-22/1246 - відізвати асигнування в сумі 737 594,00 грн. Однак, жодного реагування на ці звернення з боку Фонду не було, жодних заходів не вжито.

Як вбачається з Положення про Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, воно є територіальним органом неприбуткової бюджетної установи. Згідно п.6 Положення здійснює в межах компетенції внутрішній контроль за цільовим т ефективним використанням коштів розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів, а також коштів, наданих підприємствам, установам, організаціям, у тому числі підприємствам, організаціям громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичним особам, які використовують найману працю, у вигляді фінансової допомоги, цільової позики та дотації на створення спеціальних робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до умов договору.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 як директор Закарпатського обласного відділення Фонду не є розпорядником бюджетних та одержувачем коштів, у зв`язку з чим не має повноважень щодо їх використання.

Відповідач не спростував доводи позивача, що в сферу його повноважень входить саме контроль за ефективним використанням бюджетних коштів, а власне забезпечення ефективного використання бюджетних коштів входить до компетенції інших органів соціального захисту. Крім того, листами Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та місцевих управлінь соціального захисту спростовуються посилання відповідача на бездіяльність ОСОБА_1, при виконанні покладених на нього посадових обов`язків, та крім того позивач надав пояснення на окреме доручення.

Виходячи з наведеного суд вважає що наказ директора Фонду соціального захисту інвалідів № 06 від 21.01.2019 року суперечить законодавству щодо цих правовідносин, а тому є незаконним.

Згідно з частинами 1-3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, суд доходить обґрунтованого висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.43,55 Конституції України, ст.ст. 139, 147, 149, 150, 232, 233, 237-1 КЗпП України, ст. ст. 15, 16 К України, ст.ст. 2, 3-13, 27, 44, 49, 64, 76, 81, 89, 95, 133, ст. 223, 241, 247, 256, 258-259, 263-265, 268, 275. 354 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації та місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Фонду соціального захисту інвалідів (адреса місцезнаходження: 04050, м. Київ, вул. Глибоцька, 72, код ЄДРПОУ - 00034163), третя особа без самостійних вимог: Департамент соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації (адреса місцезнаходження: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Тургенєва, 8, код ЄДРПОУ - 03192974) про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити.

Скасувати як незаконний наказ директора Фонду соціального захисту інвалідів № 06 від 21.01.2019 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» та накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на ОСОБА_1 , директора Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Стягнути із Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 00034163, місцезнаходження: м. Київ, вул. Глибочицька, 72) на користь держави судовий збір у розмірі 768, 40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області, а в разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.А. Тхір

Повний текст рішення суду складено та підписано 20.06.2019 року.