
Справа № 420/3246/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадженняматеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (65045, м. Одеса, вул.. Преображенська, 44, Код ЄДРПОУ 37811384), Управління з питань шукачів з захисту та соціальної інтеграції ГУ ДМС України в Одеській області (65046, м. Одеса, вул.. Преображенська, 64, Код ЄДРПОУ 37811384) про визнання протиправними бездіяльності щодо ненадання довідки про знаходження на обліку та дій щодо виклику для встановлення рівня володіння українською мовою, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Управління з питань шукачів з захисту та соціальної інтеграції ГУ ДМС України в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління державної міграційної служби України в Одеській області, Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції Головного Управління державної міграційної служби України в Одеській області, яка виявилася у ненаданні довідки про знаходження на обліку, яка необхідна для подачі документів для набуття громадянства України громадянином Афганістану ОСОБА_2 ;
зобов`язати Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції Головного Управління державної міграційної служби України в Одеській області протягом строку встановленого законодавством, надати довідку про знаходження на обліку, яка необхідна для подачі документів для набуття громадянства України громадянином Афганістану ОСОБА_2 ;
визнати протиправними дії Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції Головного Управління державної міграційної служби України в Одеській області, які виявились в виклику для незаконного встановлення рівня володіння українською мовою ОСОБА_2 ;
стягнути з Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції Головного Управління державної міграційної служби України в Одеській області (вул. Преображенська, 64 м. Одеса, 65046, код ЄДРПОУ 37811384), за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 судові витрати.
Ухвалою від 03.06.2019 р. відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін; призначено судове засідання на 26.06.2019р.
18.06.2019 року від представника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду (вхід. №21672/19) на підставі п.2 ч.1 ст.240 КАС України.
Ухвалою суду від 04.07.2019р. у задоволенні клопотання представника ГУ ДМС України в Одеській області про залишення адміністративного позову без розгляду відмовлено.
У судове засідання 26.06.2019 р. представники сторін не з`явилися, про час, дату та місце судового засідання, повідомлені належним чином. 26.06.2019р. від представників позивача та відповідача надійшли клопотання ( вх. №№ 22975/19; 22974/19) про розгляд справи за їх відсутності.
За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
03.05.2019р. ОСОБА_1 звернувся до Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції Головного управління Державної міграційної служби України в Одеської області ззаявою щодо видачі довідки для отримання громадянства України.
Листом Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції Головного управління Державної міграційної служби України в Одеської області від 21.05.2019р. запрошено позивача до Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції Головного управління Державної міграційної служби України в Одеської для встановлення рівня володіння українською мовою.
Позивач дану вимогу не виконав та вважає її незаконною, оскільки, 29.03.2019 року за № 01-19/1402 Департаментом освіти та науки Одеської міської ради, який має всі необхідні повноваження, було надано позивачу довідку про те, що ОСОБА_2 , який має намір порушити клопотання про прийняття громадянства, розуміє державну мову в обсязі, достатньому для спілкування.
Згідно п. 1 ч. 1 статті 1 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" біженець - особа, яка не є громадянином України і внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни або не бажає користуватися цим захистом внаслідок таких побоювань, або, не маючи громадянства (підданства) і перебуваючи за межами країни свого попереднього постійного проживання, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок зазначених побоювань.
ОСОБА_1 звернувся до Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції Головного управління Державної міграційної служби України в Одеської області з заявою щодо видачі довідки для отримання громадянства України.
Приписами частини 2 статті 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про громадянство України" від 18 січня 2001 року № 2235-III відповідно до Конституції України визначено правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про громадянство України" громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров`я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім`ю або передачі на виховання в сім`ю патронатного вихователя; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв`язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Згідно ч. 1ст. 9 Закону України «Про громадянство України» іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотанням прийняті до громадянства України.
Умовами прийняття до громадянства України є: 1) визнання і дотримання Конституції Українита законів України; 2) подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства) або зобов`язання припинити іноземне громадянство (для іноземців); 3) безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п`яти років; 4) отримання дозволу на імміграцію; 5) володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування. Ця умова не поширюється на осіб, які мають певні фізичні вади (сліпі, глухі, німі); 6) наявність законних джерел існування.
Відповідно до п.46 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень, затвердженогоУказом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (далі - Порядок № 215), для прийняття до громадянства України особа, якій надано статус біженця в Україні або притулок в Україні, подає документи:
1)заяву про прийняття до громадянства України (в двох примірниках);
2)три фотокартки (розміром 35 х 45 мм);
3)один із таких документів:
- документ про володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування, який видається в Україні керівником навчального закладу, місцевим органом виконавчої влади України або виконавчим органом місцевого самоврядування;
- копію атестата чи витяг із залікової відомості диплома - для особи, яка має документ про закінчення навчального закладу з вивченням української мови;
- документ, що підтверджує інвалідність, - для особи, яка має фізичні вади (сліпа, глуха, німа);
4)також один із таких документів:
- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;
- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства - для іноземців;
5) документи, що підтверджують надання особі статусу біженця в Україні чи притулку в Україні, а також факт безперервного проживання особи на законних підставах на території України протягом трьох років з моменту надання їй таких статусу чи притулку (довідка територіального органу Державної міграційної служби України, копія посвідчення біженця, копія проїзного документа біженця).
Окрім цього, відповідно до п.101 Порядку № 215 управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи щодо прийняття особи до громадянства України або виходу неповнолітньої особи з громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.
З наведених положень Порядку №215 вбачається, що подання документів для прийняття до громадянства України здійснюється до районних відділів та секторів, якими ці документи після перевірки їх відповідності вимогам законодавства України передаються до Головних управлінь.
Щодо вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління державної міграційної служби України в Одеській області, Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції Головного Управління державної міграційної служби України в Одеській області, яка виявилася у ненаданні довідки про знаходження на облікута зобов`язання Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції Головного Управління державної міграційної служби України в Одеській області протягом строку встановленого законодавством, надати довідку про знаходження на обліку, яка необхідна для подачі документів для набуття громадянства України громадянином Афганістану ОСОБА_2 суд зазначає наступне.
У переліку документів, який міститься у п.46 Порядку, та є вичерпним, для прийняття до громадянства України особи, якій надано статус біженця в Україні або притулок в Україні, відсутня«довідка про знаходження на обліку».
При цьому суд зазначає, що позивач звернувся до управління 03.05.2019р. з заявою про отримання довідки для отримання громадянства, в той час, як предметом даного позову зазначив вимогу щодо визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання довідки про знаходження на обліку та зобов`язання надати довідку про знаходження на обліку.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що у ОСОБА_1 наявний необхідний пакет документів для прийняття особи до громадянства України. Разом з тим, прохання «щодо надання довідки для отримання громадянства України», подане 03.05.2019р., та сама необхідність отримання такої довідки, не є умовою для подачі документів для прийняття до громадянства України. Надання витребовуваної довідки законодавством не передбачено.
Також, відповідно до наявної у відповідача інформації та наданої до суду інформації від позивача, ОСОБА_1 не звертався до відділу з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції ГУДМС України в Одеській області із заявою про прийняття до громадянства України у встановленому порядку та фактичної відмови не отримував (копія службової записки додається). Відповідно, відповідачем не було прийнято рішення про відмову в розгляді заяви про прийняття позивача до громадянства України.
Крім того, суд зазначає, що ані позовна заява, ані заява до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеської області, яку подавав ОСОБА_1 , не містить зазначення про знаходження на якому саме обліку позивач просить видати довідку та за якою формою.
З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління державної міграційної служби України в Одеської області, Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції Головного управління Державної міграційної служби України в Одеської області та зобов`язання надати довідку про знаходження на обліку.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що Листом Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції Головного управління Державної міграційної служби України в Одеської області від 21.05.2019р. запрошено позивача для встановлення рівня володіння українською мовою. Даний лист не носить зобов`язального характеру, а його невиконання не тягне за собою жодних наслідків з для позивача. Тим більше, що у позивача наявна довідка Департаменту освіти та науки Одеської міської ради№ 01-19/1402 від 29.03.2019р., який має всі необхідні повноваження, про те, що ОСОБА_2 , який має намір порушити клопотання про прийняття громадянства, розуміє державну мову в обсязі, достатньому для спілкування, яку позивачем необхідно подати при оформленні документів для прийняття до громадянства України.
Відповідно до наведеного суд приходить до висновку,що позов ОСОБА_2 є необґрунтованим, недоведеним та позивач взагалі не зазначає які права останнього є порушеними, в зв`язку з чим суд відмовляє у задоволенні позову в повному обсязі.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
На підставівикладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (65045, м. Одеса, вул.. Преображенська, 44, Код ЄДРПОУ 37811384), Управління з питань шукачів з захисту та соціальної інтеграції ГУ ДМС України в Одеській області (65046, м. Одеса, вул.. Преображенська, 64, Код ЄДРПОУ 37811384) про визнання протиправними бездіяльності щодо ненадання довідки про знаходження на обліку та дій щодо виклику для встановлення рівня володіння українською мовою,- відмовити.
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідніположення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Г.П. Самойлюк
.