Рішення № 82814443, 26.06.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2019
Номер справи
400/1253/19
Номер документу
82814443
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

26 червня 2019 р. № 400/1253/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомМиколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, вул. Потьомкінська, 17, Миколаїв, 54001 доТовариства з обмеженою відповідальністю " Агенція Безпеки " Альфа - Щит ", вул. Чигрина, 69, Миколаїв, 54055 простягнення заборгованості в сумі 22470,69 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до адміністративного суду з позовом до ТОВ «Агенція Безпеки «Альфа-Щит» про стягнення заборгованості 22470,69 гривень, з яких адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю в сумі 22350,00 гривень та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 120,69 гривень.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідно до нормативу працевлаштування інвалідів, передбаченого ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» у відповідача повинна працювати 1 особа з інвалідністю, але не працювала жодна. В порушення ст.18, 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» ТОВ «Агенція Безпеки «Альфа-Щит» не виконало обов`язок з самостійного працевлаштування інвалідів шляхом створення робочих місць для працевлаштування та інформування про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів, в тому числі і центри зайнятості. Відповідач подав звіт за формою №10-ПІ «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», який був зареєстрований 28.02.2019. У зазначеному відповідач зазначив, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2018 році становила 12 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність «-»; кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю» становить «-».

Зазначені відомості не відповідають дійсності, оскільки відповідно до вимог ст.19 Закону, норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до вимог ч.1 ст.19 Закону становить 1 особа.

Таким чином, ТОВ «Агенція Безпеки «Альфа-Щит» всупереч вимогам ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» не виконало норматив у працевлаштуванні 1 особи з інвалідністю 1 особи.

Позивачем обраховано суму адміністративно-господарських санкцій в сумі 22350,00 гривень та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 120,69 гривень.

Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому свою позицію виклав наступним чином. У ТОВ «Агенція Безпеки «Альфа-Щит» відсутній обов`язок зі створення робочих місць для інвалідів. Статтею 11 Закону України «Про охорону діяльність» встановлено, що працевлаштування осіб з інвалідністю здійснюється суб`єктом охоронної діяльності згідно з чинним законодавством виходячи з кількості штатних працівників, не задіяних безпосередньо у виконанні заходів охорони. Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) ТОВ «Агенція Безпеки «Альфа-Щит» в 2018 році становила близько 8 осіб. Тобто, кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», повинна бути рівна 1.

Згідно штатного розкладу ТОВ «Агенція Безпеки «Альфа-Щит» за 2018 рік середня кількість штатних одиниць охоронника становить близько 7. Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2018 році склала 8 осіб, з яких 1 особи – працівник, який не задіяний у виконанні заходів охорони. Таким чином, кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях у ТОВ «Агенція Безпеки «Альфа-Щит» складає 0 осіб, оскільки кількість працівників, які не задіяні у виконанні заходів охорони складає 1 особа, що є меншим від мінімальної чисельності працюючих, встановленого частиною 1 статті 20 Закону.

За загальним правилом, встановленим Законом, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів обраховується від середньооблікової чисельності штатних працівників. Проте, у зазначеному законі відсутнє регулювання порядку обчислення норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів для підприємств-суб`єктів охоронної діяльності.

Також, відповідач послався на відповідну судову практику, а саме постанови Верховного Суду від 18.09.2018 справа №818/466/16 та від 02.04.2019 справа №808/1547/16, де рішення були прийняти на користь охоронних підприємств.

Позивач надіслав відзив, в якому вказав, що Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю» є спеціальним законом з цього питання, а тому саме йому, а не Закону України «Про охоронну діяльність» повинен бути наданий пріоритет під час вирішення конкуренції норм. До того ж, позивач послався на відповідну позитивну для Фонду судову практику: рекомендації Президії Вищого адміністративного суду України від 14.04.2008 №07.2-10/2, постанова Верховного Суду України від 04.07.2011 по справі №21-159а11, в постановах Верховного Суду від 26.09.2018 по справі №2а-9953/09/0470.

Відповідач надіслав до суду заперечення на відповідь на відзив на позову заяву, в якій зазначив, що оскільки Закону України «Про охоронну діяльність» був прийнятий більш пізніше, то сам він має застосовуватися у цьому випадку, а не Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю». Крім того, відповідач звернув увагу, що правові позиції на які посилається позивач вже на теперішній час є застарілими та не можуть застосовуватися.

В судовому засіданні 27.05.2019 представники позивача та відповідача підтримали власні позиції, висловлені у процесуальних заявах по суті справи.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження 26.06.2019 без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, відповідно до визначених строків в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі, оскільки клопотань від сторін про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін, від сторін не надходило.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ТОВ «Агенція Безпеки «Альфа-Щит» зареєстровано юридичною особою 03.04.2009. Основним видом діяльності товариства є діяльність приватних охоронних служб.

ТОВ «Агенція Безпеки «Альфа-Щит» має ліцензію Міністерства внутрішніх справ України на охоронну діяльність від 03.09.2014 №526556.

Протягом 2018 року відповідно до штатного розкладу ТОВ «Агенція Безпеки «Альфа-Щит», у відповідача працювали директор 1 особа, та охоронники від 6 до 12 осіб (в різні місяці).

Звіти за формою №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» до центру зайнятості, ТОВ «Агенція Безпеки «Альфа-Щит» не подавало.

28.02.2019 ТОВ «Агенція Безпеки «Альфа-Щит» подало Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2018 рік, в якому що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2018 році становила 12 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність «-»; кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю» становить «-».

На підставі зазначеного звіту, позивачем обраховано адміністративно-господарську санкцію в сумі 22350,00 гривень та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 120,69 гривень.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про охоронну діяльність» персоналом охорони можуть бути дієздатні громадяни України, які досягли 18-річного віку, пройшли відповідне навчання або професійну підготовку, уклали трудовий договір із суб`єктом господарювання та подали документи, та крім іншого не мають обмежень за станом здоров`я для виконання функціональних обов`язків.

Відповідно до ч.6 ст.11 Закону працевлаштування осіб з інвалідністю здійснюється суб`єктом охоронної діяльності згідно з чинним законодавством виходячи з кількості штатних працівників, не задіяних безпосередньо у виконанні заходів охорони.

Таким чином, ст.11 Закону України «Про охоронну діяльність» передбачає певні особливості для визначення нормативу штатних працівників з інвалідністю для охоронних підприємств, а саме їх обрахунок не від загальної кількості штатних працівників, а лише від тих хто не задіяних безпосередньо у виконанні заходів охорони.

Стаття 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» передбачає норматив на встановлення штатної кількості працівників з інвалідністю, з 14.10.1994, а ст.11 Закону України «Про охоронну діяльність» передбачає виключення з цього загального правила з 22.12.2012.

Оскільки Закон України «Про охоронну діяльність» у цьому випадку прийнятий пізніше, а також він є більш спеціальним по відношенню до відповідача, під час вирішення конкуренції норм необхідно застосовувати саме ст.11 Закону України «Про охоронну діяльність».

Саме такого висновку дійшов і Верховний Суд у постановах від 18.09.2018 по адміністративній справі №818/466/16 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/76579539) та №808/1547/16 від 02.04.2019 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/80867041).

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких обставин, норматив щодо кількості штатних працівників з інвалідністю для відповідача повинен обраховуватися, відповідно до ст.11 Закону України «Про охоронну діяльність» без врахування працівників, задіяних безпосередньо у виконанні заходів охорони.

Відповідно до штатного розкладу ТОВ «Агенція Безпеки «Альфа-Щит» у відповідача протягом 2018 року була всього 1 така посада – директор.

Враховуючи, що відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» обов`язок на створення робочих місць на підприємстві виникає у разі якщо на підприємстві працює 8 осіб і більше, зазначені вимоги не стосуються відповідача. У нього не виникло обов`язку створювати робоче місця для осіб з інвалідністю, а за таких обставин, відповідач не повинен сплачувати адміністративно-господарські санкції.

В задоволенні позову відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Потьомкінська, 17,Миколаїв,54001 20917114) до Товариства з обмеженою відповідальністю " Агенція Безпеки " Альфа - Щит " (вул. Чигрина, 69,Миколаїв,54055 36434204) відмовити.

2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 03.07.19