Рішення № 82814419, 24.06.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2019
Номер справи
1.380.2019.001075
Номер документу
82814419
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.001075

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючої судді Мричко Н.І.,

за участі секретаря судового засідання Кулик С.В.,

представника позивача Сєргєєвої О.І.,

представника відповідача Гавриляка Р.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Добротвірського комунального підприємства “Підприємство по обслуговуванню житла” до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Добротвірське комунальне підприємство “Підприємство по обслуговуванню житла” (далі – Добротвірське КП “Підприємство по обслуговуванню житла”, Позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі – ГУ ДФС у Львівській області, Відповідач), в якій просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення від 10.12.2018 № 0024325312.

Ухвалою судді від 12.03.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі.

02.04.2019 Відповідач подав відзив на позовну заяву (арк. справи 111-113).

02.05.2019 Позивач подав відповідь на відзив на позовну заву (арк. справи 132-134).

06.06.2019 Позивач подав заяву про стягнення з Відповідача судових витрат.

24.06.2019 Відповідач подав заперечення щодо відшкодування витрат на правову допомогу.

При обґрунтуванні позовних вимог Позивач зазначає, що не погоджується з винесеним Відповідачем податковим повідомленням – рішенням щодо застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач звертає увагу суду на те, що червень місяць не був предметом перевірки, відтак, Відповідач вийшов за межі перевірки нарахувавши штрафні санкції за порушення терміну реєстрації податкової накладної № 42 від 30.06.2018. Крім того, Позивач наголошує, що при винесенні оскаржуваного рішення Відповідач не взяв до уваги уточнюючі розрахунки Позивача від 26.11.2018. Також Позивач зазначає, що податкові накладні, описані в акті перевірки, складено на постачання послуг (товарів) для операцій, які не надаються отримувачу (покупцю), а тому штрафні санкції, передбачені п.120.1 ст.120-1 Податкового кодексу України (далі – ПК України) застосуванню не підлягають. З огляду на вказане, вважає оскаржуване податкове повідомлення – рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач подав суду відзив на позовну заяву (арк. справи 111-113), в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначає, що в ході перевірки встановлено порушення Позивачем вимог п. 201.10 статті 201 ПК України, що полягає у несвоєчасній реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. У зв`язку з цим, Відповідач виніс податкове повідомлення – рішення про застосування штрафу на загальну суму 130161,19 грн. Враховуючи наведене, Відповідач вважає оскаржуване у цій справі рішення правомірним та просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив. Просила позов задовольнити.

Представник відповідача щодо позовних вимог заперечив. Просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.

Добротвірське КП “Підприємство по обслуговуванню житла” (код ЄДРПОУ 36562799) за результатами проведених господарських операцій склало та подало на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні, а саме: № 8 від 31.01.2017, № 13 від 31.03.2017, № 14 від 31.03.2017, № 18 від 28.04.2017, № 17 від 28.04.2017, № 23 від 31.05.2017, № 22 від 31.05.2017, № 34 від 31.08.2017, № 35 від 31.08.2017, № 46 від 30.11.2017, № 47 від 30.11.2017, № 49 від 31.12.2017, № 50 від 31.12.2017, № 16 від 31.01.2018, № 15 від 31.01.2018, № 21 від 28.02.2018, № 24 від 31.03.2018, № 42 від 30.06.2018.

Головне управління ДФС у Львівській області провело камеральну перевірку Добротвірського КП “Підприємство по обслуговуванню житла” щодо своєчасності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за січень 2017, березень – травень 2017, серпень 2017, листопад 2017 – березень 2018.

За результатами перевірки складено акт від 22.11.2018 № 347/13-01-53-12/36562799 (арк. справи 11-12).

Як вбачається з вказаного акта та розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації, платник несвоєчасно зареєстрував податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:

- податкову накладну № 49 від 31.12.2017 на суму ПДВ 52084,94 грн., зареєстровано 07.01.2018 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 2 дні;

- податкову накладну № 30 від 31.12.2017 на суму ПДВ 160310,40 грн., зареєстровано 19.01.2018 з порушення на 4 дні граничного терміну реєстрації податкової накладної;

- податкову накладну № 8 від 31.01.2018 на суму ПДВ 25984,21 грн., зареєстровано 31.01.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 2 день;

- податкову накладну № 16 від 31.01.2018 на суму ПДВ 292200,00 грн., зареєстровано 16.02.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 1 день;

- податкову накладну № 15 від 31.01.2018 на суму ПДВ 460656,11 грн., зареєстровано 16.02.2018 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 1 день;

- податкову накладну № 21 від 28.02.2018 на суму ПДВ 35300,02 грн., зареєстровано 20.03.2018 з порушення на 5 днів граничного терміну реєстрації податкової накладної;

- податкову накладну № 13 від 31.03.2018 на суму ПДВ 26048,12 грн., зареєстровано 19.04.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 4 дні;

- податкову накладну № 14 від 31.03.2017 на суму ПДВ 45056,01 грн., зареєстровано 31.03.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 4 дні;

- податкову накладну № 24 від 31.03.2018 на суму ПДВ 81406,87 грн., зареєстровано 16.04.2018 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 1 день;

- податкову накладну № 18 від 28.04.2017 на суму ПДВ 32646,24 грн., зареєстровано 18.05.2017 з порушення на 3 дні граничного терміну реєстрації податкової накладної;

- податкову накладну № 17 від 28.04.2017 на суму ПДВ 63179,76 грн., зареєстровано 18.05.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 3 дні;

- податкову накладну № 23 від 31.05.2017 на суму ПДВ 126550,00 грн., зареєстровано 19.06.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 4 дні;

- податкову накладну № 22 від 31.05.2017 на суму ПДВ 35083,23 грн., зареєстровано 19.06.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 4 дні;

- податкову накладну № 42 від 30.06.2018 на суму ПДВ 61319,45 грн., зареєстровано 18.07.2018 з порушення на 3 дні граничного терміну реєстрації податкової накладної;

- податкову накладну № 34 від 31.08.2017 на суму ПДВ 68576,13 грн., зареєстровано 18.09.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 3 дні;

- податкову накладну № 35 від 31.08.2017 на суму ПДВ 36019,18 грн., зареєстровано 18.09.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 3 дні;

- податкову накладну № 46 від 30.11.2017 на суму ПДВ 32330,60 грн., зареєстровано 18.12.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 3 дні;

- податкову накладну № 47 від 30.11.2017 на суму ПДВ 81451,67 грн., зареєстровано 18.12.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 3 дні.

На підставі висновків акта перевірки від 22.11.2018 № 347/13-01-53-12/36562799 ГУ ДФС у Львівській області винесло податкове повідомлення – рішення від 10.12.2018 № 0024325312, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 120-1 ПК України та за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування застосовано штраф на загальну суму 130161,19 грн.

Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням – рішенням Позивач звернувся із скаргою від 21.12.2018 № 179 до ДФС України в адміністративному порядку.

За результатами розгляду скарги ДФС України винесла рішення від 22.02.2019 № 8757/6/99-99-11-06-01-25, яким залишила скаргу без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення – рішення без змін (арк. справи 29-30).

Позивач не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням – рішенням, звернувся до суду з позовом в якому просить таке скасувати.

При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.

Відповідно до підпункт 20.1.4. п. 20.1. статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Главою 8 ПК України визначені види перевірок контролюючих органів та порядок їх проведення. Відповідно до пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Статтею 76 ПК України визначено порядок проведення камеральної перевірки. Так, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова (пункт 76.1.).

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу (пункт 76.2.).

Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу (пункт 76.3.).

Відповідно до пункту 86.2 статті 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 86.7. статті 86 ПК України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом п`яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв`язку з необхідністю з`ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податків (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень та/або додаткових документів, про що такий платник податків зазначає у запереченнях та/або листі про надання додаткових документів в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до 86.8 статті 86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Наказом Міністерства фінансів України № 1204 від 28.12.2015 затверджено Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, який визначає форму та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків. Як зазначено в пункті 2 розділу ІІ Порядку відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення, зокрема, за формою, “Н” - за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Кодексу.

Відповідно до пункту 201.1. статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.7. статті 201 ПК України податкова накладна з податку на додану вартість складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з пунктом 120-1.1. статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341, далі – Порядок №1246).

Відповідно до пункту 2 цього Порядку податкова накладна – електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі – платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Операційним днем є частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Як зазначено в пункті 3 Порядку №1246 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.

Згідно пункту 10 цього Порядку, після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).

Відповідно до пункту 11 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Пунктом 12 Порядку № 1246 передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки.

Відповідно до пункту 13 цього ж Порядку за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Пунктом 14 передбачено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Згідно із пунктом 15 Порядку № 1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Суд встановив, що Позивач виписав та подав на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні з порушенням граничного терміну реєстрації, а саме: - податкову накладну № 49 від 31.12.2017 на суму ПДВ 52084,94 грн., зареєстровано 07.01.2018 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 2 дні;

- податкову накладну № 30 від 31.12.2017 на суму ПДВ 160310,40 грн., зареєстровано 19.01.2018 з порушення на 4 дні граничного терміну реєстрації податкової накладної;

- податкову накладну № 8 від 31.01.2018 на суму ПДВ 25984,21 грн., зареєстровано 31.01.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 2 день;

- податкову накладну № 16 від 31.01.2018 на суму ПДВ 292200,00 грн., зареєстровано 16.02.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 1 день;

- податкову накладну № 15 від 31.01.2018 на суму ПДВ 460656,11 грн., зареєстровано 16.02.2018 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 1 день;

- податкову накладну № 21 від 28.02.2018 на суму ПДВ 35300,02 грн., зареєстровано 20.03.2018 з порушення на 5 днів граничного терміну реєстрації податкової накладної;

- податкову накладну № 13 від 31.03.2018 на суму ПДВ 26048,12 грн., зареєстровано 19.04.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 4 дні;

- податкову накладну № 14 від 31.03.2017 на суму ПДВ 45056,01 грн., зареєстровано 31.03.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 4 дні;

- податкову накладну № 24 від 31.03.2018 на суму ПДВ 81406,87 грн., зареєстровано 16.04.2018 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 1 день;

- податкову накладну № 18 від 28.04.2017 на суму ПДВ 32646,24 грн., зареєстровано 18.05.2017 з порушення на 3 дні граничного терміну реєстрації податкової накладної;

- податкову накладну № 17 від 28.04.2017 на суму ПДВ 63179,76 грн., зареєстровано 18.05.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 3 дні;

- податкову накладну № 23 від 31.05.2017 на суму ПДВ 126550,00 грн., зареєстровано 19.06.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 4 дні;

- податкову накладну № 22 від 31.05.2017 на суму ПДВ 35083,23 грн., зареєстровано 19.06.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 4 дні;

- податкову накладну № 42 від 30.06.2018 на суму ПДВ 61319,45 грн., зареєстровано 18.07.2018 з порушення на 3 дні граничного терміну реєстрації податкової накладної;

- податкову накладну № 34 від 31.08.2017 на суму ПДВ 68576,13 грн., зареєстровано 18.09.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 3 дні;

- податкову накладну № 35 від 31.08.2017 на суму ПДВ 36019,18 грн., зареєстровано 18.09.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 3 дні;

- податкову накладну № 46 від 30.11.2017 на суму ПДВ 32330,60 грн., зареєстровано 18.12.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 3 дні;

- податкову накладну № 47 від 30.11.2017 на суму ПДВ 81451,67 грн., зареєстровано 18.12.2017 з порушенням граничного терміну реєстрації податкової накладної на 3 дні.

Аналізуючи наведене, суд зазначає, що Позивач в усіх випадках порушив строк для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Щодо покликання Позивача у позовній заяві на те, що 26.11.2018 подано документи, а саме уточнюючі розрахунки податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених порушень, відтак податкові зобов`язання мали б зменшитися на суму 84187,36 грн., суд зазначає наступне.

Як уже зазначалося, відповідно до підпункту “б” пункту 201.1 статті 201 ПК України, дата виписування податкової накладної належить до обов`язкових реквізитів податкової накладної.

Відповідно до пункту 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну України від 31.12.2015 року № 1307, не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номеру.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається впродовж податкового дня.

Суд зазначає, що в матеріалах справи містяться квитанції з яких видно порушення граничного терміну реєстрації по усіх спірних податкових накладних.

Таким чином, подання до податкового органу уточнюючих розрахунків податкових зобов`язань з податку на додану вартість жодним чином не позбавляє Позивача відповідальності за порушення терміну реєстрації вказаних податкових накладних.

Щодо посилання Позивача на те, що описані в акті перевірки податкові накладні складено на постачання послуг (товарів) для операцій, які не надаються отримувачу (покупцю), відтак відповідно до п.120.1 ст.120-1 ПК України штрафні санкції не застосовуються, суд зазначає наступне.

ПК України зобов`язує платника ПДВ – продавця товарів/послуг в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних в межах граничних строків, визначених абзацом 14 статті 201.10 ПК України. При цьому також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних і податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.

Як уже зазначалося, порушення строку реєстрації податкової накладної від 1 до 15 календарних днів відповідно до норми статті 1201 ПК України має наслідком застосування до платника податків штрафних санкцій у розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеного в такій податковій накладній, а при порушенні строку реєстрації податкової накладної від 31 до 60 календарних днів – у розмірі 30 відсотків від суми податку на додану вартість.

Винятком є виключно порушення термінів реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Порушення термінів реєстрації податкових накладних, які є предметом перевірки, як і наявність обов`язку щодо вчасної реєстрації цих податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Позивач визнає. Водночас, спірним є наявність/відсутність підстав для юридичної відповідальності у вигляді штрафу, передбаченого пунктом 1201.1 статті 1201 ПК України за несвоєчасну реєстрацію згаданих податкових накладних, які не видаються покупцю, проте складені за операціями, що оподатковуються ПДВ.

Позивач посилається, як на одну із підстав для скасування оскарженого податкового повідомлення-рішення, на положення Податкового кодексу України щодо незастосування штрафу при порушення термінів реєстрації податкових накладних що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою, проте, суд не погоджується з такими доводами Позивача, оскільки, в даному випадку, Позивачем виписувалися податкові накладні на неплатників податку на додану вартість, але операції не звільнені від оподаткування та не оподатковуються за нульовою ставкою.

Відповідно до положень ст. 201 Податкового кодексу України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Тобто, норми Податкового кодексу України не звільняють платника податків – продавця від відповідальності за порушення термінів реєстрації податкових накладних, виписаних для операцій, які не звільнені від оподаткування або які оподатковуються не за нульовою ставкою, хоча і виписаних на неплатників ПДВ.

Підсумовуючи усе вищенаведене, суд погоджується з доводами контролюючого органу про те, що платник податку не дотримався визначеного статтею 201.10 ПК України строку для реєстрації податкових накладних в ЄРПН, що свідчить про наявність складу податкового правопорушення, передбаченого пунктом 120-1.1. статті 120-1 ПК України.

Водночас, суд звертає увагу, що в акті перевірки вказано податкову накладену № 42 від 30.06.2018, однак період червень 2018 не був предметом камеральної перевірки, яка була проведена 22.11.2018.

Враховуючи наведене, суд зазначає про безпідставність нарахування штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкової накладної № 42 від 30.06.2018, що вказує про протиправність податкового повідомлення – рішення від 10.12.2018 № 0024325312 в частині нарахування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкової накладної № 42 від 30.06.2018 в сумі 61319,45 грн.

Відповідач в обґрунтування заперечень щодо позовних вимог зазначив про те, що окремі недоліки, допущені податковим органом при оформленні податкового повідомлення – рішення не можуть впливати на факт доведеності складу податкового правопорушення, покладеного в основу прийнятого спірного податкового повідомлення-рішення.

Суд погоджується з тим, що у разі, якщо спірне рішення прийняте контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту видається можливим чітко встановити його зміст (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції та розмір останніх), таке рішення може бути визнане судом правомірним навіть у разі, коли окремі елементи спірного рішення є недотриманими.

Водночас, суд звертає увагу, що Позивач скеровував на адресу начальника Кам`янка – Бузького відділення Червоноградської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області заперечення до акту про результати камеральної перевірки від 22.11.2018 (арк. справи 21-22), в яких вказував про безпідставність нарахування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкової накладної № 42 від 30.06.2018 та просив внести зміни до акта перевірки в цій частині.

Вказані зауваження не були враховані Відповідачем під час винесення оскаржуваного податкового повідомлення – рішення та на етапі розгляду скарги Позивача на вказане податкове повідомлення – рішення.

Таким чином, суд не бере до уваги вказане твердження представника Відповідача, адже Відповідач протиправно вийшов за межі перевірки та нарахував Позивачу штрафні санкції за порушення терміну реєстрації податкової накладної, яка не була предметом вказаної перевірки.

Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення – рішення від 10.12.2018 № 0024325312 в частині безпідставності нарахування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкової накладної № 42 від 30.06.2018 на суму 6131,95 грн.

В той же час, суд зазначає, що контролюючий орган прийняв цілком обґрунтоване та законне рішення щодо накладення на платника податків штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних: № 8 від 31.01.2017, № 13 від 31.03.2017, № 14 від 31.03.2017, № 18 від 28.04.2017, № 17 від 28.04.2017, № 23 від 31.05.2017, № 22 від 31.05.2017, № 34 від 31.08.2017, № 35 від 31.08.2017, № 46 від 30.11.2017, № 47 від 30.11.2017, № 49 від 31.12.2017, № 50 від 31.12.2017, № 16 від 31.01.2018, № 15 від 31.01.2018, № 21 від 28.02.2018, № 24 від 31.03.2018, а саме у розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної у вказаних податкових накладних.

Отже, підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статею 78 КАС України.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що Відповідач при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення – рішення в частині накладення штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних: № 8 від 31.01.2017, № 13 від 31.03.2017, № 14 від 31.03.2017, № 18 від 28.04.2017, № 17 від 28.04.2017, № 23 від 31.05.2017, № 22 від 31.05.2017, № 34 від 31.08.2017, № 35 від 31.08.2017, № 46 від 30.11.2017, № 47 від 30.11.2017, № 49 від 31.12.2017, № 50 від 31.12.2017, № 16 від 31.01.2018, № 15 від 31.01.2018, № 21 від 28.02.2018, № 24 від 31.03.2018 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене та зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку адміністративний позов задовольнити частково.

Щодо заяви Позивача про стягнення з відповідача судових витрат, а саме судового збору у сумі 1952,43 грн. та витрат на правничу допомогу в сумі 7000,00 грн., суд зазначає наступне.

У відповідності до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем за подання адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 1952,43 грн., а отже, з урахуванням висновку суду про часткове задоволених позовних вимог, стягненню на користь Позивача підлягає судовий збір у розмірі 92,00 грн.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 3.5 Договору про надання правової допомоги від 20.12.2018 № 40/18 доказом надання виконавцем послуг та прийняття їх замовником є акти надання послуг.

Позивач на підтвердження понесених витрат на правову допомогу долучив до матеріалів справи копії акту надання послуг від 06.06.2019, рахунки фактури № 1/19 від 11.03.2019 та № 2/19 від 03.06.2019, платіжні доручення № 249 від 13.03.2019 на суму 2000,00 грн., та № 8 від 30.06.2019 на суму 5000,00 грн. Всього 7000 грн.

Підсумовуючи наведене, суд вважає, що сума судових витрат на правничу допомогу, яка заявлена до відшкодування підлягає зменшенню за відсутності ознак співмірності фактично понесених Позивачем витрат на правничу допомогу. Враховуючи нескладність справи, недоведеність її значення для Позивача та кількість послуг, що фактично надані адвокатом, зважаючи на необов`язковість понесених судових витрат на правничу допомогу для суду, пропорційному відшкодуванню підлягає сума судових витрат на правничу допомогу, в розмірі 3000 грн.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення, винесене Головним управлінням ДФС у Львівській області від 10.12.2018 № 0024325312 в частині нарахування Добротвірському комунальному підприємству «Підприємство по обслуговуванню житла» штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкової накладної № 42 від 30.06.2018 на суму 6131,95 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 39462700) на користь Добротвірського комунального підприємства «Підприємство по обслуговуванню житла» (місцезнаходження: 80411, Львівська обл., Кам`янка-Бузький р-н, смт Добротвір, вул. І.Франка, 14, код ЄДРПОУ: 36562799) судовий збір в розмірі 92 (дев`яносто дві) гривні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 39462700) на користь Добротвірського комунального підприємства «Підприємство по обслуговуванню житла» (код ЄДРПОУ: 36562799, місцезнаходження: 80411, Львівська обл., Кам`янка-Бузький р-н, смт Добротвір, вул. І.Франка, 14, код ЄДРПОУ: 36562799) витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, в розмірі 3000 (три тисячі) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне рішення складено та підписано 04.07.2019.

Суддя Мричко Н.І.