Рішення № 82814416, 24.06.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2019
Номер справи
1.380.2019.000303
Номер документу
82814416
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.000303

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2019 року зал судових засідань № 11

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Тронки О.В.,

представника позивача Медведя В.О.,

представника відповідача Гавриляка Р.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма Бізнес-Вектор” до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

18.01.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма Бізнес-Вектор” код ЄДРПОУ 38759116, місцезнаходження: 80222, Львівська область, Радехівський район, с. Синьків, вул.Центральна, 45 (далі – позивач; ТзОВ “Агрофірма Бізнес-Вектор”) до Державної фіскальної служби України код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8 (далі – ДФС України; відповідач-1), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за №801783/38759116 від 19.06.2018 про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 16.11.2017 за №3 до податкової накладної від 30.09.2017 за №10 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 16.11.2017 за №3 до податкової накладної від 30.09.2017 за №10, яка подана позивачем.

Ухвалою від 23.01.2019 суддя залишив позовну заяву без руху.

Ухвалою від 04.02.2019 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.

18.03.2019 представник позивача подав клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача Головне управління ДФС України у Львівській області.

Ухвалою від 18.03.2019 суд залучив до участі у справі співвідповідача Головне управління ДФС України у Львівській області код ЄДРПОУ: 39462700, 79003, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35 (далі - ГУ ДФС у Львівській області; відповідач-2).

Ухвалою від 22.04.2019 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» на підставі договору поставки від 08.09.2017 поставило товариству з обмеженою відповідальністю «БУД-ТАЙМ» (далі – ТзОВ «БУД-ТАЙМ») сою на загальну суму 150 000,00 грн., в тому числі ПДВ. ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» за наслідками поставки товару склало податкову накладну № 10 від 30.09.2017 на загальну суму 120 006,00 грн., в т.ч. ПДВ 20001,00 грн., яка надалі зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується квитанцією № 9213868894. ТзОВ «БУД-ТАЙМ» відповідно до видаткової накладної № ВП-0000001 від 16.11.2017 здійснило повернення ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» 11,3 т сої на загальну суму 120 006,00 грн. У зв`язку з поверненням товару 16.11.2017 ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» склало розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 3 до податкової накладної від 30.09.2017 № 10 на загальну суму 20 001,00 грн. за ставкою 7% та подало на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Відповідач в подальшому зупинив реєстрацію такого розрахунку коригування. Позивач стверджує, що господарська операція, за результатом якої складено РК № 3 від 16.11.2017, носить реальний характер, а контролюючий орган в порушення норм пп.201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України в квитанції не вказав ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків, ані конкретного переліку документів, які необхідно подати для реєстрації РК, також не зазначив конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації РК у ЄРПН. Отримавши пояснення та копії наданих платником податків документів, контролюючий орган прийняв рішення про відмову в реєстрації цього розрахунку коригування. Позивач вважає рішення контролюючого органу таким, що не містить чіткого визначення підстав для відмови в реєстрації РК, оскільки в рішенні не вказано яких саме документів не вистачає для прийняття рішення для реєстрації РК в ЄРПН.

08.04.2019 представник відповідачів подав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив. Заперечення обґрунтовані тим, що причиною відмови у реєстрації податкової накладної є ненадання документів щодо проведення розрахунків за операціями постачання та придбання товарів/послуг. У зв`язку з цим, ГУ ДФС у Львівській області мало законні підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації спірної податкової накладної.

22.04.2019 представник позивача подав письмові пояснення щодо відзиву на позовну заяву ГУ ДФС у Львівській області, які за змістом відповідають позиції, викладеній в позовній заяві.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідачів в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» зареєстроване як юридична особа 09.10.2014 з присвоєнням ідентифікаційного коду 38759116. Основним видом діяльності є вирощування зернових культур (крім рису) бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11), допоміжна діяльність у рослинництві (код КВЕД 01.61) (а.с. 108-109). В рамках основного виду господарської діяльності позивач здійснює операції з реалізації власної сільськогосподарської продукції.

08.09.2017 ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» (Постачальник) та ТзОВ «БУД-ТАЙМ» (Покупець) уклали договір поставки, відповідно до якого Постачальник, в порядку та на умовах, визначених вказаним Договором, зобов`язується передати у власність Покупцеві, а Покупець прийняти та оплатити товар (сою). Загальна сума Договору складає 150 000,00 грн., в т.ч. ПДВ. Як обумовлено в п. 4.2 вказаного Договору передача товару Постачальником Покупцю оформляється відповідними накладними. Товар вважається переданим Постачальником і прийнятим Покупцем за кількістю і якістю після підписання уповноваженими представниками Сторін накладних на отримання товару (а.с. 15).

На виконання умов вказаного Договору Постачальник поставив Покупцю товар (сою) в кількості 11,3 т згідно з видатковою накладною № 17 від 30.09.2017 на загальну суму 120 006,00 грн., в т.ч. ПДВ 20 001,00 грн. (а.с. 17). ТзОВ «БУД-ТАЙМ» провело оплату за товар шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор», що підтверджується карткою рахунку № 361 за 2017 рік ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» (а.с. 18). На суму поставленого товару ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» склало податкову накладну № 10 від 30.09.2017 та подало таку на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с. 94), яка зареєстрована у Реєстрі, що підтверджується квитанцією № 9213868894 від 13.10.2017 (а.с. 95).

ТзОВ «БУД-ТАЙМ» відповідно до накладної №ВП-0000001 від 16.11.2017 здійснило повернення постачальнику ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» 11,3 т сої на суму 120 006,00 грн. в т.ч. ПДВ 20 001,00 грн. (а.с. 96). Оскільки соя покупцем фактично не вивозилася та весь час зберігалась на елеваторі, 16.11.2017 сторони підписали акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 1 щодо зберігання сої (а.с. 97). У зв`язку з поверненням товару 16.11.2017 ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» склало розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 3 до податкової накладної від 30.09.2017 № 10 (а.с. 98) та подало на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Документообіг між платником податків та контролюючим органом щодо реєстрації податкових накладних відбувається в електронному вигляді, як це передбачено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних.

15.12.2017 платник податку отримав квитанцію, відповідно до якої документ прийнято, однак реєстрація згаданого розрахунку коригування зупинено. В квитанції зазначено, що розрахунок коригування відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. Зазначено, що розрахунок коригування відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків визначеним пп.3 пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації РК в ЄРПН, що підтверджується квитанцією № 9269159292 (а.с. 100).

ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» 15.06.2018 направило контролюючому органу ДФС України повідомлення № 5 про надання пояснення та копій документів щодо РК, реєстрацію якого зупинено, з письмовими поясненнями від 13.06.2018 разом з підтверджуючими документами в кількості 23 додатків щодо правомірності складення розрахунку коригування (а.с. 101-102). До пояснення ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» подало додатково копії документів на підтвердження виду економічної діяльності позивача, наявної матеріально-технічної бази для вирощування та продажу такого роду товару (сої), а це: наявність на балансі сільськогосподарської техніки, закупівлю паливно-мастильних матеріалів та запасних частин до транспортних засобів, копії документів, що підтверджують закупівлю насіння сої, збирання, зберігання сої та її транспортування до елеватора, сушіння, очистки сої (довідка про балансову вартість основних засобів станом на 31.12.2017, договір поставки мінеральних добрив, договори на відповідальне зберігання зерна, на виконання робіт по збиранню урожаю, на транспортно-експедиційне обслуговування, договір купівлі-продажу товарів з використанням паливних карток, укладений з ПП «ОККО-Бізнес Контракт», звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2017 року, акти здачі-приймання робіт (надання послуг).

19.06.2018 комісія прийняла рішення № 801783/38759116 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 3 від 16.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.104-105). Рішення мотивовано тим, що позивач не надав первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, акти приймання-передачі товарів, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків (а.с. 104-105).

Не погоджуючись з рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відповідно до пп. «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі – ПК України) об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 вказаного Кодексу. Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341, далі -Порядок №1246).

Згідно із пунктом 2 вказаного Порядку податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункт 11 Порядку №1246).

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: - відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); - чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; - реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; - дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; - наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; - наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 201.3 і 201.9 статті 201 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); - наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; - факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; - відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; - дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 12 Порядку №1246).

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 вказаного Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку №1246).

У разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку (пункт 17 Порядку №1246).

Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 вказаного Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Критерії оцінки, Перелік документів).

Пунктом 6 Критеріїв оцінки визначено критерії, за якими здійснюється ДФС Моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб`єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI ПК України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку документів, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами (пункт 2 Переліку документів).

Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. На виконання цієї норми 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Цієюпостановою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 117);

Порядок № 117 містить такі положення:

« 19. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). 20. Зазначені комісії приймають рішення про: - реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; - відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. 21. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: - ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; - ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; - надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. 22. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі. 23. Комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку: - щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу; - щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня».

Верховний Суд у постанові від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18 висловив таку правову позицію: «…можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності».

Як зазначено вище, ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» зареєстроване як юридична особа в 2014 році, має зареєстрований основний вид діяльності вирощування зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур, а також допоміжна діяльність у рослинництві за КВЕД 01.11, 01.61. Для здійснення господарської діяльності підприємство має достатні технічні та матеріальні ресурси: володіє необхідною сільськогосподарською технікою, орендує значні площі сільськогосподарських угідь та приміщення для зберігання зерна. Долучені до справи письмові докази (договір поставки від 08.09.2017, видаткові накладні, картка рахунку № 362 за 2017 рік, накладна на повернення товару, акт здачі-приймання робіт (надання послуг)) свідчать про те, що ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» реалізувало ТзОВ «БУД-ТАЙМ» товар (сою в кількості 11,3т). По факту поставки товару позивач виписав та скерував на реєстрацію податкову накладну № 10 від 30.09.2017. Ця накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується квитанцією № 9213868894 від 13.10.2017. Товар зберігався на складі ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор».

16.11.2017 ТзОВ «БУД-ТАЙМ» відповідно до накладної № ВП-0000001 здійснило повернення ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор», 11,3 т сої на суму 120 006,00 грн. в т.ч. ПДВ 20 001,00 грн. У зв`язку з поверненням товару ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» склало розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 3 від 16.11.2017 до податкової накладної № 10 від 30.09.2017 та подало на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Реєстрація РК зупинено контролюючим органом з мотивів його відповідності критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пп. 3 пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567.

ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» з метою реєстрації РК № 3 від 16.11.2017 до податкової накладної № 10 від 30.09.2017 скерувало контролюючому органу:

- повідомлення № 5 від 15.06.2018, до якого надало пояснення № 05 від 13.06.2018 про те, що є виробником сільськогосподарської продукції (сої) із посиланням на укладені договори оренди сільськогосподарських угідь з пайовиками в Радехівському та Дрогобицькому районах Львівської області;

- копії первинних документів: договір поставки від 08.09.2017, видаткові накладні, картка рахунку № 362 за 2017 рік, накладну на повернення товару, акт здачі-приймання робіт (надання послуг);

- документи, які підтверджують наявність в ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» матеріально-технічної бази для виконання такого роду робіт, а це: сільськогосподарської техніки, договори на придбання насіння, мінеральних добрив та засобів захисту рослин, паливно-мастильних матеріалів та запчастин до техніки, договори на збирання урожаю, його транспортування, сушіння, зберігання.

Контролюючий орган отримав такі документи та прийняв рішення №801783/38759116 від 19.06.2018 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 3 від 16.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з тих підстав, що платник податків не надав первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, акти приймання-передачі товарів, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

Суд вважає, що в квитанції № 9269159292 від 15.12.2017 всупереч вимогам п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України не вказано, в чому саме полягає відповідність розрахунку коригування № 3 від 16.11.2017 Критеріям оцінки ступеня ризиків та не вказано примірного переліку документів, які слід подати платнику для реєстрації такого.

Разом із повідомленням № 5 від 15.06.2018 позивач надав пояснення від 13.06.2018 №05 з доданням документів, що засвідчують факт здійснення господарських операцій за РК № 3 від 16.11.2017 до податкової накладної № 10 від 30.09.2017. Суд вважає, що надані позивачем документи в повній мірі підтверджують вид послуг, зазначений у цьому розрахунку коригування та відповідають основному виду діяльності позивача. Суд наголошує, що позивач із повідомленням № 5 від 15.06.2018 скерував повний пакет первинних документів, які підтверджують постачання, зберігання сої та картку рахунку №361 за 2017 рік в підтвердження розрахунку за поставлену сою. Суд враховує надані позивачем пояснення, що соя весь час зберігалась на елеваторі, а факт зберігання підтверджується актом здачі-приймання робіт (надання послуг) від 16.11.2017 № 1, тому документи на транспортування цього товару сторонами не складались. Таким чином, безпідставним є зазначення в рішенні про неподання позивачем первинних документів. При цьому суд врахував і той факт, що контролюючий орган на підставі цих же первинних документів здійснив реєстрацію податкової накладної № 3 від 30.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 95). З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування є необґрунтованим та протиправним.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №801783/38759116 від 19.06.2018 про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 3 від 16.11.2017 до податкової накладної № 10 від 30.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо вимоги позивача зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 16.11.2017 за №3 до податкової накладної від 30.09.2017 за №10, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) у разі задоволення позову суд може прийняти постанову про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.

Аналізуючи положення КАС України, можна дійти висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов`язувати суб`єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.

Таке ж формулювання резолютивної частини судового рішення узгоджується з приписами п.п.201.16.4 ст.201 ПК України, згідно з яким визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З огляду на висновок суду щодо протиправності та скасування рішень відповідачів, суд вважає за необхідне зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 16.11.2017 за №3 до податкової накладної від 30.09.2017 за №10.

Суд також зауважує, що рішення суду має бути не тільки законним та обґрунтованим, а й повинно ефективно захищати порушені права позивача. Тому, суд вважає, що покладення на ДФС України обов`язку зареєструвати відповідний розрахунок не вважатиметься втручанням у її дискреційні повноваження.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області та Державної фіскальної служби України необхідно стягнути судовий збір в сумі 3842,00 грн., сплачений відповідно до платіжних доручень від 16.01.2019 № 3 та від 28.01.2019 № 10.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за №801783/38759116 від 19.06.2018 про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 16.11.2017 за №3 до податкової накладної від 30.09.2017 за №10 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 16.11.2017 за №3 до податкової накладної від 30.09.2017 за №10, подану товариством з обмеженою відповідальністю “Агрофірма Бізнес-Вектор”.

Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області код ЄДРПОУ 39462700 місцезнаходження: 79003, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35, Державної фіскальної служби України код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8 за рахунок їх бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма Бізнес-Вектор” код ЄДРПОУ 38759116 місцезнаходження: 80222, Львівська область, Радехівський район, село Синьків, вул.Центральна, буд. 45 судовий збір в розмірі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн 00 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене і підписане 04.07.2019.

Суддя А.Г. Гулик