
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/5577/19
категорія 108060200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання повторно розглянути заяву, -
встановив:
11.04.2019 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій він просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення міської комісії з питань призначення житлової субсидії виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області від 21.12.2018 №42 про відмову у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 , прийняте за результатами розгляду заяви про призначення житлової субсидії від 09.10.2018;
- зобов`язати міську комісію з питань призначення житлової субсидії виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.10.2018 про призначення житлової субсидії.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що має право на призначення житлової субсидії, у зв`язку із чим звернувся до відповідача з заявою, однак отримав відмову у призначенні субсидії з посиланням на розбіжності у кількості фактично проживаючих членів домогосподарства, а саме, що у домоволодінні позивача проживають ще дві особи, дохід яких має враховуватись при призначенні житлової субсидії. Однак, позивач з такою відмовою не погоджується, зазначає, що фактично у домоволодінні проживає він разом із дружиною, решта осіб, які прописані у домоволодінні з ними не проживають, кошти по інвалідності, які отримує його дружина, призначені та належать гр. ОСОБА_2 , що хоча і зареєстрований у будинку позивача, однак не проживає разом з позивачем та не є членом його сім`ї, тому в сукупний дохід не повинні враховуватись. Вважає відмову у призначенні житлової субсидії неправомірною, а тому за захистом своїх прав звернувся до суду.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 17.05.2019 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
10.06.2019 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 07.06.2019 №2164/19.4 (а.с. 34). В обґрунтування заперечень останній зазначив, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані у житловому приміщенні (будинку). У будинку разом із позивачем зареєстровані його дружина, донька та громадянин ОСОБА_2 , який отримує допомогу по інвалідності, що має враховуватись при призначенні субсидії до складу доходу усіх зареєстрованих членів сім`ї, однак позивач зазначив лише себе та дружину при подачі заяви про призначення субсидії, що виключає можливість призначення позивачу житлової субсидії.
Згідно з ч.4 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Згідно з положеннями ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.
Судом встановлено, що у жовтні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області із заявою щодо призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою домогосподарства: АДРЕСА_1 . Разом із заявою позивачем були подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії в якій, окрім себе, позивач також повідомив про зареєстрованих у житловому приміщенні: дружину - ОСОБА_3 , доньку - ОСОБА_4 ; ОСОБА_2 - сторонньої особи, опікуном якого є дружина позивача (а.с. 12-13).
Як видно з матеріалів справи, донька позивача - ОСОБА_4 разом з батьками не проживає, крім того, громадянин ОСОБА_2 , який згідно з довідки МСЕК від 08.04.1976 Сер. ВТЭ-97 №081054 є інвалідом 1 групи (а.с. 17), опікуном якого згідно з ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 06.11.2015 є дружина позивача (а.с. 16), також не проживає у домоволодінні позивача, що підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї (а.с. 14).
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області 21.12.2018 на засіданні комісії з питань надання соціальних допомог прийняло рішення №42 про відмову у призначенні житлової субсидії відповідно до п.9 абзацу шостого Постанови КМУ №848 від 21.10.1995 з урахуванням кількості фактично проживаючих членів домогосподарства (а.с. 15).
УПСЗН Коростенської міської ради Житомирської області на повторне звернення позивача від 28.12.2018 повідомило про відмову у наданні житлової субсидії.
04.03.2019 позивач звернувся до УПСЗН Коростенської міської ради Житомирської області із запитом про надання документів, якими підтверджується відмова у наданні йому житлової субсидії.
УПСЗН Коростенської міської ради Житомирської області супровідним листом від 11.03.2019 №160/19.01 направило позивачу завірені копії відповідних документів (а.с. 11).
На переконання позивача, таке рішення відповідача щодо відмови у призначенні субсидії є протиправним, у зв`язку з чим, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та перевіряючи дії відповідача на відповідність ч.2 ст.2 КАС України та наявність права у позивача на призначення житлової субсидії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок призначення та надання населенню житлових субсидій визначений Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення №848).
Відповідно до пункту 1 Положення №848 це положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:
щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а саме:
- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), а саме:
- витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;
- витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;
- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Згідно з пунктом 2 Положення №848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Керуючись пунктом 2 Положення №848 у територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до пункту 4 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, яка міститься у матеріалах справи, суд встановив, що до складу домогосподарства входять чоловік (позивач) - ОСОБА_1 , дружина - ОСОБА_3 , донька - ОСОБА_4 та громадянин ОСОБА_2 - стороння особа, не член родини, опікуном якого є дружина позивача.
Як видно з матеріалів справи, підставою для відмови позивачу у призначенні субсидії слугувало те, що у домоволодінні позивача зареєстровані особи, доходи яких мають враховуватись при призначенні житлової субсидії, а сукупній дохід таких осіб не дає підстав для призначення позивачу житлової субсидії.
Згідно з п.9 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення.
В абзаці другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за цих осіб).
Так, згідно з п.9 абзацом шостим Положення №848 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №528 від 08.05.2019) у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення.
Суд звертає увагу на те, що у будинку АДРЕСА_1 крім позивача зареєстровані три особи: ОСОБА_3 - дружина; ОСОБА_4 - дочка; ОСОБА_2 - стороння людина (не член сім`ї) з інвалідністю, однак відповідно до акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї у домогосподарстві фактично проживає лише позивач та його дружина (а.с. 14).
Відповідно до пункту 8 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
Тобто, під час розгляду заяви про призначення житлової субсидії відповідач повинен був врахувати факт непроживання ОСОБА_4 та ОСОБА_2 у домогосподарстві позивача, тобто не включати їх до складу домогосподарства, і як наслідок цього, не враховувати їх доходи під час призначення житлової субсидії.
Крім того, стосовно тверджень відповідача щодо того, що дружина позивача - ОСОБА_3 отримує пенсію ОСОБА_2 , а відповідно до абзацу десятого пункту 7 Положення №848 житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи зі складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 цього Положення). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.
Оскільки дружину позивача ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 06.11.2015 у справі №279/10413/15-ц призначено опікуном недієздатного ОСОБА_2 , то вона зобов`язана отримувати його пенсію (а.с. 16).
Крім того, факт отримання дружиною позивача пенсії ОСОБА_2 не може братися до уваги при прийнятті рішення про призначення субсидії, оскільки ці кошти не входять до бюджету сім`ї позивача, а використовуються виключно за цільовим призначенням на потреби особи з інвалідністю, а саме ОСОБА_2
Також відмовляючи у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії, відповідач не врахував вимоги абзаців третього-четвертого пункту 7 Положення №848, якими визначено, що у м. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я.
Відповідно до абзацу восьмого пункту 8 Положення №848 розміри пенсії у зв`язку з втратою годувальника та інших видів пенсії і соціальних виплат, які отримує опікун (піклувальник) на підопічних дітей та/або на недієздатних осіб, не враховуються в сукупний дохід опікуна (піклувальника) у разі його звернення за призначенням житлової субсидії за зареєстрованим місцем проживання.
Відповідно до пункту 14 Положення №848 рішення комісії про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач неправомірно відмовив ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії.
Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем на виконання ч.2 ст.77 КАС України не доведено, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів спростовано правомірність рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області від 21.12.2018, оформленого протоколом №42, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Частиною першою ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн. У зв`язку з задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, а саме у сумі 768,40 грн.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області (11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 03192709) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання повторно розглянути заяву - задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області від 21.12.2018 №42 про відмову у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 , прийняте за результатами розгляду заяви про призначення житлової субсидії від 09.10.2018.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.10.2018 про призначення житлової субсидії, з врахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено: 4 липня 2019 року.
Суддя О.В. Єфіменко