
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/5042/19
провадження № 2-а/753/205/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" червня 2019 р. Дарницький районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Заставенко М.О.,
за участю секретаря судового засідання Долі М.А.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови про порушення митних правил,
ВСТАНОВИВ:
07.03.2019 ОСОБА_1 звернувся Дарницький районний суд м. Києва із позовом до Івано-Франківської митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови в справі про порушення митних правил №39/20600/19, відповідно до якої його її було притягнуто до відповідальності за ст. 485 Митного кодексу України та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 368 613,81 грн. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що 04.03.2019 вона отримала лист із постановою від 26.02.2019 про накладення штрафу. Разом із тим, повідомлення Івано-Франківської митниці ДФС України про розгляд справи 26.02.2019 року о 10-00 год. вона отримала 26.02.2019 року о 17-48 год. за місцем роботи та о 18-33 год. за місцем свого проживання. Постанову в справі про притягнення до адміністративної відповідальності винесено у відсутності позивача, всупереч вимогам ст. 526 МК України та ст. 268 КУпАП, згідно яких справа розглядається в присутності осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності. Проте позивача належним чином не було повідомлено про розгляд справи, таким чином вона була позбавлений можливості скористатися у повному обсязі своїми правами, передбаченими ст. 268 КУпАП, було порушено вимоги щодо процедури розгляду справи, а саме, проігноровано порядок, встановлений ст. ст. 278, 279 КУпАП.
Також зазначила про те, що протокол про порушення митних правил був складений без її повідомлення і ознайомлення з його змістом, а тому він не міг виступати допустимим доказом при винесенні оскаржуваної постанови. Відповідачем не було дотримано приписів ст. 280 КУпАП щодо встановлення обтяжуючих та пом`якшуючих обставин. В змісті оскаржуваної постанови не зазначено, за яке саме порушення митних правил із перелічених в диспозиції ст. 485 МК України, позивача визнано винною.
Ухвалою суду від 01.04.2019 відкрито провадження у справі, яке постановлено розглядати за правилами ст. 286 КАС України з повідомленням учасників справи.
Згідно поданого на адресу суду відзиву від Івано-Франківської митниці ДФС України відповідач просить відмовити в задоволенні адміністративного позову з тих підстав, що постанова № 39/20600/19 від 26.02.2019 є законною та обґрунтованою, позивач належним чином не скористалася наданими їй процесуальними правами, не була позбавлена права направити до органу доходів і зборів свого представника.
В судове засідання позивач не прибула, її представник подав до суду заяву про розгляд справи у їхню відсутність, позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Представник відповідача повторно у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, направив до суду клопотання про відкладення розгляду справи.
Однак, враховуючи повторну неявку представника відповідача, суд вважає за можливе розглядати справу у відсутність учасників процесу.
Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доводам сторін, оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності й співставленні, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ч. 4 ст. 2 КУпАП питання щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил регулюються Митним кодексом України.
Пунктом 25 ст. 4 МК України встановлено, що митний режим - це комплекс взаємопов`язаних правових норм, що відповідно до заявленої мети переміщення товарів через митний кордон України визначають митну процедуру щодо цих товарів, їх правовий статус, умови оподаткування і обумовлюють їх використання після митного оформлення.
За ст. 485 МК України передбачена відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З матеріалів справи вбачається, що Івано-Франківською митницею ДФС України 26.09.2018 було отримано Акт від 17.09.2018 № 1138/26-15-14-06-06/38091932 документальної невиїзної перевірки щодо дотримання ТОВ «ВЕКАР УКРАЇНА» вимог законодавства України з питань державної митної справи у частині обґрунтованості та законності надання пільг і звільнення від оподаткування під час митного оформлення товарів «автонавантажувачі, електротягач та акумулятори ….»
06.02.2019 Івано-Франківською митницею ДФС відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 39/20600/19. Відповідно до вказаного протоколу, розгляд справи було призначено на 26.02.2019 о 10-00 год.
Згідно наданих до суду копії конверту та роздруківки із сайту «Укрпошти» вбачається, що вказаний протокол та повідомлення про розгляд справи був відправлений на адресу позивача 09.02.2019, та на робочу адресу 20.02.2019, а отримані вказані повідомлення були 26.02.2019 року о 17-47 год. та 18-33 год.
26.02.2019 заступником начальника - начальник УПМП та МВ Івано-Франківської області ДФС Сучак С.В. винесено постанову в справі про порушення митних правил №39/20600/19, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 368 613,81 грн.
Відповідно до ст. 498 Митного кодексу України особи, які притягуються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, та власники товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу (заінтересовані особи), під час розгляду справи про порушення митних правил у органі доходів і зборів або суді мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, одержувати копії рішень, постанов та інших документів, що є у справі, бути присутніми під час розгляду справи у органі доходів і зборів та брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, під час розгляду справи користуватися юридичною допомогою захисника, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, давати усні і письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування та заперечення, оскаржувати постанови органу доходів і зборів, суду (судді), а також користуватися іншими правами, наданими їм законом. Зазначені в цій статті особи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 526 Митного кодексу України справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. Про час та місце розгляду справи про порушення митних правил органом доходів і зборів цей орган інформує особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, поштовим відправленням з повідомленням про вручення, якщо це не було зроблено під час вручення зазначеній особі копії протоколу про порушення митних правил.
Разом із тим, згідно із ч. 3 ст. 526 Митного кодексу України справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За приписами ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши наведені позивачем доводи на підтвердження заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування постанови про адміністративне правопорушення, оскільки позивач не була належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, чим були порушені його процесуальні права.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованим, а тому адміністративний позов слід задовольнити.
Керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 72-77, 78, 241-246, 268 - 270, 272, 286, 286 КАС України, ст. ст.4, 485, 489, 490, 491, 495, 498 Митного кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Івано-Франківської митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови про порушення митних правил - задовольнити.
Скасувати постанову Івано-Франківської митниці Державної фіскальної служби України від 26.02.2019 в справі про порушення митних правил № 39/20600/19 відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 485 Митного кодексу України із накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 368 613,81 грн.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за статтею 485 Митного кодексу України - закрити.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: М.О. Заставенко