Рішення № 82793312, 01.07.2019, Берестинський районний суд Харківської області (до 25.04.2025 - Красноградський районний суд Харківської області)

Дата ухвалення
01.07.2019
Номер справи
626/998/19
Номер документу
82793312
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 626/998/19

Провадження № 2/626/348/2019

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

01.07.2019 року м. Красноград

Красноградський районний суд Харківської області у складі:

головуючого-судді Дудченко В.О.,

за участю секретаря Зінченко Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Красноград цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -

В С Т А Н О В И В:

Управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА 25.04.2019 року звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 5890,16 грн.

Позовні вимоги мотивує тим, що 10.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. У декларації про доходи і майновий стан особи відповідачем зазначено членами сім`ї його і доньку ОСОБА_2 , при цьому доходами сім`ї вказано його пенсію і стипендію доньки. На підставі поданих документів позивачем 21.08.2017 року прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, яким відповідачеві призначено соціальну допомогу у розмірі 1472,54 грн. щомісячно на період з 01.08.2017 р. по 30.11.2017 р. З метою перевірки інформації про доходи ОСОБА_1 , державними соціальними інспекторами УПСЗН Красноградської РДА використовувались відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків (ДФС). Від ДФС до УПСЗН Красноградської районної державної адміністрації 16.07.2018 року надійшла інформація (Довідка про завантажені доходи), в якій зазначено, що з 1.2017 року по 9.2017 року донька відповідача ОСОБА_2 отримала дохід від заробітної плати.

У зв`язку з даною обставиною УПСЗН Красноградської РДА здійснено перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 державної соціальної допомоги та здійснено розрахунок надміру виплачених коштів у сумі 5890,16 грн. ОСОБА_1 25.02.2019 року було направлено повідомлення про припинення виплати державної соціальної допомоги починаючи з 01.02.2018 року та про те, що він позбавляється права на її призначення на наступний строк не раніше ніж через 6 місяців, а також про те, що він зобов`язаний повернути переплачену суму допомоги і перерахувати 5890,16 грн. до 22.03.2019 року на рахунок УПСЗН. Станом на сьогоднішній час ОСОБА_1 надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в добровільному порядку не повернуто, тому вони змушені звернутись до суду з відповідним позовом про стягнення з нього переплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та судових витрат по справі.

Відповідач ОСОБА_1 03.06.2019 року надіслав до суду відзив на позов, в якому пояснив, що з 1999 року він самостійно виховує доньку ОСОБА_2 , постійної роботи не було, тому жили за рахунок випадкових заробітків. Із серпня 2013 року він без проблем отримував соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям до жовтня 2017 року, а потім без пояснення причини допомогу перестали сплачувати. А 11.12.2017 року йому прийшло повідомлення про перерахунок соціальної допомоги з 01.11.2017 року по 30.11.2017 року в сумі 313,00 грн. і з 01.12.2017 року по 31.01.2018 року в сумі 374,00 грн., яку він буде отримувати через поштове відділення за місцем проживання, але він її не отримував. 27.12.2018 року йому надійшов телефонний дзвінок з Управління праці і соціального захисту населення Красноградської РДА про те, що він повинен сплатити 5890,16 грн. до 22.01.2019 року, а повторне повідомлення він отримав у січні 2019 року. Після його відмови повернути вказану суму, він отримав із суду копію позову із документами із вимогою про стягнення боргу. Він вважає суму переплати надуманою, перекрученою, недостовірною. Просить звернути увагу що про працевлаштування своєї доньки він не знав, оскільки вона в той час жила у бабусі в м. Краснограді, про що йому не повідомила, а позивачу для того, щоб перевірити доходи потребувалось 1,5 роки.

Від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутності, позовну заяву він підтримує, просить суд позовні вимоги задовольнити.

Відповідач - ОСОБА_1 в судове засідання жодного разу не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. При цьому надав ряд пояснень та заперечень з приводу позовних вимог позивача.

Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи, суд вважає за можливе відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, не здійснюючи фіксування судового процесу.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що 10.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.9-10).

У декларації про доходи і майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідачем зазначено членом його сім`ї доньку ОСОБА_2 , доходами сім`ї вказано його пенсію і стипендію доньки (а.с.11-12).

На підставі поданих документів УПСЗН у Красноградському районі 21.08.2017 року прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, яким ОСОБА_1 призначено соціальну допомогу у розмірі 1472,54 грн. щомісячно з 01.08.2017 р. по 31.01.2018 р.(а.с.13).

У зв`язку із зміною прожиткового мінімуму розпорядженням УПСЗН Красноградської РДА від 24.11.2017 року ОСОБА_1 був здійснений перерахунок державної соціальної допомоги за період з 01.12.2017 року по 31.01.2018 року (а.с.13)

З метою перевірки інформації про доходи ОСОБА_1 , державними соціальними інспекторами УПСЗН Красноградської РДА від ДФС була отримана довідка про завантажені доходи від 16.07.2018 року, в якій зазначено, що з січня 2017 року по вересень 2017 року донька відповідача ОСОБА_2 отримала дохід від заробітної плати (а.с.14).

У зв`язку з даною обставиною УПСЗН Красноградської РДА виявлена переплата раніше призначеної ОСОБА_1 . державної соціальної допомоги з серпня 2017 року по листопад 2017 року у сумі 5890,16 грн. (а.с.15) і 20.11.2018 року складений акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги згідно запиту ДФС №8 від 11.07.2018 року (а.с.16)

ОСОБА_1 25.02.2019 року УПСЗН Красноградської РДА було направлено повідомлення про припинення виплати державної соціальної допомоги, про позбавлення права на її призначення на наступний строк не раніше ніж через 6 місяців, а також про те, що він зобов`язаний повернути переплачену суму допомоги і перерахувати 5890,16 грн. до 22.03.2019 року на рахунок УПСЗН (а.с.17).

Вказані вимоги він не виконав, вважаючи їх безпідставними і незаконними, переплачена сума державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям до цього часу не повернута.

Нарахування та виплата допомоги малозабезпеченим сім`ям проводиться у відповідності до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.

Відповідно до абз.2 ст.1 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім`ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення (абз.6 статті 1 Закону).

Відповідно до п.6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 (далі Порядок) для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II груп або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом І групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.

Відповідно до п.12 Порядку у разі, коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення (п.25 Порядку).

Згідно з п. 28 Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно зі ст.1212 ЦК особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

За правилами ст.1215 ЦК не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Згідно з п.п.8 п.2.2 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006р. № 345 "Про затвердження інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги», заявник в обов`язковому порядку повинен бути попереджений, що своїм підписом він підтверджує, що всі наведені відомості є повними і точними, що громадяни, зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), та члени їх сімей, які претендують на отримання соціальної допомоги, інших джерел доходів і натуральних надходжень не мають, що цим підписом заявник дає згоду на отримання органами праці та соціального захисту населення додаткової інформації щодо себе, усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб та членів їх сімей, необхідної для вирішення питання щодо надання допомоги.

Отже ОСОБА_1 , звертаючись до позивача із заявою на призначення йому даного виду соціальної допомоги, був ознайомлений під підпис із умовами отримання допомоги, тому він міг і повинен був передбачити ту обставину, що допущення ним даного виду порушення (неповідомлення про доходи члена сім`ї) може вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу або на визначення її розміру.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 безпідставно набув державні кошти передбачені для виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що стало наслідком звернення Управління праці та соціального захисту населення до суду за захистом прав та інтересів. Доказів відсутності умислу з його сторони на приховування доходів доньки для отримання державної соціальної допомоги відповідач не надав. Посилання на те, що донька проживала окремо і йому було невідомо про її працевлаштування ніяким чином не підтверджені.

Відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків. (ст.76 ЦПК України)

За таких обставин, суд вважає, що наявні усі підстави для задоволення позову, а пояснення та документи надані ОСОБА_1 ніяким чином не спростовують позовні вимоги позивача.

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1921,00 грн.

Керуючись ст.ст. 4, 6, 10, 12, 76-81, 141, 259, 263, 265 ЦПК України, ст.ст.1212 ЦК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Копанки Красноградського району Харківської області, паспорт НОМЕР_1 , виданий Нікопольським МВ УМВС України у Дніпровській області 23.12.2003 року, РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області (вул. Бєльовська, 84, м. Красноград, Харківської області, 63304, Код ЄДРПОУ 03196481) надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в сумі 5890 (п`ять тисяч вісімсот дев`яносто) грн. 16 коп. на р/р № НОМЕР_3 , МФО 851011, УДК в Харківській області, код 03196481.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Копанки Красноградського району Харківської області, паспорт НОМЕР_1 , виданий Нікопольським МВ УМВС України у Дніпровській області 23.12.2003 року, РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Управляння праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області понесені судові витрати на оплату судового збору у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн., на р/р 35220605003741 в ДКСУ, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03196481, одержувач: Управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в Харківський апеляційний суд через Красноградський районний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя