Ухвала суду № 82768063, 01.07.2019, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.07.2019
Номер справи
761/25362/19
Номер документу
82768063
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 761/25362/19

Провадження № 1-кс/761/17618/2019

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2019 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва Антонюк М.С., за участю секретаря Хлань В.О., розглянувши клопотання про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32019100000000463 від 20.06.2019, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.27 ч.1 ст.205, ч.3 ст.212 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

26 червня 2019 року прокурор у кримінальному провадженні - прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби прокуратури м.Києва Басов Д.С. звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням у кримінальному провадженні, внесеному Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32019100000000463 від 20.06.2019, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.27 ч.1 ст.205, ч.3 ст. 212 КК України, про арешт майна, а саме: суму грошових коштів ТОВ «Голдмайс» (ЄДРПОУ 42624339) в системі електронного адміністрування ПДВ (реєстраційний ліміт) в Державній фіскальній службі України (код 39292197) за адресою: м.Київ, вул.Львівська площа, 8, в розмірі 500 502 грн., на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування клопотання прокурор зазначає про те, що у провадженні слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у м. Києві перебувають матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32019100000000463 від 20.06.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 205 КК України.

Проведеним досудовим розслідуванням встановлено, що в березні 2019 року, ОСОБА_1 , діючи як пособник невстановленим особам, з метою прикриття незаконної діяльності придбав ТОВ «Голдмайс» (ЄДРПОУ 42624339).

У ході проведення досудового розслідування встановлено ТОВ «Голдмайс» перебуває на податковому обліку в ТУ ДФС у м. Києві (Голосіївський район). Директором та засновником вказаного підприємства значиться гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Після державної реєстрації зазначеного суб`єкта підприємницької діяльності у відповідних державних органах влади, невстановлені слідством особи усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх протиправних дій, використовують реєстраційні, статутні документи, печатки та банківські рахунки ТОВ «Голдмайс» з метою прикриття незаконної діяльності.

Допитаний як свідок єдиний засновник та директор ТОВ «Голдмайс» ОСОБА_1 , показав, що жодних фінансово-господарських документів по взаємовідносинах ТОВ «Голдмайс» з іншими СГД не підписував та нікого на це не уповноважував, не має жодного відношення до фінансово-господарської діяльності даного підприємства. Розрахунки з ним, як службовою особою ТОВ «Голдмайс» ніхто не проводив.

Також, ОСОБА_1 показав, що частку статутного фонду ТОВ «Голдмайс» не купував, грошові кошти, майно чи цінні папери в статутний фонд не вносив. Де на даний час можуть знаходитись статутні документи та печатка зазначеного підприємства йому не відомо.

ТОВ «Голдмайс» зареєстровано 13.11.2018 Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією за №10681020000052980, перебуває на податковому обліку в ГУ ДФС у м. Києві (Голосіївський район), 10681020000052980 зареєстровано платником ПДВ.

Щодо товару, який переміщується в режимі «експорт» ТОВ «Голдмайс» ОСОБА_1 нічого не відомо, договорів ЗЕД з підприємствами нерезидентами та будь-яких інших договорів ЗЕД він ніколи не укладав та не підписував, нікого на це не уповноважував і взагалі не знав про їх існування.

Таким чином під час досудового розслідування достовірно встановлено, що підприємство ТОВ «Голдмайс» має явні ознаками фіктивності та перереєстроване з метою залучення його до незаконної схеми експорту товарів за межі митної території України.

Таким чином в ході досудового розслідування є підстави вважати, що невстановлені на даний час службові особи, розробили схему експорту товарів, минаючи при цьому систему оподаткування, створили ТОВ «Голдмайс», встановивши контроль над вказаним підприємством (отримали у володіння установчі, реєстраційні документи, документи про відкриття банківських рахунків, ключі доступу до системи електронних платежів «Клієнт-Банк» та кліше круглих печаток) отримали можливість складати та видавати від імені зазначеного підприємства підроблені первинні фінансово-господарські документи, укладати міжнародні договори, минаючи при цьому систему оподаткування, внаслідок вчинення зазначених дій завдали державі збитків у вигляді несплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у особливо великих розмірах у сумі 5,9 млн. грн.

ТОВ «Голдмайс» зареєстровано на митниці як суб`єкта ЗЕД в Київській міській митниці ДФС 28.05.2019 та в травні 2019 року невстановленими особами укладено зовнішньоекономічний контракт №G-B/589321-BO від 29.05.2019 та договір комісії №2905/БО від 29.05.2019.

Встановлено, що до Миколаївської митниці ДФС для митного оформлення в режимі «експорт» подано декларації щодо відправки за межі митної території України «олії соняшникової сирої нерафінованої для харчової промисловості наливом» на загальну суму понад 5,9 млн.грн., а саме: ЄАІС МД ЕК10РР UA504010/2019/001584 від 18.06.2019 року, згідно якої від імені службової особи вказаного товариства здійснюється експорт олії соняшникової сирої нерафінованої для харчової промисловості наливом, в кількості 330 000 кг., на загальну суму понад 5,9 млн. гривень. Митний орган виїзду - Миколаївська Митниця ДФС.

Митне оформлення даного товару здійснюється на м/п «Дніпро-Бузький» Миколаївської митниці ДФС (п/п «Дніпро-Бузький морський торговельний порт»).

Відповідно до протоколу огляду від 20.06.2019 Інформаційних ресурсів ГУ ДФС у м. Києві, зареєстрованих належним чином податкових накладних, які б свідчили про відображення в податковому обліку операції з купівлі-продажу товару, що експортується за межі митної території України по вище переліченим митним деклараціям, не виявлено. Даний факт свідчить про те, що олії соняшникової сирої нерафінованої для харчової промисловості наливом, в кількості 330 000 кг., на загальну суму понад 5,9 млн. гривень придбано у не платників ПДВ, а за готівку з метою приховати від оподаткування дані господарські операції. Наявність готівки обсягом понад 5,9 млн. грн. свідчить про незаконне походження даних грошових коштів.

Товар, зазначений в митній декларації типу ЕК10РР UA504010/2019/001584 від 18.06.2019 року, який належить ТОВ «Голдмайс» визнано речовими доказами у кримінальному провадженні №32019100000000463.

Таким чином, під час досудового розслідування достовірно встановлено, що ТОВ «Голдмайс» належить олія соняшникова сира нерафінована для харчової промисловості наливом, в кількості 330 000 кг., на загальну суму понад 5,9 млн. гривень, однак, службова особа вказаного товариства до діяльності підприємства відношення не має, податкової звітності до органів фіскальної служби не подає, податкові накладні про придбання/продаж даного товару не реєструються, що свідчить про незаконне походження як товару так і грошових коштів на його придбання, а також про приховування об`єктів оподаткування.

Допитаний 20.06.2019 як свідок ОСОБА_1 , повідомив, що перереєстрував ТОВ «Голдмайс» на своє ім`я за винагороду на прохання невстановлених осіб без мети ведення фінансово-господарської діяльності, яку він ніколи не проводив та не мав наміру проводити. Щодо товару, який переміщується в режимі «експорт» ТОВ «Голдмайс» йому нічого не відомо, договорів ЗЕД з підприємствами нерезидентами та будь-яких інших договорів ЗЕД він ніколи не укладав та не підписував, нікого на це не уповноважував і взагалі не знав про їх існування.

Отже, вказані вище дії здійснюються службовими особами в порушення вимог діючого законодавства, з метою незаконного збагачення шляхом ухилення від сплати податків до державного бюджету.

Станом на 20.06.2019, згідно інформаційної бази даних ДФС України «Архів електронної звітності» та у відповідності до положення п. 200-1 3 ст. 200-1 Податкового кодексу України, ТОВ «Голдмайс» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму ПДВ 500 502 грн. (реєстраційний ліміт).

Враховуючи вищевикладене та у відповідності до п.4 ч.2 ст. 167 КПК України є достатні підстави вважати, що сума грошових коштів ТОВ «Голдмайс» (ЄДРПОУ 42624339) в системі електронного адміністрування ПДВ (реєстраційний ліміт) в Державній фіскальній службі України (код 39292197) за адресою м. Київ вул. Львівська площа, 8, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, є предметом протиправної діяльності, отримана внаслідок проведення незаконної діяльності та може бути використана для надання безпідставного податкового кредиту з ПДВ підприємствам реального сектору економіки, що надасть змогу останнім, ухилитись від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку і унеможливить відшкодування шкоди державі та встановлення причетних до злочину осіб.

Постановою від 20.06.2019, суму грошових коштів ТОВ «Голдмайс» (ЄДРПОУ 42624339) в системі електронного адміністрування ПДВ (реєстраційний ліміт) у розмірі суми ПДВ 500 502 грн. визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.

Так, на даний час у досудовому розслідуванні виникла необхідність у накладенні арешту на суму грошових коштів ТОВ «Голдмайс» (ЄДРПОУ 42624339) в системі електронного адміністрування ПДВ (реєстраційний ліміт) в Державній фіскальній службі України (код 39292197) за адресою м. Київ вул.Львівська площа, 8 у розмірі суми ПДВ 500 502 грн., на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, з метою збереження речових доказів, оскільки невстановлені слідством особи використовуючи реквізити та банківських рахунків товариства мають можливість у будь - який час здійснити реєстрацію податкових накладних або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних їх відчуження іншим чином, з метою їх приховування.

Прокурор Басов Д.С. в судове засідання не з`явився, повідомлявся про час та дату розгляду клопотання завчасно та належним чином. Через канцелярію суду від прокурора Басова Д.С. надійшла заява з проханням розглядати клопотання про арешт майна без його участі, де також зазначив про те, що клопотання підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.

Враховуючи те, що майно, на яке слідчий просить накласти арешт не було тимчасово вилучене та розгляд справи без представників ТОВ «Голдмайс» (ЄДРПОУ 42624339) є необхідним з метою забезпечення арешту майна, слідчий суддя приходить до висновку про розгляд вищевказаного клопотання без повідомлення про його розгляд вказаних осіб.

Слідчий суддя, вивчивши клопотання про арешт майна та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, прийшов до висновку про відмову у задоволенні клопотання, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Відповідно до ч. 2 ст. 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

Правилами частини 10 статті 170 КПК України встановлено, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

Згідно з частиною третьою статті 170 КПК України арешт накладається на майно за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 КПК України. Відповідно до статті 98 КПК України речовими доказами є саме матеріальні об`єкти.

Таким чином, арешт накладається виключно на майно (матеріальні об`єкти) у передбачених випадках.

Відповідно до статті 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Статтею 200-1.1 Податкового кодексу України передбачено, що система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік ПДВ в розрізі платників податку.

Згідно з пунктом 4 Порядку електронного адміністрування ПДВ постанови КМУ від 16.10.2014 №569: «Рахунок у системі електронного адміністрування податку - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування».

Аналіз зазначених норм законодавства свідчить про те, що система електронного адміністрування ПДВ - це база даних ДФС, яка аналізує та проводить автоматичний облік ПДВ по кожному підприємству. Показники (суми ліміту ПДВ) є за своєю суттю обліком господарських операцій платника ПДВ в електронній системі, що здійснюється відповідно до вимог Податкового кодексу України.

Так, ліміт не є грошовими коштами або електронними грошима. Відповідно до ЗУ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-III електронні гроші - це одиниці вартості, які зберігаються на електронному пристрої, приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж особа, яка їх випускає, і є грошовим зобов`язанням цієї особи, що виконується в готівковій або безготівковій формі.

Отже, підприємство не має права власності на ліміт ПДВ, оскільки за своєю суттю ліміт - це показник здійснення господарської операції та не є грошовими коштами або електронними грошима.

Реєстраційний ліміт - це лише певне віртуальне значення, яке обчислюється за формулою, встановленою пунктом 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України, та на яке платник має право реєструвати в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування.

Таким чином, враховуючи вищезазначені норми закону, та те, що суми ліміту не є майном за його суттю, а тому не є таким майном, перелік якого визначений ч.10 ст.170 КПК України, та, відповідно, суми ліміту не можуть відповідати критеріям речових доказів в розумінні ст.98 КПК України та мати якесь доказове значення взагалі та конкретно для кримінального провадження №32019100000000463.

Крім того, для накладення арешту на майно на підставі п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, слідчий або прокурор, повинен довести наявність достатніх підстав вважати, що це майно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 цього Кодексу.

Однак, ані в клопотанні про арешт майна, ані в судовому засіданні прокурором та слідчим не доведено факту використання суми ліміту ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ, що належать ТОВ «Голдмайс» (ЄДРПОУ 42624339), як речового доказу у кримінальному провадженні №32019100000000463.

Слідчий суддя при розгляді даного клопотання враховує загальні засади застосування заходів забезпечення кримінального провадження у відповідності до Розділу II КПК України, якими передбачено обґрунтування необхідності такого ступеню втручання у права і свободи особи потребами досудового розслідування, принцип співмірності.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення, за фактом вчинення якого розслідується кримінальне провадження та в межах якого подано дане клопотання, а також необґрунтованість та недоведеність необхідності застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження, слідчий суддя не знаходить правових підстав для задоволення вказаного клопотання.

Керуючись вимогами ст. ст. 131, 132, 170-173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИЛА:

Клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби прокуратури м.Києва Басова Д.С. у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32019100000000463 від 20.06.2019, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.27 ч.1 ст.205, ч.3 ст.212 КК України, про арешт майна - залишити без задоволення.

На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга. Якщо ухвалу суду постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Слідчий суддя М.С. Антонюк