Ухвала суду № 8276479, 25.02.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2010
Номер справи
22-а-37318/08
Номер документу
8276479
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 22-а-37318/08 Головуючий у 1-й інстанції: Дорошенко М.В.

Суддя-доповідач: Попович О.В.

У Х В А Л А

Іменем України

"25" лютого 2010 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду в складі:

Головуючого судді                               Попович О.В.

Суддів                                         Василенка Я.М., Мельничука В.П.,

при секретарі                               Романовій Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу позивача – багатогалузевого об'єднання «Інтербуд» Української спілки ветеранів Афганістану на постанову Господарського суду Черкаської області від 20.10.2008 року по справі за адміністративним позовом багатогалузевого об'єднання «Інтербуд» Української спілки ветеранів Афганістану до Державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И Л А:

Багатогалузеве об'єднання «Інтербуд» Української спілки ветеранів Афганістану звернулось до Господарського суду Черкаської області з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення від 18.08.2008 р. № 0002291504/0 на загальну суму 3133 грн.

Постановою Господарського суду Черкаської області від 20.10.2008 року у задоволенні адміністративного позову - відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Господарського суду Черкаської області від 20.10.2008 р. та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити. Свої вимоги апелянта аргументує тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

До суду апеляційної інстанції сторони не з’явилися, належним чином повідомлені належним чином про дату, час та місце апеляційного розгляду.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що ДПІ у м. Черкаси проведено виїзну планову перевірку багатогалузевого об'єднання «Інтербуд» Української спілки ветеранів Афганістану з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства» за період з 01.10.2006р. по 31.03.2008р., за результатами якої складено Акт № 1444/23-2/14194232 від 14.08.2008р. та зазначено порушення позивачем ст. 19 Закону України «Про плату за землю» та ст. 21 Закону України «Про оренду землі», а саме: занижено податок з орендної плати за землі державної та комунальної власності в сумі 2089,09 грн. за період з січня 2008 року по березень 2008 року.

Причиною виникнення вказаного порушення було те, що позивач при визначенні орендної плати невірно визначив розмір орендної плати з розрахунку 2 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а не 3 відсотки, як того вимагають названі Закони України.

На підставі Акту перевірки інспекцією було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 18.08.2008р. №0002291504/0, яким, згідно з пп. «б» пп. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону України від 21.12.2000р. №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. 19 Закону України «Про плату за землю», позивачу визначено суму податкового зобов'язання із орендної плати за землю в сумі 3133 грн. 64 коп., у тому числі 2089грн. 09коп. основного платежу і 1044 грн. 55 коп. штрафних (фінансових) санкцій.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог багатогалузевого об'єднання «Інтербуд» Української спілки ветеранів Афганістану, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не було доведено обґрунтованість його позовних вимог, натомість відповідачем доведено, що розмір щорічної орендної плати змінено на підставі вимог чинного законодавства, факт неврахування вказаних змін до закону України «Про оренду землі», зокрема до ст. 21 в частині визначення розміру орендної плати за землю за період з січня 2008 року по березень 2008 року, позивачем не оспорюється.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції.

У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» плата за землю є одним із видів податкового зобов’язання.

Згідно ст. 2 Закону України «Про плату за землю» плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Відповідно до ст. 13, 19 вказаного Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Судом встановлено що між багатогалузевим об'єднанням «Інтербуд» Української спілки ветеранів Афганістану та Черкаською міською радою 10 жовтня 2007 року та 28 грудня 2007 року було укладено договори оренди землі.

Згідно п. 9 договору від 10.10.2007 року, та п. 9 договору від 28.12.2007 року річна орендна плата за земельні ділянки встановлюється у розмірі 2 відсотків від її нормативної грошової оцінки.

Як вбачається із зазначеної умови договору для обрахунку суми орендної плати за земельну ділянку використовується показник грошової оцінки земельної ділянки.

У відповідності до ст. 23 Закону України «Про плату за землю» грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.

При цьому відповідно до ст. 7 Закону України «Про плату за землю» по земельних ділянках населених пунктів, ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються в розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

За умовами пунктів 13 Договору оренди землі від 28.12.2007р. та Договору оренди землі від 10.10.2007р., проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення змін на підставі вимог чинного законодавства, а також в разі будь - яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цих договорів.

Пунктом 8 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. № 107 - IV внесені зміни до Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. № 161 - XIV зокрема до ст. 21 в частині визначення розміру орендної плати за землю. Встановлено, ща річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється та використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом № 2535 - XII; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом № 2535 - XII.

Виходячи з наведеного, річна орендна плата з 1 січня 2008 року за земельні ділянки, які на підставі договорів оренди знаходяться в користуванні багатогалузевого об'єднання «Інтербуд» Української спілки ветеранів Афганістану, повинна становити не менше трикратного розміру земельного податку, тобто 3% відсотка, нормативної грошової оцінки.

Посилання апелянта на те, що зміна умов даних договорів оренди землі повинна здійснюватися за взаємною згодою сторін, суд не бере до уваги оскільки в даному випадку умови договорів оренди землі не змінювалися, а приводилися у відповідність до вимог чинного законодавства, і стосувалися всіх орендарів, на яких поширювалась дія закону яким внесено зміни до розмірів орендної плати (про що було опубліковано в газеті «Місто».)

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про плату за землю» за порушення норм цього Закону платники податків несуть відповідальність, передбачену Земельним кодексом України та законами України.

Законом України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251 встановлено вичерпний перелік видів податків та зборів, що справляються на території України, до яких, зокрема відноситься плата за землю (земельний податок, та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності). Оскільки, плата за землю відноситься до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів), то на нього поширюється дія Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІП, що є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до пункту 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Обов’язок визначення суми орендної плати за користування земельною ділянкою покладається на платника вказаного податкового зобов’язання.

Оскільки позивач занизив розмір орендної плати і до початку перевірки не усунув порушення порядку та строків сплати податкового зобов'язання з орендної плати за землю, то відповідно до пп. 17.1.3 ст. 17 Закону України № 2181-ІП відповідачем правомірно самостійно донараховано багатогалузевому об'єднанню «Інтербуд» Української спілки ветеранів Афганістану суму орендної плати за землю у розмірі 2089,09 грн. та застосовано штраф в розмірі п’ятдесяти відсотків від суми недоплати, тобто 1044,55 грн.

Зважаючи на вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позивачем було занижено суму орендної плати за землі державної та комунальної власності, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене у відповідності до вимог чинного законодавства.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга є необґрунтованою та не підлягає задоволенню. Рішення суду першої інстанції постановлено з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 2, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу багатогалузевого об'єднання «Інтербуд» Української спілки ветеранів Афганістану на постанову Господарського суду Черкаської області від 20.10.2008 року - залишити без задоволення.

Постанову Господарського суду Черкаської області від 20.10.2008 року – залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складання Ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя                                                            О.В. Попович

Судді                                                                                Я.М. Василенко

                                                                                В.П. Мельничук          

(Повний текст Ухвали складено 02.03.2010 року.)