
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2019 року справа № 320/990/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області до Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівводоканал» про стягнення податкового боргу,
встановив:
Головне управління ДФС у Київській області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівводоканал» про стягнення податкового боргу перед бюджетом у сумі 7469246,17 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 позовну заяву залишено без руху, згідно якої позивачу необхідно було надати до суду оригінал документу про сплату судового збору та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали. Позивач усунув недоліки у встановлений строк.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 відкрито загальне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з даними податкового обліку у відповідача утворилась заборгованість перед бюджетом у вказаному вище розмірі внаслідок невиконання податкових обов`язків, а саме несплати нарахованої суми основних платежів по податковим деклараціям, несплати донарахованих штрафних санкцій та пені.
Позивач зазначає, що заборгованість підтверджується даними податкових декларацій, які були подані відповідачем самостійно, а також податковою вимогою, яка не була оскаржені відповідачем у визначені строки.
Відповідач проти позову заперечував, подав до суду письмовий відзив в якому просив відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що між відповідачем та органами виконавчої влади був укладений договір про організацію взаєморозрахунків №15/332 від 05.12.2017, але кошти на погашення податкового боргу за умовами договору КП Фастівської міської ради «Фастівводоканал» не надійшли.
07 травня 2019 року закрито підготовче засідання та здійснено перехід до судового розгляду справи по суті.
Від представника відповідача 07.05.2019 через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. Представник позивача проти даного клопотання не заперечував.
На підставі ст. ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, КП Фастівської міської ради «Фастівводоканал» зареєстроване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Калинова, буд.15А. Відповідач знаходиться на обліку у Києво-Святошинському відділені ГУ ДФС у Київській області.
Судом встановлено, що відповідач має податковий борг у розмірі 7469246,17 грн.
Зазначена вище податкова заборгованість виникла у платника податків у результаті несплати відповідачем нарахованої суми основних платежів по податковим деклараціям, несплати донарахованих штрафних санкцій та пені.
Борг з податку на додану вартість у відповідача виник за результатами несплати згідно:
- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.01.2016 №9273637166, в якій нараховано суму в розмірі - 205 721,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 18.02.2016 №9019426858, в якій нараховано суму в розмірі - 13787500 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 21.03.2016 №9039691713, в якій нараховано суму в розмірі -202 516,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 18.04.2016 №9058910986, в якій нараховано суму в розмірі - 185 266,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 18.05.2016 №9080482259, в якій нараховано суму в розмірі - 138 693,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 17.06.2016 №9101352413, в якій нараховано суму в розмірі - 141 525,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.07.2016 №9123985763, в якій нараховано суму в розмірі - 109 924,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 18.08.2016 №9148955397, в якій нараховано суму в розмірі - 183 194,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.09.2016 №9172154455, в якій нараховано суму в розмірі - 272 129,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 20.10.2016 №9197669131, в якій нараховано суму в розмірі - 213 496,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 18.11.2016 №9222676102, в якій нараховано суму в розмірі - 125 961,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 16.12.2016 №9244242727, в якій нараховано суму в розмірі - 122 041,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 20.01.2017 №9267470207, в якій нараховано суму в розмірі - 219 755,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 20.02.2017 №9023765812, в якій нараховано суму в розмірі - 131 892,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 17.03.2017 №9044079357, в якій нараховано суму в розмірі - 279 554,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.04.2017 №9069581146, в якій нараховано суму в розмірі - 241 768,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 26.05.2017 №9097928911, в якій нараховано суму в розмірі - 296 027,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 20.06.2017 №9117880831, в якій нараховано суму в розмірі - 316 504,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.07.2017 №9140212858, в якій нараховано суму в розмірі - 129 656,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 21.08.2017 №9167901595, в якій нараховано суму в розмірі - 265 377,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 20.09.2017 №9191836238, в якій нараховано суму в розмірі - 157 510,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 20.10.2017 №9218802981, в якій нараховано суму в розмірі - 128 770,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 17.11.2017 №9243236237, в якій нараховано суму в розмірі - 231 186,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.12.2017 №9271395729, в якій нараховано суму в розмірі - 108 641,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.01.2018 №9296255791, в якій нараховано суму в розмірі - 115 371,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 16.02.2018 №9023537751, в якій нараховано суму в розмірі - 170 618,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.03.2018 №9047675752, в якій нараховано суму в розмірі - 147 715,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.04.2018 №9072054273, в якій нараховано суму в розмірі - 196 394,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 18.05.2018 №9096386901, в якій нараховано суму в розмірі - 244 936,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.06.2018 №9122894914, в якій нараховано суму в розмірі - 188 948,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 20.07.2018 №9150105437, в якій нараховано суму в розмірі - 318 924,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 17.08.2018 №9174421212, в якій нараховано суму в розмірі - 312 273,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 20.09.2018 №9202393722, в якій нараховано суму в розмірі - 238 484,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.11.2018 №9228582600, в якій нараховано суму в розмірі - 254 854,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.11.2018 №9256006317, в якій нараховано суму в розмірі - 451 231,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 20.12.2018 №9284907449, в якій нараховано суму в розмірі - 248 649,00 грн.
Посадовими особами контролюючого органу проведено камеральну перевірку в частині своєчасності сплати податку на додану вартість. За результатами перевірки, на підставі акту від 16.06.2016 за №396/1502/03346383 прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.06.2016 №000108200 на суму 262460,14 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалося, належним чином вручене, а отже є узгодженим.
У зв`язку з наявністю у Відповідача узгодженого податкового боргу, на виконання вимог ст.59 ПКУ, ГУ ДФС у Київській області було направлено відповідачу рекомендованим листом податкову вимогу форми «Ю» від 02.10.2012 за №62 про сплату податкового боргу.
У зв`язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов`язань нараховано пеню у розмірі 38197,28 грн., та штрафні санкції у розмірі 262460,14 грн.
Однак, під час розгляду справи судом встановлено, що відповідачем сплачена податкова заборгованість в сумі 264789,25 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлює, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.п.14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з п.п.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Згідно з п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою (п. 54.1 ст. 54 ПК України).
Згідно з п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 56.11. статті 56 ПК України передбачено, що самостійно визначене платником податків податкове зобов`язання оскарженню не підлягає.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, даних інтегрованої картки відповідача, самостійно визначені у податкових деклараціях податкові зобов`язання відповідач у встановлені податковим законодавством строки не сплатив.
Пунктом 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
При цьому, відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що ГУ ДФС у Київській області була направлена відповідачу податкова вимога від 02.10.2012 №62 форми «Ю» про сплату податкового боргу. Позивачем добровільно було сплачено 264789,25 грн. заборгованості.
Однак, податкова заборгованість на час розгляду справи повністю не погашена.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилась, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається.
Тобто, податкова вимога є дійсною протягом усього терміну безперервного існування податкового боргу платника податків з моменту його утворення до моменту, зокрема повного погашення податкового боргу платником за всіма видами податків і зборів. При цьому, грошові зобов`язання, які складають податковий борг, можуть змінюватись як кількісно, так і за видами податків. Тільки після того, як платник податків повністю погасить податковий борг, включаючи пеню, податкова вимога буде вважатися відкликаною.
Таким чином, загальна сума податкового боргу відповідача перед бюджетом становить 7469246,17 грн.
Зазначений факт підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
На час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог доказів сплати зазначеної суми відповідачем суду надано не було.
Відповідач стверджує, що невиконання Міністерством фінансів України умов договору №15/332 від 05.12.2017, Постанови Кабінету Міністрів України №332 від 18.05.2017 «Про затвердження Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги та тарифи, що затверджувалися та/або погоджувались органами державної влади чи місцевого самоврядування», закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» є причиною несплати податкової заборгованості. Водночас, дана обставина не є підставою для відмови у задоволенні позову, а тому сума податкової заборгованості підлягає стягненню.
У зв`язку з цим, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з рахунків Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівводоканал» (код ЄДРПОУ 03346383) в обслуговуючих банках у розмірі 7469246 (сім мільйонів чотириста шістдесят дев`ять тисяч двісті сорок шість) грн. 17 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного судупротягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.