
Єдиний унікальний номер справи 263/5596/19
Номер провадження 1-кп/235/601/19
У Х В А Л А
27 червня 2019 року м.Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі
головуючого судді Варибруса В.А.
секретаря Подлєсної О.А.
за участю прокурора Козачка І.О.
підозрюваного ОСОБА_1
розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , раніше не судимого, громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-5 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та державної прикордонної служби управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності прокуратури Донецької області Козачок І.О. подав до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_1 підозрюваного за ч. 1 ст. 258-5 КК України на підставі ч. 4 ст. 258-5 КК України.
Зі змісту поданого клопотання вбачається, що наприкінці 2013 року Російською Федерацією (далі РФ) із залученням її Збройних Сил вирішено здійснити протиправні умисні дії, спрямовані на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України, зокрема, шляхом окупації частини території України, а саме території АР Крим та м. Севастополь з метою подальшої її анексії та з окупації території Донецької та Луганської областей. Мотивами зазначених дій послугували Євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які були розцінені як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам РФ, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці з НАТО з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації, та денонсації угод щодо тимчасового розташування Чорноморського флоту РФ на території України.
Досягти зазначеної мети вказані особи вирішили шляхом ведення агресивної війни та агресивних воєнних дій проти України, у тому числі з використанням підрозділів Збройних Сил Російської Федерації, окупації території України, створення і фінансування на окупованих територіях України терористичних організацій та вчинення інших злочинів.
Так, 07 квітня 2014 року у м. Донецьку Донецької області невстановленими особами за підтримки РФ створено - «Донецьку народну республіку» (далі – «ДНР»). Вказана організація є стійким об`єднанням невизначеного кола осіб і більше трьох), що створені з метою здійснення терористичної діяльності, у межах яких здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов`язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, та в яких їх структурні підрозділи здійснюють терористичну діяльність з відома керівників (керівних органів) усієї організації, а тому у відповідності до абз. 19 ст.1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною організацією.
При цьому, терористична діяльність відповідно до статті 1 Закону охоплює зокрема фінансування тероризму - тобто надання чи збір активів будь- якого роду з усвідомленням того, що їх буде використано повністю або частково для будь-яких цілей окремим терористом, терористичною групою або терористичною організацією, а також для створення терористичної групи чи терористичної організації, сприяння вчиненню терористичного акту, будь-якої іншої терористичної діяльності, а також спроби здійснення таких дій.
Терористична організація «ДНР» діє на території України незаконно та її учасники вчиняють терористичні акти — захоплення будівель органів державної влади та місцевого самоврядування із застосуванням зброї, вбивства людей, вибухи, підпали та інші дії (зокрема, артилерійські обстріли), які створюють небезпеку для життя та здоров`я людей, завдають значної майнової шкоди та призводять до настання інших тяжких наслідків, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади, місцевого самоврядування, в тому числі щодо визнання легітимності діяльності «ДНР» та влади її керівників, а також перешкоджають виконанню службових обов`язків співробітниками правоохоронних органів України, військовослужбовцями Збройних Сил України й інших військових формувань України, задіяними у проведенні антитерористичної операції та операції об`єднаних сил на території Донецької області.
Як наслідок, частина території Донецької області опинилась під контролем представників вказаних терористичних організацій, підконтрольних РФ, та відповідно до Постанови ВР України № 254-УІІІ від 17.03.2015 «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», Постанови ВР України № 252-УІІІ від 17.03.2015 «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування», та Закону України від 18.01.2018 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» набула статусу тимчасово окупованої території.
Чисельні злочини, вчинені РФ та підконтрольними їй представниками терористичної організації «ДНР» або за їх участі проти України визнані у зверненнях Верховної Ради України до міжнародних організацій та іноземних держав щодо визнання «ДНР» терористичною організацією. Зокрема, у Зверненні ВРУ до Організації Об`єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБОЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою- агресором, затвердженому Постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року за № 129-VIII, та Зверненні до Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, національних парламентів держав-членів ЄЄ, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому Постановою ВРУ від 14.01.2015 за№ 106-УН1, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Щодо протидії поширенню підтриманого Російською Федерацією міжнародного тероризму» від 22.07.2014 за .4® 1597-УИ, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків» від 21.04.2015 за .V® 337-УІІІ, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України» від
22.07.2014за № 1596-VII, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України "Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організації «ДНР» та ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян» від 04.02.2015 за№ 145-УІІІ.
Факт створення «ДНР» за підтримки та під контролем Російської Федерації визнано Резолюцією ПАРЕ від 12.10.2016. При цьому в Резолюції зазначено, що -ДНР» та всі її «установи» не мають будь-якої легітимності у відповідності з українським або міжнародним правом.
Утримання частини території Донецької області, взятої представниками терористичної організації «ДНР» під контроль шляхом насильницьких злочинних дій, потребує значних активів будь-якого роду, зокрема фінансових та матеріальних, надання яких здійснюється Російською Федерацією, її представниками влади, а також лояльно налаштованими окремими суб`єктами господарської діяльності, громадянами України та іноземцями.
Водночас з метою намагання досягти однієї з цілей, а саме створення в очах міжнародної спільноти та місцевих мешканців образу «ДНР» як легітимного державного утворення, надання легітимності процесу обігу фінансових активів, зокрема їх збору, систематизації, підшукуванні нових джерел для її фінансування, в структурі «ДНР» утворено ряд організованих груп - «установ фінансового сектору політичного блоку «ДНР», які виконують функції зі збору, розподілу, перерозподілу та використання фондів грошових коштів.
Так, восени 2014 року у складі терористичної організації «ДНР» створено «Министерство финансов ДНР» (керівник ОСОБА_2 , засуджена вироком Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 29.10.2018 за ч. 2 ст. 258-5, ч. З ст. 110-2, та стосовно якої на розгляді суду перебуває кримінальне провадження за ч. 1 ст. 258-3 КК України), «Министерство доходов и сборов ДНР» (колишній керівник ОСОБА_3 , стосовно якого матеріали кримінальних проваджень за ч. З ст. 27, ч. 4 ст. 110-2, ч. З ст. 27, ч. З ст. 258-5, ч. 1 ст. 258-3 КК України перебувають на розгляді суду), «департамент таможенного дела Министерства доходов и сборов ДНР» (керівник Панков В.В., стосовно якого матеріали кримінального провадження за ч. 1 ст. 258-3 КК України перебуває на розгляді суду).
03.10.2014 прийнято та введено в дію «Временное Положение о налоговой системе Донецкой народной республики», 25.12.2015 так званий «Закон «О налоговой системе», якими визначено так звану «налоговую систему «ДНР», зведено реєстрацію підприємств та підприємців в так званих «податкових органах -ДНР», порядок сплати ними податків та інших обов`язкових платежів. Також,
07.10.2014 «Министерством финансов ДНР» створено так званий «Центральный Республиканский Банк ДНР» (керівник Никитіна І.П., стосовно якої на розгляді в судах перебувають кримінальні провадження за ч. 2 ст. 258-5, ч. 1 ст. 258-3 КК України, який відповідно до «Положения о Центральном Республиканском Банке ДНР» виконує функції розрахунково-касового центра «ДНР» та здійснює діяльність з надання банківських, фінансових та інших послуг, визначених цим Положенням. 16.10.2015 прийнято та введено в дію «Временного положения о таможенном тарифе Донецкой Народной Республики», яким визначено ставку звізного митного збору у відсотках від митної вартості товару, що ввозиться на територію підконтрольну терористичній організації «ДНР», який стягується до так званого бюджету «ДНР».
Також з метою забезпечення насильницької зміни меж території України та силового утримання тимчасово окупованих територій Донецької області, у складі терористичної організації «ДНР» створено підрозділи так званого «силового блоку», учасники якого забезпечують ведення терористичної діяльності проти органів державної влади України, військових підрозділів України та мирного населення, силову підтримку учасників так званого «політичного блоку» вказаних терористичних організацій, а саме: «Министерство государственно безопасности ДНР», «Министерство внутренних дел ДНР», «Внутренние войска Министерства внутренних дел ДНР», «органы прокуратуры ДНР», інші незаконні збройні формування та терористичні групи, які входять до її складу.
У серпні 2006 року на території Донецької області засновано ТОВ «Нові вікна» (код ЄДРПОУ 34583555, юридична адреса Донецьку області, м. Донецьк, вул. Малова, 1д). З травня 2010 року та по початок 2018 року директором ТОВ «Нові вікна» був ОСОБА_1 .
Після окупації частини території Донецької області, зокрема м.Донецька, в жовтні 2014 року ОСОБА_1 , достовірно усвідомлюючи, що «ДНР» є терористичною організацією, будучи лояльно налаштованим до її діяльності та обізнаним про існування у складі терористичної організації так званих «Министерства финансов «ДНР», «Министерства доходов и сборов «ДНР», «Центрального Республиканского Банка «ДНР» та так званих «установ силового блоку» та їх збройних підрозділів, усвідомлюючи, що грошові та інші матеріальні активи, збір та обіг яких відбувається на тимчасово окупованій території Донецької області, буде використано повністю або частково для цілей вказаної терористичної організації, зокрема щодо насильницької зміни меж території України, діючи умисно, з особистих та корисливих мотивів, з метою фінансового та матеріального забезпечення терористичної організації «ДНР», що в свою чергу забезпечувало безперешкодне отримання ним самим та заснованим ним підприємством, незаконних доходів на тимчасово окупованій території Донецької області України, прийняв рішення про фінансування вказаної терористичної організації як шляхом матеріального забезпечення у вигляді наданні послуг по встановленню металопластикових вікон для незаконних збройних формувань, так і фінансового забезпечення у вигляді сплати непередбачених чинним законодавством, так званих «налогов и сборов» до «бюджетов ДНР» через «Центральный Республиканский Банк ДНР».
З цією метою, діючи умисно, з особистих та корисливих мотивів, ОСОБА_1 продовжив діяльність ТОВ «Нові вікна» (код ЄДРПОУ 34583555) на тимчасово окупованій території Донецької області, а саме у м. Донецьк.
Так, 30.10.2014 ОСОБА_1 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області, а саме у м. Донецьк, діючи умисно, з особистих та корисливих мотивів, зареєстрував ТОВ «Нові вікна» (код ЄДРПОУ 34583555) під назвою «Общество с ограниченной ответственностью «Новые окна» (далі по тексту «ООО «Новые окна») в так званому «податковому органі» - «Департаменте государственной реєстрации Министерства доходов и сборов Донецкой Народной Республики», визначивши його юридичною адресою: м. Донецьк, Будьонівський район, вул. Малова, 1д, виступивши його директором, визначивши за собою загальне керівництво діяльністю підприємства, відкривши рахунок підприємства № 26007016020100 в «Центральном Республиканском Банке ДНР». Крім того, ОСОБА_1 було поставлено ООО «Новые окна» на податковий облік в так званій «Объединенной Республиканской налоговой инспекции в Буденновском гайоне г. Донецка», яка знаходиться за адресою: м. Донецьк, Будьонівський район, вул. АДРЕСА_2 .
Крім того, протягом 2014-2018 років ООО «Новые окна» неодноразово здійснило поставку на тимчасово окуповану територію Донецької області через не підконтрольний Українській владі міжнародний митний пункт пропуску -Успенка» за адресою: Донецька область, Амвросіївський район, с. Успенка, вул. Ростовська, 1, на якому здійснюють повноваження так звані «таможенные органы ДНР», з території Російської Федерації цукор та алкогольні напої, при цьому здійснивши відповідні відрахування податків, зборів та митних платежів до так званого бюджету «ДНР» через «Центральный Республиканский Банк ДНР».
Також, у 2017 році (точна дата досудовим розслідуванням не встановлена) ООО «Новые окна» в особі ОСОБА_1 як керівника підприємства, реалізуючи свій вищенаведений злочинний умисел, забезпечуючи підтримку збройних підрозділів терористичної організації «ДНР», в якості матеріального забезпечення терористичної організації добровільно надали послуги по встановленню метало пластикових вікон та склопакетів для так званого «Министерства внутриних дел Донецкой Народно Республики» (м. Донецьк, вул. Східна, буд.6а) на загальну суму 2498,5 російских рублів.
У вказаний період часу ОСОБА_1 , знаходячись на тимчасово окупованій території Донецької області, з вищезазначеною метою, виконував функції з вирішення питань виробничого процесу, обліку, систематизації звітних документів щодо фінансово-господарської діяльності «ООО «Новые окна», вирішував питання подання звітності до «Объединенной Республиканской налоговой инспекции в Буденновском районе г. Донецка» та до так званих «органов статистики ДНР», вирішував питання взаємовідносин з так званими «Министерством промышленности и торговли ДНР» и «таможенными органами ДНР».
Таким чином, в період з січня по жовтень 2015 року «ООО «Новые окна» сплачено так званих «налогов и сборов» до так званих «бюджетов ДНР» на загальну суму 833 600 російських рублів.
Факт вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-5 КПК України, підтверджується зібраними з дотриманням вимог КПК України наступними доказами:
1. Протоколами допиту свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які показали, що дійсно ОСОБА_1 був директором «ООО «Новые окна», яке здійснювало свою діяльність на тимчасово окупованій території Донецької області.
2. Протоколом огляду матеріалів кримінального провадження \o22015050000000175, від 29.06.2016, яким встановлено, що ООО «Новые окна» є крупним платником податків, до так званого бюджету «ДНР», та за січень- жовтень 2015 року сплатило до бюджету «ДНР» 833600 російських рублів.
3. Протоколом огляду матеріалів кримінального провадження №220150500000000222, від 20.02.2019, яким встановлено, що ООО «Новые окна» в особі ОСОБА_1 заключило договір про встановлення металопластикових вікон для незаконного збройного формування «Внутренние войска Министерства внутренних дел ДНР».
4. Протоколами оглядів всесвітньої мережі інтернет;
5. Матеріалами проведення негласних слідчих (розшукових) дій.
З огляду на викладене, ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 258-5 КК України, - фінансуванні тероризму, тобто діях, вчинених з метою фінансового та матеріального забезпечення терористичної організації.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 285 КПК України квітня 2019 року підозрюваному ОСОБА_1 роз`яснено його право на звільнення від кримінальної відповідальності, яке передбачено ч. 4 ст. 258-5 КК України, у випадку, якщо він добровільно до притягнення до кримінальної відповідальності повідомить про відповідну терористичну діяльність або іншим чином сприятиме її припиненню або запобіганню злочину, який він фінансував або вчиненню якого сприяв, за умови, що в його діях немає складу іншого злочину.
Підозрюваний ОСОБА_1 добровільно подав письмову згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності, в ході досудового розслідування всіляко сприяв правоохоронним органам з питань припинення діяльності злочинних організацій та розкриттю суміжних злочинів проти громадської та національної безпеки.
Зокрема, надав показання, в яких він повністю виклав обставини вчинення ним даного кримінального правопорушення, а саме добровільно повідомив, про те, що він фінансував терористичну організацію -ДНР» шляхом надання послуг по встановленню металопластикових вікон для незаконного збройного формування «Внутренние войска Министерства внутренних дел ДНР», а також ООО «Новые окна» здійснювало сплату відповідних податків, зборів та інших платежів до так званого бюджету «ДНР».
12.04.2019 року ОСОБА_1 добровільно повідомив правоохоронний орган про свою злочинну діяльність на користь терористичної організації «ДНР», а також надав всю відому йому інформацію про учасників терористичної одганізації «ДНР», яка була використана в кримінальному провадженні №22014050000000097, крім того ОСОБА_1 надав оперативно-вагому інформацію про діяльність терористичної організації «ДНР», що в подальшому буде використовуватись органами СБ України з метою вирішення оперативних завдань та у кримінальних провадженнях. Вказані дії ОСОБА_1 є сприянням з його боку припиненню і розкриттю злочину вчиненого у зв`язку із фінансуванням діяльності терористичної організації «ДНР».
В судовому засіданні прокурор Козачок І.О. просив задовольнити клопотання та звільнити ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.258-5 КК України на підставі ч. 4 ст. 258-5 КК України, у зв`язку з його добровільним повідомленням про свою злочинну діяльність на користь терористичної організації «ДНР», а також наданням всієї відомої йому інформації про учасників терористичної організації «ДНР» та діяльність вказаної організації.
Підозрюваний ОСОБА_6 свою вину у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 258-5 КК України, визнав у повному обсязі, підтвердив фактичні обставини вчинення кримінального правопорушення та зазначив, що йому зрозуміла підстава для звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти такого звільнення. Однак він просить задовольнити клопотання прокурора та звільнити його від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 258-5 КК України.
Заслухавши думку прокурора, підозрюваного, суд дійшов висновку про можливість задоволення клопотання прокурора з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 44 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно ч. 4 ст. 258-5 КК України особа, крім організатора або керівника терористичної групи (організації), звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені цією статтею, якщо вона добровільно до притягнення до кримінальної відповідальності повідомила про відповідну терористичну діяльність або іншим чином сприяла її припиненню або запобіганню злочину, який вона фінансувала або вчиненню якого сприяла, за умови, що в її діях немає складу іншого злочину.
Отже, підставою для звільнення від кримінальної відповідальності за ч. 4 ст. 258-5 КК України є сукупність таких умов: добровільне до притягнення до кримінальної відповідальності повідомлення про відповідну терористичну діяльність або іншим чином сприяння її припиненню або запобіганню злочину, який вона фінансувала або вчиненню якого сприяла, за умови, що в її діях немає складу іншого злочину і ця особа не є організатором або керівником терористичної групи (організації).
Судом встановлено, що ОСОБА_6 раніше не судимий, не є організатором або керівником терористичної організації «ДНР», добровільно повідомив про свою злочинну діяльність щодо фінансування терористичної організації -ДНР», а також надав усю відому йому інформації про учасників терористичної організації «ДНР» та діяльність вказаної організації, відомостей про вчинення ним інших злочинів відсутня.
Таким чином, наявні усі необхідні умови та підстави для звільнення ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-5 КК України, на підставі ч. 4 ст. 258-5 КК України.
Згідно з положеннями ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
За таких обставин підозрюваний ОСОБА_1 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження - закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, ч.4 ст. 258-5 КК України, ст. 284-288 КПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора Козачка І.О. - задовольнити.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від кримінальної відповідальності, передбаченої за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-5 КК України, на підставі ч. 4 ст. 258-5 КК України.
Кримінальне провадження № 32016050000000004 від 02.02.2016 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-5 КК України – закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області протягом 7 днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складений та оголошений 08 год. 00 хв 01 липня 2019 року.
Суддя В.А.Варибрус