Рішення № 82712244, 24.06.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2019
Номер справи
300/741/19
Номер документу
82712244
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" червня 2019 р. справа № 300/741/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остап`юк С.В.,

за участю секретаря Котик Д.М.,

представника позивача Ступінського Я В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Зіра-Консалт" до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

04.04.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю "Зіра-Консалт" звернулося в суд з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення за №0000304003 від 10.01.2019.

05.04.2019 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

За клопотанням відповідача справу призначено до судового розгляду з повідомленням сторін.

20.05.2019 ухвалою суду задоволено клопотання представника відповідача про його участь в режимі відеоконференції у судовому засіданні з розгляду даної адміністративної справи.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач на підставі помилкових висновків, за наслідками проведеної фактичної перевірки господарської одиниці, де здійснює свою господарську діяльність позивач, про здійснення позивачем торгівлі тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробником таких тютюнових виробів, оскаржуваними рішеннями застосував фінансові санкції в розмірі 188 068, 66 гривень. Вважає, податкове повідомлення-рішення за №0000304003 від 10.01.2019 протиправним та таким, що підлягають скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з мотивів, викладених в позовній заяві. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач направив відзив на позовну заяву, в якому позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що перевіркою встановлено факт реалізації пачки сигар «Хенделсголд Черрі» за ціною 99, 55 гривен, хоча виробником встановлена максимальна роздрібна ціна - 94, 50 гривень, у зв`язку з чим, на наявну у позивача загальну вартість тютюнових виробів в розмірі 188 068, 66 гривень, відповідач правомірно, оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, застосував штрафні (фінансові) санкції.

Представник відповідача в судове засідання з розгляду даної адміністративної справи в режимі відеоконференції не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

07.12.2018 посадовими особами відповідача проведено перевірку АЗС з магазином, що належить позивачу, якою встановлено, серед іншого, факт реалізації пачки сигар «Хенделсголд Черрі Тіп-Сігаріллос Ред», маркованої маркою акцизного податку серії ААДУ № 000933 від 18/3, виробництва «Арнольд Андре ГмбХ & Ко. КГ», за ціною 99, 25 гривень. Максимальна роздрібна ціна зазначена виробником на даний тютюновий виріб з урахуванням 5 % акцизного податку має складати не більше 99, 22 гривень.

За результатами перевірки складено акт (довідку) про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України у сфері виробництва і обігу підакцизної продукції за №629/10-36-40/37951895 від 10.12.2018.

Також складено акт про наявність у позивача тютюнових виробів на момент перевірки позивача на загальну суму 188 068, 66 гривень.

10.01.2019 відповідач на підставі акта перевірки №629/10-36-40/37951895 від 10.12.2018, за порушення статті 11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, абзацу 15 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», застосував штрафні (фінансові) санкції за платежем: адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в розмірі 188 068, 66 гривень.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Стаття 80 Податкового кодексу України визначає порядок проведення фактичної перевірки.

Відповідно до пункту 80.1 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів (підпункт 80.2.2); у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (підпункт 80.2.5).

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Згідно з частиною 4 статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» імпорт тютюнової сировини може здійснюватися лише: суб`єктами господарювання, які мають ліцензію на право виробництва тютюнових виробів; тютюново-ферментаційними заводами, які здійснюють реалізацію (передачу) ферментованої тютюнової сировини виробникам тютюнових виробів або на експорт.

Статтею 11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.

Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.

Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, наступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати.

Нанесення максимальної роздрібної ціни та дати виготовлення на упаковку тютюнових виробів, призначених для вивезення (експортування) за межі митної території України, здійснюється згідно з умовами відповідної угоди на експорт.

Абзацом 15 частини 2 статті 17 встановлено, що до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб`єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень.

Згідно з підпунктом 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни. Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому цим Кодексом. Продаж суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Згідно з пунктом 215.1 статті 215 Податкового кодексу України до підакцизних товарів належать тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну.

Відповідно до підпункту 215.2.2 пункту 215.2 статті 215 Податкового кодексу України ставки податку та перелік товарів, з яких справляється податок: ставки податку встановлюються відповідно до визначень розділу I цього Кодексу: адвалорні, специфічні, адвалорні та специфічні одночасно.

Відповідно до підпункту 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України податок справляється з таких товарів та обчислюється за такими ставками: тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну: сигари, включаючи сигари з відрізаними кінцями, та сигарили (тонкі сигари), з вмістом тютюну, код товару (продукції) згідно УКТ ЗЕД 2402 10 00 00, ставка податку 2 836, 08 гривень за один кілограм; сигарети без фільтра, цигарки, код товару (продукції) згідно УКТ ЗЕД 2402 20 90 10, ставка податку 2 257, 40 гривень за 1 000 штук; сигарети з фільтром, код товару (продукції) згідно УКТ ЗЕД 2402 20 90 20, ставка податку 2 257, 4 гривень за 1 000 штук.

Статті 221 Податкового кодексу України визначає особливості обчислення податку з тютюнових виробів, відповідно до якої обчислення сум податку з тютюнових виробів здійснюється одночасно за адвалорними та специфічними ставками (пункт 221.1).

Відповідно до пунктів 28.1, 28.2 статті 28 Податкового кодексу України абсолютною (специфічною) є ставка податку, згідно з якою розмір податкових нарахувань встановлюється як фіксована величина стосовно кожної одиниці виміру бази оподаткування. Відносною (адвалорною) визнається ставка податку, згідно з якою розмір податкових нарахувань встановлюється у відсотковому або кратному відношенні до одиниці вартісного виміру бази оподаткування.

Відповідно до пункту 214.1 статті 214 даного Кодексу у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є: вартість реалізованого товару (продукції), виробленого на митній території України, за встановленими виробником максимальними роздрібними цінами з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку; вартість товарів (продукції), що ввозяться на митну територію України, за встановленими імпортером максимальними роздрібними цінами на товари (продукцію), які він імпортує, з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку; вартість реалізованої електричної енергії без податку на додану вартість; вартість (з податком на додану вартість та без урахування акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 214.4 статті 214 Податкового кодексу України у разі обчислення податку із застосуванням специфічних ставок з підакцизних товарів (продукції) базою оподаткування є їх величина, визначена в одиницях виміру ваги, об`єму, кількості товару (продукції), об`єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках.

Відповідно до підпункту 215.3.2-1 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України податок справляється з таких товарів та обчислюється за такими ставками: тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну: сигарети та цигарки: сигарети без фільтра, цигарки, код товару (продукції) згідно УКТ ЗЕД 2402 20 90 10, ставка податку 12 відсотків; сигарети з фільтром, код товару (продукції) згідно УКТ ЗЕД 2402 20 90 20, ставка податку 12 відсотків.

Згідно з пунктом 221.1 статті 221 Податкового кодексу України обчислення сум податку з тютюнових виробів здійснюється одночасно за адвалорними та специфічними ставками.

Згідно з пунктом 221.3 статті 221 Податкового кодексу України за наявності у місці торгівлі тютюновими виробами таких виробів одного найменування, на пачках, коробках та сувенірних коробках яких зазначені різні максимальні роздрібні ціни, продаж таких тютюнових виробів здійснюється за цінами, не вищими ніж ті, що зазначені на відповідних пачках, коробках та сувенірних коробках, збільшеними на суму акцизного податку з реалізованих суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну.

Згідно з підпунктом 215.3.10 пункту 215.3 статті 2015 Податкового кодексу України для пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставка податку становить 5 відсотків.

Відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України об`єктами оподаткування є операції з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Враховуючи аналіз вказаних норм, суд зазначає, що у роздрібній мережі продаж сигарет (з фільтром, без фільтру) здійснюється за цінами, не вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Тобто до вартості пачки сигарет (з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку (крім акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів), не вищої за максимальні роздрібні ціни (100 відсотків), додається акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами - 5 відсотків вказаної вартості. Вартість пачки сигарет, вище якої не дозволено її реалізацію, можна отримати помноживши максимальні роздрібні ціни (вказану на пачці) на 1,05.

Продаж інших тютюнових виробів у роздрібній мережі здійснюється за цінами, рівень яких визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку (крім акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) та акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що становить 5 відсотків вказаної вартості.

За таких обставин суд приходить до висновку, що реалізовуватися за ціною не більшою, ніж встановлені максимальні роздрібні ціни, можуть тільки цигарки, сигарети з фільтром або без фільтру. До інших виробів з тютюну такі максимальні роздрібні ціни не встановлюються, отже відповідальність за продаж тютюнових виробів (крім сигарет з фільтром або без фільтру, цигарок) за ціною, вищою, ніж вказана на пачці не може застосовуватися, оскільки така ціна не є максимальною роздрібною ціною в розумінні Податкового кодексу України.

Крім того, Державною фіскальною службою України, в листі за №7151/6/99-99-19-03-03-15 від 06.04.15, надана податкова консультація, в якій зазначено, що на тютюнові вироби, щодо яких невстановлена адвалорна ставка акцизного податку, а встановлено виключно специфічні ставки акцизного податку, не розповсюджуються вимоги щодо подання декларації про максимальні роздрібні ціни, її зазначення та упаковці при реалізації через роздрібну торговельну мережу та відповідальність передбачена положеннями статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", щодо застосування фінансових санкцій у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальні роздрібні ціни, збільшеними на суми акцизного податку.

Постачальник - Приватне підприємство «Табак інтернешл» листом за № 297 від 23.01.2019 повідомив позивача, що Декларація про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) щодо сигар «Хенделсголд Черрі Тіп-Сігаріллос Ред» не подавалася.

Як наслідок, є помилковим висновки відповідач про здійснення позивачем торгівлі тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробником чи постачальником таких тютюнових виробів.

За таких обставини, є протиправним та підлягає скасуванню податкове повідомлення-рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області за №0000304003 від 10.01.2019 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Зіра-Консалт" штрафних (фінансових) санкцій за платежем: адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в розмірі 188 068, 66 гривень.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, платіжним дорученням за № 0001904714 від 01.04.2019 підтвердив сплату судового збору в розмірі 2 821, 04 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в розмірі 2 821, 04 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (індекс 03151, вулиця Народного ополчення, будинок 5-А, місто Київ, код ЄДРПОУ 39393260) за №0000304003 від 10.01.2019 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Зіра-Консалт" (індекс 76019, вулиця Галицька, будинок 67, офіс 305, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 37951895) штрафних (фінансових) санкцій за платежем: адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в розмірі 188 068 (сто вісімдесят вісім тисяч шістдесят вісім) гривень 66 копійок.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Зіра-Консалт" (індекс 76019, вулиця Галицька, будинок 67, офіс 305, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 37951895) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (індекс 03151, вулиця Народного ополчення, будинок 5-А, місто Київ, код ЄДРПОУ 39393260) сплачений судовий збір в розмірі 2 821 (дві тисячі вісімсот двадцять одна) гривня 04 копійки.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап`юк С.В.

Рішення складене в повному обсязі 01 липня 2019 р.