Рішення № 82711991, 27.06.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2019
Номер справи
240/7298/19
Номер документу
82711991
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2019 року м. Житомир справа № 240/7298/19

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом та просить:

- визнати протиправними дії Житомирського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови йому здійснити перерахунок пенсії із збільшенням на 1% пенсії за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 20 років згідно п.2 ст.56 Закону України № 796-ХІІ;

- зобов`язати Житомирське об`єднане Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, починаючи з 29 березня 2019 року провести перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи, понад встановлений стаж 20 років, але не більше 75% заробітку та виплачувати йому пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку.

В обгрунтування позову вказав, що він є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії. В 2004 році йому було призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 29.03.2019 він звернувся до Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до вимог п. 2 ст.56 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте листом Б-219 від 15.04.2019 йому відмовлено в перерахунку пенсії Вважає відмову відповідача безпідставною, оскільки має право на перерахунок пенсії із збільшенням на 1% пенсії за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 20 років.

Ухвалою від 27.05.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.

13.06.2019 відповідачем надіслано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій" № 2148-УІІІ з 01.10.2017 позивачу здійснено перерахунок пенсії, після якого індивідуальний коефіцієнт заробітку, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати на середню заробітну плату в Україні за відповідний рік у розрізі за кожен місяць, становить 1,89752, відповідно розмір розрахованого середньомісячного заробітку для обчислення пенсії становить 8357,34 грн. (1,89752 х 4404,35 грн. - середня заробітна плата в Україні за 2016). Згідно матеріалів пенсійної справи загальний стаж становить 46 років 11 місяців 14 днів (стаж враховано по 28.02.2018, індивідуальний коефіцієнт страхового стажу для обчислення пенсії становить: (46 р. х 12 + 11) : 1200 = 0,46917. Після проведення перерахунку з 01.04.2019 загальний розмір пенсії становить 5803,20 грн. Розмір пенсії обчислено у відповідності до діючих норм пенсійного законодавства. Отже, дії Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду в Житомирській області є правомірними та вмотивованими.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС та належить до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_2 від 25.10.2004, виданим Житомирською обласною державною адміністрацію.

Позивач перебуває на обліку в Житомирському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

29.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок з 01.04.2019 пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж.

Як видно із копії трудової книжки ОСОБА_1 , його стаж роботи складає понад 46 років.

Листом Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 15.04.2019 за вих.№Б-219 позивача було повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Роз`яснено, що розмір пенсії за віком залежить від страхового стажу, набутого протягом трудової діяльності, та розміру заробітної плати, яку отримувала особа. Статтею 56 Закону №796-ХІІ визначено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) та встановлено право на пенсію в повному розмірі громадянам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, за умови наявності стажу роботи не менш як: чоловікам - 20 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ним пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку. В свою чергу частиною другою статті 27 Закону №1058-1V передбачено, що бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. У такому випадку вимоги ст. 56 Закону №796-ХІІ будуть враховані за стаж набутий до 01.01.2004 та розмір пенсії буде визначено відповідно до вимог раніше діючого законодавства, а саме відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутий після 01.01.2004 буде визначено відповідно до Закону № 1058-1V. Вкаазно, що страховий стаж позивача становить 46 років 11 місяців 14 днів (стаж враховано по 28.02.2018), тому індивідуальний коефіцієнт страхового стажу для обчислення пенсії становить: (46 р. х 12 + 11): 1200 = 0,46917.

Вважаючи таку відмову необґрунтованою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Досліджуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.27 Закону України №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Статтею 28 Закону №1058 визначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.

Аналіз норм права, якими врегульовано спірні правовідносини свідчить про те, що Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Частиною другою статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним - Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Відтак, особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 07.02.2019 в справі №712/2147/17.

Таким чином суд вважає дії відповідача щодо відмови позивачу в задоволенні його заяви від 29.03.2019 про перерахунок пенсії відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними та незаконними.

Водночас вимога про зобов`язання Житомирського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії із збільшенням її розміру на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 20 років є такою, що підлягає до часткового задоволення.

Так, згідно ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Враховуючи, що позивач звернувся до Житомирського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії 29.03.2019 (тобто після 15 числа), відповідно такий перерахунок має бути проведений з 01.04.2019.

Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Перемоги, 55, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 40380333) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Житомирського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії із збільшенням на 1% пенсії за кожний рік роботи понад стаж 20 років згідно із п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

Зобов`язати Житомирське об`єднане Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, починаючи з 01 квітня 2019 року, провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, та виплачувати йому пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено у повному обсязі: 27 червня 2019 року.

Суддя Г.В. Чернова