
копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2019 року Справа № 160/9808/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОлійника В. М. за участі секретаря судового засіданняМаксімова А.С. за участі: представника позивача представника відповідача-1 представника третьої особи Решетняка В.П. Кушнірчук Н.В. Криворучко І.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відповідача-1: Дніпропетровської обласної державної адміністрації, відповідача-2: Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів: Комісія з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
26 грудня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в якому просить:
визнати протиправним рішення Регіональної комісії від 27.11.2018р. з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках Дніпропетровської обласної державної адміністрації, на підставі якого інваліду Чорнобиля та війни 2-ої групи ОСОБА_1 відмовлено в розгляді питання по наданню нової довідки з визначеними даними про заробітну плату працівників за роботу в зони відчуження в 1986-1990 роках;
зобов`язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію в особі Регіональної Комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках повторно розглянути питання та прийняти рішення про видачу інваліду Чорнобиля та війни 2-ої групи ОСОБА_1 , замість законодавчо застарілого зразка довідки №01/90 наданої 22.12.2005 р. підприємством, яке судом 26.03.2015 р. було ліквідовано без правонаступництва, нової довідки, оновлена форма складання і методика обрахування якої затверджена 12.10.2012.р. Наказом №644 Мінсоцполітики України, де в розрахунку за відпрацьовані на 3-му енергоблоці Чорнобильської АЕС в зоні №3 радіаційної небезпеки 5-ть днів вересня і 17-ть днів жовтня 1986 року при 6-ти годинній праці і підвищеній на 100% оплаті тарифній ставці - 2,42 крб., та показнику кратності - 4 з обов`язковим врахуванням одержаної премії - 380,05 крб., загальна сума заробітної плати складає: за 5-ть днів вересня 1986 року - 478,98 крб., за 17-ть днів жовтня 1986 року - 1844,36 крб.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що з 13 вересня по 26 жовтня 1986 року, працюючи формовщиком Дніпропетровського домобудівного комбінату за короткостроковим призовом в складі в/ч 54979 виконував військові обов`язки та завдання Уряду по ліквідації наслідків Чорнобильської ядерної катастрофи, де безпосередньо на території ЧАЕС відпрацював, як свідчить довідка №435 Центрархіва Міноборони України від 31.01.1995 р., 5-ть днів вересня і 17-ть днів жовтня 1986 року, в районі 3-го енергоблоку, в результаті чого віднесений до постраждалих осіб 1-ої категорії та є непрацездатним з безстроковим статусом інвалідом війни 2-ої групи як це визначено п.1 ст. 14 Закону № 796, а також п.1 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі Закон 3551), посвідченням та довідкою МСЄК.
Звернення до суду зумовлено протиправною відмовою №2087/1/92-18 від 28.11.2018 р. Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі ОДА) на заяву № К-5547/0/42-18 від 16.10.2018 р. здійснити через допоміжний орган - Регіональну комісію, надати, замість законодавчо застарілої наданої підприємством 22.12.2005р., нову довідку у відповідності до вимог Постанови КМУ №886 від 26 вересня 2012 року з комісійно визначеними даними розміру заробітної плати за відпрацьовані в епіцентрі ядерної катастрофи зони №3 5-ть днів вересня і 17-ть днів жовтня 1986 року, оновлений зразок і форма складання якої, а також методика обов`язкового до неї розрахунку зарплатні затверджена 12.10.2012р. Наказом і №644 Мінсоцполітики України.
Ухвалою суду від 11 березня 2019 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.
01 квітня 2019 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив в якій зазначено, що у нього немає можливості отримати нову довідку, оскільки Державне підприємство «Дніпропетровський домобудівний комбінат» ліквідовано.
Відповідно пункту 7 Порядку визначено механізм обчислення пенсії по інвалідності, яка настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, для призваних на спецзбори військовозобов`язаних, в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії по інвалідності не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. В нашому випадку згідно з довідкою №06/20 наданою 24.02.1992р. підприємством, реально одержана за працю на ЧАЕС сума складає: у вересні 1986р. - 366,62 крб., у жовтні 1986р. - 1667,84 крб.
Позивач стверджує, що премія у розмірі 380,05 крб. до суми зарплатні не була додана.
Ухвалою суду від 11 квітня 2019 року вирішено подальший розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено судове засідання на 14 годину 30 хвилин 16 травня 2019 року.
Ухвалою суду від 11 квітня 2019 року до участі у даній справі у якості другого відповідача залучено Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25946540).
Також ухвалою суду від 30 травня 2019 року до участі у даній справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів залучено Комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
В судовому засіданні 30 травня 2019 року представник позивача позовні вимоги підтримав, адміністративний позов просив задовольнити.
Представник відповідача-1 та представник третьої особи просили відмовити позивачу у задоволенні позову, зазначивши про те, що законом не передбачено надання повторних довідок третьої особою, так як необхідну довідку вже було надано підприємством, на якому працював позивач.
Представник відповідача-2 в судове засідання не прибув, звернувшись до суду із заявою про розгляд справи без його участі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач, 1952 року народження, з 13 вересня по 26 жовтня 1986 року, за короткостроковим призовом в складі в/ч 54979 виконував військові обов`язки та завдання Уряду по ліквідації наслідків Чорнобильської ядерної катастрофи.
Згідно довідки №435 Центрархіва Міноборони України від 31.01.1995 р. позивач пропрацював 5-ть днів вересня і 17-ть днів жовтня 1986 року в районі 3-го енергоблоку, в результаті чого віднесений до постраждалих осіб 1-ої категорії та є непрацездатним з безстроковим статусом інваліда війни 2-ої групи, що підтверджується посвідченням та довідкою МСЄК.
16 жовтня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив видати довідку оновленої форми і методики обрахування розміру заробітної плати, яка затверджена 12.10.2012 року Наказом №644 Мінсоцполітики України.
В обґрунтування заяви зазначено, що Державним підприємством Дніпропетровський домобудівний комбінат Української державної будівельної корпорації «Укрбуд» 22.12.2005 р. видана належним чином оформлена старого зразка і форми Довідка №01/90 про обраховану за відпрацьовані ним безпосередньо в епіцентрі ядерної катастрофи району 3-го енергоблоку території ЧАЕС 5-ть днів вересня і 17-ть днів жовтня 1986 року, заробітну плату із суми 660,96 крб. та на сьогодні він має обчислену в розмірі відшкодування фактичних збитків пенсію - 3586,99 грн.
На теперішній час Державне підприємство Дніпропетровський домобудівний комбінат держкорпорації «Укрбуд» ухвалою від 11.10.2016 р. господарського суду Дніпропетровської області ліквідовано без правонаступництва.
Комісія, розглянувши документи позивача, вирішила, що не є предметом розгляду регіональної комісії питання щодо видачі оновленої довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження у 1986 році, оскільки в пенсійній справі позивача є довідка видана підприємством та відповідно до якої обчислена пенсія згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Призначення та виплата пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС регулюється Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-ХІІ (зі змінами та доповненнями).
Статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796-ХІІ) визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті. хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
До військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також військових формувань.
Статтею 36 Закону № 796-ХІІ передбачено, що оплата праці громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за підвищеними тарифними ставками (відрядними розцінками) і посадовими окладами, з урахуванням рівня радіоактивного забруднення ізотопами цезію, складності виконуваних робіт і умов праці в таких розмірах: від 1 до 5 Кі/км2 на 20-30 відсотків; від 5 до 10 Кі/км2 на 30-40 відсотків; від 10 до 15 Кі/км2 на 40-60 відсотків; від 15 до 30 Кі/км2 на 60-80 відсотків; від 30 Кі/км2 на 80-100 відсотків.
Перелік видів робіт і конкретні розміри процентних надбавок залежно від складності робіт і умов праці встановлюється Радою Міністрів Української РСР.
У такому ж порядку підвищуються пенсії, стипендії, допомога громадянам, що проживають на територіях радіоактивного забруднення.
Пенсіонерам, а також інвалідам, які дістали інвалідність внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищена оплата може обчислюватись із середньої заробітної плати, яку вони одержували до виходу на пенсію або встановлення інвалідності (стаття у редакції від 28.02.1991 р.).
Статтею 49 Закону № 796-ХІІ визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно із ст. 54 Закону № 796-ХІІ, пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсія у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, яке визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Відповідно до ст. 57 Закону № 796-ХІІ, порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом сьомим Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 встановлено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II 4, І - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Державним підприємством Дніпропетровський домобудівний комбінат Української державної будівельної корпорації «Укрбуд» - правонаступника колишнього Дніпропетровського домобудівного комбінату, де позивач в період виконання завдання Уряду і військових обов`язків в складі в/ч №54979 брав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи - працював формовщиком, 22.12.2005 р. видана належним чином оформлена старого зразка і форми ДОВІДКА №01/90 про обраховану, за відпрацьовані ним безпосередньо в епіцентрі ядерної катастрофи району 3-го енергоблоку території ЧАЕС 5-ть днів вересня і 17-ть днів жовтня 1986 року, заробітну плату із суми 660,96 крб., відповідно до якої позивач має обчислену в розмірі відшкодування фактичних збитків пенсію - 3586,99 грн.
Також згідно цієї довідки годинна тарифна ставка за роботу у зоні відчуження 6 -годинного робочого дня та 6- денного робочого тижня становить 1,21 грн.
Наказом Міністерства соціальної політики України №644 від 12.10.2012 року затверджено форму Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС №665-195 від 05.06.1986р. передбачено, що на працівників підприємств, які були призвані на військові збори для ліквідації Чорнобильської ядерної катастрофи та працювали в зоні радіаційно небезпечного відчуження, незалежно від відомчої належності і кількості днів Годинна тарифна ставка за працю в епіцентрі ядерної катастрофи в районі 3-го енергоблоку ЧАЕС, при рівні забруднення епіцентру вибуху ізотопами цезія понад 30 кі/км2, повинна підвищуватися на 100%, тобто в два рази.
У листі №598/20/112-13 Мінсоцполітики України від 12.06.2013 р., зазначено, що якщо довідка №01/90 від 22.12.2005 р. не відповідає діючому на цей час законодавству, то це питання повинно бути предметом розгляду Регіональної комісії щодо видачі оновленої ДОВІДКИ про визначення даних розміру заробітної плати за відпрацьовані в зоні №3 небезпечного радіаційного відчуження дні.
Крім того, у довідку від 05.06.1996 року не внесені дані про премію позивача у розмірі 380,05 крб.
Відповідно до листа №09-3751/1032/3k/13412+308 Мінпраці, Мінчорнобиля, Мінфіну України від 29.10.1992р. в разі, якщо робота в зоні радіаційного відчуження оплачена невірно, без урахування урядових рішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно з діючим законодавством. При цьому, визначений таким чином розмір заробітку не індексується і не виплачується, а тільки враховується при перерахунку пенсії.
До того ж у листі №224/8.13 Мінсоцполітики України від 09.06.1995р. передбачено, що підприємства в разі неправильної оплати за відпрацьовані в ЗОНІ радіаційного відчуження дні, повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Однак, судом встановлено, що підприємство, на якому працював позивач в той період, ліквідовано за рішенням суду без правонаступників. Отже, отримати оновлену довідку від підприємства, позивач не має можливості.
Згідно оновленої форми в розрахунку за відпрацьовані в епіцентрі ядерної катастрофи, безпосередньо на 3-му енергоблоці Чорнобильської АЕС зони №3 найвищого рівня радіаційної безпеки, при 6-ти годинної праці і підвищеній на 100% оплаті тарифної ставки
- 2,42 крб., та показнику кратності - 4, з обов`язковим врахуванням одержаної премії - 380,05 крб., загальна сума заробітної плати буде складати:
за 5-ть днів вересня 1986 року - 478 крб.
за 17-ть днів жовтня 1986 року - 1844,36 крб.
Оплата праці робітників і службовців, працівників підприємств, розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов`язані з ліквідацією аварії на ЧАЕС, провадилась в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 р. № 964 - у III, II, І зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах у порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.
Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), а також військовослужбовців, відповідно до абзацу четвертого п.п.1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 р. № 207-7, пункту 1 Постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 р. № 665-195, пункту 1 Постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 р. № 524-156 провадилась у III, II, І зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі та в подвійному розмірі.
У зоні особливого контролю оплата праці зазначених осіб провадилась у однократному розмірі тарифної ставки (постанова ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 р. № 524-156 та абзац четвертий підпункту 1 пункту 1 Постанови Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 р. № 207-7).
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25.10.2000 р. № 12- рп/2000, зоною відчуження є територія, що з 26.04.1986 р. охоплює ту частину радіаційно- небезпечних земель, рівень забруднення яких зумовив необхідність евакуації населення у 1986 році на підставі відповідних актів органів державної влади, незалежно від часу прийняття цих актів та проведення евакуації.
Віднесення населених пунктів і виробничих об`єктів до зон небезпеки та зони особливого контролю провадилось на підставі рішень Урядової комісії від 07.08.1986 р. №87 (лист Держкомпраці УРСР від 13.08.1996 р. № 115), від 19.08.1986р. № 108 (лист Держкомпраці УРСР від 26.08.1986р. № 124), від 18.09.1986р. № 173 (лист Держкомпраці від 24.09.1986 р. № 140), від 05.01.1987 р. № 339 (лист Держкомпраці УРСР від 19.01.1987 р. № 1).
Відповідно до Постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986 р. № 153/10-43, премія за роботу працівника в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання.
Якщо до призову на військові збори премія працівнику нараховувалась систематично, за період виконання робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, премія також повинна бути нарахована в тих же розмірах, як і працівникам підприємства, які не приймали участь в ліквідації аварії на ЧАЕС. Тобто у відповідності з діючим положенням про преміювання. Якщо в зазначене положення своєчасно внесені зміни у відповідності з п.п. 4 п. 1 Постанови Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 р. № 207-7 щодо підвищення граничного розміру премій до 60% тарифної ставки (окладу) на місяць, премія призваному на військові збори за період виконання робіт у зоні ЧАЕС повинна була бути нарахована в зазначених розмірах.
Крім, того, запроваджувалась одноразова премія за рахунок коштів, що виділялись Мінфіном СРСР і Держпланом СРСР в розпорядження Міненерго СРСР. Для заохочення працівників підприємств, незалежно від їх відомчого підпорядкування, розмір премії, що виплачувалась одному працівнику, не повинен був перевищувати 400 крб. (підпункт З пункту 1 Постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. №207-7). Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 р. № 523 дозволено виплачену на таких умовах одноразову премію (до 400 крб.) враховувати при призначенні пенсії.
Премія за основні результати господарської діяльності нараховувалась на одинарну тарифну ставку. Про це повідомлялось листом Держкомпраці УРСР і Укрпрофради від 28.06.1988 р. № 05/1-19; № 03-49-129.
Відповідно до Інструкції про порядок матеріального забезпечення громадян СРСР при призові на дійсну військову службу і проходження служби в запасі (п. 4), затвердженої постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 22 квітня 1982 р. № 95/4-132, за робітниками, службовцями і колгоспниками, призваними на збори, зберігався середній заробіток як по основній, так і по суміщуваній роботі за весь час зборів, включаючи час в дорозі до військової частини і назад та посада (робота).
Середній заробіток, із розрахунку якого провадилися виплати, передбачені Інструкцією, обчислювався із розрахунку останніх двох календарних місяців роботи.
Робітникам і службовцям, для яких застосовувалася почасова оплата праці, яка не змінювалася по днях і місяцях (оклад або ставка без доплат і надбавок або з постійними надбавками і доплатами), за час протягом якого зберігається середній заробіток, розрахунок провадився із зазначеного заробітку.
Для працівників з почасовою оплатою праці, яка не змінювалася по днях і місяцях (оклад або ставка без доплат, надбавок чи з постійними надбавками і доплатами), денний середній заробіток визначався діленням останнього місячного окладу працівника, включаючи твердий гарантований приробіток, на кількість робочих днів працівника за основним місцем роботи у відповідному місяці.
Для тих працівників, заробіток яких змінювався помісячно (відрядна, акордна, почасово-преміальна оплата), середньоденний заробіток обчислювався з розрахунку фактичного заробітку за два останні календарні місяці роботи з 1-го по 1-ше число. Якщо працівник відбув у службове відрядження навіть в останній день місяця, цей місяць відповідно до чинного законодавства не береться до розрахунку середньомісячного заробітку. Якщо протягом останніх двох місяців працівник певний час хворів, перебував у відпустці, мав вимушений простій, то дні (години), коли він фактично не працював, і суми, виплачені йому за ці дні (години), повинні виключатися при розрахунку середньомісячного заробітку.
При обчисленні середнього заробітку враховувалися: основна заробітна плата, надбавки, доплати, річна винагорода із фонду матеріального заохочення, оплата і доплата за надурочні роботи, якщо вони мали систематичний характер. Виробничі премії враховувалися при підрахунку середнього заробітку в тому разі, якщо вони входили в систему оплати праці на даному підприємстві, тобто не мали разового характеру і якщо вони виплачені за період, що не перевищує трьох місяців (за винятком виплат із фонду матеріального заохочення). Квартальна премія враховувалася у складі заробітку за кожний місяць у розмірі 1/3, а винагорода за загальні підсумки роботи підприємства - у розмірі 1/12 частини цієї винагороди, виплаченої за попередній рік. Премії та інші виплати, не нараховані працівнику своєчасно і виплачені у результаті трудового спору, враховувались у складі заробітку тих місяців, за які вони повинні були бути виплачені.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», довідку про заробіток працівника у період 1986-1990 років у зоні ЧАЕС для призначення пенсії надають підприємства за основним місцем роботи працівника.
Отже, якщо учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС донараховано заробіток за роботу в зоні відчуження в кратних розмірах в результаті розгляду індивідуального трудового спору, але виплата додатково нарахованої суми не проведена і не нараховано додаткові страхові внески, це не позбавляє права інваліда на призначення пенсії із заробітку у зоні відчуження.
Якщо ж в результаті розгляду індивідуального трудового спору донараховано суму премії за роботу в зоні ЧАЕС, підприємство повинно виплатити позивачу донараховану суму премії.
Перерахунок заробітку працівника за виконання зазначених робіт відповідно до рішення адміністрації підприємства, суду чи КТС, незалежно від того, виплачується донарахована сума підприємством чи не виплачується, повинен супроводжуватись належним оформленням документів по обліку заробітної плати, обов`язковим відображенням сум перерахунку в особистому рахунку працівника.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 р. № 886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках» затверджено Типове положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках (надалі - Типове положення).
Згідно з приписами п. 1 Типового положення, розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісіями при міністерстві, СБУ (далі - центральні комісії) і комісіями при військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних військових комісаріатах, військовому комісаріаті мм. Києва і Севастополя, територіальних органах міністерства та регіональних органах СБУ (далі - регіональні комісії).
Положеннями пункту 8 Типового положення передбачено, що Регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату (грошове забезпечення) за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, - у разі коли військову частину, інше військове формування, орган та підрозділ внутрішніх справ або цивільного захисту, підприємство, установу, організацію системи міністерства та СБУ ліквідовано без правонаступника.
За результатами опрацювання поданих заявником документів регіональна комісія у місячний строк з дати реєстрації заяви приймає рішення про достатність підстав для видачі довідки про заробітну плату (грошове забезпечення). Рішення регіональної комісії оформлюється протоколом, який підписується її головою та присутніми на засіданні членами.
Форма довідки про заробітну плату (грошове забезпечення) встановлюється Мінсоцполітики.
Згідно з пунктом 10 Типового положення довідка про заробітну плату (грошове забезпечення) видається протягом п`яти робочих днів після підписання протоколу засідання комісії територіальним органом міністерства або регіональним органом СБУ та відповідним військовим комісаріатом, при яких утворено регіональну комісію, завіряється печаткою і є підставою для розгляду органами Пенсійного фонду України питання проведення перерахунку пенсії.
У разі відсутності підстав для видачі довідки про заробітну плату, копія рішення регіональної комісії у тижневий строк надсилається заявникові із зазначенням причин відмови (п. 11 Типового положення).
Отже, Типовим положенням чітко регламентовано процедуру розгляду заяв про видачу відповідних довідок та визначено вичерпний перелік документів, які необхідно надати заявникам для отримання такої довідки.
Також, відповідно до вимог Типового положення Комісії повноважні приймати саме рішення, що оформлюється відповідним протоколом, на підставі якого орган, що утворив комісію, видає довідки про заробітну плату, тому належним предметом розгляду в цій справі є саме рішення, а не дії Відповідачів.
Суд погоджується з твердженням представників ОДА та комісії стосовно того, що на останню нормами чинного законодавства України не покладено обов`язку видавати довідки, це право закріплене за тим підприємством, на якому працювали ліквідатори аварій на ЧАЕС.
Однак, враховуючи, що на цей час підприємство ліквідовано, а згідно ст. 2 КАС України завданнями адміністративного судочинства України є справедливе, неупереджене, та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, з метою належного захисту прав позивача, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову шляхом зобов`язання Дніпропетровську обласну державну адміністрацію в особі Регіональної Комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках повторно розглянути питання та прийняти рішення про видачу інваліду Чорнобиля та війни 2-ої групи ОСОБА_1 , замість законодавчо застарілого зразка довідки №01/90 наданої 22.12.2005р. підприємством яке судом 26.03.2015р. було ліквідовано без правонаступництва, нової довідки, оновлена форма складання і методика обрахування якої затверджена 12.10.2012.р. Наказом №644 Мінсоцполітики України, де в розрахунку за відпрацьовані на 3-му енергоблоці Чорнобильської АЕС в ЗОНІ №3 радіаційної небезпеки 5-ть днів вересня і 17-ть днів жовтня 1986 року при 6-ти годинній праці і підвищеній на 100% оплаті тарифній ставці - 2,42 крб., та показнику кратності - 4 з обов`язковим врахуванням одержаної премії - 380,05 крб., загальна сума заробітної плати складає: за 5-ть днів вересня 1986 року - 478,98 крб., за 17-ть днів жовтня 1986 року - 1844,36 крб.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов`язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію в особі Регіональної Комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках повторно розглянути питання та прийняти рішення про видачу інваліду Чорнобиля та війни 2-ої групи ОСОБА_1, замість довідки №01/90 наданої 22.12.2005 р. підприємством, яке судом 26.03.2015 р. було ліквідовано без правонаступництва, нової довідки, оновлена форма складання і методика обрахування якої затверджена 12.10.2012.р. Наказом №644 Мінсоцполітики України, де в розрахунку за відпрацьовані на 3-му енергоблоці Чорнобильської АЕС в зоні №3 радіаційної небезпеки 5-ть днів вересня і 17-ть днів жовтня 1986 року при 6-ти годинній праці і підвищеній на 100% оплаті тарифній ставці - 2,42 крб., та показнику кратності - 4 з обов`язковим врахуванням одержаної премії - 380,05 крб., загальна сума заробітної плати складає: за 5-ть днів вересня 1986 року - 478,98 крб., за 17-ть днів жовтня 1986 року - 1844,36 крб.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 10 червня 2019 року.
Суддя (підпис) Рішення не набрало законної сили 10 червня 2019 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник