
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
24 червня 2019 р. № 1440/2249/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельника О.М., розглянув в порядку письмового провадження клопотання про встановлення нового строку для виконання рішення в адміністративній справі
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дії щодо зменшення розміру пенсії з 88 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення; зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року, виходячи з розміру 88% від відповідних сум грошового забезпечення, встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати в установлений судом термін з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 року позов ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області з 01.01.2016 року перерахувати, з врахуванням виплачених сум, та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 88% відповідних сум основних і додаткових видів грошового забезпечення, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області подати в 15 денний термін з моменту набрання даним рішенням законної сили, звіт про виконання рішення.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 року набрало законної сили 05.03.2019. На виконання вказаного судового рішення судом 21.03.2019 року видано виконавчі листи.
19.03.2019 року до суду надійшов Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області про виконання рішення суду, в якому зазначено, що рішення суду по справі № 1440/2249/18 виконано: проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.01.2016 року відповідно до покладених судом зобов`язань, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 13.03.2019 року.
Також, у Звіті зазначено, що сума доплати по перерахунку за рішенням суду з 01.01.2016 по 31.03.2019 року склала 44254,471 грн. та буде виплачена позивачу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду”" № 649 від 22.08.2018 року, якою було затверджено порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат та рішеннями суду. Порядком передбачено, що перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Вказана комісія приймає рішення, яке оформлюється протоколом, у якому за наявності підстав зазначаються пропозиції щодо перерахунку коштів на рахунок боржника. Таким чином, виплата заборгованості стосовно ОСОБА_1 буде проведена після прийняття відповідного рішення комісією.
02.04.2019 року позивач звернувся до суду із клопотанням, в якому просив суд встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області новий строк, а саме 10 днів для подання звіту про виконання судового від 10.12.2018 рок у справі № 1440/2249/18 та накласти штраф на керівника суб`єкта владних повноважень – начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області Сичугову Олену Анатоліївну, відповідальну за невиконання судового рішення від 10.12.2018 року у справі № 1440/2249/18 відповідно до вимог ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.04.2019 року ухвалено, встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) новий строк подання до суду Звіту про виконання судового рішення у справі № 1440/2249/18 протягом 30 днів з моменту отримання (вручення) копії даної ухвали. Клопотання в частині накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області штрафу - залишити без задоволення.
06.05.2019 року відповідач до суду надіслав Звіт про виконання про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду у справі № 1440/2249/18, у якому зазначив, що з метою виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.01.2016 відповідно до покладених судом зобов`язань, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 13.03.2019 (додаток 1 до звіту від 18.03.2019).
Щодо виплати перерахованого розміру пенсії, головне управління повідомляє наступне.
Згідно ст. 8 Закону України від 09.04.1992 2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. 22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» № 649 (далі - Постанова 649), якою встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійною фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державною бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Суму доплати за період з 05.03.2019 по 31.03.2019 в сумі 988,31 грн. ОСОБА_1 виплачено у квітні 2019 року, що підтверджується витягом з пенсійної справи, яка знаходиться в матеріалах справи.
Водночас, сума доплати за період з 01.01.2016 по 04.03.2019 (тобто до моменту набрання рішенням законної сили) у розмірі 43266,16 грн. буде виплачена відповідно до Постанови 649.
Порядком передбачено, що перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
14.06.2019 року позивач знову звертається до Миколаївського окружного адміністративного суду з заявою про встановлення нового строку ГУ ПФУ в Миколаївській області для подання звіту про виконання судового рішення та накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду.
Так, у відповідності до ч.1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.4 ст.382 КАС України питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.2 ст. 382 КАС України).
Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.
Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають до застосування у разі не подання звіту суб`єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини не виконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року "Питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішеннями суду" встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22.10.2018 року за № 1189/3264, затверджено Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, що визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. В реєстрі обліковуються рішення, що набрали законної сили та видані після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 та підпункту 2 пункту 2.2 розділу II Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України" від 22.12.2014 №28-2, основним завданням управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі виплати пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між зонами (містами). Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.
Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все ст. 23 цього Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Також, суд зазначає, що Верховний Суд України неодноразово приходив до висновку (справи № 21-66а14, № 21-199а15, №21-1044а15, №21-2630а15, №21-5118а15, №804/5081/13-а), що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат.
З системного аналізу вищезазначених норм, слід зазначити, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Зважаючи на викладене вище, суд дійшов висновку, що клопотання не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 293-297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. В задоволенні клопотання ОСОБА_1 відмовити повністю.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину ухвали суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.М. Мельник