Рішення № 82706117, 27.06.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2019
Номер справи
420/2987/19
Номер документу
82706117
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/2987/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Стефанова С.О.,

за участю секретаря судового засідання - Мельника Ю.В.,

представника позивача - Семенцова О.І. (на підставі ордеру),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправним та скасування рішення №10 від 01.04.2019 року про відмову в призначенні пенсії та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач або ОСОБА_1 ) до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (надалі по тексту - відповідач або Центральне об`єднане УПФУ в м. Одесі) в якому позивач просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №10 від 01.04.2019 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2;

- зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі зарахувати ОСОБА_1 , до пільгового стажу період навчання в ПТУ №2 м. Одеси за професією електрогазозварника з 01.09.1978 року по 03.07.1981 рік, період строкової служби у Збройних Силах з 26.04.1982 року по 28.05.1984 рік, періоди роботи на посадах газоелектрозварника та електрозварника в Одеському виробничому об`єднанні важкого кранобудування ім. Січневого повстання з 08.07.1981 року по 19.04.1982 рік та з 13.08.1984 року по 16.09.1985 рік, на посаді електрозварника на військовому заводі №464 з 23.09.1985 року по 10.01.1990 рік, на посаді електрогазозварника в СП «Кранлод» з 17.01.1990 року по 21.08.1992 рік та на посаді газоелектрозварника у ТОВ «Югтранс» з 16.08.2001 року по 01.06.2004 рік;

- зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - з 02.01.2019 року;

- зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі відшкодувати ОСОБА_1 , судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 768 грн. 40 коп.

Адміністративний позов обґрунтовано наступним

02 січня 2019 року позивач звернувся до Центрального об`єднаного УПФУ в м. Одесі з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2. Проте, рішенням №10 від 01 квітня 2019 року відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з підстав того, що позивачем для призначення пенсії не були надані пільгові довідки, а тому визначити право на пенсію не можливо.

Процесуальні дії

Ухвалою судді від 24 травня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Перше судове засідання по справі призначено на 18 червня 2019 року.

05 червня 2019 року від Центрального об`єднаного УПФУ в м. Одесі надійшов відзив на позовну заяву (вхід. №20201/19), згідно якого відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

10 червня 2019 року від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив (вхід. №20678/19).

Відзив на адміністративний позов обґрунтовано наступним

Працівникам, які мають не менше половини пільгового стажу роботи зі шкідливими важкими умовами праці, за наявності передбаченого загального стажу роботи. пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом 1 частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

За відсутності вищезазначеного стажу роботи, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 01 квітня 2017 року по 31 березня 2018 рік - не менше 26 років 6 місяців для чоловіків; з 01 квітня 2018 року по 31 березня 2019 рік - не менше 27 років у чоловіків.

Відповідач також зазначає, що документами, які підтверджують право на пільгове забезпечення є: трудова книжка з оформленим належним чином записами про займані посади та періоди роботи; виписки з наказів по підприємству про результати проведення атестації робочого місця; уточнююча довідка, у якій має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваних робіт, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номера, до якого включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Таким чином, оскільки для призначення пенсії позивачем не були надані пільгові довідки, визначити право на пенсію неможливо.

Також, як зазначив відповідач, до страхового стажу не враховано період проходження військової служби, оскільки у військовому квитку є необумовлене виправлення в даті призвання до служби.

Відповідь на відзив обґрунтована наступним

Позивач зазначає, що відповідач у відзиві на адміністративний позов по жодному з пунктів позовної заяви не виклав жодних заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову з якими відповідач не погоджується, з посиланням на відповідні докази та норми права.

У судовому засіданні призначене на 24 червня 2019 року о 10 год. 00 хв. представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити з підстав викладених у позовній заяві та у відповіді на відзив. Відповідач в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, докази належного повідомлення наявні в матеріалах справи, жодних заяв чи клопотання про розгляд справи за його відсутністю до суду не надходило.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, відзив на позовну заяву та відповідь на відзив, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Обставини справи встановлені судом

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досягнув 56 - річного віку, має загальний трудовий стаж більше 33 років.

Відповідно до диплому НОМЕР_9 ОСОБА_1 01 вересня 1978 року вступив і 03 липня 1981 року закінчив повний курс середнього професійно-технічного училища №2 м. Одеси за професією - електрогазозварювальник і здобув загальну середню освіту (а.с.53).

З 08.07.1981 року по 19.04.1982 рік та з 13.08.1984 року по 16.09.1985 рік ОСОБА_1 працював на посадах газоелектрозварника та електрозварника в Одеському виробничому об`єднанні важкого кранобудування ім. Січневого повстання, що підтверджується архівною довідкою Департаменту архівної справи та діловодства №2152-М-11.1-21 від 27.07.2018 року (а.с.37-39).

З 26.04.1982 року по 28.05.1984 рік позивач проходив службу в лавах Збройних Сил колишнього СРСР, що підтверджується військовим квитком НОМЕР_2 (а.с.52).

З 23.09.1985 року по 10.01.1990 рік позивач працював на посаді електрозварника на військовому заводі №464.

З 17.01.1990 року по 21.08.1992 рік позивач працював на посаді електрозварника в СП «Кранлод».

З 16.08.2001 року по 01.06.2004 рік позивач працював на посаді газоелектрозварника у ТОВ «Югтранс». Відповідно до запису в трудовій книжці за № 17 , на підставі наказу №79 від 22.06.2001 року, робоче місце газоелектрозварника атестовано.

Згідно архівної довідки Департаменту архівної справи та діловодства №2152-М-11.1-21 від 27.07.2018 року, позивач працював в Одеському автотранспортному підприємстві «Югтранс». Прийнятий на роботу - з 18.09.1995 року газоелектрозварювальником 4 розряду та звільнений з 01.06.2004 року за власним бажанням (а.с.42-43).

Вищезазначені періоди навчання, служби та роботи підтверджуються також належними записами у трудовій книжці НОМЕР_3 (а.с.32-36).

02 січня 2019 року позивач звернувся до Центрального об`єднаного УПФУ в м. Одесі з заявою про призначення пенсії за віком, Списком №2 (а.с.29).

До заяви про призначення пенсії позивачем надано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; документ про місце проживання (реєстрації) особи; заяву про призначення/перерахунок пенсії №10; паспорт НОМЕР_4 ; військовий квиток № НОМЕР_5 ; диплом № НОМЕР_6 ; довідку про ліквідацію від 26.12.2018 року; довідки про заробіток м-2245, м-1389/1412; довідки про роботу М1388/1413, 2152-м-11.1-21, 2157-м-11.1.21; копії карток Т-2; наказ №252/к; пояснення №02-13/2 (а.с.30).

Відповідно до наданого розрахунку стажу, страховий стаж позивача з урахуванням перетину періодів всього складає - 33 роки 2 місяці 17 днів (а.с.31).

Рішенням Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України №10 від 01 квітня 2019 року, у відповідності до ст.114 XIV «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, оскільки для призначення пенсії позивачем не було надано пільгові довідки, а тому визначити право на пенсію не можливо (а.с.28).

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням, вважаючи його безпідставним, протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Джерела права та висновки суду

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови і порядок призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлюються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Так, виключно цим Законом визначаються види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат тощо.

Відповідно до ч.3 ст.2 Закону №1058-IV, для окремих категорій громадян законами України можуть встановлюватися умови, норми і порядок їх пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і недержавного пенсійного забезпечення.

Так, згідно з п.2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають, зокрема, чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років і 6 місяців на зазначених роботах, які зайняті повний робочий день на роботах за Списками, затвердженими Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.

Згідно з п.3 Порядку застосування Списків №1, №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383, п.4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 року №442 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків, за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

Атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. При призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинно бути підтверджено за результатами атестації. Результати атестації застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Ці вимоги повинні виконуватись і при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 , який звернувся з відповідною заявою до відповідача 02.01.2019 року.

Тобто професія ОСОБА_1 та посади «газоелектрозварювальника», «електрозварювальника» та «електрогазозварювальника» чітко передбачені Списком №2, затвердженим Постановами у різні періоди його роботи, що, в свою чергу підтверджено відповідними записами ОСОБА_1 у трудовій книжці серії НОМЕР_7 (а.с.32-36).

Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону №1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими Постановами Кабінету Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років і 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Відповідно до ст.100 Закону України №1788-ХІІ особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах, зокрема, особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.

Приведені вище спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок) та листом Міністерства праці та соціальної політики України/Департамент пенсійного забезпечення №6824/039/161-09 від 01.12.2009 року.

Відповідно до статті 62 Закону №1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У відповідності з абзацом 1 пункту 20 Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (у випадку позивача вимога пенсійного органу надати такі уточнюючі довідки є протиправною та безпідставною, так як саме в трудовій книжці наявні відомості та записи, що повністю підтверджують його пільговий стаж за Списком №2.

Отже, уточнюючі довідки мають прийматися як підтвердження спеціального трудового стажу лише за відсутності таких записів у трудовій книжці, а у випадку позивача наявні як записи у його трудовій книжці серії НОМЕР_7 , так ще й підтверджено архівними довідками, які надавались до відповідача при подачі заяви про призначення пенсії.

В трудовій книжці позивача містяться відомості щодо наявності у позивача права на пенсію на пільгових умовах, зокрема професія, передбачена Списком №2 та необхідний стаж більше 33 років), що цілком узгоджується із змістом наведених норм.

Згідно статті 3 Закону України «Про професійно-технічну освіту» (далі - Закон №103/98-ВР) первинна професійна підготовка - це здобуття професійно-технічної освіти особами, які раніше не мали робітничої професії, або спеціальності іншого освітньо-кваліфікаційного рівня, що забезпечує відповідний рівень професійної кваліфікації, необхідний для продуктивної професійної діяльності.

Статтею 18 Закону №103/98-ВР (Типи професійно-технічних навчальних закладів) визначено, що до професійно-технічних навчальних закладів належать, зокрема, навчально-курсові комбінати.

Згідно статті 31 Закону №103/98-ВР державний перелік професій з підготовки кваліфікованих робітників у професійно-технічних навчальних закладах є нормативно-правовим актом, який визначає: назву професії (професійну назву роботи) за Національним класифікатором України «Класифікатор професій».

Державний перелік професій з підготовки кваліфікованих робітників у професійно-технічних навчальних закладах затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.2007 року №1117 (далі - Постанова №1117). Розділом 2 Постанови №1117 «Професії з зварювання металу, загальні для виробництва готових металевих виробів, виробництва машин та устаткування, будівництва, виробництва електричних машин та устаткування, виробництва транспортних засобів та устаткування, технічного обслуговування та ремонту автомобілів» (код КП 7212.1) передбачено професії електрозварника та газоелектрозварника.

Відповідно до статті 38 Закону №103/98-ВР (Гарантії соціального захисту учня, слухача та випускника професійно-технічного навчального закладу) час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, то дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Судом було встановлено, що позивач 01 вересня 1978 року вступив та 03 липня 1981 року закінчив повний курс середнього професійно-технічного училища №2 м. Одеси за професією - електрогазозварювальник і здобув загальну середню освіту, що підтверджується копією диплому НОМЕР_10 (а.с.53) та записом в трудовій книжці серії НОМЕР_7 на сторінці 3 (а.с.32).

Водночас, 08.07.1981 року позивача було прийнято на роботу в Одеське виробниче об`єднання важкого кранобудування ім. Січневого повстання на посаду газоелектрозварника, тобто через 5 днів після закінчення навчання.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно було не зараховано до пільгового стажу період навчання позивача з 03.07.1981 року по 03.07.1981 рік в професійно-технічному училищі №2 м. Одеси.

Разом з цим, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби», який набрав чинності 01 січня 2006 року, внесено зміни до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та «Про загальний військовий обов`язок і військову службу».

Відповідно до вказаних змін час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Зі змісту наведеної норми суд приходить до висновку, що період навчання особи в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, разом не можуть перевищувати вже наявного стажу роботи у такої особи, який дає право на призначення їй пенсії на пільгових умовах.

Як було встановлено судом, відповідно до наказу №549/кат від 24.07.1981 року, 08.07.1981 року позивач зарахований в збірний цех газоелектрозварювальником 3-го розряду в Одеське виробниче об`єднання важкого кранобудування ім. Січневого повстання, що підтверджується записом в трудовій книжці серії НОМЕР_7 на сторінці 3 (вказана професія віднесена до Списку №2) (а.с.32).

19.04.1982 року відповідно до наказу №78/кат від 20.04.1982 року позивач звільнений з Одеського виробничого об`єднання важкого кранобудування ім. Січневого повстання відповідно до п.3 ст.36 КЗоТ УРСР у зв`язку з призивом до Радянської Армії (а.с.32).

Як було встановлено судом, з 26.04.1982 року по 28.05.1984 рік позивач проходив службу в лавах Збройних Сил колишнього СРСР, що підтверджується військовим квитком НОМЕР_2 (а.с.52) та записом в трудовій книжці серії НОМЕР_7 на сторінці 5 (а.с.33).

З урахуванням тієї обставини, що на момент призову на строкову службу ОСОБА_1 працював на Одеському виробничому об`єднанні важкого кранобудування ім. Січневого повстання газоелектрозварником 3-го розряду, що передбачає право на пенсію на пільгових умовах та за Списком №2, час проходження строкової військової служби з 26.04.1982 року по 28.05.1984 рік, не перевищує наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, а відтак підлягає зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що з урахуванням чинного законодавства та п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 02.01.2019 року, суд дійшов висновку, що датою з якого позивачу повинна бути призначена пенсія є саме 02.01.2019 року.

Водночас, суд критично ставиться до твердження відповідача щодо неврахування до страхового стажу періоду проходження військової служби, оскільки у військовому квитку є виправлення в даті призвання до служби, що спростовується як самим військовим квитком, з якого чітко вбачається дата призвання до військової служби 20 квітня 1982 року (а.с.52) так і записом в трудовій книжці позивача НОМЕР_7 на сторінці 5 (а.с.33).

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Між тим, заперечуючи проти позову, відповідачем не надано суду доказів, які б підтверджували відсутність пільгового стажу у позивача за невраховані ним місяці.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій та рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на зазначене та згідно із ст.139 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у загальній сумі 1536 грн. 80 коп., сплачені згідно квитанції №1-1164-К від 16 травня 2019 року на суму 768 грн. 40 коп. та квитанції №1-2188-К від 23 травня 2019 року підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 14, 44, 139, 242-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправним та скасування рішення №10 від 01.04.2019 року про відмову в призначенні пенсії та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №10 від 01.04.2019 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу період навчання в ПТУ №2 м. Одеси за професією електрогазозварника з 01.09.1978 року по 03.07.1981 рік, період строкової служби у Збройних Силах з 26.04.1982 року по 28.05.1984 рік, періоди роботи на посадах газоелектрозварника та електрозварника в Одеському виробничому об`єднанні важкого кранобудування ім. Січневого повстання з 08.07.1981 року по 19.04.1982 рік та з 13.08.1984 року по 16.09.1985 рік, на посаді електрозварника на військовому заводі №464 з 23.09.1985 року по 10.01.1990 рік, на посаді електрогазозварника в СП «Кранлод» з 17.01.1990 року по 21.08.1992 рік та на посаді газоелектрозварника у ТОВ «Югтранс» з 16.08.2001 року по 01.06.2004 рік.

Зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - з 02.01.2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_8 ) суму сплаченого судового збору в розмірі 1536 грн. 80 коп. (тисяча п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили, згідно ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. При цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Повне рішення суду складено та підписано суддею 27 червня 2019 року.

Суддя С.О. Cтефанов

.