
Справа № 628/1228/19
Провадження № 2-а/628/37/19
РІ Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2019 року Куп`янський міськрайоний суд Харківської області
в складі: головуючого судді - Клімової С.В.,
при секретарі - Бавики Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Куп`янську адміністративний позов Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про визнання дій державного виконавця протиправними та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження, про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Куп`янське ОУПФ України Харківської областізвернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про визнання дій державного виконавця протиправними та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження, про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору, мотивуючи свої вимоги тим, що 16.04.2019 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Барановою Я.О. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 58906713 з виконання виконавчого листа № 628/3306/17 виданого 13.04.2018 року Куп`янським міськрайонним судом Харківської області про стягнення на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань з Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (63701, Харківська область, місто Куп`янськ, вулиця Петра Іванова, 1, код ЄДРПОУ :40384269) та з Виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області судовий збір по 320.00 грн. з кожного. Також 16.04.2019 року старшим державним виконавцем було винесено постанову про стягнення з Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області витрат на проведення виконавчих дій у сумі 69,00 грн.. Також 16.04.2019 рокустаршим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Барановою Я.О. було винесено постанову про стягнення з Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області виконавчого збору усумі 32,00 грн..
Позивач вважає, що вищевказані постанови є незаконними та підлягають скасування, так як при винесенні вище зазначених постанов старший державний виконавець перевищила надані їй повноваження з виконання рішень, оскільки відповідно до ч.2 ст. 6 Закону України “Про виконавче провадження”, рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, а не державною виконавчою службою, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач направив на електронну адресу суду відзив в якому зазначив, що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки державний виконавець керуючись « Законом України « Про виконавче провадження» з законних підстав виніс постанову про відкриття виконавчого провадження № 58906713 з примусового виконання виконавчого документу. Копії даної постанови були направлені сторонам виконавчого провадження. Зазначену постанову боржником було отримано 02.05.2019 року. Позивач наполягає, що зазначене рішення суду повинно виконуватися органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, а саме Куп`янським управлінням Державної казначейської служби України Харківської області – де Куп`янське ОУПФУ Харківської області згідно з відповіді Куп`янського управління Державної казначейської служби України Харківської області не обслуговується. Також представник відповідача зазначає, що стягувачем за виконавчим листом є Державна судова адміністрація України, яка є державним органом, тому відповідно виконавчий лист не підпадає під дію Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Тобто державний виконавець діяв у відповідності до вимог чинного законодавства.
Ухвалою суду від 26 квітня 2019 року адміністративний позов був прийнятий до розгляду та відкрито провадження по справі.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив суд його задовольнити, пояснивши, що Куп`янське ОУПФ України в Харківській області обслуговує Куп`янське управління Державної казначейської служби України Харківської областіна адресу якого відповідачу слід було направити на виконання рішення про стягнення коштів, в подальшому надала заяву про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Надав до суду відзив в якому зазначено, що позов не визнають та просять в задоволенні позову відмовити, справу розглянути без представника відповідача.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження із врахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтею 287 КАС України, з повідомленням сторін в письмовому провадженні відповідно до вимог частини дев`ятої статті 205 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини справи.
Так Постановою про відкриття виконавчого провадження № 58906713 від 16.04.2019 року відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 628/3306/17 від 13.04.2018 року про стягнення на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань з Куп`янського ОУПФУ Харківської області та з Виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області судового збору по 320 грн. з кожного.
Постановою про стягнення виконавчого збору № 58906713 від 16.04.2019 року стягнуто з Куп`янського ОУПФУ Харківської області виконавчий збір у сумі 32 грн..
Постановою про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження № 58906713 від 16.04.2019 року стягнуто з Куп`янського ОУПФУ Харківської області витрати на проведення виконавчих дій у сумі 69 грн..
Рішенням Куп`янського міськрайонного суду Харківської області від 06.03.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Зобов`язано Куп`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області відновити виплату пенсії ОСОБА_1 з моменту припинення її виплати - з 01.05.2017 року тв. виплатити заборгованість з пенсії ОСОБА_1 за період з 01.05.2017 р. по 01.11.2017 р.
Стягнуто на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань з Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області та з Виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області судовий збір по 320,00 грн. з кожного. ( а.с. 5-13).
Статтею 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Суд оцінює докази, які є в справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, що передбачено ст. 90 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із заявою, якщо вважають , що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Частиню 3 статті 287 КАС України встановлено, що відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
Згідно зі ст. 6 Закону України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”(№ 1403-VIII від 02.06.2016) систему органів примусового виконання рішень становлять:
1)Міністерство юстиції України;
2)органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в. установленому законодавством порядку.
Відповідно до пункту 3 розділу 1 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 512/5 від 02.04.2012 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 29.09.2016 № 2832/5 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.09.2016 р. за № 1302/29432) органами державної виконавчої служби є:
Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до якого входить відділ примусового виконання рішень;
управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень;
районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних територіальних управлінь юстиції.
Адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист (ч. 5 ст. 287 КАС України)..
Оскільки провадження з виконання судових рішень є завершальною і невід`ємною частиною (стадією) судового провадження по конкретній справі в якій провадження за скаргою не відкривається, а за подання позовної заяви вже сплачено відповідний судовий збір то за подання скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця судовий збір не сплачується.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 18.01.2018 р. (справа № 565/256/15-ц), від 14.02.2018 р. (справа № 589/6044/13).
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про виконавче провадження” (далі - Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які проводяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 5 вказаного Закону передбачено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюється Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень і рішень інших органів».
В той же час, стаття 6 Закону встановлює випадки виконання рішень іншими органами.
Згідно ч. 1 вищевказаної статті Закону у випадках, передбачених законом, рішення щодо стягнення коштів, майна та коштів виконуються органами доходів і зборів, а рішення щодо стягнення коштів-банками та іншими фінансовими установами.
Частиною 2 цієї ж статті Закону встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Стаття 3 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” також встановлює особливості виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу.
Згідно ч. 1 вказаної статті Закону виконання рішень судів про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень- за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до Державної казначейської служби України у строки, встановлені Законом України “Про виконавче провадження”, із заявою про виконання рішення суду.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 р. № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики , що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.
Статус об`єднаного управління визначається Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.20144 року № 28-2 (із змінами).
За пунктом 1.1 цього Положення управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах , а також об`єднані управління є територіальними органами Пенсійного фонду України.
Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Отже, Куп`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області є органом державної влади, який здійснює повноваження, покладені на нього законодавством, зокрема, Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом ПрезидентаУкраїни від 6 квітня 2011 року № 384/2011, у зв`язку з чим рішення про стягнення коштів з позивача виконується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тобто Куп`янським управлінням Державної казначейської служби Харківської області, а не відповідачем.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки відповідачем не було доведено правомірності прийнятого ним рішення.
Керуючись ст.ст.72, 77, 78, 90, 205, 250, 287,295 КАС України, суд-
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про визнання дій державного виконавця протиправними та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження, про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати:
Постанову управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Харківській області від 16.04.2019 року про відкриття виконавчого провадження ВП № 58906713 з виконання виконавчого листа № 628/3306/17 виданого 13.04.2018 року Куп`янським міськрайонним судом Харківської області про стягнення на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань з Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області та з Виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області судовий збір по 320.00 грн. з кожного;
Постанову управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Харківській області від 16.04.2019 р. про стягнення з Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області витрат на проведення виконавчих дій у сумі 69,00 грн.;
Постанову управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Харківській області від 16.04.2019 р. про стягнення з Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області виконавчого збору у сумі 32,00 грн..
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Куп`янський міськрайонний суд Харківської області протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається на офіційному порталі судової владиУкраїни в мережі Інтернет за веб-адресоюсторінкиhttp://kpm.hr.court.gov.ua/sud2023/gromadyanam/csz/
Суддя Куп`янського міськрайонного суду С.В. Клімова