
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2019 року Справа № 160/2073/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання неправомірною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 04.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просив суд:
- визнати неправомірною відмову Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років;
- зобов`язати Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документи на ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, що затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 за № 3-1 відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 70% його грошового забезпечення, з моменту звернення.
2. 07.03.2019 позивачем надано оригінал квитанції про сплату судового збору № 0.0.232081898.1 від 09.01.2019 у розмірі 768,40 грн, копія якої міститься в матеріалах адміністративної справи № 160/2073/19.
3. Ухвалою суду від 11.03.2019 адміністративний позов залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
4. 12.04.2019 на виконання вимог ухвали позивачем надано:
- виправлений адміністративний позов із зазначенням коду ЄДРПОУ Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області;
- належним чином засвідчені докази на обґрунтування позовних вимог із зазначенням, де перебуває оригінал такого доказу;
- квитанцію про сплату судового збору № 0.0.1322927217.1 від 12.04.2019 у розмірі 768,40 грн.
5. Ухвалою суду від 15.04.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/2073/19.
6. 25.04.2019 до канцелярії суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на адміністративний позов з доказом направлення документів позивачу.
7. 10.05.2019 до канцелярії суду від Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказом направлення документів позивачу.
8. 14.05.2019 від позивача надійшла відповідь на відзиви відповідачів.
9. У зв`язку із перебуванням головуючого судді у справі І.О. Верба у відпустці з 11.06.2019 по 21.06.2019 (п`ятниця) включно, справа розглянута 24.06.2019 (понеділок).
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
10. Позивачу відмовлено у направленні документів до Пенсійного фонду через недостатність календарної вислуги років для призначення пенсії.
11. Позивач вважає висновки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції необґрунтованими, протиправними та такими, що незаконно звужують його гарантовані Конституцією права на належний рівень соціального захисту.
12. Виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
13. На Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсію, необхідних для призначення пенсії документів.
14. Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції з посиланням на недостатністю календарної вислуги років фактично відмовлено позивачу у призначення пенсії за вислугу років.
15. Таким чином, відмовляючи у підготовці та направленні пакету документів до пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугу років через відсутність необхідної вислуги років, Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції діяло не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, визначені Законами України, чим порушив вимоги чинного законодавства, а саме: пункту 12 Порядку № 3-1, оскільки не здійснено оформлення всіх необхідних документів позивача, подання про призначення пенсії (додаток 2) у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії, ознайомлення з ним позивача і направлення їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
16. Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
17. Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
18. За наведених обставин, позивач вважає, що з метою захисту його порушених прав, Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції зобов`язано підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документи для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, що затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
19. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повинно призначити, нарахувати та виплачувати пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 70% грошового забезпечення.
ІІІ. ДОВОДИ ПІВДЕННО-СХІДНОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ З ПИТАНЬ ВИКОНАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПОКАРАНЬ ТА ПРОБАЦІЇ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ
20. Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції просило вирішити спір відповідно до чинного законодавства.
IV. ДОВОДИ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
21. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проти позову заперечило повністю зазначивши, що повноваження та функції з обчислення вислуги років покладаються на уповноважені структурні підрозділи.
22. У статті 12 Закону № 2262-ХІІ чітко вказано, що право на пенсію осіб, звільнених у період з 01.10.2016 по 30.09.2017, виникає саме за наявності 23 календарних років вислуги і більше.
23. Позивач вимагає призначити пенсію на підставі вислуги років у пільговому обчисленні, що не передбачено чинним законодавством.
24. Заявлені позовні вимоги до Головного управління щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років є передчасними та спрямовані на майбутній захист порушених прав позивача, що не узгоджується з приписами КАС України, у зв`язку з тим, що між позивачем та Пенсійним органом ще не виникли правовідносини щодо призначення пенсії через відсутність належним чином наданих документів для призначення пенсії, та суд не наділений повноваженнями вирішувати спір на майбутнє.
V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
25. Згідно з витягу з наказу від 01.02.2016 № 21/ОС-16 «З особового складу (Дніпропетровська)» полковника внутрішньої служби Ведмідського Олександра Володимировича, заступника начальника управління ДПтС України у Дніпропетровській області звільнено зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України за власним бажанням відповідно до пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 31.01.2016.
26. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить 21 рік 05 місяців 00 днів, у пільговому обчисленні – 26 років 06 місяців 26 днів (а.с.26, 47).
27. Відповідно до розрахунку вислуги років на пенсію полковника внутрішньої служби Ведмідського Олександра Володимировича, заступника начальника управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області особистий номер М-0077821, народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , місто Павлоград, Дніпропетровської області, первинне спеціальне звання рядовий міліції присвоєно наказом ДУМ МВД України від 22.08.1994 № 74 о/с, вислуга років на 01.02.2016 для призначення пенсії складає: у календарному обчисленні 21 рік 05 місяців 00 днів, у пільговому обчисленні – 26 років 06 місяців 26 днів. Загальний страховий стаж 23 роки 02 місяці 28 днів (а.с.23-25, 48-49).
28. Згідно вказаного розрахунку до вислуги років для призначення пенсії по лінії МВС України зараховується:
1) служба в Міністерстві внутрішніх справ:
- курсант Дніпропетровського училища міліції МВС України, диплом ІД ВЕ №001381, з 01.09.1994 по 19.07.1997, календарна вислуга 02.10.18, коефіцієнт 1:1, пільгова вислуга 02.10.18;
- оперуповноважений відділення карного розшуку Павлоградського міського відділу УМВС України в Дніпропетровській області, наказ №92 від 19.08.1997, з 18.08.1997 по 08.10.1997, календарна вислуга 00.01.20, коефіцієнт 1:1,5, пільгова вислуга 00.02.15;
- оперуповноважений відділу територіального обслуговування відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, наказ №57 о/с від 10.10.1997, з 08.10.1997 по 22.05.1998, календарна вислуга 00.07.14, коефіцієнт 1:1,5, пільгова вислуга 00.11.06;
- оперуповноважений відділення боротьби з майновими злочинами і крадіжками автотранспортних засобів відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, наказ № 28 о/с від 22.05.1998, з 22.05.1998 по 12.02.1999, календарна вислуга 00.08.20, коефіцієнт 1:1,5, пільгова вислуга 01.01.00;
- оперуповноважений відділення ДСБЕЗ Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, наказ № 7 о/с від 12.02.1999, з 12.02.1999 по 20.05.1999, календарна вислуга 00.03.08, коефіцієнт 1:1,5, пільгова вислуга 00.04.27;
- оперуповноважений 5-го міського відділення міліції Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, наказ № 31 о/с від 20.05.1999, з 20.05.1999 по 11.09.2001, календарна вислуга 02.03.21, коефіцієнт 1:1,5, пільгова вислуга 03.05.16;
- старший оперуповноважений відділення ДСБЕЗ Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, наказ № 59 о/с від 11.09.2001, з 11.09.2001 по 25.11.2002, календарна вислуга 01.02.14, коефіцієнт 1:1,5, пільгова вислуга 01.09.21;
- оперуповноважений спеціального відділу ДСБЕЗ по боротьбі зі злочинністю в бюджетній сфері при УМВС України в Дніпропетровській області, наказ № 167 о/с від 25.11.2002, з 25.11.2002 по 12.04.2005, календарна вислуга 02.04.17, коефіцієнт 1:1,5, пільгова вислуга 03.06.25;
- заступник начальника - начальник міліції громадської безпеки Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, наказ № 81 о/с від 12.04.2005, з 12.04.2005 по 03.07.2007, календарна вислуга 02.02.21, коефіцієнт 1:1, пільгова вислуга 02.02.21;
- заступник начальника відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Дніпропетровській області, наказ № 113 о/с від 03.07.2007, з 03.07.2007 по 26.09.2007, календарна вислуга 00.02.23, коефіцієнт 1:1, пільгова вислуга 00.02.23;
- заступник начальника відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Дніпропетровській області, наказ № 164 о/с від 01.10.2007, з 26.09.2007 по 31.08.2008, календарна вислуга 00.11.05, коефіцієнт 1:1, пільгова вислуга 00.11.05;
- заступник начальника відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ГУМВС України в Дніпропетровській області, наказ № 176 о/с від 07.09.2008, з 01.09.2008 по 19.05.2010, календарна вислуга 01.08.18, коефіцієнт 1:1, пільгова вислуга 01.08.18;
- виконуючий обов`язки начальника Дніпропетровського районного відділу ГУМВС України в Дніпропетровській області, наказ № 130 о/с від 19.05.2010, з 19.05.2010 по 22.06.2010, календарна вислуга 00.01.13, коефіцієнт 1:1, пільгова вислуга 00.01.13;
- начальник Дніпропетровського районного відділу ГУМВС України в Дніпропетровській області, наказ № 150 о/с від 22.06.2010, з 22.06.2010 по 04.02.2012, календарна вислуга 01.07.12, коефіцієнт 1:1, пільгова вислуга 01.07.12;
2) відряджений у розпорядження до Державної пенітенціарної служби України:
- виконуючий обов`язки заступника начальника управління - начальника відділу. кримінально-виконавчої інспекції управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Дніпропетровській області, наказ № 19 о/с від 24.02.2012, з 04.02.2012 по 31.05.2012, календарна вислуга 00.03.27, коефіцієнт 3:4, пільгова вислуга 00.05.06;
- заступник начальника управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області наказ № 50 о/с від 31.05.2012 з 31.05.2012 по 10.11.2014 календарна вислуга 02.05.09 коефіцієнт 3:4 пільгова вислуга 03.03.02;
- заступник начальника управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області (у зв`язку з організаційно-штатними змінами) наказ № 173 о/с від 10.11.2014 з 10.11.2014 по 01.02.2016 календарна вислуга 01.02.21 коефіцієнт 3:4 пільгова вислуга 01.07.18.
29. 16.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до начальника Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції з заявою (а.с.16-17, 56) в якій просив підготувати та направити у встановлені терміни в органи Пенсійного фонду України відповідні документи, завірені належним чином, які передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, у тому числі:
- подання про призначення пенсії (додаток 2 до Порядку № 3-1);
- розрахунок вислуги років;
- витяг із наказу про звільнення;
- довідку про присвоєння військових звань;
- грошовий атестат;
- довідку про додаткові види грошового забезпечення;
- витяг з наказу про встановлення розміру посадового окладу.
30. Листом від 30.10.2018 № 5/1-1239-18/В-1019 (а.с.14-15, 57) Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, розглянувши запит позивача від 16.10.2018, повідомило, зокрема, наступне:
- на день Вашого звільнення з Державної пенітенціарної служби України 01.02.2016 календарна вислуга років складає 21 рік 05 місяців 00 днів, тоді як для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років має складати не менше ніж 22 календарних роки та 6 місяців;
- направити матеріали на призначення пенсії за вислугу років відносно Вас до Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не є можливим у зв`язку із відсутністю права на призначення пенсії.
VІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
31. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
32. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
33. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
34. Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі – Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
35. Згідно статті 4 Закону № 1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби. При цьому всі види грошового забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських враховуються нарівні із заробітною платою робітників і службовців.
36. Згідно з частиною 1 та абзацом 1 частини другої статті 14 Закону України «Про Державну кримінально - виконавчу службу» від 23.06.2005 № 2713-IV (далі - Закон № 2713-IV) до персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України належать особи рядового і начальницького складу (далі - особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби), спеціалісти, які не мають спеціальних звань, та інші працівники, які працюють за трудовими договорами в Державній кримінально-виконавчій службі України (далі - працівники кримінально-виконавчої служби).
37. Служба в Державній кримінально-виконавчій службі України є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України. Час проходження служби в Державній кримінально-виконавчій службі України зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.
38. Особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюються такі спеціальні звання: старший начальницький склад полковник внутрішньої служби (пункт 4 частини шостої статті 14 Закону № 2713-IV).
39. Відповідно до статті 23 Закону № 2713-IV Держава забезпечує соціальний захист персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших законів України.
40. Умови грошового і матеріального забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплата праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються законодавством і мають забезпечувати належні матеріальні умови для комплектування Державної кримінально-виконавчої служби України висококваліфікованим персоналом, диференційовано враховувати характер і умови служби чи роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій та професійній діяльності і компенсувати персоналу фізичні та інтелектуальні затрати.
41. Пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби здійснюється відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
42. При звільненні зі служби особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
43. Особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів; особам, які проходять службу у воєнізованих формуваннях і установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, - один місяць служби за півтора місяця, а в установах виконання покарань, призначених для тримання і лікування інфекційних та психічно хворих засуджених, - один місяць служби за два місяці за переліком посад і в порядку, що затверджуються Міністерством юстиції України (частина четверта статті 23 Закону № 2713-IV).
44. На осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України «Про Національну поліцію», а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України (частина п`ята статті 23 Закону № 2713-IV).
45. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі – Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
46. У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
47. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
48. Відповідно до пункту «б» статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
49. Згідно з пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
- з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше
50. Пунктом «б» статті 12 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1 2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
51. Згідно статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
52. Статтею 17-2 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
53. Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 17-2 Закону № 2262-ХІІ).
54. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджено «Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі по тексту - Порядок № 393).
55. Абзацом 1 пункту 1 Порядку № 393 передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються час перебування на посадах службовців у виправно-трудових установах, в органах і установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, інспекціях виправних робіт, підрозділах кримінально-виконавчої інспекції та невоєнізованої професійно-пожежної охорони, які переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби за переліком посад і на умовах (в порядку), затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ та Міністерством юстиції.
56. У відповідності підпункту «г» пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби.
57. Підпунктом «в» пункту 3 Порядку № 393, в редакції до 27.07.2011, було встановлено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця:
- час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ;
- час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
58. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780, яка набрала чинності з 27.07.2011, вказані абзаци підпункту «в» виключені, а пунктом 2 установлено, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.
59. Відповідно до статей 48, 49 Закону № 2262-ХІІ заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.
60. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз`яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз`яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.
61. Пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ призначають органи Пенсійного фонду України.
62. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі – Порядок № 3-1).
63. Пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
64. За приписами пункту 7 Порядку 3-1 для призначення пенсії, зокрема, за вислугу років подаються такі документи:
- заява про призначення пенсії;
- грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;
- військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);
- документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону № 2262-ХІІ;
- довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;
- копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
- довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»;
- копія паспорта.
65. Відповідно до пункту 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
66. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
67. Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви.
VІІ. ОЦІНКА СУДУ
68. Відмовляючи у направленні подання для призначення пенсії до органу Пенсійного фонду Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції зазначило про наявність на день звільнення з Державної пенітенціарної служби України 01.02.2016 календарної вислуги років 21 рік 05 місяців 00 днів, що є меншим від необхідної вислуги 22 роки та 6 місяців (а.с.14-15).
69. Позивач зазначає про необхідність врахування вислуги років в пільговому обчисленні, яка складає 26 років 06 місяців та 26 днів.
70. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 28.11.2018 у справі № 537/1980/16-а (провадження № 11-683апп18) зазначила, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу Пенсійного фонду України або відмовити у такому поданні.
71. Структурні підрозділи наділені повноваженнями здійснювати обчислення вислуги років для призначення пенсії особам, які звільнені з органів внутрішніх справ. Вони направляють до територіальних органів Пенсійного фонду України подання та необхідні для призначення пенсії документи виключно у разі встановлення цими органами правових підстав (наявності вислуги років або досягнення 45-річного віку на момент звільнення зі служби).
72. З урахуванням правового висновку Великої Палати Верховного Суду Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції здійснює перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлює наявність підстав для її призначення.
73. Надаючи оцінку доводам позивача щодо наявності вислуги років, необхідної для призначення пенсії, суд виходить із того, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов`язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком № 393.
74. З урахуванням викладеного суд вважає, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
75. Аналогічний висновок щодо застосування Порядку № 393 при обчисленні пільгового стажу для призначення пенсії за вислугою років, зокрема, прокурорам і слідчим, викладений Верховним Судом України у постанові від 27.05.2008 (21-2438во17).
76. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон № 2262-ХІІ.
77. Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу та пріоритет над іншими нормативно - правовими актами. Закони та підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції і повинні відповідати їй. Норми Конституції є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
78. Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
79. У статті 58 Конституції України зазначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
80. Згідно з вимогами статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
81. Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював чітку правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справах щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11.0.2005 № 8-рп/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання).
82. У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказує на те, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (рішення № 5-рп/2002).
83. Визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно раніше закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційний Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.
84. Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства або прийняттям нових законодавчих актів.
VІІІ. ВИСНОВОК СУДУ
85. Матеріалами адміністративної справи підтверджується фактична наявність вислуги років для призначення пенсії позивачу, оскільки вислуга років на 01.02.2016 для призначення пенсії складає у пільговому обчисленні вислугу років більшу від мінімально необхідної вислуги у 22 роки та 6 місяців.
86. Щодо пояснень пенсійного Фонду про те, що для призначення пенсії за вислугу років враховується лише календарна вислуга, а не її загальна тривалість у пільговому обрахуванні, суд зазначає про їх необґрунтованість, оскільки такий аргумент суперечить статті 24 № 2713-IV, та Порядку № 393, з якого прямо вбачається, що пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ.
87. Таким чином, позовні вимоги про визнання неправомірною (протиправною) відмови Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції щодо підготовки та подання документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років, з підстав відсутності вислуги років, необхідної для призначення пенсії є такими, що підлягають задоволенню.
88. Інших підстав, які б унеможливлювали направлення подання до органу Пенсійного фонду відповідачем не заявлено, отже є такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов`язання відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документи для призначення позивачу пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, що затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 за № 3-1 відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
89. Поряд з цим, є такими, що не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити позивачу. пенсію за вислугою років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 70% його грошового забезпечення, з моменту звернення, оскільки орган Пенсійного фонду не отримував відповідне подання про призначення пенсії, отже така позовна вимога заявлена на майбутнє, коли як судовому захисту підлягають лише порушені права.
90. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм права, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заявленого позову, та присудження на користь позивача судового збору пропорційно задоволених позовних вимог.
91. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
92. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867332; вул. Короленка, буд. 4, м. Дніпро, 49000), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання неправомірною відмови та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
93. Визнати протиправною відмову Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 30.10.2018 № 5/1-1239-18/В-1019 у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання та документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років.
94. Зобов`язати Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання та документи для призначення пенсії за вислугою років ОСОБА_1 із обрахуванням вислуги років на пільгових умовах відповідно до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 за № 3-1 та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
95. В іншій частині позовних вимог – відмовити.
96. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції понесені витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.
97. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
98. Повне рішення складено 24.06.2019.
Суддя І.О. Верба