Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" березня 2010 р.Справа № 21/67-10 За позовом Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Старокостянтинівцукор" м. Старокостянтинів
про стягнення 184390,32 грн. збитків заподіяних самовільним спеціальним водокористуванням
Суддя Огороднік К.М.
Представники сторін:
позивач: Сліпчук О.П. - за довіреністю
відповідач: Кулик Я.М. - за довіреністю №4/3-02 від 04.02.2010р.
від прокуратури: Шкадько В.В.
за згодою сторін, у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення
Суть спору: Прокурор в інтересах позивача у позовній заяві просить стягнути з відповідача на користь держави до місцевого бюджету184390,32грн. збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу в результаті здійснення спеціального водокористування за відсутності дозволу на спеціальне водокористування внаслідок порушення вимоги ст. 111 Водного кодексу України, ст. 48 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” та ст. 37 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Представники позивача та прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, наполягали на їх задоволенні, обґрунтовуючи наявними в матеріалах справи доказами.
Відповідач у відзиві на позов та представник у судових засіданнях проти позову заперечив. Зокрема, зазначив, що 28.05.2009 року ним було надіслано листи в Хмельницький облводгосп з проханням провести обстеження і погодити клопотання для отримання дозволу на спеціальне водокористування та в Подільську гідрогеологічну партію з проханням погодити умови спеціального водокористування. Дозвіл на спеціальне водокористування видано 29.09.2009 року. Щодо розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання підземних та поверхневих вод без дозволу на спеціальне водокористування вважає, що розрахунок проведено не вірно, оскільки норматив збору за спеціальне водокористування в частині використання як підземних, так і поверхневих вод визначений не правильно. З посиланням на ст. 111 Водного кодексу України, ч. 2 п. 1.4. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів вказує, що за період з 23.04.2009 року по 28.09.2009 року товариство здійснювало спеціальне водокористування для господарсько - побутових потреб без дозволу на спеціальне водокористування, але при цьому водні об'єкти не забруднювались, тобто збитки державі не завдались. А тому вважає, що позовні вимоги є безпідставними та просить в позові відмовити повністю.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Позивачем проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 197/08 від 14.10.2009 року.
При проведенні перевірки встановлено, що відповідач здійснював спеціальне водокористування для забезпечення власних господарсько –побутових потреб без дозволу на спеціальне водокористування, чим порушено ст.ст.44, 48, 49 Водного Кодексу України. При цьому з 23.04.2009 року по 28.09.2009 року відповідачем використано 12498 куб.м. води без спеціального дозволу, що підтверджується довідкою відповідача № 14/2-10 від 14.10.2009 року.
У результаті неправомірних дій відповідача позивачем обраховані завдані збитки навколишньому природному середовищу в розмірі 184390,32 грн. згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Згідно ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у, зокрема, самовільному спеціальному використанні природних ресурсів (п. 3 ч. 2 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища").
Згідно ч. 2 ст. 48 Водного Кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється юридичними та фізичними особами, насамперед, для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
У ч. 1 ст. 49 Водного Кодексу України визначається, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі спеціального дозволу.
Відповідно ч. 1 ст. 111 Водного Кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень вимог водного законодавства України.
Пунктом 15 статті 48 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" передбачено, що 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем встановлений факт здійснення спеціального водокористування відповідачем без відповідного дозволу, внаслідок чого відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів визначений розмір збитків, завданих внаслідок самовільного водокористування в сумі 184390,32грн.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Доводи відповідача до уваги судом не беруться, оскільки спростовуються вище наведеними доводами та доказами. Зокрема факт звернення за дозволом не свідчить про його одержання.
За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.
У зв'язку із задоволенням позову на відповідача згідно ст. 49 ГПК України покладаються судові витрати по справі.
Керуючись ст.ст. 33, 44, 49, 82, 84-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю "Старокостянтинівцукор", м. Старокостянтинів про стягнення збитків заподіяних самовільним спеціальним водокористуванням 184390,32 грн. задоволити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Старокостянтинівцукор", м. Старокостянтинів (провулок Мануїльського, 10, код ЄДРПОУ 36397241) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2) для зарахування в місцевий бюджет Старокостянтинівської міської ради, м. Старокостянтинів (код класифікації бюджету 24062100, р/р 31515921700007 в УДК Старокостянтинівського району, МФО 815013, код отримувача 23565058) збитки заподіяні самовільним спеціальним водокористуванням в сумі 184390,32 грн. (сто вісімдесят чотири тисячі триста дев'яносто грн. 32 коп.).
Видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Старокостянтинівцукор" м. Старокостянтинів (провулок Мануїльського, 10, код ЄДРПОУ 36397241) в дохід Державного бюджету України (по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095 на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, ЗКПО 23565225, ГУ УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) державне мито в розмірі 1843,90 грн. (одна тисяча вісімсот сорок три грн. 90 коп.) та в дохід Державного бюджету України (на розрахунковий рахунок 31215259700002, код банку 815013 ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ –23565225, УДК м. Хмельницький, призначення платежу 22050000) 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя
Рішення оформлене та підписане 16.03.2010 року.
віддруковано 5 примірників: 1 - до справи, 2 -позивачу, 3 - відповідачу, 4, 5 - прокуратурі області та міжрайонній.